O PKD i procedurze S24 raz jeszcze

Spółka z o.o.

Błażej Sarzalski

Radca prawny, od 2011 roku wpisany na listę radców prawnych w Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Katowicach pod numerem KT-2946, ekspert portalu Wyborcza.biz. Doradza w zakresie prawa spółek, a w szczególności tworzenia i przekształceń spółek handlowych oraz ich funkcjonowania.

Napisała do mnie pani Marta – prawniczka w spółce zajmującej się rejestracją i dalszą odsprzedażą spółek:

(…) Pozwoliłam sobie napisać w ramach ciekawostki, ponieważ zarejestrowałam już wiele spółek zarówno w sposób tradycyjny jak i właśnie przez S-24. Dzisiaj po raz pierwszy otrzymałam odmowę dokonania wpisu ze względu na numerki PKD z działu T (działalność gospodarstw domowych) oraz (i co ciekawe ponieważ z tym do tej pory się nie spotkałam) z powodu numeru 92 (działalność związana z grami losowymi i zakładami wzajemnymi). Zarejestrowałam już takich spółek masę ponieważ zajmuję się sprzedażą spółek, wszystkie o dokładnie takich samych numerach PKD i jest to moja pierwsza odmowa.
Generalnie uważam, że to absurd ponieważ zakładam, ze kiedy ustawodawca nowelizował przepisy i wprowadził do KSH możliwość zarejestrowania spółki przez Internet, to przyświecała mu wola ułatwienia całej procedury i udostępnienia jej również dla osób, które z prawem niewiele miały do czynienia. Jaki więc jest cel udostępniania w systemie numerów PKD, które i tak wiadomo z góry wiadomo, że będą skutkowały odrzuceniem wniosku? (…) W mojej opinii trąci to trochę o chęcią wyciągnięcia pieniędzy. Moje pytania są oczywiście retoryczne, mojego maila zaś proszę bardziej traktować jako chęć podzielenia się kolejnym paradoksem związanym z naszym polskim sądownictwem.
O możliwości odmowy ze względu na próbę rejestracji działalności z działu T pisałem już wcześniej.
Jeżeli jednak chodzi o numer 92 to dla mnie to także nowość. W dodatku nowość, którą trzeba zaskarżać, bo nigdzie nie ma obowiązku prowadzenia tego typu działalności w formie innej niż spółka z ograniczoną odpowiedzialnością. Niezwykła pomysłowość referendarza, nie ma co.

Zainteresował Cię ten wpis? Potrzebujesz mojej pomocy albo konsultacji? Skontaktuj się ze mną!

Na wiadomości e-mail odpowiadam jeszcze tego samego dnia.

  10 comments on “O PKD i procedurze S24 raz jeszcze”

  1. Spotkało mnie dokładnie to samo… Oddalenie uzasadnione zostało Załącznikiem do Rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie PKD z dnia 24.12.2007 r. Oczywiscie dodano, iż zmiany wprowadzać można do już zarejestrowanych społek. Co oznacza zapewne ze wniosek o rejestracje należy złozyć raz jeszcze i raz jeszcze należy uiścić opłatę… Czy naprawde nie da sie wznowić procedury? koszt rozpatrzenia to 500 zł ,a co z pozostałą 100 ? W wyżej wspomnianym załączniku nie widzę informacji o konieczności innej formy niż spółka ,ale wszystko to napisane jest tak zrozumiale że nie tylko ręce opadają…

  2. Panie Błażeju czy jeśli jestem bezdomny, tzn. w dowodzie osobistym w miejscu zameldowania mam puste miejsce to mogę założyć firmę w trybie 24?

  3. @Andrzej: Zakładam, że nie jest Pan bezdomny, ale mieszka Pan gdzieś, prezes spółki, ani jej wspólnik nie musi posiadać miejsca zameldowania, ale musi podać miejsce zamieszkania, wydaje mi się, że to będzie wystarczające.

  4. Witam,

   Oczywiście zakładając spółkę z o.o. wybrałem z listy w systemie PKD, dla których spółka z o.o. nie może prowadzić działalności … Dlaczego takie PKD wyświetla się w systemie MS przy procedurze zakładania spółki z o.o.???!!!
   Potrzebuję dokonać zwrotu chociaż tych 100 PLN…
   Gdzie mam zaadresować takie pismo / komu mam przekazać pismo w sądzie?

   Dziękuję za odpowiedź

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Błażej Sarzalski Portret

  BŁAŻEJ SARZALSKI

  Radca prawny, wpisany na listę w Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Katowicach. Od 2007 roku doradzam w zakresie prawa spółek, a w szczególności rejestracji spółek, przekształceń przedsiębiorców i spółek handlowych oraz ich bieżącego funkcjonowania.

  Przygodę z blogiem o rejestracji spółek z o.o. zacząłem we wrześniu 2011 roku. Był to dla mnie szalony rok, pełen wyzwań osobistych i zawodowych. Chcesz dowiedzieć się dlaczego?

  Poznaj moją historię!

  Zerknij na wzory umów i dokumentów niezbędnych dla Twojej spółki z o.o.

  Wzory umów i dokumentów

  Umów się na poradę w sprawie Twojej spółki z o.o.

  Skontaktuj się aby umówić porad

  KOMENTARZE

  • radca prawny Błażej Sarzalski - Kodeks spółek handlowych milczy na temat tego czy wynagrodzenie ma być z góry, czy z dołu. W teorii
  • Adam - Właśnie nie mamy innych źródeł przychodu poza tymi zryczałtowanymi.A czy nie można uznać, że jes
  • radca prawny Błażej Sarzalski - Wynagrodzenie za powtarzające się świadczenia niepieniężne może być wypłacane w dowolnych interwałac
  • radca prawny Błażej Sarzalski - Nie ma żadnego przepisu kodeksu spółek handlowych, który by to definiował, ale wynika to z wykładni
  • Adam - Czy wynagrodzenie za 176 KSH może być wypłacane tylko raz na rok ? Czy jest szansa teraz jeszcze zdą