Wniesienie praw autorskich, know-how i patentów

Błażej Sarzalski        19 listopada 2014        2 komentarze

Jeżeli zastanawiasz się nad rozpoczęciem biznesu w oparciu o swoją własność intelektualną to mam dla Ciebie dobrą wiadomość (choć nie bardzo dobrą), gdyż od początku 2015 r. zmieniają się zasady opodatkowania wartości nominalnej udziałów objętych za aport w postaci właśnie tejże własności intelektualnej (przy czym nie każdej). Zasady opodatkowania aportu do spółki z o.o. podatkiem dochodowym opisywałem już na łamach bloga.

Chodzi o przesunięcie w czasie momentu powstania przychodu dla podatnika, a przez to także przesunięcie w czasie obowiązku zapłaty podatku od wartości nominalnej udziałów objętych za tego typu wkład niepieniężny.

Od początku roku zmiany ustaw o podatkach dochodowych pozwalają rozpoznać nam przychód z tytułu tego typu objęcia udziałów dopiero po 5 latach od ich objęcia, przy czym nie dotyczy to każdej wartości intelektualnej, ale wyłącznie:

  • patentu, dodatkowego prawa ochronnego na wynalazek, prawa ochronnego na wzór użytkowy, prawa z rejestracji wzoru przemysłowego lub prawa z rejestracji topografii układu scalonego oraz prawa do uzyskania powyższych praw lub prawa z pierwszeństwa,
  • autorskich praw majątkowych do programu komputerowego,
  • równowartości udokumentowanej wiedzy (informacji) nadającej się do wykorzystania w działalności przemysłowej, naukowej lub handlowej (know-how),
  • prawa do korzystania z praw lub wartości wymienionych powyżej na podstawie umowy licencyjnej.

Niby dobrze, ale nie do końca, bo szczerze powiedziawszy, dlaczego mam w ogóle płacić podatek za wykorzystanie własnej wiedzy? To po prostu głupie, że ustawodawca opodatkowuje wytwory ludzkiego  intelektu.

Przy okazji, jeżeli korzystasz z innego rodzaju praw autorskich (np. do książki, utworów muzycznych), czy też posiadasz know-how, ale nie jest ono udokumentowane, to niestety, ale nie skorzystasz na wprowadzonych zmianach.

{ 2 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Dominik Listopad 26, 2014 o 18:06

W Polsce zawsze były jaja i będą. Polityka rozwala nasz kraj na łopatki i nikt tego nie może naprawić. Tyle co my płacimy i zarabiamy w porównaniu do innych krajów to po prostu istne szaleństwo.

Odpowiedz

Błażej Sarzalski Listopad 30, 2014 o 22:37

Cóż… 🙂

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kancelaria Radcy Prawnego Błażej Sarzalski Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Kancelaria Radcy Prawnego Błażej Sarzalski z siedzibą w Dąbrowie Górniczej.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem kancelaria@opieka-prawna.eu.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: