Wniesienie aportu z agio a podatek dochodowy od osób fizycznych

Błażej Sarzalski        07 maja 2014        4 komentarze

Agio…

Mówi Ci to coś?

Agio (ażio) to pojęcie z dziedziny ekonomii oznaczające wyższą wartość papierów wartościowych lub dewiz ponad wartość nominalną. W spółkach kapitałowych agio oznacza nadwyżkową wartość wkładu ponad wartość nominalną udziałów objętych w zamian za wniesienie takiego wkładu.

Mówiąc po ludzku. Wnosisz do spółki nieruchomość wartą 100.000 złotych, ale w zamian za to obejmujesz udziały o wartości nominalnej 5.000 złotych, natomiast 95.000 złotych księgowane jest jako kapitał zapasowy. Wartość nominalna udziałów jest więc niższa od wartości rynkowej tych udziałów na moment wniesienia wkładu niepieniężnego w spółce.

Wnoszenie do spółki z ograniczoną odpowiedzialnością wkładów niepieniężnych z agio jest bardzo korzystnym rozwiązaniem pod względem podatkowym, pozwala bowiem nie tylko optymalizować obciążenie podatkiem od czynności cywilnoprawnych oraz opłaty notarialne (które to były zależne od wartości kapitału zakładowego), ale także uniknąć w dużej mierze obciążenia podatkiem dochodowym z tytułu objęcia udziałów w spółce kapitałowej w zamian za aport.

Dzieje się tak, dlatego, że podatek naliczany jest od wartości nominalnej udziałów, a nie wartości rynkowej.

Czy zatem wniesienie wkładu o wartości 10.000 złotych i w zamian objęcie udziałów, o wartości 5.000 złotych pozwala uniknąć podatku dochodowego od całej wartości wkładu?

Wszystko to kwestia interpretacji prawa. Według jednej, organy podatkowe mogą szacować wartość wkładu niepieniężnego i ustalać jego wartość rynkową i od tej wartości naliczać podatek z tytułu tak zwanych nieodpłatnych świadczeń na rzecz wspólnika. Z drugiej strony, są orzeczenia sądowe, które kwestionują taką praktykę.

Co robić w takiej sytuacji? Pisać o interpretację…

P.S. Wpis edytowany, gdyż jeden z czytelników zwrócił mi uwagę na moją ewidentną pomyłkę jaką zrobiłem czytając nowe przepisy dot. podatku dochodowego od osób fizycznych.

Proszę, oceń ten wpis!

{ 4 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Ryszard Wrzesień 18, 2014 o 08:13

Super pomysł oraz chęć chcenia pomocy w rozumieniu
Holistycznym zagadnienia
Ma Pan już nowego klienta pozwolę sobie na początku X
Wykonać telefon i umówić sie na spotkanie
Prosząc jednocześnie o nr telefonu
Pozdrawaim
Rb

Odpowiedz

Błażej Sarzalski Wrzesień 18, 2014 o 09:36

Panie Ryszardzie, wszelkie dane kontaktowe znajdują się tutaj: https://rejestracjaspolkizoo.pl/kontakt/

Odpowiedz

Marcin Styczeń 16, 2017 o 13:52

Dzień Dobry
Czy istnieje możliwość nabycia udziałów po cenie wyższej niż nominalna (tym samym utworzenie kapitału zapasowego) – podczas tworzenia spółki w systemie s24?

Odpowiedz

Błażej Sarzalski Styczeń 16, 2017 o 14:25

Nie ma takiej opcji.

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kancelaria Radcy Prawnego Błażej Sarzalski Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Kancelaria Radcy Prawnego Błażej Sarzalski z siedzibą w Dąbrowie Górniczej.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem kancelaria@opieka-prawna.eu.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: