Nowa rzeczywistość prawna w KRS

Spółka z o.o.

Błażej Sarzalski

Radca prawny, od 2011 roku wpisany na listę radców prawnych w Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Katowicach pod numerem KT-2946, ekspert portalu Wyborcza.biz. Doradza w zakresie prawa spółek, a w szczególności tworzenia i przekształceń spółek handlowych oraz ich funkcjonowania.

No to obudziliśmy się w nowej rzeczywistości prawnej.

Niby nic nadzwyczajnego, bo przecież nowe ustawy wchodzą w życie co jakiś czas. Ta jednak jest istotna, bo nowelizuje przepisy dotyczące procedury rejestrowej w rejestrze przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego. Zmiany te polegają na:

 • zamiast wniosków o nadanie numeru NIP, numeru REGON oraz rejestrację płatnika składek będziemy musieli zamieścić we wniosku o wpis informację, że nie wystąpiliśmy wcześniej o uzyskanie numerów NIP lub REGON, chyba że je zgłaszamy – mamy więc w końcu prawdziwe jedno okienko – sąd po dokonaniu wpisu w KRS przesyła dane do Centralnego Rejestru Podmiotów – Krajowej Ewidencji Podatników i krajowego rejestru urzędowego podmiotów gospodarki narodowej i oczekuje na nadanie numeru NIP i REGON, które umieszczane są w rejestrze KRS automatycznie,
 • ograniczamy się z wpisywaniem PKD do rejestru (w umowie spółki możemy ich mieć setki, a w KRS ujawniamy tylko 10, w tym jeden wiodący na najniższym możliwym poziomie).

Zmieniają się także w związku z tym formularze rejestrowe, jeżeli chodzi o te dotyczące rejestracji spółki z ograniczoną odpowiedzialnością to zmieniają się:

KRS-W3 – Wniosek o rejestrację podmiotu w rejestrze przedsiębiorców spółka z ograniczoną odpowiedzialności, do którego dodano takie oto pole:

nip

oraz KRS-WM- załącznik dotyczący przedmiotu działalności (do pobrania).

Zanim więc zaczniesz rejestrację upewnij się, że dysponujesz odpowiednimi formularzami.

P.S. Wpis ten piszę w niedzielę, około 22.00. Idę o zakład, że rano system S24 nie będzie działał, ale chciałbym się zdziwić.

Zainteresował Cię ten wpis? Potrzebujesz mojej pomocy albo konsultacji? Skontaktuj się ze mną!

Na wiadomości e-mail odpowiadam jeszcze tego samego dnia.

  67 comments on “Nowa rzeczywistość prawna w KRS”

  1. Czyli od jutra GUS będzie miał tylko 10 naszych PKD? W tym ten wiodący na poziomie podklasy, a reszta dowolnie? Czyli teraz nikt nie może już dostać kary za wykonywanie działalności nie zgłoszonej w PKD czy będziemy teraz sprawdzać umowy spółki?

   1. Tak, GUS dostanie tylko 10 wpisów.

    Nie wiem o jakich karach Pan mówi 🙂 Nie spotkałem się aby ktoś dostał karę za wykonywanie działalności, której nie ma w umowie spółki, chyba że to jest działalność zakazana prawem.

    1. Wydawało mi się, że prowadząc działalność można dostać mandat od US za prowadzenie tej nie zgłoszonej w PKD. Widać żyłem w błędzie. To tak naprawdę wystarczy wpisać jedno PKD i resztę można olać?

  2. Strona nie działa, w urzędach panuje dezinformacja. Dzisiaj kontaktowałam się z jednym z urzędów skarbowych, gdzie pracujące tam Panie powiedziały, że one w ogóle niczego nie wiedzą w kwestii nowych przepisów (kilka miesięcy temu, ktoś coś tam mówił, że będzie nowa procedura) i że dostały informacje, że cała procedura jest przesunięta do 15 grudnia.

  3. Mam pytanie. Czy informacja o niewystępowaniu o NIP i REGON jest na formularzu czy trzeba dołączyć osobne pismo?

  4. Czy ta zmiana dotyczy także S24? Właśnie zarejestrowałam podmiot i nie widziałam nigdzie pytania o NIP i REGON, więc nie wiem czy składać wnioski w odpowiednich urzędach.

   1. Ta zmiana dotyczy także procedury S24 – fakt, nie ma tam pytania o NIP i REGON, zastanawiałem się nawet nad tym, ale wydaje mi się, że chodzi po prostu o to, że projektodawca systemu założył, że nie da się uzyskać NIPu i REGONu dla spółki w organizacji tworzonej w ramach S24.

    Nawiasem mówiąc…

    Ostatnio jeszcze raz czytałem rozporządzenia wykonawcze do procedury S24 i widzę wiele odstępstw systemu od tego jak powinno wyglądać zgodnie z przepisami, popełnię o tym wpis.

    1. Dziękuję bardzo.
     Ja już zaczynam się przyzwyczajać do tego, że w tym kraju rzadko coś wygląda tak, jak powinno 😉

  5. Witam, a jak nowe zmiany wpłyną na obowiązek składania do akt rejestrowych formularzy NIP-2 i RG-1 i umowy najmu / podnajmu lokalu ?

   Domyślam się, że obowiązek ten został zniesiony a następnie przedsiębiorca złoży te formularze do US (wraz z umową najmu / podnajmu lokalu) i GUS już po nadaniu NIP i REGON (celem uzupełnienia danych np. dane biura rachunkowego, numer konta bankowego itp)

   Czy formularz ZUS ZPA nadal należy składać ?

   Z góry dziękuję za pomoc

   Pozdrawiam
   M.SEKULAR

    1. Dziękuję za odpowiedź – domyślam się też, że podobnie ma się sprawa z GUS – formularz tylko do urzędu statystycznego oraz, że potwierdzenia prawa do lokalu też się nie składa do sądu …

  6. Witam,

   niestety coś chyba jednak nie zadziałało jak należy. Założenia jak zwykle świetlane – nadanie NIP i REGON miało być „automatycznie”, czyli jak rozumiem w momencie wpisu do KRS (bo tylko tak można chyba tłumaczyć informacje na stronach MS, że teraz rozpoczęcie działalności nastąpi w 7 dni – ustawowy termin na rozpoznanie wniosku i jednoczesne w tym dniu nadanie NIP+Regon; tak na marginesie – zdarzył się Panu kiedyś wpis w 7 dni?). Tymczasem rzeczywistość – spółka z o.o. zarejestrowana 10.12.2014, a NIP-u i Regon-u ani widu, ani słychu. Z udziałem tej spółki ma być zakładana komandytowa. Ciekawe, czy jak w KRS-WC i KRS-WK nie wskażę REGON, powołując się na brak jego nadania, to wpiszą komandytową, czy jednak zwrócą/wezwą, bo przecież REGON ma być (nic to, że go nie nadano zgodnie z przepisami). Niestety praktyka uczyniła deklaracje o rzekomych ułatwieniach i przyspieszeniach mocno papierowymi (jak generować przychody, kiedy nie ma NIP, nie ma REGON, nie ma komandytowej?), jak na razie przynajmniej.

   Pozdrawiam
   Krzysztof Lenart

   1. Ja mam wpis z 16.12. i REGON już nadany, ale NIPu brak. Z tego, co się dowiedziałam w US, teraz NIP jest nadawany przez sąd, więc teoretycznie powinien być od razu.

    1. Teoretycznie powinien, ale niestety nie ma. W sądzie nie potrafią tego wytłumaczyć i zrzucają odpowiedzialność na US i GUS, że podobno to u nich się opóźnia. W każdym razie w KRS nie jest widoczny ani NIP, ani REGON. Być może dużo zależy od konkretnego sądu.

     1. Rzeczywiście te numery nadawane są za pośrednictwem sądu, ale trzeba pamiętać, że to są dwa osobne systemy informatyczne, zwykle nadawanie NIP twa kilka dni dłużej niż REGONu.

      1. Dziękuję za odpowiedź. Tak, są to dwa systemy, ale mimo wszystko 8 dni to chyba troche za długo, a nie ma nawet jeszcze REGONu.

       pozdrawiam

  7. Witam,
   Czy rzeczywiście do wniosku o rejestrację nie trzeba już składać dokumentu dotyczącego siedziby spółki? Przepis z ustawy o KRS zniknął, ale zastanawiam się czy w ogóle takie dokument trzeba teraz składać do US i z czego by to wynikało, że ma być np. załączony do NIP-8?

  8. Mam ciekawy przypadek. W umowie spółki wpisano jako przedmiot działalności całe klasy PDF (2 cyfry). W formularzu WM wpisano jako przedmiot przeważający podklasę jednej z klas z umowy, zgodnie z opisem na wniosku. Sąd zwrócił wniosek jako błędny, argumentując, że przedmiot przeważający nie jest wpisany w umowie spółki.

   Cóż, nie będę się kopał z koniem, więc zmienię umowę spółki…

    1. mam ten sam przypadek w umowie kod dwucyfrowy zawierający cały dział na wniosku w rozszerzeniu i zwrot z uzasadnieniem że umowa nie zawiera kodu głównej działalności, nie umieją czytać? Przecież jasne że w 47 zawiera się 47.79z i co teraz pozostaje pisać skargę na referendarza…..

     1. Czy ktoś miał jeszcze taki przypadek ? Czy jeśli umowa spółki zawarta w grudniu 2014 roku zawiera wszystkie punkty PKD na poziomie działu (dwie cyfry) to referendarz odrzuci taki wniosek z uwagi na brak wyszczególnionego przeważającego PKD w umowie spółki na poziomie podklasy ( cztery cyfry z literą ) ?

      Zastanawia też fakt kompetencji: kto wybiera przeważające PKD – jeśli wspólnicy to musi to być przecież w umowie spółki – jak zarząd to teoretycznie wystarczyłby wybór przeważającego PKD w formularzy KRS WM a umowa spółki mogłaby zawierać PKD na poziomie działów / grup …

      1. Takie przypadki już niestety były, według mnie jednak takie orzeczenia są nietrafne.

      2. Dla uniknięcia problemów, stworzyłem Uchwałę NZW (zwykła forma pisemna) , która to wskazała przeważający rodzaj działalności Spółki (umowa Spółki wymieniała PKD tylko na poziomie działu czyli dwie cyfry). Referendarz w XII Wydziale w Warszawie nie miał zastrzeżeń do wniosku. Teraz czekamy na NIP / REGON – w/w sądzie zdarzały się przypadki nadawania tych numerów w dniu wpisu – jeśli z samego rana spółka została wpisana do rejestru.

   1. Czyli dobrym rozwiązaniem zabezpieczającym jest umieszczenie w umowie spółki przynajmniej jednej pozycji na poziomie podklasy ….
    Czy ja dobrze rozumiem – w formularzu KRS WM możemy wpisać do 10 pozycji na poziomie działu (dwie cyfry) ? Czy na poziomie przynajmniej klasy (czyli cztery cyfry) ?

     1. w S24 jeśli na samym początku wpiszemy kod pkd na poziomie podklasy do umowy spółki i wpiszemy ten kod również jako działalność główną to wówczas możemy wpisać kod pkd na poziomie działu w umowie spółki. W wyniku tej operacji będziemy mieli np. same kody dwucyfrowe w umowie spółki a kod na poziomie podklasy w działalności głównej. Taki wniosek zostaje przyjęty w KRS i spółka zarejestrowana. Sprawdzone w działaniu.

      1. Z mojej praktyki wynika, że operacja przedstawiona przez mar owszem zostanie zaakceptowana przez s24 ale nie przez referendarza, który odrzuci taki wniosek. Argumentem jest to, że w umowie spółki nie ma kodu na poziomie podklasy podanego jako działalność główna.

     2. „Tak Panie Mariuszu.” oznacza dwie cyfry czy cztery cyfry w dziewięciu pozostałych rubrykach – „Przedmiot pozostałej działalności” ???

      z góry dzięki za odpowiedź

  9. Lakoniczny komunikat na stronach KRS:
   Z dniem 15 stycznia 2015 roku weszło w życie rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości z dnia 14 stycznia 2015 roku, zmieniające rozporządzenie w sprawie określenia wzorów urzędowych formularzy wniosków o wpis do Krajowego Rejestru Sądowego oraz sposobu i miejsca ich udostępniania.
   Wnioski o wpis, zmianę wpisu, wykreślenie należy składać na urzędowych formularzach.

   Przecudnie. Gdyby nie to, że przypadkiem zajrzałem na stronę, mój wniosek poszedłby do śmietnika.

   Wg mojego porównania na KRS-W3 doszło jedno (!) pole…

  10. Dorzucę też coś z mojego doświadczenia.

   W grudniu (18.12.14) zakładałem dla klienta zoologiczną, która ma być komplementariuszem. W dniu 19.12.14 uzyskałem od ręki REGON dla „w organizacji” oraz tego samego dnia w USie numer NIP dla rej spółki w organizacji. Tego dnia wysłałem poleconym wniosek do sądu o zarejestrowanie Spółki w Rejestrze Przedsiębiorców, załączając odpisy decyzji o nadaniu NIPu oraz REGONu, wpisując te numery do KRS W3.
   Spółka została zarejestrowana 09.01.2015, ale bez wpisania ani NIPu, ani REGONu – pomimo, że numer te zostały nadane.
   W dniu 13.01.2015 r w Rejestrze ujawnił się NIP – jako nr 2 wpisu do Rejestru. REGON został wpisany 22.01.15, pod numerem wpisu 4 (nr 3 musiał „zaginąć w akcji”).
   dodam jeszcze, że 14.01.15 złożyłem wniosek o wpis komandytowej, którą wpisano 28.01.15, oczywiście bez NIPu oraz REGONu.
   Rzecz działa się w Warszawie – XIII Wydział.

  11. Zauważyłem również, iż w spółkach rejestrowanych w 2015tym rubryka „oznaczenie Sądu” jest pusta.
   Czy wiadomo coś czy to jest błąd/brak czy może rezultat jakiejś kolejnej zmiany?

   1. Przyłączam się do pytania Krzysztofa. I nie chodzi tylko o spółki dopiero rejestrowane, ale także istniejące od lat, a rejestrujące po nowelizacji zmianę siedziby skutkującą zmianą sądu rejestrowego. Akta zostają przeniesione do nowego sądu wg siedziby, poprzedni sąd z rubryki „oznaczenie sądu” znika, ale nowy nie zostaje wpisany – rubryka pozostaje pusta.

     1. ponawiam pytanie poprzedników. Firma zarejestrowana w listopadzie 2015, w rubryce oznaczenie sądu jest wykreślenie. Czy to już będzie regułą? co to za zmiana?

      1. Nie wgłębiałem się w ten temat, z mojej perspektywy jest mało istotny

  12. Witam,
   Moje pytanie dotyczy sprzedaży udziałów w sp. z o.o. przez osobę fizyczną na rzecz innej sp. z o.o.
   czy:
   – przy składaniu dokumentów do KRS po nowemu czyli po 01.01.2015 roku wystarczy tylko złożyć umowę sprzedażny udziałów (notarialna)+(KRS-Z3, KRS-ZE, KRS-ZM(zgłoszenie przeważającej działalności) Listę wspólników, i adresy członków zarządu) oraz opłaty oczywiście ?
   – czy muszę mieć Protokół NZW jeszcze dodatkowo (sporządzony przez notariusza)?

   Pozdrawiam

   1. Trzeba złożyć wniosek Z3, odpowiednią ilość formularzy dot wspólników, formularz ZM, listę wspólników. Jeżeli zmienia się zarząd to także imiona,nazwiska i adresy członków zarządu oraz formularz zmiany zarządu.

    Nie za bardzo wiem po co jakiś protokół NZW sporządzany przez notariusza.

  13. Dokładnie złożyłem wszystkie wymienione dokumenty + KRS – ZY ( Brak Regon w odpisach on-line)

   Chodziło o to czy te wszystkie zmiany musza być także zawarte w protokole NZW (dodatkowo zmian adresu więc wystarczyła uchwała zarządu ). Jak się okazało oczywiście NIE. Także teraz czekam na zmiany.

   Dziękuję za odpowiedz

   Pozdrawiam

  14. A co z wykreślaniem spółki? Czy po wykreśleniu z KRS muszę jeszcze dodatkowo składać NIP-8, albo jakikolwiek inny formularz do US,GUS lub ZUS? Dodam, że nie chodzi o wykreślenie z powodu likwidacji tylko z powodu przejęcia…

  15. „ograniczamy się z wpisywaniem PKD do rejestru (w umowie spółki możemy ich mieć setki, a w KRS ujawniamy tylko 10, w tym jeden wiodący na najniższym możliwym poziomie).”

   Co to oznacza – na najniższym możliwym poziomie? jesli mogę wpisac tylko 10 i jeden wiodący a wiodącym bedzie np. 69.20.Z to jak wpisuje się najniższy mozliwy poziom?
   Na druku jest napisane – „na poziomie podklasy” co to to jest podklasa w tym przypadku a czy jest cały numer np. 69.20.Z

   1. Na najniższym możliwym poziomie oznacza podklasę 🙂 Nie wiem jak to wytłumaczyć inaczej. Podklasa to najniższy poziom klasyfikacyjny – czyli np. właśnie 69.20.Z zamiast 69 albo 69.2, albo 69.20 🙂

  16. Jakie PKD powinno być w „działalności przeważającej”, czy musi być identyczne z nr z REGONU czy można zamienić i wprowadzić dowolne z umowy spółki?

  17. Witam Panie Mecenasie

   Mam umowę spółki z o.o. w której jest tylko 4 rodzaje PKD natomiast w Regon jest ich o wiele więcej. Spółka była rejestrowana w systemie S24. Czy tak może być ?

   Pozdrawiam

  18. Czy w spółce z o.o.sp. komandytowej potrzebna jest uchwała o zmianie adresu siedziby tej spółki ? Nadal siedziba jest w Warszawie tylko zmienia się ulica i dzielnica, więc to chyba nie będzie zmiana umowy spółki.

  19. Czy pożyczka udzielona spółce z o.o. przez wspólnika, który jest też w zarządzie tej spółki wymaga uchwały wspólników i wyrażenia zgody na taką umowę ?

  20. Witam,
   mam pytanie odnośnie zapisu:
   „ograniczamy się z wpisywaniem PKD do rejestru (w umowie spółki możemy ich mieć setki, a w KRS ujawniamy tylko 10, w tym jeden wiodący na najniższym możliwym poziomie).”

   czy w umowie spółki mogą pojawić się PKD wymagające zezwolenia/licencji/koncesji, które nie będą wykonywane od razu po założeniu spółki a dopiero za jakiś czas w przyszłości? W założeniu, że gdy spółka zechce wykonywać działalność wymagającą zezwolenia takowe uzyska i zacznie ją wykonywać.

   pozdrawiam

  21. proszę o pilne wyjaśnienie ile powinien zawierać cyfr wpis do KRS ?pytam bo pewna grupa na facebooku podala informaje jakoby zarejestrowala się legalnie pod dzialalnosc gospodarcza i podala numer KRS 6 cyfrowy..dziwne bo ja widuje 10 cyfrowe numery KRS.. pytam bo ten fanklub bedzi wymuszal składki od klubowiczów 50zl rocznie ..dla mnie o bardzo dziwne..składki powinny być dobrowolne a juz podwejrzane ze wymuszają i ze RS ma 6 cyfr..proszę o szybka odpowiedz.

    1. do : Puk Puk to nie jest żart. pytam bo ta grupa fan klubu na facebooku robi z innych jeleni frajerow a ja się nie dam oskubać ani oszukać,a dotychczas cyfry KRS były 9 lub 10 numerowe.

     1. Pani Agnieszko,

      na początku numeru KRS ma Pani 4 zera, które często się pomija. Jak w wyszukiwarce na stronie Ministerstwa wpisze Pani tylko te 6 cyfr bez zer, to również znajdzie Pani stosowny podmiot…

  22. do : Marta Dziękuję pani serdecznie z całego serca ,na pewno sprawdzę to bo ta grupa już robi takie hopki i rzeczy że mała głowa !Pierwszy raz spotykam się z czymś takim aby PRZYMUSOWO wpłacać jakieś składki (dawniej były fan kluby i składek nie było a jak były to dobrowolne lub indywidualnie obdarowywało się idola ) a nie np. 50 zl. rocznie za jednym zamachem ,tez jeżdziło się na koncerty ale widać tu rozbój w biały dzień .Jeszcze raz dziękuję i pozdrawiam gorąco. ps. grupa ma 5 tys,osób ,czy nawet już 8 tys to policzyć 50zl mnożyć przez ilość członków grupy fan klubu .. spora sumka. .i to ma być „wspieranie idola i kariery artysty wraz z manegementem „jak to określiły adminki na facebooku tejże grupy OFC. Artysta wspiera się sam , jego menedżer i inni a dla mnie to już jakieś przekręty dzikie i wyłudzanie pieniędzy. ciekawe ..jak ktoś nie zapłaci to wywala?/takie dzielenie na gorszych nie płacących i lepszych ,z przywilejami bo maja kasę.

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Błażej Sarzalski Portret

  BŁAŻEJ SARZALSKI

  Radca prawny, wpisany na listę w Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Katowicach. Od 2007 roku doradzam w zakresie prawa spółek, a w szczególności rejestracji spółek, przekształceń przedsiębiorców i spółek handlowych oraz ich bieżącego funkcjonowania.

  Przygodę z blogiem o rejestracji spółek z o.o. zacząłem we wrześniu 2011 roku. Był to dla mnie szalony rok, pełen wyzwań osobistych i zawodowych. Chcesz dowiedzieć się dlaczego?

  Poznaj moją historię!

  Zerknij na wzory umów i dokumentów niezbędnych dla Twojej spółki z o.o.

  Wzory umów i dokumentów

  Umów się na poradę w sprawie Twojej spółki z o.o.

  Skontaktuj się aby umówić porad

  KOMENTARZE

  • radca prawny Błażej Sarzalski - W S24 potrafią być naprawdę szybcy. Natomiast coraz więcej sądów radzi sobie dobrze także ze standar
  • Robert - IX Wydział Gospodarczy Wrocław: wniosek złożony przez S24 (sp. z o.o.) - środa godz. 14-15, wpis do
  • radca prawny Błażej Sarzalski - Prawo wekslowe nie wymaga nigdzie postawienia pieczęci firmowej przed podpisem i pieczątką prezesa.
  • radca prawny Błażej Sarzalski - Najprawdopodobniej nie dodał Pan oświadczenia do wniosku albo system coś pomieszał. Najłatwiej spraw
  • Jakub - Czytałem wszystkie komentarze i nie znalazłem swojego przypadku;) otóż złożyłem i załączyłem oświadc