Spółka komandytowa pozostanie transparentna podatkowo

Spółka z o.o.

Błażej Sarzalski

Radca prawny, od 2011 roku wpisany na listę radców prawnych w Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Katowicach pod numerem KT-2946, ekspert portalu Wyborcza.biz. Doradza w zakresie prawa spółek, a w szczególności tworzenia i przekształceń spółek handlowych oraz ich funkcjonowania.

Powinienem chyba zostać analitykiem politycznym. We wpisie z 27 lutego dotyczącym podwójnego opodatkowania spółek komandytowych, napisałem:

Wczoraj przeszło mi przez myśl, że Minister Finansów chce na ołtarzu opodatkowania CITem spółki komandytowo-akcyjnej poświęcić spółkę komandytową i stąd nagle podniósł stawkę w tej rozgrywce.

Chyba nie myliłem się bardzo.

Jak wynika z najnowszego sprawozdania w prac legislacyjnych w Sejmie, projekt opodatkowania podatkiem CIT spółek komandytowych odpadł już na etapie podkomisji sejmowej.  Podobno obyło się bez żadnego sprzeciwu ze strony Ministerstwa Finansów.

Wyjątkowo skuteczny lobbing jakichś środowisk, czy też może uzasadnione wątpliwości co do konstytucyjności tego pomysłu? A może ktoś z Państwa dołożył swoją cegiełkę wysyłając pismo do Ministra?

Ja wysłałem 🙂

Co ważne spółka komandytowa w mariażu ze spółką z o.o. pozostanie więc z dużą dozą prawdopodobieństwa skutecznym narzędziem optymalizacji podatkowej.

 

Zainteresował Cię ten wpis? Potrzebujesz mojej pomocy albo konsultacji? Skontaktuj się ze mną!

Na wiadomości e-mail odpowiadam jeszcze tego samego dnia.

  4 comments on “Spółka komandytowa pozostanie transparentna podatkowo”

  1. Witam, jestem stałym czytelnikiem. Dziękuję za tak przystępny blog. W tym artykule pisze Pan o sp.k. oraz kończy, iż nadal będzie ona skutecznym narzędziem optymalizacji podatkowej. Czy mógłbym prosić o artykuł na temat tej optymalizacji i w jaki sposób jest ona skuteczna dla sp.k.?

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Błażej Sarzalski Portret

  BŁAŻEJ SARZALSKI

  Radca prawny, wpisany na listę w Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Katowicach. Od 2007 roku doradzam w zakresie prawa spółek, a w szczególności rejestracji spółek, przekształceń przedsiębiorców i spółek handlowych oraz ich bieżącego funkcjonowania.

  Przygodę z blogiem o rejestracji spółek z o.o. zacząłem we wrześniu 2011 roku. Był to dla mnie szalony rok, pełen wyzwań osobistych i zawodowych. Chcesz dowiedzieć się dlaczego?

  Poznaj moją historię!

  Zerknij na wzory umów i dokumentów niezbędnych dla Twojej spółki z o.o.

  Wzory umów i dokumentów

  Umów się na poradę w sprawie Twojej spółki z o.o.

  Skontaktuj się aby umówić porad

  KOMENTARZE

  • radca prawny Błażej Sarzalski - Kodeks spółek handlowych milczy na temat tego czy wynagrodzenie ma być z góry, czy z dołu. W teorii
  • Adam - Właśnie nie mamy innych źródeł przychodu poza tymi zryczałtowanymi.A czy nie można uznać, że jes
  • radca prawny Błażej Sarzalski - Wynagrodzenie za powtarzające się świadczenia niepieniężne może być wypłacane w dowolnych interwałac
  • radca prawny Błażej Sarzalski - Nie ma żadnego przepisu kodeksu spółek handlowych, który by to definiował, ale wynika to z wykładni
  • Adam - Czy wynagrodzenie za 176 KSH może być wypłacane tylko raz na rok ? Czy jest szansa teraz jeszcze zdą