Wniesienie prawa użytkowania wieczystego jako wkładu do spółki z ograniczoną odpowiedzialnością jest w pełni dopuszczalne, jako że użytkowanie wieczyste jest prawem rzeczowym zbywalnym, dającym się wycenić, co oznacza że posiada tzw. zdolność aportową. To jednak, że prawo to może być wniesione, nie oznacza, że będzie łatwo i szybko.
Planując budowę spółki z o.o. w oparciu o wkład, którym jest użytkowanie wieczyste bądź odrębna własność lokalu wraz z przysługującym jej udziałem w prawie użytkowania gruntu musimy pamiętać, że procedura zarejestrowania spółki nie zamknie się raczej szybko, a przynajmniej nie tak szybko jak przy wkładach pieniężnych lub innych rodzajach aportów.
Wynika to z faktu, że do skutecznego przeniesienia na drugą osobę (w tym wypadku ze wspólnika na spółkę) prawa użytkowania wieczystego, konieczne jest uzyskanie wpisu w księdze wieczystej oraz załączenie do dokumentacji rejestrowej odpisu z księgi wieczystej albo postanowienia o wpisie w księdze wieczystej. Konieczność taka nie zaistnieje w sytuacji wnoszenia prawa własności gruntu lub nieruchomości gruntowej bez wyodrębnionej własności budynków lub lokali, jako że w przypadku tego rodzaju aportu prawo nie wymaga dla ważności przeniesienia prawa wpisu w księdze wieczystej.
W praktyce więc wygląda to tak, że najpierw idziemy do notariusza, spisując umowę spółki, notariusz przesyła stosowną dokumentację do sądu wieczystoksięgowego (modlimy się tutaj aby wszystko zrobił dobrze, ostatnio miałem przyjemność z panią sędzią – przewodniczącą wydziału wieczystoksięgowego w pewnym dużym mieście powiatowym, która zdradziła mi, że korzystanie z pomocy notariusza nie zawsze gwarantuje 100% satysfakcji, ale może nie będę rozwijał wątku… ), sąd wieczystoksięgowy czyni odpowiedni wpis w księdze wieczystej (realnie czekamy 3-4 tygodnie), dopiero uzbrojeni w postanowienie o wpisie do księgi wieczystej możemy składać wniosek o rejestrację spółki.
Warto więc liczyć się z tym i zastanowić czy nie szybszym (niekoniecznie bardziej opłacalnym – z uwagi na wyższe taksy notarialne oraz konieczność ponownego opłacenia wniosku do sądu rejestrowego) nie jest zarejestrowanie spółki w procedurze S24, a następnie wnoszenie użytkowania wieczystego.
2 comments on “Wniesienie użytkowania wieczystego do spółki z ograniczoną odpowiedzialnością”
Ten wywód jest błędny.
Jak sąd wieczystoksięgowy może wpisać spółkę w księdze wieczystej, skoro ta spółka jeszcze nie istnieje?
Najpierw należy zarejestrować spółkę, a potem przenieść użytkowanie wieczyste na rzecz spółki i dokonać wpisu w księgach wieczystych.
Naprawdę? A spółka w organizacji? Notariuszu :)))