Teoria zmian w „elektronicznym” postępowaniu rejestrowym

Spółka z o.o.

Błażej Sarzalski

Radca prawny, od 2011 roku wpisany na listę radców prawnych w Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Katowicach pod numerem KT-2946, ekspert portalu Wyborcza.biz. Doradza w zakresie prawa spółek, a w szczególności tworzenia i przekształceń spółek handlowych oraz ich funkcjonowania.

Z dniem dzisiejszym wchodzi w życie istotna nowelizacja przepisów Kodeksu spółek handlowych dotyczących rejestrowania spółek z ograniczoną odpowiedzialnością i nie tylko, bo od dzisiaj, przynajmniej w teorii istnieje możliwość zarejestrowania przez internet także spółki jawnej oraz spółki komandytowej.

Teoretycznie więc od dzisiaj mamy możliwość:

 • elektronicznej rejestracji spółki komandytowej (a także spółki z o.o. spółki komandytowej) oraz spółki jawnej,
 • skorzystania przy ww. rejestracji z profilu zaufanego ePUAP albo bezpiecznego podpisu elektronicznego weryfikowanego za pomocą kwalifikowanego certyfikatu,
 • ustanowienia prokury w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością w momencie jej rejestracji,
 • możliwość zmiany wzorca umowy spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w formie elektronicznej, także podniesienia kapitału zakładowego przy wykorzystaniu systemu S24,
 • niższą opłatę sądową od rejestracji spółki z o.o. za pomocą systemu S24 (od dzisiaj to koszt 250 zł, razem z opłatą za ogłoszenie w Monitorze Sądowym i Gospodarczym płacimy więc od dziś tylko 350 złotych + prowizję operatora płatności).

Czyli informatyzacja, pełną gębą… w teorii.

W teorii też nie ma różnicy między teorią a praktyką, w praktyce jest 🙂

A praktyka jest taka, że:

 • system S24 nie jest przystosowany do zmian,
 • brak jest rozporządzenia wykonawczego Ministra Sprawiedliwości ustalającego wzory uchwał dot. prokury, zmiany umowy spółki i podwyższenia kapitału zakładowego,
 • nigdzie nie widzę możliwości logowania się do systemu S24 za pomocą podpisu innego niż tzw. „inny podpis elektroniczny”, czyli poprzez własne konto w systemie S24.

Ministerstwo Sprawiedliwości zapowiedziało na najbliższe dni przerwy w działaniu systemu S24, więc pewnie nowe funkcjonalności będą sukcesywnie wdrażane. Na miejscu Twoim, czytelniku, nie wyrywałbym się jednak do rejestracji spółek świeżo po zmianach, dałbym, że tak powiem, systemowi okrzepnąć.

P.S. Przyznam, że nie śledziłem całego procesu legislacyjnego, ale da się zauważyć pewną istotną rozbieżność co do przepisów dotychczasowych i przepisów nowych. Spółki jawne i komandytowe będą mogły być tworzone tylko przez osoby posiadające profil zaufany ePUAP lub bezpieczny podpis elektroniczny, natomiast spółki z o.o. nadal będą mogły być tworzone przy pomocy podpisu elektronicznego bez kwalifikowanego certyfikatu. Przyznam, że nie rozumiem dlaczego nie ma tutaj jednolitych wymogów… tzn. domyślam się dlaczego, ale nie uważam tego za racjonalne, ale to temat na inny wpis.

Zainteresował Cię ten wpis? Potrzebujesz mojej pomocy albo konsultacji? Skontaktuj się ze mną!

Na wiadomości e-mail odpowiadam jeszcze tego samego dnia.

  93 comments on “Teoria zmian w „elektronicznym” postępowaniu rejestrowym”

   1. Tak, nadal obowiązuje 5000 złotych.

    Nowelizacja dot. kapitału zakładowego jest sprawą bardzo skomplikowaną, na pewno bardziej niż zmiany dot. opłat czy systemu informatycznego, które co do zasady nie ingerują w ustrojową konstrukcję spółki z o.o. – dlatego w ustawie nowelizującej nic na ten temat nie ma, a aktualnie nie uchwalono żadnej innej ustawy w tym przedmiocie.

  1. Warto nadmienić, że nie trzeba już po rejestracji dosyłać wzorów podpisów. Prokurent przy S24 chyba będzie musiał składać odrębnie zgodę (elektronicznie ?).

   1. U mnie było 3,50 – przedwczoraj. Czekam na korespondencję z KRS :/ Sygnatura została nadana wczoraj z rana. Wiem, że nie zawsze wyrabiają się w 24 godziny, ale jest lekka obawa – czy wszystko OK?

  2. Z przepisami wykonawczymi do komandytowej przez internet pracowali na zapalenie płuc. Projekt rozporządzenia złożony do Rządowego Centrum Legislacji 7 stycznia 2015 r.
   Przeszorowany przez proces uchwalania jak niesforny marynarz pod kilem.
   Podpisane 14.01.2015 r. o 18:42. wchodzi w życie w dniu następnym 🙂 . Chyba tylko po to by aby przypadkiem nikt nie zdążył go przeczytać przed wejściem w życie.
   Sp.k. przez internet również teoretycznie…

  3. Na pierwszy rzut oka nowelizacja bardzo udana. Diabeł może tkwić w szczegółach czyli rozporządzeniach o treści poszczególnych uchwał. Na razie uwzględniono sporą część poglądów doktryny:)

   1. Łukasz, diabeł to będzie tkwił w tym, czy informatycy zrobią system zgodny z rozporządzeniami 😉 Bo potem kończy się tak, że referendarze (a nie wiem dlaczego SR w Gliwicach bije tutaj na głowę wszystkie sądy, które znam, nic osobistego 😉 ) wynajdują takie kruczki jak ten ze wskazaniem podstawy umocowania do reprezentowania innej osoby w drodze odrębnego oświadczenia: https://rejestracjaspolkizoo.pl/2015/01/09/umowa-spolki-z-o-o-w-trybie-s24-zawarta-przez-pelnomocnika/

    1. Trafnie Referendarz zwrócił na to uwagę – jeśli tego nie sprawdzi umowa spółki może być po prostu nieważna. System elektroniczny powinien umożliwić dosłanie pliku pdf np. z poświadczonym przez radcę odpisem z rejestru zagranicznego z tłumaczeniem tłumacza przysięgłego – tylko wtedy dla podmiotu zagranicznego jesteśmy w stanie sprawdzić umocowanie do działania za inny podmiot. Ten element jest tak ważny, że nie można go pominąć czy przeoczyć bo w razie nieprawidłowości w ogóle nie dochodzi do zawarcia umowy spółki. Co innego jeśli wspólnikiem jest spółka ujawniona w KRS – sąd sam może to sprawdzić.

   1. Zupełnie nowy system informatyczny, niemniej to chyba dobrze, bo działa o niebo lepiej. Można spokojniej cofać kroki, porzucać i wracać do kolejnych, zapisywać stan bieżący. Przeszedłem cały proces w ramach testu bez ostatecznej rejestracji. No i można założyć Sp. z o.o. Sp. k. 🙂

  4. Witam,
   Czy poszerzając PKD (jednocześnie zmniejszając do 10 kodów pkd wymaganych od 1 grudnia ) jednoosobowej sp z o.o. założonej w trybie s24 muszę dokonać zmiany umowy korzystając z obecności notariusza, czy wystarczy dokonać uchwały bez obecności notariusza?. Nadmieniam, że w umowie nie miałam zapisu odnośnie zmian w pkd.

  5. Witam,
   dzisiaj zarejestrowała, sp. z o.o przez S24. Dostałam nr sygnatury, czekam na kolejne powiadamienia i nr KRS. Sama jestem z Ukrainy, w tym momencie mieszkam w Polsce. Oprócz mnie jest jeszcze jedna osoba-Członek Zarządu, który aktualnie jest na Ukrainie. Moje pytanie jest następujące: Czy musimy stawić się osobiście do Sądu Rejestrowego w celu potwierdzenia wzorów podpisów czy ta procedura została uchylona po zmianach 15 stycznia i wystarczy tylko podpisów elektronicznych (gdzie wpisywaliśmy login i hasło w s24)?Bo jeżeli nic się nie zmieniło to tej drugiej osobie,która jest na Ukrainie byłoby fizycznie niemożliwo w ciągu 7 dni uzyskać wizę i przyjechać do Polski…
   Z góry dziękuję za odpowiedź.

   Anna Sutkova

    1. Przepraszam, nie do końca rozumiem w takim razie popredni komentarz użytkownika
     Fantomas Styczeń 15, 2015 o 17:30

     Cytuję „Warto nadmienić, że nie trzeba już po rejestracji dosyłać wzorów podpisów. Prokurent przy S24 chyba będzie musiał składać odrębnie zgodę (elektronicznie ?)”

     i jeszcze artykuł poniżej

     Zamiast wzoru podpisu reprezentanta spółki, jego zgoda na powołanie

     Ustawa o KRS wymagała, aby poświadczone (notarialnie albo przed sędzią/upoważnionym pracownikiem sądu) wzory podpisów osób upoważnionych do reprezentowania podmiotu podlegającego obowiązkowi wpisu do KRS lub prokurenta dołączone były do wniosków o wpis a także w przypadku zmiany osób upoważnionych do reprezentowania tego podmiotu lub prokurenta. Regulacje te uchylone zostały z dniem 15 stycznia 2015 r.

     Zamiast jednak obowiązku składania poświadczonych wzorów podpisów wykazać należy zgodę danej osoby na pełnienie funkcji. W myśl nowego (obowiązującego od 15 stycznia br.) art. 19a ust. 5 ustawy o KRS do wniosku o wpis osób reprezentujących podmiot wpisany do KRS, likwidatorów i prokurentów dołączyć należy zgodę tych osób na powołanie. Wymogu tego nie stosuje się, jeżeli:
     wniosek o wpis jest podpisany przez osobę, która podlega wpisowi albo która udzieliła pełnomocnictwa do jego podpisania,

     zgoda jest wyrażona w protokole z posiedzenia organu powołującego daną osobę lub w umowie spółki.

     Zgodnie z nową regulacją składając wniosek o wpis spółki do KRS należy dołączyć zgodę wspólników reprezentujących spółkę osobową czy członków zarządu, prokurentów, chyba że ma miejsce któraś z sytuacji zwalniających z tego obowiązków. Analogicznie należy postąpić gdy wniosek dotyczy wpisu do KRS nowego reprezentanta spółki.

     1. Ma Pani rację, nie ma takiego obowiązku aby składać wzory podpisów, biję się w pierś bo nie doczytałem – jedyne co trzeba to pismo wyrażające zgodę, o ile zgoda nie wynika z podpisania wniosku przez taką osobę – tutaj taka zgoda wynika, bo jak mniemam, członek zarządu podpisał wniosek swoim loginem i hasłem.

      1. Bardzo dziękuję, że Pan mnie trochę uspokoił, bo bałam się,że nie zdąży ta druga osoba poprostu w ciągu 7 dni przyjechać do Polski. Jeżeli już nie ma obowiązku potwierdzać wzory podpisów w sądzie(po wcześniejszym podpisaniu loginem i hasłem w s24)- to jest o wiele łatwiej.

  6. witam serdecznie
   zamierzam zarejestrowac spolke zoo w systemie s24, jak to jest w praktyce z nadaniem nip przez system ?
   ile sie czeka?

   niestety jestem prezesem w trzech spolkach, wszystkie posiadaja pkd tzw „wrazliwe towary” wiadomo jak urzad skarbowy reaguje, non stop mi zycie zatruwa ;/

   jak sie pojawie osobiscie z wnioskiem o nadanie nip to mnie wyniosa z tego US 😉

   pozdrawiam

  7. Czy sp. z o.o. rejestrowana w trybie S24 uzyskuje status „w organizacji” z chwilą zakończenia procesu rejestracji – złożenia podpisu login/hasło? Czy to jest jakiś inny moment?

  8. Dzień dobry

   Starałem się przeczytać o spółkach z o.o. jak najwięcej w zasadzie prawie cały blog ,ale potrzebuje Pana komentarza czy dobrze myślę, ewentualnie gdzie jest błąd .

   1. Janek i Maciej zakładają przez internet spółkę z o.o. jako dwaj wspólnicy w proporcjach 70%Janek 30% Maciej. Standardowa umowa spółki z ems.gov.pl .
   2. Powołują na prezesa zarządu Janka , który nie pobiera za to wynagrodzenia.
   3. Powołują także na pełnomocnika (uchwala -dokument nie notarialny , którego nigdzie nie muszą zgłaszać tylko przechowywać w przyszłej siedzibie ) Macieja , aby ten podpisał umowę najmu lokalu za 500zl z Jankiem -osoba fizyczna.
   4. Wspólnicy wpłacają 5000zl w gotówce do kasy w siedzibie spółki.
   5. Janek zakłada rachunek bankowy (nie transferuje pieniędzy , dalej pozostają w kasie spółki).
   6. Janek podpisuje umowę zlecenie na czas nieokreślony z Maciejem na kwotę 1000zl.
   7. Po pół roku społka przynosi dochody i uchwalą wspólników (nie notarialna) Janek dostaje kontrakt menadzerski jako prezes w kwocie 2000zl.
   8. Na koniec roku sporządzane jest sprawozdanie finansowe a od zysków wypłacana jest dywidenda.

   Bardzo proszę o komentarz

  9. Mam w bardzo bliskich planach rejejestrację spółki z o.o.
   Poproszę o informację , czy ryzykować rejestrację elektronicznie , czy jednak poprosić o pomoc fachowca.
   Pozdrawiam

    1. Miałem na myśli pomyłki związane z niedoskonałościa systemu informatycznego.
     Widzimy niejednokrotnie jak niedopracowane są aplikacje zamawiane przez instytucje państwowe.
     Ponieważ system działa kilka tygodni więc jest jeszcze cały czas na etapie poprawek i wyławiania błędów.
     Rejestrowanie spółki z o.o to nie darmowe konto email na jakiejś dostępnej platformie.
     Co w przypadku , gdy system ” pomyli się ” i dane zostaną przekłamane lub błędnie zmienione. Jak rozumiem błędy na etapie rejestracji mogą również nieść za sobą pewne konsekwencje prawne.
     Czy jest możliwe poprawienie takich błędów w systemie bez ponoszenia ewentualnych konsekwencji ( czy istnieje coś jak okres karencji na przeprowadzenie korekt ).
     Czy osoba nieprzygotowana pod kątem wiedzy prawniczej powinna się do tego sama zabierać?
     Przecież i tak należy stworzyć statut spółki i poprosić o pomoc prawnika.
     Będę wdzięczny za pomoc.

     1. Spokojnie Włodku, niedopracowany ten system to był 3 lata temu jak startował. 🙂 Teraz jest w miarę ok 🙂 Praktyka pokazuje, że zawarcie umowy spółki z użyciem systemu teleinformatycznego S24 jest najtańsza i najszybsza w porównaniu z rejestracją tradycyjną.

     2. W chwili obecnej te problemy raczej nie występują, chociaż nie zawsze jest łatwo 🙂

      (Wolne działanie systemu, wieszanie się, problemy z bazą danych kodów PKD)

      1. Ale czy dobrze widzę że wciąż podczas rejestracji spółki nie ma możliwości dodania prokurenta? Jeśli tak jest, to operacja ta nie jest już tak opłacalna, bo aby dodać prokurenta , po rejestracji spółki ponowie muszę wnieść opłatę z tytułu zmian. Czy może nie widzę gdzieś jakiejś opcji? PS Bardzo dobry blog

      2. Panie Rafale,

       prokurenta można niejako „dodać” posiadając profil zaufany ePUAP bądź bezpieczny podpis elektroniczny, ale to już nie w tym samym systemie.

  10. Dzień dobry,

   Spółka jakiś czas temu została zarejestrowana przez S24.
   Teraz wspólnicy podjęli uchwałę o zmianie prezesa zarządu.
   Czy tę zmianę nowy prezes może zgłosić przez S24 czy musi „po staremu” złożyć Z3 i ZK w formie papierowej? Nowy prezes będzie chyba także musiał złożyć wzór swojego podpisu poświadczony przez notariusza?

   1. Nie ma potrzeby składania wzoru podpisu.

    Jeżeli nie ma się bezpiecznego kwalifikowanego podpisu to trzeba robić wszystko papierowo

  11. Panie Błażeju,

   o jakim innym systemie Pan pisze, w kontekście powoływania prokurenta przy rejestracji spółki w S24?
   Sam fakt możliwości rejestracji sp. z o.o. online jest super – na pewno Ci, którzy nie potrzebują specjalnych regulacji w umowie spółki będą szczęśliwi. Ja na pewno 🙂

     1. Podany przez Pana link nie działa – nie wiem czy to problem aplikacji po stronie serwera ministerstwa czy też może jakaś literówka wkradła się w adres? Może Pan coś więcej napisać nt. tego alternatywnego systemu?

  12. Dzień dobry,
   planuję założyć sp. z o.o. i przeglądam ile się da informacji na temat rejestracji online i nurtuje mnie ta sztywna umowa dostępna systemowo. Oczywiście rozumiem, że jakiekolwiek jej modyfikacje wymagałyby dodatkowej weryfikacji prawnej zatem ciężko udostępnić taką możliwość, ale w moim przypadku chciałem moją żonę (pracującą normalnie na etacie w innej firmie) powołać na prezesa społecznego – da się to zrobić?

  13. Szanowny Panie Błażeju,
   mam pytanie dotyczące nowelizacji ustawy o KRS a konkretnie ilości kodów PKD: czy jeżeli zarejestruję spółkę przy wykorzytsaniu wzorca umowy w trybie s24 to czy w tej umowie mam wskazać 10 pozycji PKD czy mogę wpisać w e wzorcu umownym np. 50 pozycji i wtedy w KRS ujawnić tylko 10?, i czy wiążące jest PKD wpisane w umowie spółki czy ujawnione w KRS?, co się dzieje jak bym wpisał we wzorcu umowy 50 pozycji PKD, a pozniej chciał zmienić pkd np na 60 pozycji (o ile jest możliwość wpisania tych 50 pozycji)?, są z tym związane jakies koszty?.

  14. Witam, korzystając z Pana serwisu internetowego, znalazłem sporo ciekawych informacji, dlatego czuję się po trochę zobowiązany, aby podzielić się swoimi spostrzeżeniami przy zakładaniu spółki z o.o. w systemie S-24, a w szczególności ustanowienia prokury podczas rejestracji spółki, bez ponoszenia dodatkowych opłat za zgłoszenie prokurenta do KRS.
   Jak Pan już wcześniej pisał, (na dzień dzisiejszy) w systemie S-24 brak jest stosownych uchwał, aby przy rejestracji spółki po raz pierwszy ustanowić jednocześnie prokurenta. W związku z tym, wydawało mi się, że należałoby zgłosić prokurenta po zarejestrowaniu spółki z o.o. ponosząc dodatkowe opłaty. Ale …. można (chociaż jest to droga lekko uciążliwa) zgłosić prokurenta równocześnie z rejestracją spółki w systemie S-24 nie ponosząc dodatkowych opłat tj.:
   1) rejestrujemy spółkę w systemie S-24 (najlepiej w godz. porannych, aby otrzymać sygnaturę),
   2) otrzymujemy numer sygnatury z KRS,
   3) w tym samym dniu składamy do KRS stosowne dokumenty dot. ustanowienie prokury wraz z pismem przewodnim i powołaniem się na otrzymany numer sygnatury przy rejestracji spółki, aby KRS dołączył te dokumenty do całości sprawy (za to nie płacimy),
   4) … i …. prawdopodobnie właściwy Sąd ich nie dołączy, gdyż zgodnie z procedurą obiegu dokumentów w Sądzie (…) dokumenty papierowe trafią do referendarza, który rejestruje spółkę z o.o. poprzez system S-24 dopiero w kolejnym dniu roboczym, czyli spółka powinna być już zarejestrowana i …. bez prokury,
   5) … ale … w ciągu najlepiej 7 dniu od zarejestrowania spółki z o.o. składamy kolejne papierowe pismo w Sądzie (bez opłat) tzw. uzupełnienie postanowienia numer …., aby dokumenty papierowe złożone w Sądzie w dniu rejestracji dot. ustanowienia prokury traktować jako uzupełnienie do rejestracji spółki z o.o. w systemie S-24
   6) w ciągu kilku dni roboczych jest spółka zarejestrowana w systemie S-24 wraz z prokurentem
   REASUMUJĄC: do czasu zmiany systemu S-24 m.in. w zakresie prokury, czekają nas dwie krótkie wizyty w Sądzie, aby złożyć wspomniane pisma drogą tradycyjną. Ale …. mamy gotową spółkę wraz z prokurą w kilka dni (a nie 3 tygodnie) i można zaoszczędzić przynajmniej 350 zł. Cała opisana „operacja” kosztowała mnie 2 godz. (… a i 1 godz. na wymyślenie tego). Według mnie same korzyści. Oczywiście niezaprzeczalną korzyścią będzie fakt dostosowania systemu S-24 do obowiązujących przepisów. Przy składaniu dokumentów we właściwym Sądzie, nie zawsze do końca przez wszystkich byłem zrozumiany, … ale efekt jest. Pomogło mi w tym pismo z Ministerstwa Sprawiedliwości, które otrzymałem na zadane pytanie odnośnie ustanowienia prokury w systemie S-24.
   Mam nadzieję, że moja „zwięzła” instrukcja pomoże także innym ….
   PS. Dobry merytorycznie blog, aby tak dalej ….

   1. Dobry sposób. Przypomina mi to moje własne obchodzenie niedziałającego sprawnie jednego okienka. Dziękuję za podzielenie się tym sposobem. A swoją drogą na rejestracje spółki przez S24 czekam już ponad 48 godzin (roboczych). Czy ostatnio to trwa dłużej niż dobę?

    1. Ostatnio jest tak, że błyskawicznie pojawia się zarejestrowany podmiot w KRS (sprawdź poprzez system ems), a po dobie-dwóch przychodzą orzeczenia już z nadanym NIP i REGON. Co ciekawe mam świeżą sp. z o.o. sp.k. z NIP a bez REGON.

   2. Dzięki bardzo za wpis!

    To właśnie tworzy wartość tego bloga, cieszę się, że są tacy komentujący, którzy potrafią dać coś od siebie.

    1. Mam pytanie odnosnie pkt 3) w tym samym dniu składamy do KRS stosowne dokumenty dot. ustanowienie prokury wraz z pismem przewodnim i powołaniem się na otrzymany numer sygnatury przy rejestracji spółki, aby KRS dołączył te dokumenty do całości sprawy (za to nie płacimy) – stosowne dokumenty to KRS-WL oraz dokument udzielajacy prokure poddpisany przez czlonkow zarzadu?

     W zasadzie to nalezy zaczac od pisma do min. sprawiedliwosci bo np. Wydzial KRS w Szczecinie nie przewiduje zadnej innej opcji od osobnego, platnego wniosku o udzieleniu prokury po zarejestrowaniu w S24. Powiedziano mi ze odrzuce ten wniosek wiec wystapilem z zapytanie do min. sprawiedliwosci. Czekam na odpowiedz.

     1. Technicznie rzecz biorąc, z punktu widzenia procesowego, istnieje możliwość rozszerzenia wniosku, pytanie tylko czy to nie wiąże się z dodatkową opłatą.

      1. Udalo sie z rejestracja spolki z prokurentem bez koniecznosci drugiej wizyty w KRS. Wystarczyl telefon (na wstepie – odmowa), a nastepnie pismo wyjasniajace z podaniem podstawy prawnej i oczywiscie sygnatury oraz zalacznika KRS-WL.

       Przy okazji zycze powodzenia wytrwalym przy wprowadzaniu kodow PKD.

  15. Szanowny Panie Błażeju,
   pytalem wcześniej nt: czy jeżeli zarejestruję spółkę przy wykorzytsaniu wzorca umowy w trybie s24 to czy w tej umowie mam wskazać 10 pozycji PKD czy mogę wpisać w e wzorcu umownym np. 50 pozycji i wtedy w KRS ujawnić tylko 10?, i czy wiążące jest PKD wpisane w umowie spółki czy ujawnione w KRS?, co się dzieje jak bym wpisał we wzorcu umowy 50 pozycji PKD, a pozniej chciał zmienić pkd np na 60 pozycji (o ile jest możliwość wpisania tych 50 pozycji)?, są z tym związane jakies koszty?. Bardzo Proszę o odpowiedz.

  16. Panie Błażeju
   Dziękuję za odpowiedź, przy czym nurtuje mnie jeszcze jedna kwesta związana ze spółkami rejestrowanymi w trybie s24, a mianowicie we wzorcu umownym mam par. 15 dotyczący powołania Zarządu, przy czym wiem że Zarząd ogolnie można powołać poza umową spółki (praktyka często stosowana przy aktach notarialnych), dlatego nie wiem czy mogę cały par. 15 ze wzorca umowy usunąć i powołać Zarząd poza wzorcem umowy?, jeżeli muszę we wzorcu powołać Zarząd to czy ewentualna zmiana Zarządu po zarejestrowaniu juz spółki, będzie wymagała formy aktu notarialnego czy wystarczy wypełnić wniosek o zmianę organu reprezentującego spółkę. Z góry dziękuję za odpowiedź

   Pozdrawiam
   Łukasz B.

  17. założyłem spółkę przez S24 w czwartek około 14:00 (nie pierwszy raz). Od razu dokonałem płatności, i mam nadaną sygnaturę. Do tej chwili środa 10:00 nie mam ani żadnej widocznej korespondencji ani spółki w systemie. Powinienem sie martwić? Czy jest ktoś/gdzieś gdzie można po prostu zadzwonić i zapytać o sprawę powołując się na sygnaturę?

  18. Panie Rafale,
   a od razu po dokonaniu płatności ma Pan w korespondencji wiadomość o nadanej sygnaturze, czy czekał Pan jakis czas?, pytam ponieważ ja po zarejestrowaniu mam tylko wiadomość o opłaconym wniosku i nic więcej.

   1. Od rozpoczęcia płatności do uzyskania sygnatury minęły niecałe 2 godziny. Szkoda że sam proces rejestracji trwa jjuż 5 dni, a wyjątkowo mi na tym zależy. Ciekawe ile będę czekał na NIP…

     1. Aktualizacja dla tych, którzy mają lub będą mieli podobne problemy.
      W związku z tym że nadal nie mam nic oprócz sygnatury skontaktowałem się wczoraj z helpdeskiem na maila s24@gdansk.sa.gov.pl. podając nadaną sygnaturę, login oraz nr z potwierdzenia wpłaty z banku. Uzyskałem odpowiedź którą podaję poniżej:

      W odpowiedzi na Pana zgłoszenie uprzejmie informuję, że z informacji uzyskanych od pracownika wydziału do którego został wysłany Pana wniosek wynika, że Pana sprawa jest w trakcie realizacji. W przypadku nadania sygnatury sprawy zawsze najlepiej kontaktować się z Wydziałem KRS do którego wysłało się wniosek, ponieważ pracownik Centrum wsparcia s24 nie ma na tym etapie podglądu do Pana sprawy, ponieważ po wysłaniu
      wniosku sprawa przechodzi do realizacji do Sądu. W związku z tym proszę skontaktować się z włąściwym Wydziałem KRS tel. xxxx xzxxx xxxx

  19. Panie Błażeju,
   czy jeżeli zarejestrowana zostanie spółka w trybie s24 w której ustanawiam Zarząd, to w momencie kiedy będe chciał zmienić osobę uprawnioną do reprezentacji to muszę iść do notariusza i zrobić protokół z zgromadzenia wspólników, czy wystarczy podjąć uchwałę o odwołaniu np. Prezesa i powołaniu innej osoby na stanowisko Prezesa oraz wypełnić odpowiedni formularz w krs?

   Pozdrawiam
   Łukasz

  20. Witam,

   Informacja z dziś 27 marca z pomocy technicznej systemu ekrs – wszystkie kwalifikowane podpisy elektroniczne oraz profil zaufany epuap miały zostać uruchomione 23 marca ale z uwagi na dalsze wykrywanie błędów w ich stosowaniu podczas prowadzonych testów platformy, nie zostały uruchomione (brak przewidywanej daty) i jedynym działającym podpisem, umożliwiającym założenie w S24 spółki jawnej lub komandytowej jest podpis Szafir.

   Pozdrawiam

  21. Panie Błażeju,
   czekam jeszcze na rejestracje spółki s24, przy czym mam jeszcze kilka pytań:
   – czy muszę zgłaszać działalność do ZUS jak nie zatrudniam żadnego pracownika?,
   – jeżeli w trakcie rejestracji składane było elektronicznie oświadczenie o pokryciu kapitału zakładowego, to czy muszę jeszcze raz wysyłać np. w formie papierowej takie oświadczenie po rejestracji?,
   – rozumiem że PCC płaci się jak spółka zostanie zarejestrowana?,
   – czy są jeszcze może jakies kwestie o których powinny pamiętać osoby zakładające spółkę, jakies zgłoszenia itp?
   Z góry dziękuję za odpowiedź

  22. Panie Błażeju,
   zarejestrowalem jednoosobową spółkę z o.o. (powstaje wtedy obowiązek zgłoszenia w terminie 7 dni do ZUS jako pozarolnicza działalność gospodarcza), to jeżeli nie zgłosiłem spółki do ZUS a już spółkę sprzedałem to czy dalej muszę zgłosić siebie jako płatnika i odprowadzić składki na ZUS za tekilka dni tj. od momentu rejestracji spółki do dnia jej sprzedaży?
   Pozdrawiam

   1. Panie Łukaszu, jak się Pan podzieli środkami ze sprzedaży to ja odpowiem na wszelkie Pana pytania – tymczasem jednak ze względu na to, że naginam już swoje własne zasady zapraszam Pana do zerknięcia w zakładkę „Twoje pytania” powyżej.

  23. Panie Błażeju
   chodzi o to ze na spółce nic nie zarobilem ponieważ sprzedalem czesc udzialow bratu za darmo aby w spółce bylo dwóch wspólnikow i nie placic zus dlatego powstała wątpliwość jeżeli nie zgłosiłem siebie jako płatnika do ZUS będąc wcześniej jedynym wspólnikiem to czy dalej muszę zgłosić siebie jako płatnika i odprowadzić składki na ZUS za te kilka dni tj. od momentu rejestracji spółki do dnia jej sprzedaży.

  24. Witam!

   Jako, że to pierwszy mój wpis, to mam okazję pogratulować Panu Błażejowi świetnego bloga. Znalazłem tu bardzo wiele cennych informacji.

   Odnieś się chciałem do S24 – czy tylko ja mam takie szczęście czy to norma, że pomimo ujawnienia spółki z o.o. w KRSie (Gliwice) wraz z numerem REGON w ciągu kilkunastu godzin od rejestracji, po upływie kolejnych 8 dni nadal nie ma NIPu?

    1. Taaakkk życie. Pomoc techniczna m.in. do S24 – tel. +48 71 748 96 00 (może komuś się przyda) – przemiła, uczynna i bardzo profesjonalna pomoc! Pani sprawdziła i poinformowała mnie o informatycznym komunikacie o odmowie systemu (w kwestii nadania NIP) z powodu nie zgodności pola „Poczta” w adresie Spółki z bazą TERYT. Mogłem sobie czekać i lata całe.

  25. W Gdańsku poinformowali mnie, że nie wiedzą kiedy będzie można dodać prokurenta za pomocą systemu s24. Ch. d. i kamieni kupa. Ustawa jedno, a informatycy zlew totalny. Identycznie wygląda sytuacja z dowodami osobistymi. Przecież minister cyfryzacji się ośmiesza. Nie wierzę, że nie ma możliwości wpłynąć na prace informatyków.

  26. a ja mam pytanie z innej beczki – dostałem wezwanie z e-sądu do uzupełnienia formularza KRS WA S24 poprzez wpisane prawidłowego adresu oddziału (podałem błędny) swojej spółki problem tylko w tym że nie wiem w jakiej formie mam zrobić takie uzupełnieni – papierowej czy elektronicznej na swoim koncie nie bardzo widze technicznie możliwość takiego uzupełnienia ?! proszę o pomoc

  27. Dziękuję za ten blog Panie Błażeju. Dużo informacji odnośnie założenia moje pierwszej spółki stąd zaczerpnąłem. Z początkiem sierpnia planuje ją założyć w trybie S24. W związku z tym chciałbym zapytać czy dobrze rozumiem procedurę zakładania spółki i dopytać się jak wiele z tych czynności mogę zrealizować korespondencyjnie. Będę bardzo wdzięczny za pomoc.

   Poniżej opisałem procedurę z moimi wątpliwościami i pytaniami na końcu.

   1. Rejestracja każdego z wspólników na https://ems.ms.gov.pl/ (online)
   2. Wprowadzenie danych, wygenerowanie dokumentów i „podpisanie” (online)
   3. Opłaty za pomocą eCard – KRS 250 zł, wpis w Monitorze Sądowym i Gospodarczym 100 zł, prowizja 15 zł (online)
   4. Przesłanie wniosku do sądu (online)
   5. Oświadczenie członków zarządu o wniesieniu wkładów (online)
   6. Zapłacić PCC na rachunek Urzędu Skarbowego i wysłać listem poleconym PCC-3 w terminie 14 dni na adres Urzędu Skarbowego właściwego ze względu na siedzibę spółki. 0,5%*(5000-250-100)=23,25 zł (poczta)
   7. Założenie konta bankowego (osobiście)
   8. Wysłanie NIP-8 pocztą na adres Urzędu Skarbowego w ciągu 21 dni (poczta)
   9. Wysłanie VAT-R pocztą na adres Urzędu Skarbowego przed wystawieniem pierwszej faktury (chcę być VATowcem) (poczta)

   (Nie będę zatrudniał pracowników na razie, więc ZUS odpada).

   Czy to wszystko wystarczy, czy może coś pominąłem? Czy wszystko to można tak zrealizować?

   Przeczytałem, że „Niedociągnięciem systemu jest to, że nie tworzy on w ogóle dokumentu z adresami członków zarządu, a wymaga tego art. 166 § 1 pkt 5 i art. 167 § 3 K.s.h. W takim przypadku sąd wezwie do jego złożenia, o ile wnioskodawca wcześniej tego nie uczynił.” (źródło: http://www.zakladamyfirme.pl/artykul_narzedziowa,682,682,7769,zawiazanie-i-rejestracja-spolki-z-oo-w-trybie-s24.html) To dalej aktualne? Trzeba osobno na papierze coś takiego robić? Czy jest do tego wzór dokumentu? Trzeba to zrobić osobiście?

   Czy ryzykuje czymś nie kupując potwierdzenia VAT za 170 zł?

   Jeszcze raz dziękuję i pozdrawiam

   1. Wow, szacun za pragmatyczne podejście do tematu. 🙂

    Co do punktu 7 to niekoniecznie osobiście, można przecież internetowo-kurierowo. 🙂

    W punkcie 8 warto pamiętać, aby wpisać tam numer rachunku bankowego pozyskanego w punkcie 7. Przydaje się to np. przy zwrotach podatków. Można to oczywiście zrobić w terminie późniejszym, ale trzeba złożyć kolejny NIP-8.

    „Czy ryzykuje czymś nie kupując potwierdzenia VAT za 170 zł?”
    Jeżeli chodzi tu o niepłacenie tego 170 zł, to pewnie zależy od US. W Rybniku nie przyjmą formularza VAT-R, jeżeli w załącznikach do niego nie ma potwierdzenia wpłaty w kasie lub potwierdzenia przelewu bankowego.

    Generalnie w kontaktach z Urzędami i Sądami rzadko trzeba uczestniczyć osobiście (jeżeli nie wzywają i w kontekście rejestracji spółki). Wszystko można załatwić listem poleconym z potwierdzeniem odbioru i kopią wysyłanego dokumentu zachowaną na wszelki wypadek. 🙂

    1. Ogromne dzięki za odpowiedź.

     Tak pragmatyczne dlatego, że przebywam obecnie za granicą i chcę ograniczyć konieczność fizycznej obecności w Polsce w celu założenia tej spółki do niezbędnego minimum.

     Z tym też jest związane postrzeganie osobistej obecności w celu założenia konta.

     Ale wpadłem na pewien pomysł:
     Wzorzec umowy umożliwia by „Do składania oświadczeń w imieniu spółki był upoważniony każdy z członków Zarządu samodzielnie.” I nie wiem czy to już działa w praktyce, ale zmiana ze stycznia wprowadziła możliwość zmiany wariantów umowy, więc teoretycznie moglibyśmy mojego wspólnika ustanowić wiceprezesem tymczasowo, tak aby mógł założyć konto (bez mojej fizycznej obecności w Polsce), a później zmienić umowę spółki – „wyrzucić” go z zarządu 😀 i dokonać wpisu w KRS. Jeśli to możliwe, byłoby pewnie nawet tańsze niż przylot do Polski. Jest to już możliwe? Jeśli tak, to ile by kosztowało w sumie? 🙂 Istnieją jakieś przeszkody aby tak zrobić?

     Z tym VAT-R nie wiem co mam myśleć w takim razie. Bo prawo już tego nie wymaga, prawda? Więc co mogłoby się zdarzyć gdybym w Rybniku wysłał po prostu VAT-R poleconym zagłaszając się na VATowca i zaczął prowadzić swoją działalność (myśląć, że VATowcem jestem, bo wypełniłem swoje obowiązki)?

     Jeszcze raz dziękuję i pozdrawiam,
     Jakub

     1. Praktycznie wszystko można korespondencyjnie. Dokument z danymi czł. zarządu to umowa spółki, tam są ich adresy – nie spotkałem się aby jakiś sąd wzywał o ich doręczenie.

     2. Osobiście bym rejestrował spółkę tak jak to ma być docelowo, zabawy w zmianę umowy są kosztowne, wymagają osobistej wizyty u notariusza a potem jeszcze umowę do Sądu.
      Moim zdaniem zarząd lepiej zmieniać uchwałą wspólników a nie w umowie.

      Z tym VAT-R zrób tak jak napisałeś, nie dostaniesz wprawdzie potwierdzenia rejestracji, ale bardzo rzadko jest potrzebne 🙂 Jak już to dziwna procedura w banku albo większy kontrahent mogą tego wymagać.

      Wiem o czym jeszcze nie napisaliśmy, zadanie na dziś: dostarczyć do Sądu potwierdzone przez notariusza wzory podpisów członków zarządu. 🙂
      Ciekawe jak Sąd zareaguje na zagranicznego notariusza… 🙂

  28. Obywatel polski. Z tego co wiem, wzory podpisów już niepotrzebne.

   Zmiana zarządu w stary sposób rzeczywiście nie byłaby grą wartą świeczki w tym przypadku. Ale gdyby możliwa była zmiana tego w umowie online, to mógłby być w moim przypadku dobry pomysł. Dlatego bardzo ciekawi mnie czy te zmiana online są już możliwe i czy umożliwiają taką konkretną zmianę (wykreślenie wiceprezesa).

   Dziękuję i pozdrawiam.

  29. Powołując się na źródło bankier.pl:
   „Obowiązek składania wzorów podpisów, prócz art. 19a ustawy o KRS, uregulowany był również w wielu przepisach szczególnych (np. art. 26 § 3, art. 321 § 3 K.s.h.). Przepisy te zostały uchylone lub zmienione, z istotnym jednak wyjątkiem. Mianowicie wciąż obowiązuje art. 89 pkt 2 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej (Dz. U. z 2013 r. poz. 672 ze zm.) dotyczący rejestracji w KRS oddziałów przedsiębiorców zagranicznych. W odniesieniu do tych podmiotów przy składaniu wniosku o rejestrację należy do niego dołączyć poświadczony notarialnie wzór podpisu osoby upoważnionej w oddziale do reprezentowania przedsiębiorcy zagranicznego. ”
   🙂

  30. Witam zarejestrowałem spółke powołaliśmy prokurenta jako prokura odzielna a w krsie nie widnieje nic na ten temat tylko ta osoba widnieje jako członek zarządu

  31. Panie Błażeju,
   czy przez ten czas zmieniła się strona praktyczna opisanych w artykule zmian? Np. czy S24 umożliwia już zmianę kapitału zakładowego i czy przeprowadzał Pan może już zmiany tą drogą?

    1. W międzyczasie poszperałem i wygląda, że została wdrożona w niewielkim zakresie. Za https://ekrs.ms.gov.pl/faq – „Jakich zmian w spółkach można dokonać poprzez system S24? – dla spółki z o.o. można dokonać zmian: adresu, siedziby, kodów PKD, składu zarządu, składu Rady Nadzorczej”. Czyli z umowy można zmienić tylko siedzibę i PKD, mało…

     Może ktoś dotarł do jakichś informacji ministerstwa, jakie mają plany dot. wprowadzenia brakujących funkcji?

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Błażej Sarzalski Portret

  BŁAŻEJ SARZALSKI

  Radca prawny, wpisany na listę w Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Katowicach. Od 2007 roku doradzam w zakresie prawa spółek, a w szczególności rejestracji spółek, przekształceń przedsiębiorców i spółek handlowych oraz ich bieżącego funkcjonowania.

  Przygodę z blogiem o rejestracji spółek z o.o. zacząłem we wrześniu 2011 roku. Był to dla mnie szalony rok, pełen wyzwań osobistych i zawodowych. Chcesz dowiedzieć się dlaczego?

  Poznaj moją historię!

  Zerknij na wzory umów i dokumentów niezbędnych dla Twojej spółki z o.o.

  Wzory umów i dokumentów

  Umów się na poradę w sprawie Twojej spółki z o.o.

  Skontaktuj się aby umówić porad

  KOMENTARZE

  • radca prawny Błażej Sarzalski - W S24 potrafią być naprawdę szybcy. Natomiast coraz więcej sądów radzi sobie dobrze także ze standar
  • Robert - IX Wydział Gospodarczy Wrocław: wniosek złożony przez S24 (sp. z o.o.) - środa godz. 14-15, wpis do
  • radca prawny Błażej Sarzalski - Prawo wekslowe nie wymaga nigdzie postawienia pieczęci firmowej przed podpisem i pieczątką prezesa.
  • radca prawny Błażej Sarzalski - Najprawdopodobniej nie dodał Pan oświadczenia do wniosku albo system coś pomieszał. Najłatwiej spraw
  • Jakub - Czytałem wszystkie komentarze i nie znalazłem swojego przypadku;) otóż złożyłem i załączyłem oświadc