Nowelizacja ustawy o Krajowym Rejestrze Sądowym

Spółka z o.o.

Błażej Sarzalski

Radca prawny, od 2011 roku wpisany na listę radców prawnych w Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Katowicach pod numerem KT-2946, ekspert portalu Wyborcza.biz. Doradza w zakresie prawa spółek, a w szczególności tworzenia i przekształceń spółek handlowych oraz ich funkcjonowania.

Jeszcze trochę ponad miesiąc czasu zostało do planowego wejścia w życie nowelizacji przepisów ustawy o Krajowym Rejestrze Sądowym. Wiadomo już, że plany sobie, a życie sobie, a nowelizację przesunięto o dwa miesiące. Z dniem 1 grudnia 2014 r. ma być łatwiej, prościej i przyjemniej.

Oto co nas czeka:

– zbliżone do prawdziwego* „jedno okienko” – po wpisie do KRS sąd prześle dane o wpisie do urzędu skarbowego, który z automatu nada NIP i roześle dane dalej do innych urzędów, urzędy te będą w ramach informacji zwrotnej przekazywać nadane numerki z powrotem sądowi,

– zmniejszeniu do dziesięciu ulegnie ilość wpisów przedmiotów działalności (PKD) w KRS, a obowiązkowo trzeba będzie podać wiodącą działalność gospodarczą spółki na poziomie podklasy**

– naczelnicy urzędów skarbowych będą uprawnieni do przeprowadzenia kontroli następczej w wyniku której będzie mógł uchylić nadanie numeru identyfikacji podatkowej***

spółka w organizacji nadal będzie mogła omijać procedurę „jednego okienka”,

– „jedno okienko” obejmie także wnioski rejestracyjne składane w procedurze S24.

A teraz przypisy autora 🙂

*”Jedno okienko” rzeczywiście będzie usprawnione, ale nadal, fakt, tym razem na jednym formularzu, będzie trzeba uzupełnić dane dla organów innych niż sądowe (czyli np. dane o rachunkach bankowych, czy dane statystyczne). Naprawdę nie wiem dlaczego nie można byłoby tego zrobić od razu, w momencie rejestracji, ale nie będę marudził i tak mi ułatwi to pracę.

**W jednym z komentarzy pan Mariusz spytał: panie Błażeju jak interpretować nowelizację która na wprowadzić zapis, że przedmiot działalności ujawniony w KRS będzie określony nie więcej niż 10 pozycjami, w tym wskazany ma być przedmiot przeważającej działalności na poziomie podklasy? Odpowiadam więc. Najważniejsza dla zakresu prowadzonej działalności nadal będzie umowa spółki, jako podstawowy akt korporacyjny określający ramy prowadzenia działalności gospodarczej. Natomiast spośród tych setek wpisów PKD w umowie spółki, na potrzeby ujawnienia, będziemy musieli wybrać dziesięć, w tym chociaż jeden na poziomie podklasy – to co wybierzemy ujawnimy w rejestrze. Ustawodawcy podobno chodziło o to, aby KRS lepiej odzwierciedlał to, czym faktycznie spółka się zajmuje. Ja ze swojej strony się cieszę, bo wpisywanie czasami 15-20 formularzy z przedmiotem działalności bywało nużące…

***Ustawodawca wprowadził dwustopniową kontrolę tego czy faktycznie dany podmiot istnieje. Po pierwsze, zobowiązał sąd rejestrowy do badania, czy siedziba i adres podmiotu są prawdziwe,  o ile ma w tym zakresie uzasadnione wątpliwości (tak w zasadzie więc w sądach raczej nic się nie zmieni, bo przepisy w tym zakresie są podobne do obecnie obowiązujących), drugim organem uprawnionym do sprawdzania czy przedsiębiorca istnieje będzie natomiast naczelnik urzędu skarbowego i tutaj nie mam wątpliwości, będzie się działo…

Wynika to z tego przepisu: Naczelnik urzędu skarbowego uchyla z urzędu, w drodze decyzji NIP, jeżeli podatnik posługuje się fałszywymi lub fikcyjnymi danymi adresowymi swojej siedziby lub miejsca wykonywania działalności gospodarczej. Z chwilą ustania przesłanek uzasadniających uchylenie NIP na skutek zmiany danych adresowych w odpowiednim rejestrze lub ewidencji następuje przywrócenie NIP w CRP KEP. Do przywrócenia NIP stosuje się odpowiednio przepisy art. 8a.

Jak mniemam może się więc dziać tak, że podatnicy w wirtualnych biurach, nadal będą mieli problemy, o ile utrze się praktyka uznawania, że wirtualne biuro to fikcyjne miejsce wykonywania działalności gospodarczej. Przypominam, że wciąż czekamy na uzasadnienie niedawnego wyroku NSA dotyczącego nadawania numerów NIP w wirtualnych biurach.

P.S. Natomiast czy ustawa wejdzie w życie? 🙂 Nie wiadomo, nie ma jeszcze podpisu prezydenta, choć w obecnej sytuacji politycznej to chyba tylko formalność.

Zainteresował Cię ten wpis? Potrzebujesz mojej pomocy albo konsultacji? Skontaktuj się ze mną!

Na wiadomości e-mail odpowiadam jeszcze tego samego dnia.

  11 comments on “Nowelizacja ustawy o Krajowym Rejestrze Sądowym”

  1. Trochę nie rozumiem:
   „Jeszcze trochę ponad miesiąc czasu zostało do wejścia w życie nowelizacji przepisów ustawy o Krajowym Rejestrze Sądowym. Z dniem 1 grudnia 2014 r. (…)” a później jeszcze „Natomiast czy ustawa wejdzie w życie?”

   No to jak to jest? 🙂 Wchodzą w życie za miesiąc, czy nawet jeszcze nie ma podpisu pod ustawą 🙂 ?

  2. W kontekście wirtualnych biur warto przeczytać ostatni artykuł z GP pt. Wirtualne siedziby firm trafiły na zakazaną listę fiskusa

   ” WSA w Kielcach (wyrok z 5 czerwca 2014 r., sygn. akt I SA/Ke 172/14) wskazał, że najem biura w praktyce związany jest z wieloma czynnościami, np. prowadzeniem księgowości, obsługą biurową itp. A w sprawie, którą rozpatrywał, tylko odbierano i przekazywano dalej korespondencję dotyczącą spółki za pomocą poczty elektronicznej. Trudno było mówić o rzeczywistej działalności takiego podmiotu.

   W innym wyroku WSA w Gliwicach (z 13 marca 2014 r., sygn. akt I SA/Gl 1314/13) uznał, że wirtualne biuro w praktyce było tylko adresem firmy, pod którym nie prowadzono jej obsługi, więc nie można stwierdzić, że w ogóle ma ona swoją siedzibę.

   Roman Namysłowski, doradca podatkowy i partner w Crido Taxand, przyznaje, że jeśli firma ma takie biuro, powinno to być pierwszym sygnałem ostrzegawczym dla innych przedsiębiorców. Muszą być ostrożni w relacjach handlowych z takim podmiotem. Ekspert wskazuje, że nabywca, który nie chce paść ofiarą sprzedawcy oszusta i zostać pozbawiony prawa do odliczenia VAT z faktur zakupowych, powinien też m.in. sprawdzić historię jego działalności – jak długo funkcjonuje i czy ma odpowiednie zasoby (ludzkie i techniczne) do jej prowadzenia. ”

   Uważam, że bardzo rozsądny głos tego doradcy.

  3. mam krótkie pytanie, bo chyba wyczuwam nieścisłość (ale dopiero raczkuję w temacie spółek). w pewnym innym wpisie (http://www.eporady24.pl/numery_pkd_w_umowie_spolki_z_oo,artykuly,9,38,1195.html) wyczytałam: „Kodeks spółek handlowych2 nie nakłada obowiązku posługiwania się numerami PKD przy określaniu przedmiotu działalności w umowie spółki z o.o. „, a Pan pisze: „Najważniejsza dla zakresu prowadzonej działalności nadal będzie umowa spółki, jako podstawowy akt korporacyjny określający ramy prowadzenia działalności gospodarczej. Natomiast spośród tych setek wpisów PKD w umowie spółki, na potrzeby ujawnienia, będziemy musieli wybrać dziesięć” jak to jest faktycznie? Czy w umowie TRZEBA wyjawić wszystkie PKD późniejszej działlaności? Pytam, bo zakładamy właśnie spółkę cywilną i mamy wiele wątpliwości.

  4. Czy spółka z o.o. założona przed tymi zmianami (dokładnie w 2010r) musi wprowadzić zmiany w zakresie prowadzenia działalności w KRS i ograniczyć się tylko do 10 pozycji? Mamy ich w tej chwili 17 bez określenia wiodącej działalności.

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Błażej Sarzalski Portret

  BŁAŻEJ SARZALSKI

  Radca prawny, wpisany na listę w Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Katowicach. Od 2007 roku doradzam w zakresie prawa spółek, a w szczególności rejestracji spółek, przekształceń przedsiębiorców i spółek handlowych oraz ich bieżącego funkcjonowania.

  Przygodę z blogiem o rejestracji spółek z o.o. zacząłem we wrześniu 2011 roku. Był to dla mnie szalony rok, pełen wyzwań osobistych i zawodowych. Chcesz dowiedzieć się dlaczego?

  Poznaj moją historię!

  Zerknij na wzory umów i dokumentów niezbędnych dla Twojej spółki z o.o.

  Wzory umów i dokumentów

  Umów się na poradę w sprawie Twojej spółki z o.o.

  Skontaktuj się aby umówić porad

  KOMENTARZE

  • radca prawny Błażej Sarzalski - Kodeks spółek handlowych milczy na temat tego czy wynagrodzenie ma być z góry, czy z dołu. W teorii
  • Adam - Właśnie nie mamy innych źródeł przychodu poza tymi zryczałtowanymi.A czy nie można uznać, że jes
  • radca prawny Błażej Sarzalski - Wynagrodzenie za powtarzające się świadczenia niepieniężne może być wypłacane w dowolnych interwałac
  • radca prawny Błażej Sarzalski - Nie ma żadnego przepisu kodeksu spółek handlowych, który by to definiował, ale wynika to z wykładni
  • Adam - Czy wynagrodzenie za 176 KSH może być wypłacane tylko raz na rok ? Czy jest szansa teraz jeszcze zdą