Odpowiedzialność członków zarządu spółki z o.o. w pytaniach i praktyce

Spółka z o.o.

Błażej Sarzalski

Radca prawny, od 2011 roku wpisany na listę radców prawnych w Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Katowicach pod numerem KT-2946, ekspert portalu Wyborcza.biz. Doradza w zakresie prawa spółek, a w szczególności tworzenia i przekształceń spółek handlowych oraz ich funkcjonowania.

Zastanawiałeś się pewnie jak wygląda w praktyce kwestia odpowiedzialności członków zarządu i wspólników w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością. To jedno z pytań, które najczęściej zadają mi klienci podczas prywatnych konsultacji, a pełne omówienie tematu na pewno zabrałoby kilka godzin czasu, dlatego siłą rzeczy, oprócz tego że zwracam zawsze uwagę na kluczowe kwestie z punktu widzenia odpowiedzialności cywilnoprawnej (takie jak np. jak członek zarządu może bronić się przed odpowiedzialnością za długi spółki). 

Ten temat to jest jednak temat rzeka, bo będąc członkiem zarządu spółki kapitałowej będziesz miał wiele okazji do przekroczenia przepisów, choćby bez własnej winy. Możesz też spotkać się z kontrahentami, którzy na każdy brak terminowej płatności reagują zawiadomieniem o popełnieniu przestępstwa, albo na pracowników urzędów skarbowych, którzy będą dopatrywali się Twojej osobistej odpowiedzialności za zapłatę podatków. Spójrzmy prawdzie w oczy. Lepiej być przygotowanym na takie okoliczności.

Dlatego w imieniu moich kolegów po fachu: radcy prawnego Roberta Solgi i adwokata Łukasza Chmielniaka zapraszam Cię na konferencję „Odpowiedzialność kadry zarządzającej w spółkach kapitałowych„.

Konferencja odbędzie się w Czarnym Lesie (koło Częstochowy) w dniach 05.06.2014 – 06.06.2014 .r. (co oznacza, że oprócz wiedzy, będzie też pewnie miejsce na integrację i pytania poza salą wykładową). Więcej szczegółów znajdziesz tutaj.

Robert Solga jest radcą prawnym i autorem bloga Tajemnica przedsiębiorstwa, specjalizuje się w kwestiach odpowiedzialności zarządów osób prawnych i zagadnieniach nieuczciwej konkurencji, w tym naruszania tajemnic przedsiębiorstwa. Dowiesz się od niego między innymi o tym od kiedy aktualizuje się Twoja odpowiedzialność prawna, jaką masz pozycję prawną w spółce, jakie prawa i obowiązki. Robert przekaże Ci kompleksową wiedzę dotyczącą odpowiedzialności cywilnoprawnej nie tylko za długi spółki, ale także z tytułu działalności konkurencyjnej, czy naruszania tajemnic przedsiębiorstwa, którym będziesz zarządzać.

Z kolei Łukasz Chmielniak to doświadczony adwokat zajmujący się tzw. przestępstwami białych kołnierzyków, broni swoich klientów w sprawach gospodarczych i sprawach karnych skarbowych. Od niego dowiesz się jakie najczęściej zarzuty stawiane są członkom zarządu i w jaki sposób unikać kolizji z prawem karnym.

Gorąco zapraszam w ich imieniu! Tutaj jeszcze raz link do agendy konferencji.

Zainteresował Cię ten wpis? Potrzebujesz mojej pomocy albo konsultacji? Skontaktuj się ze mną!

Na wiadomości e-mail odpowiadam jeszcze tego samego dnia.

  6 comments on “Odpowiedzialność członków zarządu spółki z o.o. w pytaniach i praktyce”

  1. No, niektórym by się przydała taka wiedza, ale żądni są niej rejestratorzy spółek, tego się nie spodziewałem. Jak widać szewc bez butów chodzi 😉

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Błażej Sarzalski Portret

  BŁAŻEJ SARZALSKI

  Radca prawny, wpisany na listę w Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Katowicach. Od 2007 roku doradzam w zakresie prawa spółek, a w szczególności rejestracji spółek, przekształceń przedsiębiorców i spółek handlowych oraz ich bieżącego funkcjonowania.

  Przygodę z blogiem o rejestracji spółek z o.o. zacząłem we wrześniu 2011 roku. Był to dla mnie szalony rok, pełen wyzwań osobistych i zawodowych. Chcesz dowiedzieć się dlaczego?

  Poznaj moją historię!

  Zerknij na wzory umów i dokumentów niezbędnych dla Twojej spółki z o.o.

  Wzory umów i dokumentów

  Umów się na poradę w sprawie Twojej spółki z o.o.

  Skontaktuj się aby umówić porad

  KOMENTARZE

  • radca prawny Błażej Sarzalski - W S24 potrafią być naprawdę szybcy. Natomiast coraz więcej sądów radzi sobie dobrze także ze standar
  • Robert - IX Wydział Gospodarczy Wrocław: wniosek złożony przez S24 (sp. z o.o.) - środa godz. 14-15, wpis do
  • radca prawny Błażej Sarzalski - Prawo wekslowe nie wymaga nigdzie postawienia pieczęci firmowej przed podpisem i pieczątką prezesa.
  • radca prawny Błażej Sarzalski - Najprawdopodobniej nie dodał Pan oświadczenia do wniosku albo system coś pomieszał. Najłatwiej spraw
  • Jakub - Czytałem wszystkie komentarze i nie znalazłem swojego przypadku;) otóż złożyłem i załączyłem oświadc