Błażej Sarzalski

radca prawny

Radca prawny, wpisany na listę w Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Katowicach, ekspert portalu Wyborcza.biz. Doradza w zakresie prawa spółek, a w szczególności tworzenia i przekształceń spółek handlowych oraz ich funkcjonowania.
[Więcej >>>]

Ile pieniędzy odzyskasz z nieudanej rejestracji w S24?

Błażej Sarzalski26 marca 201428 komentarzy

Czy da się odzyskać całość wpłaconej opłaty sądowej i za ogłoszenie w Monitorze Sądowym i Gospodarczym w procedurze S24, w przypadku odmowy rejestracji spółki z o.o. w tym trybie?

To pytanie pojawiało się w wielu Waszych komentarzach, zdecydowałem się więc napisać trochę o tym.

W sytuacji gdy nieprawidłowa rejestracja jest z Twojej winy (tj. błędne wypełnienie formularzy, błędy w umowie spółki w zakresie PKD) zostaniesz obciążony opłatą w wysokości 500 złotych, odzyskasz natomiast 100 złotych z tytułu niedokonanego ogłoszenia w Monitorze Sądowym i Gospodarczym.

Jaka jest podstawa prawna dla takiego rozstrzygnięcia?

Podstawą jest art. 52 ustawy o kosztach sądowych w sprawach cywilnych, który stanowi, że opłatę sądową pobiera się od złożonego wniosku o rejestrację – chodzi więc o opłatę niezależną od rozstrzygnięcia. Można natomiast próbować odzyskać opłatę w całości jeżeli zorientujemy się po wysłaniu formularzy, ale przed skierowaniem sprawy na posiedzenie celem rejestracji, że popełniliśmy błąd.

Wtedy musimy szybko cofnąć wniosek – możemy zrobić to tylko fizycznie, system S24 nie przewiduje niestety takiej opcji (jeden z wielu braków tego systemu), jeżeli wniosek zostanie cofnięty terminowo zostanie zwrócona nam cała opłata.

Ostatnio przydarzyła mi się właśnie taka historia, gdy zorientowałem się, że przesłałem w procedurze S24 wniosek do niewłaściwego sądu – cofnąłem go fizycznie tego samego dnia, mimo to sąd postanowił przekazać sprawę do sądu właściwego i dopiero ten właściwy sąd zarządził zwrot pieniędzy za rejestracje.

Jak się więc okazuje, jest coś w powiedzeniu “czas to pieniądz”

5 (100%) 1 vote[s]

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel.: (32) 764-15-80e-mail: kancelaria@opieka-prawna.eu

Jeżeli cenisz sobie treści, jakie umieszczam na tym blogu wesprzyj mnie na Patronite.

{ 28 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

zakładanie spółki z o.o. Maj 2, 2014 o 23:05

Bardzo ciekawy blog, powoli czytam większość wpisów… trzeba przyznać, że wszystko jest fachowo ujęte!

Odpowiedz

Krzysztof Maj 7, 2014 o 23:39

Przepraszam, że piszę pod tym tematem, ale skoro jest mowa o opłacie za ogłoszenie w MSiG, to chciałbym zadać pytanie właśnie o ogłaszanie w MSiG. Mam wątpliwość, co na tle art. 5 KSH i art. 13 KRS należy ogłaszać w MSiG przy zmianach w spółce z o.o. (chodzi też o zaoszczędzenie pieniędzy):
1. Czy składając w KRSie sprawozdanie finansowe za rok obrotowy, należy to także ogłaszać w MSiG? Przyznam, że gdy ja sporządzałem formularze do KRSu, to taką opłatę wnosiłem. W tym roku, tymi sprawami zajęła się księgowa i dokonała opłaty 290 zł (40 zł za przyjęcie i 250 zł za wpisanie zmiany w rejestrze, nie opłaciła ogłoszenia).
2. Czy zbycie udziałów na rzecz nowych wspólników (czyli wspólnik A i B, zbywa udziały na rzecz nowych wspólników C i D), powinno być ogłoszone w MSiG?
3. Czy zbycie udziałów w obrębie dotychczasowych wspólników (jest dwóch wspólników A i B, A ma 100 udziałów, B ma 50 udziałów; B sprzedaje 25 swoich udziałów A i w wyniku transakcji, A będzie miał 125 udziałów, a B już tylko 25 udziałów), powinno być ogłoszone w MSiG?
4. Zmiana w umowie spółki siedziby spółki, czy powinna być ogłoszona w MSiG?

Przy dzisiejszych możliwościach sprawdzania KRSu w Internecie, mam wątpliwości co do konieczności zgłaszania wszystkiego do MSiG.

Z góry dziękuję za odpowiedź.

Odpowiedz

Błażej Sarzalski Maj 8, 2014 o 12:56

1. Księgowa zrobiła prawidłowo.
2. Tak.
3. Tak.
4. Tak.

Odpowiedz

Jacek Maj 25, 2014 o 15:59

Znalazłem w maju 2014 w necie (forum prawne) że komuś ZAREJESTROWALI spółkę S24 mimo skierowania do niewłaściwego sądu. Nie da się ukryć, baza/rejestr jest centralna i na zdrowy rozsądek tak powinno być.

Odpowiedz

Błażej Sarzalski Maj 26, 2014 o 07:44

Po coś jednak właściwość miejscową się wprowadza – inaczej byłaby totalna wolna amerykanka 🙂

Odpowiedz

Aleksandra Maj 26, 2015 o 10:08

Dzień dobry,
muszę wycofać złożony wniosek o rejestrację, bo mam błędną umowę spółki, czy jest do tego jakiś druk? Sama – nie znalazłam, postanowiłam napisać pismo o wycofanie wniosku z nr sygnatury, ale wolę dopytać profesjonalisty! Dziękuję za mega pomocny blog!

Odpowiedz

Błażej Sarzalski Maj 26, 2015 o 10:13

Nie ma druku, trzeba napisać pismo.

Odpowiedz

Michał Lipiec 1, 2015 o 22:50

Dzień dobry,

czy może Pan napisać, co powinno zawierać takie pismo, czy trzeba specjalnie argumentować chęć wycofania wniosku, czy ma to być wniosek o wycofanie wniosku? Co w przypadku gdy jeszcze nie została nadana sygnatura czy wystarczy jeśli opiszę o jaką spółkę chodzi. Podpowiem, że muszę wycofać wniosek z sądu w Opolu. Będę wdzięczny zza Pana pomoc 🙂

Odpowiedz

Błażej Sarzalski Lipiec 2, 2015 o 08:11

Wymogi formalne dla pisma procesowego zawiera przepis art. 126 Kodeksu postępowania cywilnego. Powinno zawierać krótkie uzasadnienie.

Odpowiedz

Radosław Lipiec 2, 2015 o 09:43

Mam pytanie. Czy w trybie S24 jest w ogóle wezwanie do uzupełnienia braków? Jeśli tak, to w jaki sposób można te uzupełnienia przeprowadzić? Chodzi mi o sytuację, że jest nieprawidłowa firma spółki – wtedy trzeba zmienić umowę spółki, ale jak to zrobić, skoro była zawarta na formularzu?

Odpowiedz

Anna Marzec 18, 2016 o 17:17

Proszę o pomoc – w dniu dzisiejszym wysłałam wniosek w systemie S24 do sądu i dzisiaj otrzymałam korespondencję o odrzuceniu wniosku z powodu niewpisania nazwy ulicy w adresie siedziby – a propos dokładnego czytania ;). Czy mogę wysłać ponownie poprawiony wniosek pod tą samą sygnaturą i opłatą, tyle że w formie papierowej, czy przepadło i muszę rejestrować spółkę od nowa? I co z opłatą 350 zł?

Odpowiedz

Błażej Sarzalski Marzec 21, 2016 o 09:31

Nie ma możliwości ponownego wysłania wniosku pod tą samą sygnaturą w S24, natomiast można to (uważam) zrobić w sposób papierowy w terminie tygodniowym… opłata nie powinna przepaść.

Odpowiedz

Jerzy Sierpień 11, 2016 o 14:18

Mam podobny problem, nie wpisałem ulicy. Co Pan rozumie przez sposób papierowy? To znaczy w zwyczajnym piśmie, czy też muszę wypełnić KRS W3?

Odpowiedz

Mateusz Maj 30, 2016 o 14:58

Witam, mój wniosek został oddalony z głupiego powodu. “Zawiązanie spółki zostało zgłoszone
po upływie 7 dni od dnia zawarcia umowy spółki” czyli opłaciłem wniosek po upływie 7 dni od zawarcia umowy. Czy jest możliwość zwrotu kosztów w tym przypadku ? czy zostanę obciążony kwotą 500 zł ?

Odpowiedz

Mateusz Maj 30, 2016 o 19:24

Przepraszam, wpis pod wpisem ale nie ma możliwości edycji.
Chciałem dopisać, że zostało wydane postanowienie przez referendarza o odmowie wpisu.

Odpowiedz

Błażej Sarzalski Maj 31, 2016 o 07:49

Niestety, nie ma możliwości zwrotu kosztów w tym przypadku poza kwotą 100 zł.

Odpowiedz

Mateusz Maj 31, 2016 o 09:29

Dziękuję za odpowiedź. Rozumiem, że muszę wystąpić do sądu z osobnym pismem o zwrot 100 zł ?

Odpowiedz

Błażej Sarzalski Maj 31, 2016 o 09:59

Tak

Robert Styczeń 5, 2017 o 14:47

W jakim terminie Sąd zobowiązany jest do zwrotu opłat.

Odpowiedz

Błażej Sarzalski Styczeń 5, 2017 o 14:53

Nie znam żadnego przepisu w temacie – niezwłocznie po tym jak zarządzony zostanie zwrot 🙂

Odpowiedz

przemyslaw Styczeń 2, 2019 o 16:50

witam,
dzis otrzymalem odpowiedz z sadu, ze wniosek wymaga usuniecia przeszkod w dokonaniu wpisu, zwiazanych z nieprawidlowa nazwa. jest juz spolka z ta nazwa na tym samym rynku niby. zmiane nalezy dokonac podejmujac zaprotokolowana natarialnie uchwale zgromadzenia wspolnikow.
czyli musze i tak isc do notariusza i pisac umowe? czy moze wycofac wniosek o wpis ( czy otrzymam zwrot wniesionej oplaty?) i zlozyc nowy wniosek z prawidlowa nazwa spolki?

Odpowiedz

Błażej Sarzalski Styczeń 3, 2019 o 09:57

Proponuję zmienić notarialnie umowę spółki i kontynuować.

Cofnięcie wniosku na tym etapie w mojej ocenie nie spowoduje zwrotu opłaty. Sprawa została już skierowana na posiedzenie i w wyniku owego posiedzenia niejawnego doszło do jej rozpoznania, co powoduje, że zwrócone może zostać jedynie 100 zł wpisu do KRS.

Odpowiedz

przemyslaw Styczeń 3, 2019 o 16:18

dziekuje

Odpowiedz

Maksym Maj 9, 2019 o 18:03

Witam,
Wczoraj złożyliśmy wniosek o rejestracje spółki z o.o. przez S24 bez zachowania terminu 7 dni od dnia zawarcia umowy spółki (umowa była zawarta i podpisana jeszcze w kwietniu). Tego samego dnia sąd, zamiast odmowy o wpis, wezwał nas o wykazanie, że wspólnicy posiadają polskie obywatelstwo w związku z czym spółka nie jest cudzoziemcem (oświadczenie o takim statusie dołączyliśmy do wniosku, ponieważ drugi współnik jest obywatełem Polski, i ma większosć kapitalu zakladowego).
Czy znaczy to, że sprawę uda się jakoś „uratować” bez konieczności wysłania wniosku ponownie i odpowiedznio powtórnego dokonania płatności?
Czy w takim przypadku odmowa o wpis do KRS jest nieunikniona?
Jeśli tak, to proszę powiedzieć, odkiedy możemy bez negatywnych skutków ponownie wysłać wniosek z wskazaniem tej samej nazwy firmy?
Czy można to zrobić teraz, czy dopiero po uzyskaniu odmowy o wpis?
I jakie są terminu dla odzyskania 100 zł za poprzedni, “spózniony” wniosek?
Dziękuję

Odpowiedz

Błażej Sarzalski Maj 10, 2019 o 09:27

Myślę, że referendarz daje Państwu okazję do odzyskania wpłaconych pieniędzy. Zarządzenie jest najprawdopodobniej pod rygorem zwrotu wniosku, co wiąże się też ze zwrotem opłat, niejako “z urzędu”. Proponuję więc odpuścić sobie tą rejestrację i zacząć od nowa.

Odpowiedz

Maksym Maj 10, 2019 o 09:50

Dokładnie, zarządzenie jest pod rygorem zwrotu wniosku.
Dziękuję za odpowiedż!

Odpowiedz

Oskar Grudzień 1, 2019 o 20:14

Dzień dobry,
Złożyłem wniosek o rejestrację poprzez S24. Wydaje mi się, że popełniłem błąd, ponieważ drugi wspólnik nie posiada założonego konta w systemie ekrs, a chyba jest to wymagane? Tak czy inaczej, złożyłem wniosek o wycofanie wniosku o rejestrację, dość późno, ale wydaje mi się, że zdążyłem. Chciałbym dopytać, jak mogę upewnić się, że wniosek ten został złożony skutecznie? Nie otrzymałem żadnej korespondencji z sądu a spółka nie widnieje na stronie ekrs, choć minęły już 3 tygodnie. Dodatkowo, czy muszę złożyć jakiś wniosek o rozwiązanie umowy spółki, wycofanie potwierdzenie wniesienia kapitału i innych dokumentów, czy równocześnie z brakiem zarejestrowania spółki są one unieważniane?

Odpowiedz

Błażej Sarzalski Grudzień 2, 2019 o 10:17

Prawdopodobnie sprawa została umorzona, powinien Pan dostać postanowienie w tym przedmiocie.

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kancelaria Radcy Prawnego Błażej Sarzalski Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Kancelaria Radcy Prawnego Błażej Sarzalski z siedzibą w Dąbrowie Górniczej.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem kancelaria@opieka-prawna.eu.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: