Spółka z o.o. w wirtualnym biurze – przełomowy wyrok NSA

Spółka z o.o.

Błażej Sarzalski

Radca prawny, od 2011 roku wpisany na listę radców prawnych w Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Katowicach pod numerem KT-2946, ekspert portalu Wyborcza.biz. Doradza w zakresie prawa spółek, a w szczególności tworzenia i przekształceń spółek handlowych oraz ich funkcjonowania.

Dzisiaj krótko i na gorąco.

Naczelny Sąd Administracyjny zajął się w końcu jedną ze spraw związanych z rejestracją spółek w wirtualnych biurach i konsekwencjami takiego stanu na gruncie przepisów o ewidencji podatników.

Krótko mówiąc wiemy na razie tyle, że fiskus nie ma prawa odmawiać nadawania numeru NIP spółkom tworzonym w wirtualnych biurach. Więcej napiszę po publikacji orzeczenia w sprawie II FSK 3549/13.

Zainteresował Cię ten wpis? Potrzebujesz mojej pomocy albo konsultacji? Skontaktuj się ze mną!

Na wiadomości e-mail odpowiadam jeszcze tego samego dnia.

  9 comments on “Spółka z o.o. w wirtualnym biurze – przełomowy wyrok NSA”

  1. Kiedy nastąpi publikacja orzeczenia w sprawie II FSK 3549/13? Nie ukrywam, że temat ten mnie bardzo zainteresował, z niecierpliwością czekam na wpis…

  2. http://podatki.gazetaprawna.pl/artykuly/818939,wirtualne-siedziby-firm-trafily-na-zakazana-liste-fiskusa.html

   Sąd swoje organy podatkowe swoje: „Podatnicy po tych wyrokach nie mogą jednak liczyć na zmianę stanowiska fiskusa. Już w zeszłym roku wiceminister finansów Jacek Kapica tłumaczył (odpowiedź na interpelację poselską nr 21450), że działania organów podatkowych nie mają na celu tworzenia firmom problemów z otrzymaniem NIP, lecz wyłącznie przeciwdziałanie nieprawidłowemu wypełnianiu obowiązków podatkowych.”

  3. @Łukasz: Tak mi się skojarzyło, że państwo, które istnieje tylko teoretycznie jest w stanie ścigać przedsiębiorców istniejących też tylko teoretycznie :)))

   A na serio, poczekałbym jeszcze na zmianę zdania fiskusa, przegrają jeszcze kilka spraw i się skończy.

  4. Witam uprzejmie. A jak się ma kwestia zmiany siedziby ze stacjonarnej na biuro wirtualne, gdy spółka już istnieje i ma dawno nadany NIP? Czy można się spodziewać wszczęcia jakiegoś postępowania wyjaśniającego?

   1. Aktualnie problem stracił na sile, a to z uwagi na automatyczne nadawanie numeru identyfikacji podatkowej przez sądy rejestrowe, zdarzają się oczywiście procedury sprawdzające, ale nie są one powszechne.

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Błażej Sarzalski Portret

  BŁAŻEJ SARZALSKI

  Radca prawny, wpisany na listę w Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Katowicach. Od 2007 roku doradzam w zakresie prawa spółek, a w szczególności rejestracji spółek, przekształceń przedsiębiorców i spółek handlowych oraz ich bieżącego funkcjonowania.

  Przygodę z blogiem o rejestracji spółek z o.o. zacząłem we wrześniu 2011 roku. Był to dla mnie szalony rok, pełen wyzwań osobistych i zawodowych. Chcesz dowiedzieć się dlaczego?

  Poznaj moją historię!

  Zerknij na wzory umów i dokumentów niezbędnych dla Twojej spółki z o.o.

  Wzory umów i dokumentów

  Umów się na poradę w sprawie Twojej spółki z o.o.

  Skontaktuj się aby umówić porad

  KOMENTARZE

  • radca prawny Błażej Sarzalski - W S24 potrafią być naprawdę szybcy. Natomiast coraz więcej sądów radzi sobie dobrze także ze standar
  • Robert - IX Wydział Gospodarczy Wrocław: wniosek złożony przez S24 (sp. z o.o.) - środa godz. 14-15, wpis do
  • radca prawny Błażej Sarzalski - Prawo wekslowe nie wymaga nigdzie postawienia pieczęci firmowej przed podpisem i pieczątką prezesa.
  • radca prawny Błażej Sarzalski - Najprawdopodobniej nie dodał Pan oświadczenia do wniosku albo system coś pomieszał. Najłatwiej spraw
  • Jakub - Czytałem wszystkie komentarze i nie znalazłem swojego przypadku;) otóż złożyłem i załączyłem oświadc