Ile pieniędzy odzyskasz z nieudanej rejestracji w S24?

Spółka z o.o.

Błażej Sarzalski

Radca prawny, od 2011 roku wpisany na listę radców prawnych w Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Katowicach pod numerem KT-2946, ekspert portalu Wyborcza.biz. Doradza w zakresie prawa spółek, a w szczególności tworzenia i przekształceń spółek handlowych oraz ich funkcjonowania.

Czy da się odzyskać całość wpłaconej opłaty sądowej i za ogłoszenie w Monitorze Sądowym i Gospodarczym w procedurze S24, w przypadku odmowy rejestracji spółki z o.o. w tym trybie?

To pytanie pojawiało się w wielu Waszych komentarzach, zdecydowałem się więc napisać trochę o tym.

W sytuacji gdy nieprawidłowa rejestracja jest z Twojej winy (tj. błędne wypełnienie formularzy, błędy w umowie spółki w zakresie PKD) zostaniesz obciążony opłatą w wysokości 500 złotych, odzyskasz natomiast 100 złotych z tytułu niedokonanego ogłoszenia w Monitorze Sądowym i Gospodarczym.

Jaka jest podstawa prawna dla takiego rozstrzygnięcia?

Podstawą jest art. 52 ustawy o kosztach sądowych w sprawach cywilnych, który stanowi, że opłatę sądową pobiera się od złożonego wniosku o rejestrację – chodzi więc o opłatę niezależną od rozstrzygnięcia. Można natomiast próbować odzyskać opłatę w całości jeżeli zorientujemy się po wysłaniu formularzy, ale przed skierowaniem sprawy na posiedzenie celem rejestracji, że popełniliśmy błąd.

Wtedy musimy szybko cofnąć wniosek – możemy zrobić to tylko fizycznie, system S24 nie przewiduje niestety takiej opcji (jeden z wielu braków tego systemu), jeżeli wniosek zostanie cofnięty terminowo zostanie zwrócona nam cała opłata.

Ostatnio przydarzyła mi się właśnie taka historia, gdy zorientowałem się, że przesłałem w procedurze S24 wniosek do niewłaściwego sądu – cofnąłem go fizycznie tego samego dnia, mimo to sąd postanowił przekazać sprawę do sądu właściwego i dopiero ten właściwy sąd zarządził zwrot pieniędzy za rejestracje.

Jak się więc okazuje, jest coś w powiedzeniu „czas to pieniądz”

Zainteresował Cię ten wpis? Potrzebujesz mojej pomocy albo konsultacji? Skontaktuj się ze mną!

Na wiadomości e-mail odpowiadam jeszcze tego samego dnia.

  46 comments on “Ile pieniędzy odzyskasz z nieudanej rejestracji w S24?”

  1. Przepraszam, że piszę pod tym tematem, ale skoro jest mowa o opłacie za ogłoszenie w MSiG, to chciałbym zadać pytanie właśnie o ogłaszanie w MSiG. Mam wątpliwość, co na tle art. 5 KSH i art. 13 KRS należy ogłaszać w MSiG przy zmianach w spółce z o.o. (chodzi też o zaoszczędzenie pieniędzy):
   1. Czy składając w KRSie sprawozdanie finansowe za rok obrotowy, należy to także ogłaszać w MSiG? Przyznam, że gdy ja sporządzałem formularze do KRSu, to taką opłatę wnosiłem. W tym roku, tymi sprawami zajęła się księgowa i dokonała opłaty 290 zł (40 zł za przyjęcie i 250 zł za wpisanie zmiany w rejestrze, nie opłaciła ogłoszenia).
   2. Czy zbycie udziałów na rzecz nowych wspólników (czyli wspólnik A i B, zbywa udziały na rzecz nowych wspólników C i D), powinno być ogłoszone w MSiG?
   3. Czy zbycie udziałów w obrębie dotychczasowych wspólników (jest dwóch wspólników A i B, A ma 100 udziałów, B ma 50 udziałów; B sprzedaje 25 swoich udziałów A i w wyniku transakcji, A będzie miał 125 udziałów, a B już tylko 25 udziałów), powinno być ogłoszone w MSiG?
   4. Zmiana w umowie spółki siedziby spółki, czy powinna być ogłoszona w MSiG?

   Przy dzisiejszych możliwościach sprawdzania KRSu w Internecie, mam wątpliwości co do konieczności zgłaszania wszystkiego do MSiG.

   Z góry dziękuję za odpowiedź.

  2. Znalazłem w maju 2014 w necie (forum prawne) że komuś ZAREJESTROWALI spółkę S24 mimo skierowania do niewłaściwego sądu. Nie da się ukryć, baza/rejestr jest centralna i na zdrowy rozsądek tak powinno być.

  3. Dzień dobry,
   muszę wycofać złożony wniosek o rejestrację, bo mam błędną umowę spółki, czy jest do tego jakiś druk? Sama – nie znalazłam, postanowiłam napisać pismo o wycofanie wniosku z nr sygnatury, ale wolę dopytać profesjonalisty! Dziękuję za mega pomocny blog!

    1. Dzień dobry,

     czy może Pan napisać, co powinno zawierać takie pismo, czy trzeba specjalnie argumentować chęć wycofania wniosku, czy ma to być wniosek o wycofanie wniosku? Co w przypadku gdy jeszcze nie została nadana sygnatura czy wystarczy jeśli opiszę o jaką spółkę chodzi. Podpowiem, że muszę wycofać wniosek z sądu w Opolu. Będę wdzięczny zza Pana pomoc 🙂

     1. Wymogi formalne dla pisma procesowego zawiera przepis art. 126 Kodeksu postępowania cywilnego. Powinno zawierać krótkie uzasadnienie.

  4. Mam pytanie. Czy w trybie S24 jest w ogóle wezwanie do uzupełnienia braków? Jeśli tak, to w jaki sposób można te uzupełnienia przeprowadzić? Chodzi mi o sytuację, że jest nieprawidłowa firma spółki – wtedy trzeba zmienić umowę spółki, ale jak to zrobić, skoro była zawarta na formularzu?

  5. Proszę o pomoc – w dniu dzisiejszym wysłałam wniosek w systemie S24 do sądu i dzisiaj otrzymałam korespondencję o odrzuceniu wniosku z powodu niewpisania nazwy ulicy w adresie siedziby – a propos dokładnego czytania ;). Czy mogę wysłać ponownie poprawiony wniosek pod tą samą sygnaturą i opłatą, tyle że w formie papierowej, czy przepadło i muszę rejestrować spółkę od nowa? I co z opłatą 350 zł?

   1. Nie ma możliwości ponownego wysłania wniosku pod tą samą sygnaturą w S24, natomiast można to (uważam) zrobić w sposób papierowy w terminie tygodniowym… opłata nie powinna przepaść.

    1. Mam podobny problem, nie wpisałem ulicy. Co Pan rozumie przez sposób papierowy? To znaczy w zwyczajnym piśmie, czy też muszę wypełnić KRS W3?

  6. Witam, mój wniosek został oddalony z głupiego powodu. „Zawiązanie spółki zostało zgłoszone
   po upływie 7 dni od dnia zawarcia umowy spółki” czyli opłaciłem wniosek po upływie 7 dni od zawarcia umowy. Czy jest możliwość zwrotu kosztów w tym przypadku ? czy zostanę obciążony kwotą 500 zł ?

   1. Przepraszam, wpis pod wpisem ale nie ma możliwości edycji.
    Chciałem dopisać, że zostało wydane postanowienie przez referendarza o odmowie wpisu.

     1. Dziękuję za odpowiedź. Rozumiem, że muszę wystąpić do sądu z osobnym pismem o zwrot 100 zł ?

   2. miałam to samo, straciłam kasę. Niestety, ten system to jakaś totalna porażka, w momencie, gdy mamy takie technologie ta strona działa jak z lat 2000, Paździerz jednym słowem – 100 lat za wszystkim

  7. witam,
   dzis otrzymalem odpowiedz z sadu, ze wniosek wymaga usuniecia przeszkod w dokonaniu wpisu, zwiazanych z nieprawidlowa nazwa. jest juz spolka z ta nazwa na tym samym rynku niby. zmiane nalezy dokonac podejmujac zaprotokolowana natarialnie uchwale zgromadzenia wspolnikow.
   czyli musze i tak isc do notariusza i pisac umowe? czy moze wycofac wniosek o wpis ( czy otrzymam zwrot wniesionej oplaty?) i zlozyc nowy wniosek z prawidlowa nazwa spolki?

   1. Proponuję zmienić notarialnie umowę spółki i kontynuować.

    Cofnięcie wniosku na tym etapie w mojej ocenie nie spowoduje zwrotu opłaty. Sprawa została już skierowana na posiedzenie i w wyniku owego posiedzenia niejawnego doszło do jej rozpoznania, co powoduje, że zwrócone może zostać jedynie 100 zł wpisu do KRS.

  8. Witam,
   Wczoraj złożyliśmy wniosek o rejestracje spółki z o.o. przez S24 bez zachowania terminu 7 dni od dnia zawarcia umowy spółki (umowa była zawarta i podpisana jeszcze w kwietniu). Tego samego dnia sąd, zamiast odmowy o wpis, wezwał nas o wykazanie, że wspólnicy posiadają polskie obywatelstwo w związku z czym spółka nie jest cudzoziemcem (oświadczenie o takim statusie dołączyliśmy do wniosku, ponieważ drugi współnik jest obywatełem Polski, i ma większosć kapitalu zakladowego).
   Czy znaczy to, że sprawę uda się jakoś „uratować” bez konieczności wysłania wniosku ponownie i odpowiedznio powtórnego dokonania płatności?
   Czy w takim przypadku odmowa o wpis do KRS jest nieunikniona?
   Jeśli tak, to proszę powiedzieć, odkiedy możemy bez negatywnych skutków ponownie wysłać wniosek z wskazaniem tej samej nazwy firmy?
   Czy można to zrobić teraz, czy dopiero po uzyskaniu odmowy o wpis?
   I jakie są terminu dla odzyskania 100 zł za poprzedni, „spózniony” wniosek?
   Dziękuję

   1. Myślę, że referendarz daje Państwu okazję do odzyskania wpłaconych pieniędzy. Zarządzenie jest najprawdopodobniej pod rygorem zwrotu wniosku, co wiąże się też ze zwrotem opłat, niejako „z urzędu”. Proponuję więc odpuścić sobie tą rejestrację i zacząć od nowa.

  9. Dzień dobry,
   Złożyłem wniosek o rejestrację poprzez S24. Wydaje mi się, że popełniłem błąd, ponieważ drugi wspólnik nie posiada założonego konta w systemie ekrs, a chyba jest to wymagane? Tak czy inaczej, złożyłem wniosek o wycofanie wniosku o rejestrację, dość późno, ale wydaje mi się, że zdążyłem. Chciałbym dopytać, jak mogę upewnić się, że wniosek ten został złożony skutecznie? Nie otrzymałem żadnej korespondencji z sądu a spółka nie widnieje na stronie ekrs, choć minęły już 3 tygodnie. Dodatkowo, czy muszę złożyć jakiś wniosek o rozwiązanie umowy spółki, wycofanie potwierdzenie wniesienia kapitału i innych dokumentów, czy równocześnie z brakiem zarejestrowania spółki są one unieważniane?

  10. Witam, dostałam dziś zwrot wniosku (wcześniej nieuzupełnione braki) z pouczeniem że mam 7 dni na złożenie nowego wniosku z uzupełnionymi brakami jakie posiadał pierwotny wniosek i tu moje pytanie czy nowy wniosek o rejestrację spółki składa się znów przez S24 z zaliczeniem wszystkich dokumentow czy składa się dokumenty papierowe tzn. krsz3 + braki czyli wcześniej brakujace oświadczenie o cudzoziemcach wraz z pismem przewodnim żeby zaliczyli dokumenty z pierwszego wniosku i wniesiona już opłatę + dopłata 30zl i to poczta do KRS ? czy poprostu złożyć nowy wniosek w S24 i co wtedy z opłatą trzeba zapłacić od nowa a tamta zostanie zwrócona z urzędu? tyle wszędzie informacji że pogubić się idzie ????

   1. Sens ma tylko złożenie nowego wniosku oraz osobny, papierowy wniosek o zwrot poprzedniej opłaty. Nie da się technicznie bez opłaty wnieść nowego wniosku.

  11. Dzień dobry , co należy rozumieć jeśli w postanowieniu Sądu po nieudanej rejestracji w systemie S24 jest informacja Sąd postanawia : 1 oddalić wniosek, 2. stwierdzić, że koszty postępowania ponosi w całości wnioskodawca . Czy można ubiegać się o zwrot opłaty w całości czy tylko w części jeśli tak to w jakiej wysokości?

   1. Oznacza to, że odzyska Pani jedynie 100 zł opłaty za Monitor Sądowy i Gospodarczy. Taki wniosek można skierować do sądu, o zwrot tej kwoty, w pozostałym zakresie, jeżeli uważa Pani że są okoliczności przemawiające za tym, aby spółka nie ponosiła opłaty za wniosek o rejestrację należy wnieść środek zaskarżenia (choć nie sądzę, aby były podstawy).

  12. Dzień dobry Panie Błażeju.
   W systemie S24 została założona Spółka, na pierwszym posiedzenie Sądu, zostało wysłane wezwanie o uzupełnienie braków o dostarczenie oświadczenia o adresie do doręczeń członka zarządu. Takowe oświadczenie zostało wysłane. Niemniej jednak w tym samym czasie Sąd odmówił wpisu z uwagi na identyczną nazwę innego podmiotu.
   Rozumiem, że w tej sprawie nie da się już nic zrobić poza wnioskiem o zwrot 100 zł.

   1. Można jeszcze zaskarżyć to orzeczenie, sprawdzając czy np. ta inna spółka ma to samo PKD, działa w tym samym województwie itp. – pisałem o tym tutaj na blogu we wpisie o złym doborze firmy

  13. Dzień dobry, pytania podobne do mojego się przewijają przez forma, ale konkretnej odpowiedzi nie udało mi się znaleźć. Założyłem spółkę zoo przez S24, z uwagi na nie wpisanie adresu (wg mnie błąd systemu), sąd zwrócił wniosek. Złożyłem uzupełniony wniosek papierowo, dopłaciłem wymaganą opłatę, jednak sąd ponownie zwrócił wniosek.

   Pytanie czy mogę zapomnieć o tym pierwszym nieudanym podejściu i założyć nowe przedsiębiorstwo (nowa umowa spółki/nowy wniosek) pod tą samą nazwą? szkoda mi czasu na wysyłanie skarg do sądu – i tak pewno nic nie ugram.

   Czy powinienem przeprowadzić proces likwidacji tej pierwszej spółki? w sumie sąd zwrócił wniosek…

  14. Witam,
   Zawarłam umowę spółki z o.o. i złożyłam wniosek w systemie s24, jednak spółka nie została wpisana do KRS ale wzmianka o niej pozostała. Czy muszę dokonać jeszcze jakichś formalności oprócz zwrotu wkładów wspólnikom, aby ta wzmianka została usunięta i by rozwiązać spółkę z o.o. w organizacji?

  15. Dzień dobry,
   mam problem ze zmianą umowy spółki przez eKRS, już drugi raz dostałam zwrot.
   W części dot. informacji na temat zmiany umowy spółki gdy zaznaczam zmianę paragrafu 6 automatycznie zaznacza się paragraf 5, – powód zwrotu wniosku jest, że zbędnie wpisano, iż zmienił się paragraf 5 albowiem nie uległ on zmianie.
   Jak w takim razie zmienić paragraf 6 :Udziały w Spółce obejmują (aby dodać udziałowców, należy określić wartość nominalną w polu wyżej par5), bez uzupełnienia paragrafu 5?
   Dzwoniłam na infolinię KRS i powiedziano mi, że nie ma możliwości zmiany paragrafu 6, bez ingerencji w paragraf 5.
   Ręce opadają – z sądu żadnej odpowiedzi nie idzie otrzymać…
   Proszę o wyjaśnienie.

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Błażej Sarzalski Portret

  BŁAŻEJ SARZALSKI

  Radca prawny, wpisany na listę w Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Katowicach. Od 2007 roku doradzam w zakresie prawa spółek, a w szczególności rejestracji spółek, przekształceń przedsiębiorców i spółek handlowych oraz ich bieżącego funkcjonowania.

  Przygodę z blogiem o rejestracji spółek z o.o. zacząłem we wrześniu 2011 roku. Był to dla mnie szalony rok, pełen wyzwań osobistych i zawodowych. Chcesz dowiedzieć się dlaczego?

  Poznaj moją historię!

  Zerknij na wzory umów i dokumentów niezbędnych dla Twojej spółki z o.o.

  Wzory umów i dokumentów

  Umów się na poradę w sprawie Twojej spółki z o.o.

  Skontaktuj się aby umówić porad

  KOMENTARZE

  • radca prawny Błażej Sarzalski - Nie ma przepisów definiujących co to jest adres spółki. Natomiast jest definicja siedziby. Siedzibą
  • Kaja - Czy można zarejestrować adres spółki na działce która niezabudowanej? Działka posiada nr i korespond
  • radca prawny Błażej Sarzalski - W S24 potrafią być naprawdę szybcy. Natomiast coraz więcej sądów radzi sobie dobrze także ze standar
  • Robert - IX Wydział Gospodarczy Wrocław: wniosek złożony przez S24 (sp. z o.o.) - środa godz. 14-15, wpis do
  • radca prawny Błażej Sarzalski - Prawo wekslowe nie wymaga nigdzie postawienia pieczęci firmowej przed podpisem i pieczątką prezesa.