Jadę właśnie pociągiem z Warszawy do Katowic i postanowiłem, że napiszę tekst na potrzeby bloga z wykorzystaniem tableta. Podwójne wzywanie, gdyż po pierwsze, piszę „z głowy”, bez dostępu do przepisów (jak to mawiał pewien sędzia uczący na aplikacji: „z głowy, czyli z niczego”), a po drugie, pisanie na tablecie to wciąż dla mnie spory kłopot. Pewnie mój dwuletni syn lepiej poradziłby sobie z takim zadaniem. Mógłbym mu dyktować…
W każdym bądź razie, dzisiaj parę słów o umorzeniu automatycznym. Jest to taka instytucja prawna, któarą polega na tym, że w umowie spółki wspólnicy mogą przewidzieć, że gdy w przyszłości ziści się jakieś wydarzenie, udziały w spółce określonego wspólnika lub wspólników zostaną umorzone.
Umorzone czyli wspólnik przestaje być wspólnikiem, a co do zasady należy mu się za to spłata pieniężna w wysokości nie niższej niż wartość ksiegowa umorzonych udziałów.
Co ważne przesłanką umorzenia automatycznego nie musi być tylko coś, co prawnicy nazywają zdarzeniem przyszłym i niepewnym (warunkiem), ale także upływ czasu, czy zdarzenia przyszłe, pewne, ale trudne do umiejscowienia w czasie. Ważne tylko aby przesłanka umorzenia była obiektywna, niezależna od ocen. Umorzenie może polegać lub na wypłacie z zysku lub wiązać się z obniżeniem kapitału w spółce.
Tyle teorii. Powstaje pytanie: Na co komu takie umorzenie?
Powody mogą być rozmaite. Przykładowo wspólnicy mogą chcieć osiągnąć jakiś zwrot z inwestycji i w chwili osiągnięcia określonego zysku pozostawić spółkę innym wspólnikom, może wiązać się to z umowami inwestycyjnymi, w których jakiś podmiot oferuje na jakiś czas swoją partycypację w projekcie, przekazanie know-how, a po jakimś czasie wycofuje się z interesu.
Może to być narzędzie chroniące wspólnika mniejszościowego w spółce, może być to też sytuacja zabezpieczającą wspólnika przed udziałem w przedsięwzięciu generującym straty. Rzecz rzadko stosowana, ale chyba warta rozważenia?
3 comments on “Do czego służy umorzenie automatyczne udziałów?”
Czyli zazdrosny o swą córę ojciec może ustawić automatyczne umorzenie udziałów absztyfikanta córki w spółce w przypadku jego ślubu z nią albo spłodzenia dziecka? 🙂
W sumie tak 🙂
W sumie to nie takie automatyczne to umorzenie, zwłaszcza jeśli wiąże się z obniżeniem kapitału zakładowego… ale to rzeczywiście ciekawostka…