Podstawy, fundamenty, raz jeszcze… 7 podstaw spółki z o.o.

Spółka z o.o.

Błażej Sarzalski

Radca prawny, od 2011 roku wpisany na listę radców prawnych w Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Katowicach pod numerem KT-2946, ekspert portalu Wyborcza.biz. Doradza w zakresie prawa spółek, a w szczególności tworzenia i przekształceń spółek handlowych oraz ich funkcjonowania.

Moi Drodzy 🙂

Ja wiem, że wpisów w tym blogu jest już dużo (przy okazji, gdzieś w połowie września przegapiłem trzecie urodziny bloga, ale cóż mam powiedzieć, jeżeli przegapiłem też swoje trzydzieste pierwsze, wszystko przez to, że rzuciliście się na zakładanie spółek na potęgę i nie sposób Was przed tym powstrzymać – mam po prostu dużo pracy – to zapominanie o urodzinach to już chyba jakaś tradycja), ale dajcie czasem staremu mecenasowi chwilę wytchnienia i używajcie zakładki „szukaj” 🙂

Szczególnie jest to istotne, gdy jakaś informacja znajduje się już w treści bloga 🙂 Jak np. informacja o tym kto reprezentuje spółkę wobec członków zarządu, czy można zakładać spółkę w wirtualnym biurze, albo ile kosztuje założenie spółki lub ile kosztuje przekształcenie przedsiębiorcy jednoosobowego w spółkę z o.o. oraz jakie są ceny usług na rynku prawniczym za pomoc w założeniu spółki.

Mimo wszystko, tak jak obiecałem w jednym z niedawnych wpisów, dzisiaj wracamy do pewnych podstaw:

Po pierwsze – jeżeli chcesz uciec przed ZUSem, to nie zakładaj spółki jednoosobowej, ponadto rozważ czy nie chcesz wprowadzić jakiegoś wspólnika na co najmniej 10% udział, gdyż ZUS ostatnio ma dziwną praktykę uznawania, że jeżeli ktoś jest wspólnikiem nie ujawnionym w rejestrze to spółka jest na pewno jednoosobowa – po co się z koniem kopać, jak można sprezentować 10% udziałów mamie, żonie, kuzynowi czy menedżerowi, w zamian za to, że będzie solidnie zarządzał firmą? Jeżeli natomiast chcesz jeszcze przy tym wydatnie obniżyć ryzyko podwójnego opodatkowania to zapraszam do kontaktu.

Po drugie – jeżeli chcesz aby spółka funkcjonowała to nigdy nie buduj jej na niedopowiedzeniach, będąc wspólnikiem w spółce masz prawo do poszanowania swoich praw, masz też prawo negocjować treść umowy spółki oraz wielkość swojego udziału, a także wprowadzać do umowy spółki postanowienia, które będą chroniły Twoje prawa.

Po trzecie – przeczytaj choć raz przepisy Kodeksu spółek handlowych – to nie boli, a może Ci pomóc zrozumieć czym jest spółka.

Po czwarte – zrozum, że kapitał zakładowy to wielkość formalna, która nijak nie odzwierciedla faktycznego majątku spółki – to bardzo przydatne, może dzięki temu spojrzysz trochę inaczej także na swoich kontrahentów.

Po piąte – uważaj na podatek w przypadku wnoszenia wkładów niepieniężnych, rozważ czy nie lepszy jest niższy kapitał zakładowy.

Po szóste – zrozum jaka jest odpowiedzialność członków zarządu spółki z ograniczoną odpowiedzialnością i chroń się przed nią skutecznie zakładając struktury oparte o profesjonalnych zarządców albo spółki komandytowe.

Po siódme – nie zakładaj spółki z o.o. bez potrzeby.

Wyszło mi tutaj małe kompendium bloga, ale warto, jeszcze raz warto przypominać sobie o podstawach – szczególnie, że blog zyskuje wciąż nowych czytelników, którzy nie zawsze zaglądają do starszych wpisów.

Zainteresował Cię ten wpis? Potrzebujesz mojej pomocy albo konsultacji? Skontaktuj się ze mną!

Na wiadomości e-mail odpowiadam jeszcze tego samego dnia.

  7 comments on “Podstawy, fundamenty, raz jeszcze… 7 podstaw spółki z o.o.”

  1. a no właśnie planowałem założyć jednoosobowy niewielki interes jako dodatkowy grosz ;p ale widzę, że muszę jeszcze kilka kwestii mocno posprawdzać i pozmieniać ich rozwiązanie, żeby zwyczajnie było to dla mnie rzeczywiście korzystne ;p serdeczne dzięki za porady, świetny i rzetelny blog

  2. @Czterosty: Niewielki interes jako dodatkowy grosz może być np. w formie jednoosobowej działalności, jeżeli przedsiębiorca zatrudniony jest na podstawie umowy o pracę i ma co najmniej tzw. minimkę, to dublowaniu podlegają tylko składki na ubezpieczenie zdrowotne, więc koszty nieduże.

  3. Świetny wpis Błażeju! Na pocieszenie Ci powiem, że ja co roku zapominam o swojej rocznicy ślubu (począwszy od pierwszej, więc tradycja jest już długa :-)). O urodzinach też bywa, że zapomnę, ale czy ostatecznie to ma aż takie znaczenie? Ważne, że idziesz do przodu.

  4. Faktycznie daje trochę do myślenia. Nie rozumiem wszystkich ryzyk związanych z zakładaniem spółki zoo. Chwilowo mamy spółką jawną ale wspólnicy chcą przejść na zoo (wydaje mi się jednak że brak im konkretnej argumentacji, chyba że jej nie znam do końca).

   1. Ryzyk nie ma wiele 🙂 Raczej pojawia się pytanie czy jest taka potrzeba. Często jest, często też jej nie ma. Trzeba spojrzeć na swój biznes i zadać sobie pytania – co robimy? jak bardzo jest to ryzykowne? co chcemy osiągnąć przez założenie spółki z o.o.? czy to się nam opłaci? I kilka innych…

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Błażej Sarzalski Portret

  BŁAŻEJ SARZALSKI

  Radca prawny, wpisany na listę w Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Katowicach. Od 2007 roku doradzam w zakresie prawa spółek, a w szczególności rejestracji spółek, przekształceń przedsiębiorców i spółek handlowych oraz ich bieżącego funkcjonowania.

  Przygodę z blogiem o rejestracji spółek z o.o. zacząłem we wrześniu 2011 roku. Był to dla mnie szalony rok, pełen wyzwań osobistych i zawodowych. Chcesz dowiedzieć się dlaczego?

  Poznaj moją historię!

  Zerknij na wzory umów i dokumentów niezbędnych dla Twojej spółki z o.o.

  Wzory umów i dokumentów

  Umów się na poradę w sprawie Twojej spółki z o.o.

  Skontaktuj się aby umówić porad

  KOMENTARZE

  • radca prawny Błażej Sarzalski - W S24 potrafią być naprawdę szybcy. Natomiast coraz więcej sądów radzi sobie dobrze także ze standar
  • Robert - IX Wydział Gospodarczy Wrocław: wniosek złożony przez S24 (sp. z o.o.) - środa godz. 14-15, wpis do
  • radca prawny Błażej Sarzalski - Prawo wekslowe nie wymaga nigdzie postawienia pieczęci firmowej przed podpisem i pieczątką prezesa.
  • radca prawny Błażej Sarzalski - Najprawdopodobniej nie dodał Pan oświadczenia do wniosku albo system coś pomieszał. Najłatwiej spraw
  • Jakub - Czytałem wszystkie komentarze i nie znalazłem swojego przypadku;) otóż złożyłem i załączyłem oświadc