Opodatkowanie CIT spółek komandytowych: napisz do Ministra!

Spółka z o.o.

Błażej Sarzalski

Radca prawny, od 2011 roku wpisany na listę radców prawnych w Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Katowicach pod numerem KT-2946, ekspert portalu Wyborcza.biz. Doradza w zakresie prawa spółek, a w szczególności tworzenia i przekształceń spółek handlowych oraz ich funkcjonowania.

Pamiętasz pewnie jak niedawno pisałem o procesie legislacyjnym zmierzającym do opodatkowania spółek komandytowych podatkiem dochodowym od osób prawnych. Obiecałem też wzór pisma do Ministra Finansów, który każdy mógłby podpisać i wysłać do Ministerstwa.

Opracowałem więc krótkie pismo, które trafnie i celnie wskazuje w mojej ocenie na problemy związane z procesem legislacyjnym zmierzającym do opodatkowania spółek komandytowych podatkiem CIT i zachęcam gorąco do pobrania pliku w formacie *.doc (projekt_pisma_do_ministra_finansów) oraz jego twórczego wykorzystania (przetwarzania). Przy okazji dodam, że ja swój egzemplarz już wysłałem.

To jednak nie wszystko czym chciałbym się dzisiaj z Tobą podzielić. Może się przecież zdarzyć, że ktoś zapyta „po co Ty to robisz Błażej”? Dlatego chcę abyś wiedział/a dlaczego to robię, co mną kieruje.

Nie kieruje mną niechęć do opcji politycznej obecnego Ministerstwa Finansów. Nie kieruje mną chęć zaistnienia na scenie politycznej. Nie kieruje mną nawet sympatia do innych opcji, czy też inne osobiste sympatie, antypatie. Napisałem to pismo i dzielę się z Tobą nim dlatego bo sam jestem przedsiębiorcą i wkurzają mnie sytuację, gdy ktoś zmienia reguły gry w trakcie tej gry, wkurza mnie gdy nie można rozsądnie planować, bo ktoś za rok czy dwa zmieni nastawienie i nagle wszelkie wyliczenia można wyrzucać do kosza, wkurza mnie też to, że władza jakakolwiek by ona nie była, nie potrafi prowadzić dyskursu z obywatelami, a prowadzi między sobą nic nie znaczące wojenki zwane „uprawianiem polityki”, ukrywając pod emocjami prawdziwe problemy.

Wierzę w demokrację i swoją w niej rolę jako przedstawiciela zawodu zaufania publicznego, wierzę, że można małymi działaniami budować społeczeństwo obywatelskie, dlatego daję Ci do ręki narzędzie, które może być Twoją małą cegiełką, małym wkładem do wielkiej spółki jaką powinna być dla nas wszystkich polska demokracja.

Na koniec przypomnę klasyka, Alexisa de Tocqueville i jego dwie wypowiedzi:

Nie ma takiego okrucieństwa ani takiej niegodziwości, której nie popełniłby skądinąd łagodny i liberalny rząd, kiedy zabraknie mu pieniędzy.

oraz

Stworzyłem sobie ideę wolności umiarkowanej, statecznej i powściąganej wierzeniami, obyczajami i prawami, zachwyciłem się powabami tej wolności i stała się ona namiętnością mojego życia.

Życzę każdemu przedsiębiorcy umiarkowanego, statecznego i powściągliwego aparatu skarbowego 🙂

Zainteresował Cię ten wpis? Potrzebujesz mojej pomocy albo konsultacji? Skontaktuj się ze mną!

Na wiadomości e-mail odpowiadam jeszcze tego samego dnia.

  4 comments on “Opodatkowanie CIT spółek komandytowych: napisz do Ministra!”

  1. Błażej, dziękuję serdecznie za Twoją inicjatywę. Popieram całym sercem i od razu w poniedziałek wysyłam list, uzupełniony o moje osobiste refleksje.

  2. Witajcie !
   Mam problem…dostałam powiadomienie z Urzędu Skarbowego o brakujacym zeznaniu podatkowym CIT 8 za poprzedni rok i dosłaniu go lub wyjasnieniu przyczyn niezłożenia. Do tej pory składałam tylko VAT , a ponieważ moja spółka z.oo NIE MA jeszcze żadnych dochodów moja księgowa powiedziała mi, że nie trzeba wysyłać żadnego CITu tylko sam VAT, a czytam na internecie że CIT trzeba składac zawsze nawet zerowy. Co w końcu jest prawdą , mogą mi dowalić za to kare ?
   Z góry dziekuję za odpowiedż ..

   1. To oczywiste, że trzeba składać. Teraz to tylko czynny żal i złożenie CITa, kara jeżeli będzie jakaś to raczej niewielka.

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Błażej Sarzalski Portret

  BŁAŻEJ SARZALSKI

  Radca prawny, wpisany na listę w Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Katowicach. Od 2007 roku doradzam w zakresie prawa spółek, a w szczególności rejestracji spółek, przekształceń przedsiębiorców i spółek handlowych oraz ich bieżącego funkcjonowania.

  Przygodę z blogiem o rejestracji spółek z o.o. zacząłem we wrześniu 2011 roku. Był to dla mnie szalony rok, pełen wyzwań osobistych i zawodowych. Chcesz dowiedzieć się dlaczego?

  Poznaj moją historię!

  Zerknij na wzory umów i dokumentów niezbędnych dla Twojej spółki z o.o.

  Wzory umów i dokumentów

  Umów się na poradę w sprawie Twojej spółki z o.o.

  Skontaktuj się aby umówić porad

  KOMENTARZE

  • radca prawny Błażej Sarzalski - W S24 potrafią być naprawdę szybcy. Natomiast coraz więcej sądów radzi sobie dobrze także ze standar
  • Robert - IX Wydział Gospodarczy Wrocław: wniosek złożony przez S24 (sp. z o.o.) - środa godz. 14-15, wpis do
  • radca prawny Błażej Sarzalski - Prawo wekslowe nie wymaga nigdzie postawienia pieczęci firmowej przed podpisem i pieczątką prezesa.
  • radca prawny Błażej Sarzalski - Najprawdopodobniej nie dodał Pan oświadczenia do wniosku albo system coś pomieszał. Najłatwiej spraw
  • Jakub - Czytałem wszystkie komentarze i nie znalazłem swojego przypadku;) otóż złożyłem i załączyłem oświadc