Wysyłając wniosek w procedurze S24 kieruj sprawę do sądu właściwego

Spółka z o.o.

Błażej Sarzalski

Radca prawny, od 2011 roku wpisany na listę radców prawnych w Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Katowicach pod numerem KT-2946, ekspert portalu Wyborcza.biz. Doradza w zakresie prawa spółek, a w szczególności tworzenia i przekształceń spółek handlowych oraz ich funkcjonowania.

Jeżeli zastanawiasz się, co może się stać, gdy w procedurze elektronicznej rejestracji spółki z o.o. wyślesz wniosek do sądu niewłaściwego to ten wpis jest właśnie dla Ciebie. Ja niestety miałem przyjemność przetestować to na sobie, nie życzę nikomu, chociaż katastrofy nie było, było tylko opóźnienie.

Skutkiem wniesienia wniosku o wpis spółki do sądu niewłaściwego, zarówno w procedurze tradycyjnej, jak i procedurze elektronicznej jest wydanie przez sąd postanowienia o stwierdzeniu swojej niewłaściwości i przekazania sprawy według tej właściwości właśnie. Efektywnie wydłuża to proces rejestracyjny, który z jednego-dwóch dni, może nam się rozciągnąć nawet do dwóch tygodni.

Dlaczego tak się dzieje?

Ano sąd rozpozna Twój wniosek w terminie 1-2 dni i wyda postanowienie o stwierdzeniu swojej niewłaściwości. Na postanowienie to służy w 99% procentach przypadków skarga na orzeczenie referendarza, stąd sprawa jest „przetrzymywana” w sądzie, do którego wniosłeś wniosek przez tydzień i dopiero po tym terminie Twoje elektroniczne dokumenty przesyłane są do sądu właściwego (drogą elektroniczną na szczęście), co zajmuje kolejne kilka dni. Dopiero więc po około dwóch tygodniach możesz cieszyć się swoją spółką.

Ta procedura zresztą i tak jest ekspresowa w porównaniu do procedury tradycyjnej, która może być wydłużona przez wniesienie sprawy tam gdzie nie trzeba o jakiś miesiąc-półtorej.

Co zrobić aby przyspieszyć sprawę? Należy jak najszybciej po wykryciu błędu cofnąć wniosek rejestrowy – robimy to tradycyjnie (tutaj przydałoby się rozbudować funkcjonalności systemu S24 o możliwość podglądu złożonych dokumentów, sprawdzania statusu sprawy i możliwości cofnięcia wniosku). Wraz z cofnięciem wniosku należy złożyć wniosek o zwrot całości uiszczonych opłat, jest szansa na stuprocentowy zwrot jeżeli zrobimy to szybko.

Jednocześnie zaś z cofnięciem wniosku składamy szybko wniosek do właściwego sądu o zarejestrowanie nowej spółki.

Należy pamiętać o tym, że konieczne jest zlikwidowanie niezarejestrowanej spółki w organizacji, ale o tym innym razem, podobnie jak o tym jak można by jeszcze usprawnić procedurę S24.

Zainteresował Cię ten wpis? Potrzebujesz mojej pomocy albo konsultacji? Skontaktuj się ze mną!

Na wiadomości e-mail odpowiadam jeszcze tego samego dnia.

  5 comments on “Wysyłając wniosek w procedurze S24 kieruj sprawę do sądu właściwego”

  1. Zgadzam się w kwestii zwrotu całości uiszczonej kwoty, ale proces ten trwa bardzo długo (ja czekałem na to ok dwóch miesięcy).

  2. Panie Meceniasie w przypadku S24 sąd rejestrowy (ani referendarz sądowy) nie wydaje postanowienia o stwierdzeniu swej niewłaściwości tylko elektronicznie przekazuje do sądu właściwego. Trwa to góra 24 godziny

  3. Cóż…ja pomyliłem sąd przy wysyłaniu wniosku i niestety czekam już miesiąc na przekazanie do sadu wlasciwego….także jak widać może to być znacznie dłużej niż 2 tygodnie…. ????

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Błażej Sarzalski Portret

  BŁAŻEJ SARZALSKI

  Radca prawny, wpisany na listę w Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Katowicach. Od 2007 roku doradzam w zakresie prawa spółek, a w szczególności rejestracji spółek, przekształceń przedsiębiorców i spółek handlowych oraz ich bieżącego funkcjonowania.

  Przygodę z blogiem o rejestracji spółek z o.o. zacząłem we wrześniu 2011 roku. Był to dla mnie szalony rok, pełen wyzwań osobistych i zawodowych. Chcesz dowiedzieć się dlaczego?

  Poznaj moją historię!

  Zerknij na wzory umów i dokumentów niezbędnych dla Twojej spółki z o.o.

  Wzory umów i dokumentów

  Umów się na poradę w sprawie Twojej spółki z o.o.

  Skontaktuj się aby umówić porad

  KOMENTARZE

  • radca prawny Błażej Sarzalski - W S24 potrafią być naprawdę szybcy. Natomiast coraz więcej sądów radzi sobie dobrze także ze standar
  • Robert - IX Wydział Gospodarczy Wrocław: wniosek złożony przez S24 (sp. z o.o.) - środa godz. 14-15, wpis do
  • radca prawny Błażej Sarzalski - Prawo wekslowe nie wymaga nigdzie postawienia pieczęci firmowej przed podpisem i pieczątką prezesa.
  • radca prawny Błażej Sarzalski - Najprawdopodobniej nie dodał Pan oświadczenia do wniosku albo system coś pomieszał. Najłatwiej spraw
  • Jakub - Czytałem wszystkie komentarze i nie znalazłem swojego przypadku;) otóż złożyłem i załączyłem oświadc