Stara apteka, a nowa spółka?

Spółka z o.o.

Błażej Sarzalski

Radca prawny, od 2011 roku wpisany na listę radców prawnych w Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Katowicach pod numerem KT-2946, ekspert portalu Wyborcza.biz. Doradza w zakresie prawa spółek, a w szczególności tworzenia i przekształceń spółek handlowych oraz ich funkcjonowania.

Mój kolega po fachu Marcin Bartyński niedawno napisał na swoim blogu

Są jeszcze przedsiębiorcy, którzy dysponują koncesją na prowadzenie apteki ogólnodostępnej typu B (lub A) (…) przyznaną (…) za czasów starej ustawy z 1991 r. o środkach farmaceutycznych (…)

Mogą na podstawie tej koncesji legalnie prowadzić aptekę, pomimo że nie spełnia ona wymagań stawianych jej przez nową ustawę (…).

Z różnych przyczyn owi przedsiębiorcy zastanawiają się nad przekształceniem apteki w spółkę z o. o. (na podstawie przepisów o przekształceniu przedsiębiorcy w spółkę).

I zadają sobie pytanie, czy po dniu przekształcenia spółka z o. o. pozostanie podmiotem koncesji…

Ponieważ nie mogę skomentować wpisu kolegi, to odpowiem Wam tutaj.

Tak, po dniu przekształcenia spółka z o.o. staje się podmiotem koncesji na prowadzenie apteki ogólnodostępnej i jest to w zasadzie jedyny sposób sprzedaży swojego biznesu przez farmaceutów, którzy nie chcą prowadzić już apteki, ale chcą sprzedać swój biznes z zyskiem dla siebie. Wiadomo przecież, że miejsce do którego klienci chodzą od lat i które znają jest doskonałym miejscem na kontynuację biznesu o tym samym profilu.

P.S. Przy okazji dziękuję za maile i telefony oraz wpisy na Facebooku jakie dostałem po ostatnim wpisie, nieco przewrotnie sugerującym koniec tego bloga. Cieszę się, że chcecie czytać tego bloga. Dla rozwiania wszelkich wątpliwości – to nie jest koniec 🙂 Takie tam spawy nie zatrzymają Sarzalskiego 😉

Zainteresował Cię ten wpis? Potrzebujesz mojej pomocy albo konsultacji? Skontaktuj się ze mną!

Na wiadomości e-mail odpowiadam jeszcze tego samego dnia.

  7 comments on “Stara apteka, a nowa spółka?”

  1. Przy czym nie jest to zasada ogolna. Wlasciciel sklepu z bronia nie moze sie przeksztalcic w spolke z o.o. bez uzyskiwania koncesji od nowa

   1. Jest to zasada ogólna 🙂 Zasadą jest, że wszystkie prawa i obowiązki przedsiębiorcy przechodzą na spółkę, chyba że ustawa albo koncesja/decyzja stanowią inaczej. Zasadą jest więc przejście praw i obowiązków, to o czym Pan pisze to wyjątek od zasady 🙂 Co do aptek akurat wyjątku nie ma, a powszechną praktyką jest skupowanie przez duże firmy tego typu aptek od zmęczonych pracą aptekarzy 🙂

  2. Swego czasu były ogromne problemy przy przekształceniach aptek prowadzonych w formie spółek cywilnych w spółki prawa handlowego. W jednej ze spraw inspektorzy farmaceutyczni nie chcieli uznać, że zezwolenie przeszło na spółkę przekształconą, a WSA przychylił się do stanowiska inspektorów. Nawet NSA miał poważne wątpliwości, ale ostatecznie rozstrzygnął na korzyść spółki.

  3. Sam jestem właścicielem apteki i to co ostatnim czasie się wyrabiało w kwestii prawa to jakaś paranoja. Ciągłe zmiany, człowiek nie wiedział co znowu wymyślą. Do tego izba aptekarska dorzucała swoje trzy gorsze. Ale zauważam że robi się coraz spokojniej.

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Błażej Sarzalski Portret

  BŁAŻEJ SARZALSKI

  Radca prawny, wpisany na listę w Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Katowicach. Od 2007 roku doradzam w zakresie prawa spółek, a w szczególności rejestracji spółek, przekształceń przedsiębiorców i spółek handlowych oraz ich bieżącego funkcjonowania.

  Przygodę z blogiem o rejestracji spółek z o.o. zacząłem we wrześniu 2011 roku. Był to dla mnie szalony rok, pełen wyzwań osobistych i zawodowych. Chcesz dowiedzieć się dlaczego?

  Poznaj moją historię!

  Zerknij na wzory umów i dokumentów niezbędnych dla Twojej spółki z o.o.

  Wzory umów i dokumentów

  Umów się na poradę w sprawie Twojej spółki z o.o.

  Skontaktuj się aby umówić porad

  KOMENTARZE

  • radca prawny Błażej Sarzalski - W S24 potrafią być naprawdę szybcy. Natomiast coraz więcej sądów radzi sobie dobrze także ze standar
  • Robert - IX Wydział Gospodarczy Wrocław: wniosek złożony przez S24 (sp. z o.o.) - środa godz. 14-15, wpis do
  • radca prawny Błażej Sarzalski - Prawo wekslowe nie wymaga nigdzie postawienia pieczęci firmowej przed podpisem i pieczątką prezesa.
  • radca prawny Błażej Sarzalski - Najprawdopodobniej nie dodał Pan oświadczenia do wniosku albo system coś pomieszał. Najłatwiej spraw
  • Jakub - Czytałem wszystkie komentarze i nie znalazłem swojego przypadku;) otóż złożyłem i załączyłem oświadc