Nieodpłatna praca na rzecz spółki z o.o. wraca na wokandę

Spółka z o.o.

Błażej Sarzalski

Radca prawny, od 2011 roku wpisany na listę radców prawnych w Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Katowicach pod numerem KT-2946, ekspert portalu Wyborcza.biz. Doradza w zakresie prawa spółek, a w szczególności tworzenia i przekształceń spółek handlowych oraz ich funkcjonowania.

Nie wiem czy nie jest to zbyt duże wynurzenie, no ale… w końcu jesteś czytelnikiem mojego bloga, pewnie zrozumiesz. Cechą której bardzo w sobie nie lubiłem gdy byłem nastolatkiem i młodym studentem była kłótliwość. Bezkompromisowość moich osądów zawsze potrafiłem poprzeć bezkompromisowymi słowami, co nie zawsze przysparzało mi sympatii ludzkiej, postanowiłem więc trochę przepracować ten temat.

Z kłótliwości się wyleczyłem, z bezkompromisowości na szczęście nie, a piszę to w kontekście problemu, z którym ostatnio zwrócił się do mnie jeden z klientów (temat zresztą wraca jak bumerang), a mianowicie nieodpłatnego świadczenia pracy lub usług przez wspólnika na rzecz spółki z o.o. i podatkowych konsekwencji takiego zachowania.

Przypomnę, że według interpretacji Ministra Finansów, spółka korzystająca z nieodpłatnej pracy lub usług osób będących wspólnikami powinna wykazać przychód z tytułu nieodpłatnego świadczenia, albowiem spółka nie jest zobowiązana do wypłaty świadczenia wzajemnego. Jak wyjaśniono w interpretacji, nie można twierdzić, że w każdym przypadku bezpłatnej pracy wspólnika na rzecz spółki nie mamy do czynienia z nieodpłatnym świadczeniem, a ryzyka uniknięcia konieczności opodatkowania nieodpłatnej pracy wspólnika pozwalają nam uniknąć tylko te świadczenia, które wynikają z umowy spółki, gdyż tylko wtedy wypłacaną dywidendę można uznać za ekwiwalent świadczeń wspólnika.

Pomny tej interpretacji wprowadziłem wraz z jednym z moich klientów do umowy spółki zapis dotyczący takich właśnie nieodpłatnych świadczeń, przywołując art. 159 k.s.h. – niestety Dyrektor Izby Skarbowej raczył był nie zaakceptować mojego stanowiska i uznał, że spółka z tytułu nieodpłatnych świadczeń opartych o art. 159 k.s.h. musi rozpoznać przychód.

Dalej się nie zgadzam z tą interpretacją i już za tydzień będę ją weryfikował w warszawskim Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym. Szczerze przyznam, że gorąco namawiałem klienta do tego aby wnieść tą sprawę przez sąd administracyjny, gdyż uważam, że w końcu jakiś sąd powinien wyjaśnić, jak się sprawa z tego typu świadczeniami naprawdę ma (tutaj właśnie to nawiązanie do rzeczonej bezkompromisowości) 😉

Przy okazji dodam, że w Warszawie będę 27 i 28 listopada i choć zaplanowanych mam kilka czynności związanych z prowadzonymi przeze mnie sprawami sądowymi to z radością wygospodaruję czas na spotkanie dotyczące prawa spółek handlowych.

Zainteresował Cię ten wpis? Potrzebujesz mojej pomocy albo konsultacji? Skontaktuj się ze mną!

Na wiadomości e-mail odpowiadam jeszcze tego samego dnia.

    2 comments on “Nieodpłatna praca na rzecz spółki z o.o. wraca na wokandę”

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

    Błażej Sarzalski Portret

    BŁAŻEJ SARZALSKI

    Radca prawny, wpisany na listę w Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Katowicach. Od 2007 roku doradzam w zakresie prawa spółek, a w szczególności rejestracji spółek, przekształceń przedsiębiorców i spółek handlowych oraz ich bieżącego funkcjonowania.

    Przygodę z blogiem o rejestracji spółek z o.o. zacząłem we wrześniu 2011 roku. Był to dla mnie szalony rok, pełen wyzwań osobistych i zawodowych. Chcesz dowiedzieć się dlaczego?

    Poznaj moją historię!

    Zerknij na wzory umów i dokumentów niezbędnych dla Twojej spółki z o.o.

    Wzory umów i dokumentów

    Umów się na poradę w sprawie Twojej spółki z o.o.

    Skontaktuj się aby umówić porad

    KOMENTARZE

    • radca prawny Błażej Sarzalski - Kodeks spółek handlowych milczy na temat tego czy wynagrodzenie ma być z góry, czy z dołu. W teorii
    • Adam - Właśnie nie mamy innych źródeł przychodu poza tymi zryczałtowanymi.A czy nie można uznać, że jes
    • radca prawny Błażej Sarzalski - Wynagrodzenie za powtarzające się świadczenia niepieniężne może być wypłacane w dowolnych interwałac
    • radca prawny Błażej Sarzalski - Nie ma żadnego przepisu kodeksu spółek handlowych, który by to definiował, ale wynika to z wykładni
    • Adam - Czy wynagrodzenie za 176 KSH może być wypłacane tylko raz na rok ? Czy jest szansa teraz jeszcze zdą