Do czego służy umorzenie automatyczne udziałów?

Spółka z o.o.

Błażej Sarzalski

Radca prawny, od 2011 roku wpisany na listę radców prawnych w Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Katowicach pod numerem KT-2946, ekspert portalu Wyborcza.biz. Doradza w zakresie prawa spółek, a w szczególności tworzenia i przekształceń spółek handlowych oraz ich funkcjonowania.

Jadę właśnie pociągiem z Warszawy do Katowic i postanowiłem, że napiszę tekst na potrzeby bloga z wykorzystaniem tableta. Podwójne wzywanie, gdyż po pierwsze, piszę „z głowy”, bez dostępu do przepisów (jak to mawiał pewien sędzia uczący na aplikacji: „z głowy, czyli z niczego”), a po drugie, pisanie na tablecie to wciąż dla mnie spory kłopot.   Pewnie mój dwuletni syn lepiej poradziłby sobie z takim zadaniem. Mógłbym mu dyktować…

W każdym bądź razie, dzisiaj parę słów o umorzeniu automatycznym. Jest to taka instytucja prawna, któarą polega na tym, że w umowie spółki wspólnicy mogą przewidzieć, że gdy w przyszłości ziści się jakieś wydarzenie, udziały w spółce określonego wspólnika lub wspólników zostaną umorzone.

Umorzone czyli wspólnik przestaje być wspólnikiem, a co do zasady należy mu się za to spłata pieniężna w wysokości nie niższej niż wartość ksiegowa umorzonych udziałów.

Co ważne przesłanką umorzenia automatycznego nie musi być tylko coś, co prawnicy nazywają zdarzeniem przyszłym i niepewnym (warunkiem), ale także upływ czasu, czy zdarzenia przyszłe, pewne, ale trudne do umiejscowienia w czasie. Ważne tylko aby przesłanka umorzenia była obiektywna, niezależna od ocen.   Umorzenie może polegać lub na wypłacie z zysku lub wiązać się z obniżeniem kapitału w spółce.

Tyle teorii. Powstaje pytanie: Na co komu takie umorzenie?

Powody mogą być rozmaite. Przykładowo wspólnicy mogą chcieć osiągnąć jakiś zwrot z inwestycji i w chwili osiągnięcia określonego zysku pozostawić spółkę innym wspólnikom,  może wiązać się to z umowami inwestycyjnymi, w których jakiś podmiot oferuje na jakiś czas swoją partycypację w projekcie, przekazanie know-how, a po jakimś czasie wycofuje się z interesu.

Może to być narzędzie chroniące wspólnika mniejszościowego w spółce, może być to też sytuacja zabezpieczającą wspólnika przed udziałem w przedsięwzięciu generującym straty.   Rzecz rzadko stosowana, ale chyba warta rozważenia?

Zainteresował Cię ten wpis? Potrzebujesz mojej pomocy albo konsultacji? Skontaktuj się ze mną!

Na wiadomości e-mail odpowiadam jeszcze tego samego dnia.

  3 comments on “Do czego służy umorzenie automatyczne udziałów?”

  1. Czyli zazdrosny o swą córę ojciec może ustawić automatyczne umorzenie udziałów absztyfikanta córki w spółce w przypadku jego ślubu z nią albo spłodzenia dziecka? 🙂

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Błażej Sarzalski Portret

  BŁAŻEJ SARZALSKI

  Radca prawny, wpisany na listę w Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Katowicach. Od 2007 roku doradzam w zakresie prawa spółek, a w szczególności rejestracji spółek, przekształceń przedsiębiorców i spółek handlowych oraz ich bieżącego funkcjonowania.

  Przygodę z blogiem o rejestracji spółek z o.o. zacząłem we wrześniu 2011 roku. Był to dla mnie szalony rok, pełen wyzwań osobistych i zawodowych. Chcesz dowiedzieć się dlaczego?

  Poznaj moją historię!

  Zerknij na wzory umów i dokumentów niezbędnych dla Twojej spółki z o.o.

  Wzory umów i dokumentów

  Umów się na poradę w sprawie Twojej spółki z o.o.

  Skontaktuj się aby umówić porad

  KOMENTARZE

  • radca prawny Błażej Sarzalski - Nie ma przepisów definiujących co to jest adres spółki. Natomiast jest definicja siedziby. Siedzibą
  • Kaja - Czy można zarejestrować adres spółki na działce która niezabudowanej? Działka posiada nr i korespond
  • radca prawny Błażej Sarzalski - W S24 potrafią być naprawdę szybcy. Natomiast coraz więcej sądów radzi sobie dobrze także ze standar
  • Robert - IX Wydział Gospodarczy Wrocław: wniosek złożony przez S24 (sp. z o.o.) - środa godz. 14-15, wpis do
  • radca prawny Błażej Sarzalski - Prawo wekslowe nie wymaga nigdzie postawienia pieczęci firmowej przed podpisem i pieczątką prezesa.