O tym jak dwa lata mój klient walczył z firmą leasingową

Spółka z o.o.

Błażej Sarzalski

Radca prawny, od 2011 roku wpisany na listę radców prawnych w Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Katowicach pod numerem KT-2946, ekspert portalu Wyborcza.biz. Doradza w zakresie prawa spółek, a w szczególności tworzenia i przekształceń spółek handlowych oraz ich funkcjonowania.

Praktyki działania firm leasingowych są różne.

W moim osobistym odczuciu, problemem wszelkich korporacji, w tym firm leasingowych zorganizowanych na takich zasadach jest pewien rodzaj zbiorowej świadomości, która odbiera czasami zdrowy rozsądek i rozprasza odpowiedzialność za pewne procesy decyzyjne.

A piszę o tym w kontekście przekształcenia przedsiębiorcy jednoosobowego w spółkę kapitałową, a w zasadzie mojego pierwszego takiego przekształcenia, które wraz z pewnym klientem z Mazowsza robiliśmy niedługo po wejściu w życie przepisów o przekształceniu przedsiębiorcy.

Sytuacja kształtowała się tak, że wiele instytucji finansowych nie znało jeszcze wtedy tych regulacji  – o czym zresztą pisałem w jednym z blogowych wpisów. Zaczęło się od drobnych problemów z bankiem, który nie chciał kontynuować umów rachunków bankowych przedsiębiorcy, jednakże rozsądne pismo do centrali banku szybko załatwiło sprawę – co uważam za godne pochwały i podkreślenia.

Problem był natomiast z leasingiem pojazdu, który przedsiębiorca wyleasingował dla celów prowadzonej działalności. Od czasu przekształcenia, z regularnością co do miesiąca, pomimo kilkukrotnych zawiadomień, wskazywania nowych danych firmowych, numeru NIP i powtarzanych zapowiedzi rozwiązania sprawy na drodze sądowej, firma leasingowa nadal fakturowała imiennie przedsiębiorcę, a nie spółkę.

Jak skończyła się sprawa? Pozwem o ustalenie, że stroną umowy leasingu jest spółka, a nie przedsiębiorca jednoosobowy. Jak sprawa trafiła już do sądu to okazało się, że przy pierwszej czynności procesowej firma leasingowa pozew uznała. Widocznie w końcu sprawa trafiła na biurko jakiegoś prawnika…

Zainteresował Cię ten wpis? Potrzebujesz mojej pomocy albo konsultacji? Skontaktuj się ze mną!

Na wiadomości e-mail odpowiadam jeszcze tego samego dnia.

  9 comments on “O tym jak dwa lata mój klient walczył z firmą leasingową”

  1. Jesus, to jakaś masakra. Wciąż żyjemy w ciemnym grodzie mimo tego, ze XXI wiek mamy, a w tych bankach, to z założenia ludzie powinni być na jakimś poziomie intelektualnym.

  2. Może ta informacja po prostu nigdy nie trafiła na biurko księgowej, a ta z kolei w programie do wystawiania faktur miała ciągle wpisanego przedsiębiorcę 🙂

  3. Do Pana Rafała,

   Jezus w Pana wypowiedziach jest zbędny. Prosze nie dotykać wiary. Inteligentny człowiek to taki, który potrafi uszanować ………

  4. Niestety takie mamy realia. W większości tych instytucji ludzie pracują w oparciu o konkretne procedury a jak spotykają się z sytuacją, której w procedurach nie ma to boją się podejmować jakiekolwiek decyzje nawet jak mają przed nosem ustawę, opinię ministerstwa itd.. W zeszłym roku prowadziłam projekt unijny przedsiębiorcy, który postanowił przekształcić działalność gospodarczą w spółkę z o.o. i niestety w każdym miejscu gdzie musiał zgłaszać te zmiany spotykał „opór” bo ludzie nie wiedzieli jak się do tego zabrać.. W efekcie cały proces trwał ponad rok a pan (czemu wcale się nie dziwię) już tracił cierpliwość..

  5. Dzień dobry,
   Bardzo proszę o pomoc w identyfikacji daty powstania jednoosobowej Sp. z o.o. z przekształcenia przedsiębiorcy oraz momentu zgłoszenia udziałowca do ZUS.
   Data Aktu Notarialnego dot. PRZEKSZTAŁCENIA PRZEDSIĘBIORCY to 08-01-2015,
   data Aktu Notarialnego dot. ZAŁOŻENIA SPÓŁKI to również 08-01-2015.
   Data wpisu Spółki do KRS to 12-02-2015.
   Czy datą powstania Spółki jest 01-08-2015.
   Czy od tej daty Wspólnik powinien odprowadzać składki ZUS?
   Z góry dziękuję za pomoc.
   Barbara Kohut.

   1. Spółka jednoosobowa powstała w wyniku przekształcenia powstaje w dniu przekształcenia, jest nim dzień wpisu spółki do KRS. W toku procedury przekształceniowej nie występuje jednoosobowa spółka w organizacji.

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Błażej Sarzalski Portret

  BŁAŻEJ SARZALSKI

  Radca prawny, wpisany na listę w Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Katowicach. Od 2007 roku doradzam w zakresie prawa spółek, a w szczególności rejestracji spółek, przekształceń przedsiębiorców i spółek handlowych oraz ich bieżącego funkcjonowania.

  Przygodę z blogiem o rejestracji spółek z o.o. zacząłem we wrześniu 2011 roku. Był to dla mnie szalony rok, pełen wyzwań osobistych i zawodowych. Chcesz dowiedzieć się dlaczego?

  Poznaj moją historię!

  Zerknij na wzory umów i dokumentów niezbędnych dla Twojej spółki z o.o.

  Wzory umów i dokumentów

  Umów się na poradę w sprawie Twojej spółki z o.o.

  Skontaktuj się aby umówić porad

  KOMENTARZE

  • radca prawny Błażej Sarzalski - W S24 potrafią być naprawdę szybcy. Natomiast coraz więcej sądów radzi sobie dobrze także ze standar
  • Robert - IX Wydział Gospodarczy Wrocław: wniosek złożony przez S24 (sp. z o.o.) - środa godz. 14-15, wpis do
  • radca prawny Błażej Sarzalski - Prawo wekslowe nie wymaga nigdzie postawienia pieczęci firmowej przed podpisem i pieczątką prezesa.
  • radca prawny Błażej Sarzalski - Najprawdopodobniej nie dodał Pan oświadczenia do wniosku albo system coś pomieszał. Najłatwiej spraw
  • Jakub - Czytałem wszystkie komentarze i nie znalazłem swojego przypadku;) otóż złożyłem i załączyłem oświadc