Najszybsza rejestracja spółki z o.o.

Spółka z o.o.

Błażej Sarzalski

Radca prawny, od 2011 roku wpisany na listę radców prawnych w Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Katowicach pod numerem KT-2946, ekspert portalu Wyborcza.biz. Doradza w zakresie prawa spółek, a w szczególności tworzenia i przekształceń spółek handlowych oraz ich funkcjonowania.

Nie wiem czy to odosobniony przypadek, czy też Gliwice brylują w szybkości, ale muszę pochwalić gliwicki sąd rejestrowy za szybkość działania. Wczoraj około godziny 13.00 złożyłem wniosek o rejestrację spółki dla klienta w systemie S24, dzisiaj o godzinie 8.10 był wpis, a jak wynika z treści postanowienia sprawa została rozpoznana jeszcze wczoraj.

To absolutnie najszybsza rejestracja spółki z o.o. w systemie S24 z jaką miałem do tej pory do czynienia.

Najdłuższa trwała 5 dni. Dla porównania, najszybsza rejestracja spółki w tradycyjny sposób zajęła mi około 7 dni, a najdłuższa 3 miesiące. Jaki z tego wniosek płynie dla Ciebie?

Jeżeli szukasz gotowej spółki „na gwałt” to nie kupuj kota w worku, a załóż od podstaw korzystając z internetu, a potem na spokojnie dostosuj do swoich potrzeb.

Zainteresował Cię ten wpis? Potrzebujesz mojej pomocy albo konsultacji? Skontaktuj się ze mną!

Na wiadomości e-mail odpowiadam jeszcze tego samego dnia.

  18 comments on “Najszybsza rejestracja spółki z o.o.”

  1. Rzeczywiście rzadko kiedy można się spotkać z tak szybką rejestracją spółki przez sąd rejestrowy. Zazwyczaj czas oczekiwania drogą tradycyjną to od 5 do 7 dni i to też zależy od miasta. Choć zdarzają się i przypadki, w których sąd rejestrowy działa z bardzo dużym opóźnieniem i to nie przez braki formalne…

  2. Witam,

   Ostatnio w Warszawie dostałem wpis po trzech godzinach od zakończenia wypełniania formularza…

   Szkoda, ze i tak pizniej człowiek musi biegać z papierami po urzędach…

  3. Ciekawa sprawa. Piszę z pozycji osoby nie mającej doświadczenia rejestracji spółki w trybie s24. W procesie rejestracji s24 opcjonalnie można podać nr rachunku bankowego.Dokonanie płatności za pomocą zewnętrznego operatora płatności (prowizja) warunkuje złożenie wniosku. Samej rejestracji dokonuje zarząd albo pełnomocnik (nie widzę w formularzu opcji dla wspólnika). Jednocześnie zgodnie z info systemowym wszyscy wspólnicy powinni mieć konta założone w systemie i co więcej w trakcie procesu rejestracji znajdować się przed tym samym komputerem. Tego przyznam nie rozumiem (skoro zarząd dokonuje rejestracji i zakłada również konto). Inna sprawa, czy możemy mówić o zarządzie w sytuacji braku aktu założycielskiego spółki (on jest jak rozumiem generowany w trakcie procesu rejestracji) i braku spółki w organizacji jako takiej… Niemniej interesująca jest również kwestia rachunku bankowego. Z oczywistych względów nie może to być rachunek spółki – bo takiego nie ma możliwości założyć (nie ma go zresztą formalnie kto założyć). Wynika z tego, że zupełnie zbędnie należy wprowadzić do systemu rachunek bankowy, który nigdy nie będzie zapewne służył do dokonywania jakichkolwiek płatności do KRS, a tym bardzie nie będzie spełniał wymogu weryfikacji… Dodatkowo kwestia faktury od operatora płatności – zgodnie z regulaminem można o nią wystąpić w terminie 7 dni – skoro spółka i tak nie jest jak rozumiem jeszcze podatnikiem Vat (nie ma nr NIP) to i tak nie spożytkuje tej faktury, zasadniczo nikt jej nie spożytkuje poza wystawcą…. Zupełnie końcowo uwaga techniczna – system s24 często podlega konserwacji i nie jest aktywny.. pytanie co się dzieje w momencie zerwania połączenia/awarii systemu w trakcie procedury… co z opłatą, wnioskiem itd.. No i s24 pomiędzy piątkiem g. 16 a poniedziałkiem 8 rano. to już chyba s72? bo zgodnie z info na stronie wnioski są rozpoznawane w godzinach pracy sądu stacjonarnego jak rozumiem…..

  4. @paweł minimalnie wypełniasz pola z gwiazdką, rachunek bankowy nie jest wymagany. Z całości wypowiedzi wywnioskowałem, że jesteś tropicielem absurdów 🙂 Faktycznie sporo jest nazewnictwa niezgodnego ze stanem faktycznym, moim zdaniem adresatem twojego postu powinno być ministerstwo a nie prawnik. 🙂

   A tak jeszcze a propos awarii systemu po dokonaniu płatności: dzwonisz do Ministerstwa Sprawiedliwości, podają ci adres e-mail na który przesyłasz potwierdzenia zapłaty i ręcznie aktywują twój wniosek i przesyłają do właściwego sądu.

  5. W sobotę nie zadzwonię 🙂 Nie tyle idzie o absurdy ile o precyzję, zwłaszcza, że opłata za zgłoszenie do KRS nie podlega zwrotowi. Dalej nie jest dla mnie jasne ile osób bierze udział w procedurze, po co wspólnik ma mieć konto np. mniejszościowy poniżej 10 % kapitału. Przy okazji, zakładając konto system wymusza podanie 3 adresów: zamieszkania, zameldowania, korespondencji…..Ciekawi mnie co się dzieje z tymi danymi dalej, mam daleko idące obawy, że trafiają w obieg niekoniecznie pożądany, jak to z wszelkimi rejestrami.

  6. @Paweł: Proponuję trochę praktyki i lektury przepisów zarówno co do rejestracji standardowej, jak i elektronicznej – może się okazać, że wiele „absurdów” przestanie być tak absurdalnymi. No, a jeżeli nie przepisów to chociaż mojego bloga 🙂

   Na szybko podam tylko, że nie ma wymogu wprowadzania do systemu rachunku bankowego (opcjonalny), weryfikacja rachunku następuje w inny sposób – bezpośrednio przy każdej płatności. W przypadkach przerwania procedury z powodu usterki wiele zależy od momentu przerwania – generalnie należy pisać do pomocy technicznej lub dzwonić do MS.

   A wspólnik musi mieć konto bo umowa spółki podpisywana jest elektronicznie 🙂

   @Księgowy Rybnik: Dzięki za wartościowy komentarz!

  7. Mam pytanie czy przy wypełnianiu wniosku trzeba podac email nie mowie o mailu wspólników, moje pytanie jak przesyłany jest KRS

  8. @Marek może się czepiam słownictwa, nic osobistego, ale warto w tym miejscu podsumować wiedzę. 🙂 KRS to Krajowy Rejestr Sądowy (za Wikipedią: rodzaj rejestru publicznego prowadzony przez wybrane sądy rejonowe i Ministerstwo Sprawiedliwości). Nie ma więc szans, aby Ci „KRS przyszedł na maila” 😉 Standardowo podczas rejestracji spółek z o.o. w trybie S24 nie występuje korespondencja poprzez e-mail.

   Tak jak napisał Błażej postanowienie o wpisie do KRS odczytujesz w systemie S24. Sąd Rejonowy w Gliwicach wysyła to postanowienie w wersji papierowej na adres korespondencyjny siedziby spółki.

   Można odebrać (bardziej właściwe słowo to zakupić:)) w sądzie odpis aktualny lub pełny z Rejestru Przedsiębiorców, ale już z konkretnym numerem KRS Twojej spółki. To oczywiście wersja dla wielbiciela pieczątek sądowych, bo odpowiednik odpisu aktualnego dostępny jest także w wersji elektronicznej bez opłat.

  9. Witam,
   Lipiec – 2015 – Sąd Rejestrowy w Gliwicach – czas załatwienia rejestracji zmian – prostych bo dotyczących zmiany udziałowców spółki to 2 miesiące. nadal nie mamy wpisu. To chyba rekord.

   1. Nie dziwi mnie to akurat… ten Sąd to klasyk rozpoznawania spraw w nierozsądnych terminach.

  10. Trochę odkopywane ale tak informacyjnie.
   S24 Poznań VIII wydział ponad tydzień od złożenia wniosku a on nadal rozpatrywany

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Błażej Sarzalski Portret

  BŁAŻEJ SARZALSKI

  Radca prawny, wpisany na listę w Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Katowicach. Od 2007 roku doradzam w zakresie prawa spółek, a w szczególności rejestracji spółek, przekształceń przedsiębiorców i spółek handlowych oraz ich bieżącego funkcjonowania.

  Przygodę z blogiem o rejestracji spółek z o.o. zacząłem we wrześniu 2011 roku. Był to dla mnie szalony rok, pełen wyzwań osobistych i zawodowych. Chcesz dowiedzieć się dlaczego?

  Poznaj moją historię!

  Zerknij na wzory umów i dokumentów niezbędnych dla Twojej spółki z o.o.

  Wzory umów i dokumentów

  Umów się na poradę w sprawie Twojej spółki z o.o.

  Skontaktuj się aby umówić porad

  KOMENTARZE

  • radca prawny Błażej Sarzalski - Nie ma przepisów definiujących co to jest adres spółki. Natomiast jest definicja siedziby. Siedzibą
  • Kaja - Czy można zarejestrować adres spółki na działce która niezabudowanej? Działka posiada nr i korespond
  • radca prawny Błażej Sarzalski - W S24 potrafią być naprawdę szybcy. Natomiast coraz więcej sądów radzi sobie dobrze także ze standar
  • Robert - IX Wydział Gospodarczy Wrocław: wniosek złożony przez S24 (sp. z o.o.) - środa godz. 14-15, wpis do
  • radca prawny Błażej Sarzalski - Prawo wekslowe nie wymaga nigdzie postawienia pieczęci firmowej przed podpisem i pieczątką prezesa.