Żyjemy w kraju bezprawia?

Spółka z o.o.

Błażej Sarzalski

Radca prawny, od 2011 roku wpisany na listę radców prawnych w Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Katowicach pod numerem KT-2946, ekspert portalu Wyborcza.biz. Doradza w zakresie prawa spółek, a w szczególności tworzenia i przekształceń spółek handlowych oraz ich funkcjonowania.

Dnia 7 sierpnia 2013 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi potwierdził w wyroku w sprawie o sygnaturze I SA/Łd 436/13 to o czym wielu prawników wie od dawna:

Ustawą z dnia 19 grudnia 2008 r. o zmianie ustawy o swobodzie działalności gospodarczej oraz zmianie niektórych innych ustaw ( Dz. U. z 2009 r. Nr 18, poz. 97) dokonano m.in. zmiany ustawy o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników i płatników. Wprowadzone zmiany (w tym uchylenie art. 5 ust. 4b) miały na celu uporządkowanie i uproszczenie zasad ewidencjonowania przedsiębiorców. Podmioty ubiegające się o nadanie NIP nie musza już przedkładać poza wnioskiem żadnych dodatkowych dokumentów, takich jak umowa spółki czy umowa potwierdzająca prawo do lokalu.

Pisałem zresztą o kwestii dołączania umowy najmu do wniosku rejestrowego w moim blogu.

Niestety sądy swoje, a organy skarbowe swoje. Znam tylko jeden przypadek, gdy udało mi się uzyskać numer NIP bez umowy najmu lokalu. Problem mają też wszelkie wirtualne biura i osoby zakładające spółkę w mieszkaniach.

Zastanów się chwilę. Jeżeli w tak błahej kwestii jak ewidencja podatkowa, urząd skarbowy nadużywa i to permanentnie swojej władzy wobec podatnika, to co się dzieje w sprawach naprawdę poważnych, gdzie w grę wchodzą grube miliony?

Naszemu pięknemu krajowi nad Wisłą jeszcze wiele brakuje do praworządności z prawdziwego zdarzenia. Dobrze, że chociaż sądy odbijają się władzy wykonawczej czkawką…

Zainteresował Cię ten wpis? Potrzebujesz mojej pomocy albo konsultacji? Skontaktuj się ze mną!

Na wiadomości e-mail odpowiadam jeszcze tego samego dnia.

  5 comments on “Żyjemy w kraju bezprawia?”

  1. Mi też urzędnik nakazał przedstawienie umowy najmu. Podstawy prawnej nie znał (ustawa się przecież zmieniła), ale obiecał że przygotuje na dzień następny i słowa dotrzymał – jest przepis mówiący, że US może żądać wszelakich dowodów by rozwiać ewentualne wątpliwości i rozstrzygnąć sprawę.
   Żeby było weselej po kilku miesiącach zaszedłem z NIP-2, gdzie wpisane było dodatkowe miejsce prowadzenia działalności i wtedy również poproszono mnie o dostarczenie umowy najmu.
   Dla świętego spokoju dostarczam im czego chcą, ale moim znajomym się nie chce, dlatego otwierają spółki za granicą (głównie w Anglii).

  2. W US w Legnicy nie jest wymagana umowa najmu lokalu, aby uzyskać NIP. Problem jest jednak inny: KRS zwraca wniosek bez dołączenia umowy najmu lokalu w oryginale uzasadniając, że jest on niezbędny dla US.

  3. Witam, dzisiaj rozmawialismy przez telefon, mówił pan że poleci mi adwokata z Wrocławia. Prosze przesłać mi przesłac jego nr telefonu, pozdrawiam.

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Błażej Sarzalski Portret

  BŁAŻEJ SARZALSKI

  Radca prawny, wpisany na listę w Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Katowicach. Od 2007 roku doradzam w zakresie prawa spółek, a w szczególności rejestracji spółek, przekształceń przedsiębiorców i spółek handlowych oraz ich bieżącego funkcjonowania.

  Przygodę z blogiem o rejestracji spółek z o.o. zacząłem we wrześniu 2011 roku. Był to dla mnie szalony rok, pełen wyzwań osobistych i zawodowych. Chcesz dowiedzieć się dlaczego?

  Poznaj moją historię!

  Zerknij na wzory umów i dokumentów niezbędnych dla Twojej spółki z o.o.

  Wzory umów i dokumentów

  Umów się na poradę w sprawie Twojej spółki z o.o.

  Skontaktuj się aby umówić porad

  KOMENTARZE

  • radca prawny Błażej Sarzalski - W S24 potrafią być naprawdę szybcy. Natomiast coraz więcej sądów radzi sobie dobrze także ze standar
  • Robert - IX Wydział Gospodarczy Wrocław: wniosek złożony przez S24 (sp. z o.o.) - środa godz. 14-15, wpis do
  • radca prawny Błażej Sarzalski - Prawo wekslowe nie wymaga nigdzie postawienia pieczęci firmowej przed podpisem i pieczątką prezesa.
  • radca prawny Błażej Sarzalski - Najprawdopodobniej nie dodał Pan oświadczenia do wniosku albo system coś pomieszał. Najłatwiej spraw
  • Jakub - Czytałem wszystkie komentarze i nie znalazłem swojego przypadku;) otóż złożyłem i załączyłem oświadc