Osoba pełniąca funkcję publiczną nie może być prezesem

Błażej Sarzalski        05 maja 2015        10 komentarzy

Piszę to w nawiązaniu do jednego z pytań czytelników, które otrzymałem ostatnio mailem oraz pewnych moich niedawnych doświadczeń związanych z pewną spółką komunalną.

Czytelnik bloga napisał:

Witam, czy osoba pracująca na umowę o pracę na państwowej uczelni (księgowa) jest osobą pełniącą funkcję publiczną i przez to nie może być prezesem zarządu w żadnej spółce kapitałowej?

Jak już sygnalizowałem, członkami zarządów nie mogą być niektóre osoby karane (i to one są chyba najszerszą grupą osób, która nie może sprawować funkcji członka zarządu w spółce z o.o.) Pytanie zwraca uwagę na ciekawą kategorię osób, którymi są osoby wymienione w ustawie o ograniczeniu prowadzenia działalności gospodarczej przez osoby pełniące funkcje publiczne.

Gdybym miał opisywać wszystkie kategorie tych osób, to bym Cię pewnie czytelniku zanudził. Zresztą sam ich oczywiście nie pamiętam, idąc z duchem czasu odsyłam więc do przepisów ustawy, wierząc że znajdziesz to czego szukasz (podpowiadam, że kluczowy jest art. 2), a z grubsza uważać musisz jeżeli jesteś kierownikiem w urzędach państwowych albo zarabiasz tyle co kierownik, pracujesz w NIK jako kontroler, jesteś etatowym członkiem samorządowego kolegium odwoławczego, pracujesz w regionalnej izbie obrachunkowej, czy też sprawujesz funkcje zarządcze w samorządach albo spółkach skarbu państwa.

Natomiast księgowa w uczelni, choćby to była uczelnia publiczna, nie jest osobą pełniącą funkcję publiczną w rozumieniu ww. ustawy i może być członkiem zarządu spółki z ograniczoną odpowiedzialnością.

Proszę, oceń ten wpis!

{ 10 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Damian Czerwiec 2, 2015 o 16:11

Jak to jest w naszym kraju zawsze znajdzie się obejście tej sytuacji…

Odpowiedz

Błażej Sarzalski Czerwiec 18, 2015 o 08:41

Panie Damianie, zna Pan jakieś przykłady? 🙂

Odpowiedz

Marek Maj 31, 2016 o 12:44

Witam
Mam pytanie:
– czy prezesem zarządu może być osoba nie posiadająca ani 1-go udziału w spółce z o.o. ?

Odpowiedz

Błażej Sarzalski Maj 31, 2016 o 13:08

Może być

Odpowiedz

jola Lipiec 28, 2016 o 15:16

A co jeśli prezes został wykreślony przez sąd z Krs ? Z uwagi np. na to że ma wyrok. Nie ma prezesa, nie ma zarządu, nie ma prokurenta ani pełnomocnika, nie ma osoby do podpisania bilansu, co wtedy robić?

Odpowiedz

Błażej Sarzalski Lipiec 29, 2016 o 08:08

Nie ten wątek.

Odpowiedz

Dagmara Kwiecień 26, 2018 o 04:16

Czy założenie spółki z o.o. przez osobę podlegającą ustawie korupcyjnej (pełniącą funkcję publiczną) będzie z punktu widzenia prawa handlowego skuteczne? Czy wpis w KRS jest ważny?

Odpowiedz

Błażej Sarzalski Kwiecień 26, 2018 o 07:58

Tak, imho będzie skuteczne, bo ustawa nie odbiera przecież takiej osobie zdolności do czynności prawnych.

Odpowiedz

Dagmara Kwiecień 26, 2018 o 09:39

Jestem pod wrażeniem zakresu tematycznego tego bloga, a jeszcze większym – szybkości odpowiedzi. Ale ponowię pytanie co z ważnością wpisu w KRS i umocowaniem takiej osoby do czynności jako członka zarządu tak powołanej spółki?

Odpowiedz

Błażej Sarzalski Kwiecień 26, 2018 o 09:42

Tak wpis jest skuteczny i ważny, nawet jakby nie był to z uwagi na zasadę domniemania zgodności danych wpisanych w KRS z rzeczywistością to czynności takiej osoby w przeważającej większości przypadków zachowałyby ważność z uwagę na ochronę osób, które działały w dobrej wierze opierając się na treści wpisu.

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kancelaria Radcy Prawnego Błażej Sarzalski Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Kancelaria Radcy Prawnego Błażej Sarzalski z siedzibą w Dąbrowie Górniczej.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem kancelaria@opieka-prawna.eu.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: