Osoba pełniąca funkcję publiczną nie może być prezesem

Spółka z o.o.

Błażej Sarzalski

Radca prawny, od 2011 roku wpisany na listę radców prawnych w Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Katowicach pod numerem KT-2946, ekspert portalu Wyborcza.biz. Doradza w zakresie prawa spółek, a w szczególności tworzenia i przekształceń spółek handlowych oraz ich funkcjonowania.

Piszę to w nawiązaniu do jednego z pytań czytelników, które otrzymałem ostatnio mailem oraz pewnych moich niedawnych doświadczeń związanych z pewną spółką komunalną.

Czytelnik bloga napisał:

Witam, czy osoba pracująca na umowę o pracę na państwowej uczelni (księgowa) jest osobą pełniącą funkcję publiczną i przez to nie może być prezesem zarządu w żadnej spółce kapitałowej?

Jak już sygnalizowałem, członkami zarządów nie mogą być niektóre osoby karane (i to one są chyba najszerszą grupą osób, która nie może sprawować funkcji członka zarządu w spółce z o.o.) Pytanie zwraca uwagę na ciekawą kategorię osób, którymi są osoby wymienione w ustawie o ograniczeniu prowadzenia działalności gospodarczej przez osoby pełniące funkcje publiczne.

Gdybym miał opisywać wszystkie kategorie tych osób, to bym Cię pewnie czytelniku zanudził. Zresztą sam ich oczywiście nie pamiętam, idąc z duchem czasu odsyłam więc do przepisów ustawy, wierząc że znajdziesz to czego szukasz (podpowiadam, że kluczowy jest art. 2), a z grubsza uważać musisz jeżeli jesteś kierownikiem w urzędach państwowych albo zarabiasz tyle co kierownik, pracujesz w NIK jako kontroler, jesteś etatowym członkiem samorządowego kolegium odwoławczego, pracujesz w regionalnej izbie obrachunkowej, czy też sprawujesz funkcje zarządcze w samorządach albo spółkach skarbu państwa.

Natomiast księgowa w uczelni, choćby to była uczelnia publiczna, nie jest osobą pełniącą funkcję publiczną w rozumieniu ww. ustawy i może być członkiem zarządu spółki z ograniczoną odpowiedzialnością.

Zainteresował Cię ten wpis? Potrzebujesz mojej pomocy albo konsultacji? Skontaktuj się ze mną!

Na wiadomości e-mail odpowiadam jeszcze tego samego dnia.

  10 comments on “Osoba pełniąca funkcję publiczną nie może być prezesem”

  1. Damian napisał:

   Jak to jest w naszym kraju zawsze znajdzie się obejście tej sytuacji…

   1. Błażej Sarzalski napisał:

    Panie Damianie, zna Pan jakieś przykłady? 🙂

  2. Marek napisał:

   Witam
   Mam pytanie:
   – czy prezesem zarządu może być osoba nie posiadająca ani 1-go udziału w spółce z o.o. ?

   1. Błażej Sarzalski napisał:

    Może być

  3. jola napisał:

   A co jeśli prezes został wykreślony przez sąd z Krs ? Z uwagi np. na to że ma wyrok. Nie ma prezesa, nie ma zarządu, nie ma prokurenta ani pełnomocnika, nie ma osoby do podpisania bilansu, co wtedy robić?

   1. Błażej Sarzalski napisał:

    Nie ten wątek.

  4. Dagmara napisał:

   Czy założenie spółki z o.o. przez osobę podlegającą ustawie korupcyjnej (pełniącą funkcję publiczną) będzie z punktu widzenia prawa handlowego skuteczne? Czy wpis w KRS jest ważny?

   1. Błażej Sarzalski napisał:

    Tak, imho będzie skuteczne, bo ustawa nie odbiera przecież takiej osobie zdolności do czynności prawnych.

  5. Dagmara napisał:

   Jestem pod wrażeniem zakresu tematycznego tego bloga, a jeszcze większym – szybkości odpowiedzi. Ale ponowię pytanie co z ważnością wpisu w KRS i umocowaniem takiej osoby do czynności jako członka zarządu tak powołanej spółki?

   1. Błażej Sarzalski napisał:

    Tak wpis jest skuteczny i ważny, nawet jakby nie był to z uwagi na zasadę domniemania zgodności danych wpisanych w KRS z rzeczywistością to czynności takiej osoby w przeważającej większości przypadków zachowałyby ważność z uwagę na ochronę osób, które działały w dobrej wierze opierając się na treści wpisu.

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Błażej Sarzalski Portret

  BŁAŻEJ SARZALSKI

  Radca prawny, wpisany na listę w Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Katowicach. Od 2007 roku doradzam w zakresie prawa spółek, a w szczególności rejestracji spółek, przekształceń przedsiębiorców i spółek handlowych oraz ich bieżącego funkcjonowania.

  Przygodę z blogiem o rejestracji spółek z o.o. zacząłem we wrześniu 2011 roku. Był to dla mnie szalony rok, pełen wyzwań osobistych i zawodowych. Chcesz dowiedzieć się dlaczego?

  Poznaj moją historię!

  Zerknij na wzory umów i dokumentów niezbędnych dla Twojej spółki z o.o.

  Wzory umów i dokumentów

  Umów się na poradę w sprawie Twojej spółki z o.o.

  Skontaktuj się aby umówić poradę

  KOMENTARZE

  • aadfet - Dobry wpis.
  • radca prawny Błażej Sarzalski - W takim przypadku wspólnik wystawia spółce fakturę VAT, natomiast spółka nie ma obowiązku zapłaty kw
  • MS - Super artykuł. Bardzo dokładne wyjaśnienie. Chciałabym doprecyzować wniesienie aportem towarów do sp
  • radca prawny Błażej Sarzalski - Dzięki za komentarze :) Pan Rafał słusznie zauważył, że podatki w spółce z o.o. są jedne z najniż
  • Rafał Chmielniak - Ciężko jest żyć, ale trzeba spojrzeć jednak na to tak, że spółka z o.o. ma jedne z najniższych podat