Ubezpieczenie społeczne komandytariusza

Spółka z o.o.

Błażej Sarzalski

Radca prawny, od 2011 roku wpisany na listę radców prawnych w Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Katowicach pod numerem KT-2946, ekspert portalu Wyborcza.biz. Doradza w zakresie prawa spółek, a w szczególności tworzenia i przekształceń spółek handlowych oraz ich funkcjonowania.

Napisał do mnie Pan Mariusz:

Pisze Pan, że wspólnik bierny podlega ubezpieczeniu społecznemu w spółce komandytowej. Czy rzeczywiście tak jest? Przecież on tylko wykłada środki na funkcjonowanie firmy. Jest udziałowcem. Moim zdaniem nie musi płacić ZUS’u tak jak przedsiębiorca jednoosobowy. Poza tym może być zatrudniony w spółce komandytowej do prowadzenia spraw firmy. Czy, aby nie pomylił się Pan co do ubezpieczenia społecznego wspólnika? Pozdrawiam

Nie, nie pomyliłem się.

Ustawa o systemie ubezpieczeń społecznych, w przepisie art. 8 ust. 6 pkt 4 nie różnicuje wspólników spółek komandytowych na komplementariuszy i komandytariuszy, wskazuje po prostu, że jeżeli jest się wspólnikiem tego typu spółki, to płaci się składki na ubezpieczenia społeczne.

Pan Mariusz napisał później:

Upieram się przy swoim. (…) Gdyby rzeczywiście tak było jak Pan twierdzi, to czemu wyrastają teraz jak grzyby po deszczu spółki komandytowe? Księgowi są zgodni (w tym mój biegły rewident), że za udziałowca sp. komandytowej nie płaci się ZUS.

Pytam się więc, którzy księgowi są co do tego zgodni? Znajdzie się tu jakiś? 🙂

Obstawiam, że nie. Jest to oczywiście na pierwszy rzut oka nielogiczne, że wspólnik, w założeniu dający tylko kapitał, ma być traktowany na równi z jednoosobowym przedsiębiorcą, ale jednak. Odpowiadając zaś na pytanie dlaczego jak grzyby po deszczu powstają takie spółki odpowiem prosto – podatki. Składki ZUS można znieść, podwójnego opodatkowania zysku już niekoniecznie.

Zainteresował Cię ten wpis? Potrzebujesz mojej pomocy albo konsultacji? Skontaktuj się ze mną!

Na wiadomości e-mail odpowiadam jeszcze tego samego dnia.

  2 comments on “Ubezpieczenie społeczne komandytariusza”

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Błażej Sarzalski Portret

  BŁAŻEJ SARZALSKI

  Radca prawny, wpisany na listę w Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Katowicach. Od 2007 roku doradzam w zakresie prawa spółek, a w szczególności rejestracji spółek, przekształceń przedsiębiorców i spółek handlowych oraz ich bieżącego funkcjonowania.

  Przygodę z blogiem o rejestracji spółek z o.o. zacząłem we wrześniu 2011 roku. Był to dla mnie szalony rok, pełen wyzwań osobistych i zawodowych. Chcesz dowiedzieć się dlaczego?

  Poznaj moją historię!

  Zerknij na wzory umów i dokumentów niezbędnych dla Twojej spółki z o.o.

  Wzory umów i dokumentów

  Umów się na poradę w sprawie Twojej spółki z o.o.

  Skontaktuj się aby umówić porad

  KOMENTARZE

  • radca prawny Błażej Sarzalski - W S24 potrafią być naprawdę szybcy. Natomiast coraz więcej sądów radzi sobie dobrze także ze standar
  • Robert - IX Wydział Gospodarczy Wrocław: wniosek złożony przez S24 (sp. z o.o.) - środa godz. 14-15, wpis do
  • radca prawny Błażej Sarzalski - Prawo wekslowe nie wymaga nigdzie postawienia pieczęci firmowej przed podpisem i pieczątką prezesa.
  • radca prawny Błażej Sarzalski - Najprawdopodobniej nie dodał Pan oświadczenia do wniosku albo system coś pomieszał. Najłatwiej spraw
  • Jakub - Czytałem wszystkie komentarze i nie znalazłem swojego przypadku;) otóż złożyłem i załączyłem oświadc