O spółce komandytowej w Wiadomościach Turystycznych

Błażej Sarzalski        18 października 2013        4 komentarze

Layout 1

Straszna ze mnie gapa, muszę się Wam przyznać.

W numerze 18 “Wiadomości Turystycznych” można znaleźć wywiad, który udzieliłem Krzysztofowi Wilkowi, autorowi poczytnego bloga Prawo i Turystyka i jednocześnie piszącego o kwestiach prawnych do Wiadomości Turystycznych.

Zagapiłem się zupełnie, nie pierwszy zresztą raz pomijając artykuł, w którym się udzieliłem. Mam nadzieję, że branża turystyczna mi wybaczy, bo… byłem na wakacjach 🙂

Rozmawialiśmy o kwestiach związanych z wyborem optymalnej formy działalności dla przedsiębiorstwa działającego w branży turystycznej, a Krzysztofa najbardziej interesowała Spółka z o.o. spółka komandytowa.

Oto (w skrócie) co mu powiedziałem:

“Spółka komandytowa ma istotne zalety (…) Po pierwsze istnieje możliwość o wiele dalej idącego ograniczenia osobistej odpowiedzialności osób fizycznych w takiej spółce niż w przypadku spółki z o.o., w której często wspólnik jest nie tylko wspólnikiem, ale także członkiem zarządu odpowiadającym za jej zobowiązania całym swoim majątkiem.

Drugą istotną zaletą jest możliwość uniknięcia podwójnego opodatkowania zysku uzyskiwanego z tego typu działalności. W przypadku spółki z o.o. wszelkie dywidendy wypłacane są z zysku wypracowanego przez spółkę po opodatkowaniu go podatkiem CIT, a wspólnicy muszą uzyskany z tytułu tych dywidend przychód opodatkować kolejnym właściwym dla siebie podatkiem (PIT/CIT). Natomiast taka konieczność nie istnieje w spółce komandytowej.

(…) Według planów Ministerstwa Finansów spółka ta od początku 2015 r. w zakresie dochodów komandytariuszy ma być opodatkowana podatkiem dochodowym od osób prawnych co skutecznie może odbić się na popularności tej struktury. Dobrze jednak wiedzieć, że to na razie jest projekt, który ma jeszcze szansę być zmieniony w toku prac sejmowych, ostatecznie też jest jeszcze co najmniej rok czasu na czerpanie zysków z takiego przedsiębiorstwa.”

No i jakby nie było wykrakałem 🙂 Jak może wiesz z ostatniego mojego wpisu, posłowie zdecydowali się zarzucić pomysł objęcia spółki komandytowej podatkiem CIT.

Muszę uważać na moje gapiostwo. Na dniach ukaże się artykuł w Pulsie Biznesu dotyczący problemu odmawiania nadawania numerów NIP spółkom zarejestrowanym w wirtualnych biurach,  w którym także znajdziesz wiele moich zapatrywań.

{ 4 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Lech Październik 21, 2013 o 08:03

Widzę, że WT mają “zacięcie prawne” – też się tam kiedyś wypowiadałem (w wekslach) 🙂

Odpowiedz

Błażej Sarzalski Październik 21, 2013 o 08:09

Cóż, branża wrażliwa prawniczo 🙂

Odpowiedz

Paweł Judek | blog o prawie transportowym Październik 23, 2013 o 19:53

Niestety to jeszcze nic pewnego. Posłowie PSL zgłosili poprawkę, żeby komandytową jednak objąć CIT, więc może być różnie.

Odpowiedz

Błażej Sarzalski Październik 25, 2013 o 13:26

Poprawka upadła Pawle 🙂

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kancelaria Radcy Prawnego Błażej Sarzalski Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Kancelaria Radcy Prawnego Błażej Sarzalski z siedzibą w Dąbrowie Górniczej.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem kancelaria@opieka-prawna.eu.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: