Od początku czerwca bieżącego roku koszty związane ze zmianami wpisów dotyczących spółki z ograniczoną odpowiedzialnością uległy zmniejszeniu. Wynika to z tego, że obniżono opłatę za ogłoszenie zmiany wpisu w Monitorze Sądowym i Gospodarczym do kwoty 100 złotych.
Koszt „sądowy” wprowadzenia zmiany danych rejestrowych spółki z o.o. wynosi więc obecnie 350 złotych, a koszt złożenia sprawozdania finansowego wynosi 140 złotych.
Fajnie.
Tylko dlaczego tak późno, skoro od kilku lat nie publikuje się Monitorów Sądowych i Gospodarczych w formie papierowej, a do końca maja bieżącego roku ceny były takie jak za publikację w „papierowym” Monitorze?
10 comments on “Niższe opłaty za Monitor Sądowy i Gospodarczy”
Jeśli już chcemy uzależnić cenę ogłoszenia od „kosztów”, to zasadnym jest pytanie, dlaczego w ogóle się płaci za ogłoszenie? Czy te panie urzędniczki, co wklepują tekst do systemu, rzeczywiście zarabiają 100zł za 3 minuty pracy?
Pytanie zasadne, choć pewnie infrastruktura jakaś techniczna musi istnieć, więc w cenę należy wliczać koszty jej utrzymania. Nie wiem czy akurat 100 złotych to jest adekwatna cena…
Infrastruktura musi istnieć, tak jak państwo musi istnieć, i na to powinny iść środki z podatków. Przecież jak idę zgłosić kradzież roweru, to policjant nie każe mi zapłacić „1000zł” na infrastrukturę, i nie ma powodu, aby tak musiało być przy prowadzeniu spółki. W końcu to nie ja chcę zamieścić ogłoszenie, tylko państwo tego wymaga ode mnie.
Nawiasem mówiąc, idąc poziom wyżej, po co w ogóle żądać ogłaszania wpisów w Monitorach Sądowych i Gospodarczych, skoro przecież rejestr przedsiębiorców też jest jawny 🙂
To i ja dołożę do tematu kolejne pytanie retoryczne. 🙂
Jaki jest sens obniżać koszt złożenia sprawozdania finansowego w czerwcu gdy większość sprawozdań jest (powinna być:)) już złożonych?! To jakby zachęcanie do składania sprawozdania na ostatni moment 🙂
Na pocz. VII zapłaciłam za wpis 290zl, a więc pewnie za dużo. Czy mogę się starać o zwrot? Czy sądy zwracają komukolwiek cokolwiek 🙂 Jeśli tak to w jakiej formie „zahaczyć” sąd?
@Iwona: Sąd z urzędu powinien zarządzić zwrot nadpłaty, ale w praktyce lepiej napisać pismo z wnioskiem o zwrot.
Dziękuję za odp. Jednak czy ja dobrze czytam:
w GW – http://skroc.pl/21eb0
Czy te zmiany nie mają wejść dopiero od stycznia 2015r? Dziękuję 🙂
Brawo tyle lat czekania na jakiekolwiek zmiany. Największy problem mają obecnie wciąż indywidualne przedsiębiorstwa
Do czego to doszło, żeby płacić za to że można się rozliczyć.