Umowa spółki z o.o. w trybie S24 zawarta przez pełnomocnika

Spółka z o.o.

Błażej Sarzalski

Radca prawny, od 2011 roku wpisany na listę radców prawnych w Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Katowicach pod numerem KT-2946, ekspert portalu Wyborcza.biz. Doradza w zakresie prawa spółek, a w szczególności tworzenia i przekształceń spółek handlowych oraz ich funkcjonowania.

Jakiś czas temu ktoś zadał mi pytanie czy zgodnie z prawem możliwe jest zawarcie umowy spółki w trybie S24 przez pełnomocnika. Jest to dla mnie oczywiste, że żadne przepisy rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości, ani nowela Kodeksu spółek handlowych takiej możliwości nie zakazują.

Problem polega tylko na tym, że w systemie S24 nie da się kliknąć inaczej niż „w imieniu własnym” – nie da się działać w imieniu innej osoby poprzez kliknięcie zakładki „w imieniu cudzym – to jest Pana Iksińskiego, posiadającego numer PESEL taki a taki, zamieszkałego tu i tam”.

Jakiś czas temu przeglądałem rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości pod tym kątem i miałem nawet popełnić wpis na ten temat, bo z rozporządzenia wynika jasno, że dokument umowy spółki może być podpisany w imieniu innej osoby. Zgodnie z par. 9 rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości w sprawie trybu zakładania konta w systemie … (tutaj dłuuuuuga nazwa) osoba działająca imieniem innej osoby zobowiązana jest wskazać podstawę swojego umocowania, którą może być:

 • działanie w charakterze reprezentanta osoby prawnej,
 • działanie jako pełnomocnik,
 • działanie jako przedstawiciel ustawowy.

Zapomniałbym o tym wpisie, gdyby nie jeden niezwykle dociekliwy referendarz z Sądu Rejonowego w Gliwicach, z którym zdarza mi się walczyć, ale który tym razem uchwycił w swoim krótkim zarządzeniu całą mizerię systemu informatycznego, który jest niezgodny z rozporządzeniem Ministra Sprawiedliwości.

zarzadzenie-srgliwice

Serio, ktoś powinien za to odpowiedzieć.

Zainteresował Cię ten wpis? Potrzebujesz mojej pomocy albo konsultacji? Skontaktuj się ze mną!

Na wiadomości e-mail odpowiadam jeszcze tego samego dnia.

  20 comments on “Umowa spółki z o.o. w trybie S24 zawarta przez pełnomocnika”

  1. Witam,

   warto dodać, że system S24 nadal nie przepuszcza spółek z minimalnym kapitałem zakładowym 1 zł – a wszedzie pisało że od 1 stycznia 2015 wchodzi w życie rozporządzenie dot. obniżenia minimalnego KZ.

   Czy to kolejny przykład, że system nie nadąża za prawodawstwem, czy może jednak nie weszło w życie obniżenie minimalnego kapitału do złotówki?

   Pozdrawiam

    1. A nie wiadomo kiedy może wejść? Jeśli nie weszło, to następna szansa dopiero 1 stycznia 2016?

     Jak tylko nastąpi to będzie idealny materiał na nowy wpis na blogu:).

  2. System puszcza na etapie rejestracji do KRS-u Spółki, których jedynym udziałowcem jest inna Spółka z o.o.
   przykład KRS 0000537375

    1. Zaiste 🙂

     System oczywiście przepuszcza jednoosobowe spółki z o.o. tworzone przez inne spółki jednoosobowe, ale jest zawsze szansa, że referendarz po prostu nie sprawdzi (mylić się jest rzeczą ludzką) albo do wpisu dojdzie zgodnie z prawem – poprzez następczą zmianę danych dla spółki-matki.

  3. To teraz tylko jedno pytanie mi się nasuwa… Pełnomocnictwo do zarejestrowania spółki, na które mamy się powołać podczas wypełniania formularza, powinno być udzielone przez wspólników, czy tak jak ma to miejsce w przypadku standardowej rejestracji, przez sp. z o.o. w organizacji ? Czy w momencie kiedy wspólnicy zatwierdzą umowę (podpiszą) jest to już sp. z o.o. w organizacji czy powinniśmy mieć pełnomocnictwo konkretnie od wspólników do działania w ramach systemu?

  4. Witam,
   czy ktoś jest mi w stanie wyjaśnić, co robię źle? Najprostsza opcja – umowa spółki podpisana, lista wspólników jest, oświadczenie o ustanowieniu pełnomocnika też. Dlaczego na liście podpisów przy wniosku o wpis nie ma żadnego podmiotu?! Co jeszcze muszę zrobić, żeby aktywować pełnomocnika…

      1. Czy teraz nie jest tak, że pełnomocnik może zrobić wszystko samemu, zupełnie bez angażowania zakładających spółkę?

      2. Niestety, dalej konieczne jest aby wspólnicy udzielili mu pełnomocnictwa, podpisując elektronicznie dokumenty w systemie 🙂

  5. dzień dobry.
   zapytanie do ostatniego komentarza:
   Które dokumenty muszą podpisać wspólnicy pomimo udzielenia pełnomocnictwa ?Wyłącznie dokumenty pełnomocnictwa czy inne dokumenty również ? – lista wspólników, oświadczenie – cudzoziemcy, adresy ?

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Błażej Sarzalski Portret

  BŁAŻEJ SARZALSKI

  Radca prawny, wpisany na listę w Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Katowicach. Od 2007 roku doradzam w zakresie prawa spółek, a w szczególności rejestracji spółek, przekształceń przedsiębiorców i spółek handlowych oraz ich bieżącego funkcjonowania.

  Przygodę z blogiem o rejestracji spółek z o.o. zacząłem we wrześniu 2011 roku. Był to dla mnie szalony rok, pełen wyzwań osobistych i zawodowych. Chcesz dowiedzieć się dlaczego?

  Poznaj moją historię!

  Zerknij na wzory umów i dokumentów niezbędnych dla Twojej spółki z o.o.

  Wzory umów i dokumentów

  Umów się na poradę w sprawie Twojej spółki z o.o.

  Skontaktuj się aby umówić porad

  KOMENTARZE

  • radca prawny Błażej Sarzalski - Kodeks spółek handlowych milczy na temat tego czy wynagrodzenie ma być z góry, czy z dołu. W teorii
  • Adam - Właśnie nie mamy innych źródeł przychodu poza tymi zryczałtowanymi.A czy nie można uznać, że jes
  • radca prawny Błażej Sarzalski - Wynagrodzenie za powtarzające się świadczenia niepieniężne może być wypłacane w dowolnych interwałac
  • radca prawny Błażej Sarzalski - Nie ma żadnego przepisu kodeksu spółek handlowych, który by to definiował, ale wynika to z wykładni
  • Adam - Czy wynagrodzenie za 176 KSH może być wypłacane tylko raz na rok ? Czy jest szansa teraz jeszcze zdą