Wniesienie praw autorskich, know-how i patentów

Spółka z o.o.

Błażej Sarzalski

Radca prawny, od 2011 roku wpisany na listę radców prawnych w Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Katowicach pod numerem KT-2946, ekspert portalu Wyborcza.biz. Doradza w zakresie prawa spółek, a w szczególności tworzenia i przekształceń spółek handlowych oraz ich funkcjonowania.

Jeżeli zastanawiasz się nad rozpoczęciem biznesu w oparciu o swoją własność intelektualną to mam dla Ciebie dobrą wiadomość (choć nie bardzo dobrą), gdyż od początku 2015 r. zmieniają się zasady opodatkowania wartości nominalnej udziałów objętych za aport w postaci właśnie tejże własności intelektualnej (przy czym nie każdej). Zasady opodatkowania aportu do spółki z o.o. podatkiem dochodowym opisywałem już na łamach bloga.

Chodzi o przesunięcie w czasie momentu powstania przychodu dla podatnika, a przez to także przesunięcie w czasie obowiązku zapłaty podatku od wartości nominalnej udziałów objętych za tego typu wkład niepieniężny.

Od początku roku zmiany ustaw o podatkach dochodowych pozwalają rozpoznać nam przychód z tytułu tego typu objęcia udziałów dopiero po 5 latach od ich objęcia, przy czym nie dotyczy to każdej wartości intelektualnej, ale wyłącznie:

 • patentu, dodatkowego prawa ochronnego na wynalazek, prawa ochronnego na wzór użytkowy, prawa z rejestracji wzoru przemysłowego lub prawa z rejestracji topografii układu scalonego oraz prawa do uzyskania powyższych praw lub prawa z pierwszeństwa,
 • autorskich praw majątkowych do programu komputerowego,
 • równowartości udokumentowanej wiedzy (informacji) nadającej się do wykorzystania w działalności przemysłowej, naukowej lub handlowej (know-how),
 • prawa do korzystania z praw lub wartości wymienionych powyżej na podstawie umowy licencyjnej.

Niby dobrze, ale nie do końca, bo szczerze powiedziawszy, dlaczego mam w ogóle płacić podatek za wykorzystanie własnej wiedzy? To po prostu głupie, że ustawodawca opodatkowuje wytwory ludzkiego  intelektu.

Przy okazji, jeżeli korzystasz z innego rodzaju praw autorskich (np. do książki, utworów muzycznych), czy też posiadasz know-how, ale nie jest ono udokumentowane, to niestety, ale nie skorzystasz na wprowadzonych zmianach.

Zainteresował Cię ten wpis? Potrzebujesz mojej pomocy albo konsultacji? Skontaktuj się ze mną!

Na wiadomości e-mail odpowiadam jeszcze tego samego dnia.

  2 comments on “Wniesienie praw autorskich, know-how i patentów”

  1. Dominik napisał:

   W Polsce zawsze były jaja i będą. Polityka rozwala nasz kraj na łopatki i nikt tego nie może naprawić. Tyle co my płacimy i zarabiamy w porównaniu do innych krajów to po prostu istne szaleństwo.

   1. Błażej Sarzalski napisał:

    Cóż… 🙂

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Błażej Sarzalski Portret

  BŁAŻEJ SARZALSKI

  Radca prawny, wpisany na listę w Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Katowicach. Od 2007 roku doradzam w zakresie prawa spółek, a w szczególności rejestracji spółek, przekształceń przedsiębiorców i spółek handlowych oraz ich bieżącego funkcjonowania.

  Przygodę z blogiem o rejestracji spółek z o.o. zacząłem we wrześniu 2011 roku. Był to dla mnie szalony rok, pełen wyzwań osobistych i zawodowych. Chcesz dowiedzieć się dlaczego?

  Poznaj moją historię!

  Zerknij na wzory umów i dokumentów niezbędnych dla Twojej spółki z o.o.

  Wzory umów i dokumentów

  Umów się na poradę w sprawie Twojej spółki z o.o.

  Skontaktuj się aby umówić poradę

  KOMENTARZE

  • radca prawny Błażej Sarzalski - Panie Michale, ponieważ napisał Pan do mnie prywatnie to odpiszę Panu także w wiadomości prywatnej,
  • Michał - Witam sprawa wygląda następująco, posiadam 1/3 udziałów w spółce i jestem w zarządzie kredyt 100tys
  • Błażej Sarzalski - Dzień dobry, Czy przeczytał Pan artykuł?
  • Fabian - Dzień dobry, czy widzieli Państwo to orzeczenie Sądu Najwyższego ? https://www.sn.pl/orzecznictwo/
  • radca prawny Błażej Sarzalski - Nie :)