Spółka niemal jednoosobowa

Spółka z o.o.

Błażej Sarzalski

Radca prawny, od 2011 roku wpisany na listę radców prawnych w Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Katowicach pod numerem KT-2946, ekspert portalu Wyborcza.biz. Doradza w zakresie prawa spółek, a w szczególności tworzenia i przekształceń spółek handlowych oraz ich funkcjonowania.

Ostatnio dochodzą do mnie słuchy (bo jakoś decyzje i orzeczenia sądowe nie dochodzą w tym temacie), że ZUS stara się, wymyślać, w drodze kreatywnej wykładni linii orzeczniczej sądów ubezpieczeń społecznych, że spółki z większościowym wspólnikiem (np. gdy parytet udziałów wynosi 99% – 1%) powinny być traktowane dla celów ubezpieczeń społecznych jak spółki jednoosobowe, czyli ZUS chciałby oskładkować większościowego wspólnika.

Problem w tym, że nie może.

Czym innym jest bowiem kwestionowanie umów o pracę zawieranych przez większościowych wspólników spółek ze swoimi spółkami (tutaj Sąd Najwyższy stwierdził, że brak jest podporządkowania pracowniczego i stąd nie może tutaj w grę wchodzić umowa o pracę), a czym innym wprowadzenie dodatkowej kategorii spółek prawie jednoosobowych. Takich spółek nie ma.  ZUS widzi tutaj obejście prawa, problem w tym, że to jest nie do udowodnienia przez ZUS.

Dlatego takie wezwania…

ZUS informuje… trochę mnie zastanawiają.

ZUS sam sobie strzela w stopę. Kwestionuje zapłacone już składki, grozi wskazaniem innego tytułu do składek, nie bierze jednak pod uwagę możliwości, że ktoś się nie da nabrać i odwoła od takiej decyzji, jeżeli ten ktoś wygra, to ZUS będzie musiał zwrócić to co nadpłacono.

Czy to nie czas na kompleksowe uregulowanie kwestii składek?

Moja propozycja: zakaz zatrudniania menedżerów na umowę o pracę, brak składek ZUS u wspólników spółek kapitałowych niezależnie od ilości wspólników.

(UWAGA! Aktualizacja 2022przeczytaj koniecznie artykuł o składkach ZUS wspólnika większościowego!)

Zainteresował Cię ten wpis? Potrzebujesz mojej pomocy albo konsultacji? Skontaktuj się ze mną!

Na wiadomości e-mail odpowiadam jeszcze tego samego dnia.

  14 comments on “Spółka niemal jednoosobowa”

  1. Propozycja, aby zakazać zatrudniania menedżerów na umowie o pracę w kontekście ostatniego orzeczenia SN, w którym wskazał, że menedżer prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą nie podlega obowiązkowi ubezpieczenia w ramach prowadzenia tej działalności, jest bardzo rozsądnym pomysłem 🙂 tylko później się okaże, że niektórzy prezesi zatrudnieni na kontrakcie menedżerskim mogą mieć małe emerytury.

   A co do działania ZUS: nic mnie już nie zdziwi jeśli chodzi o tę instytucję. Wysyłanie decyzji przesyłkami zwykłymi przebija absolutnie wszystko.

   1. Tak, te zwykłe przesyłki są ekstra 🙂 Z drugiej strony, to ZUS obciąża ciężar wykazania doręczenia, więc jakby nieszczególnie mnie to boli. Takich kwiatków jest mnóstwo.

   1. Idę szukać szklanej kuli 🙂

    A serio… nie mam pojęcia. Sądzę, że nie różni się to jakoś znacząco.

  2. Tak właściwie to ciekawe od kiedy ZUS może tworzyć prawo…
   Jeśli spółka ma dwóch udziałowców to drugi może mieć i promil udziałów ale nie jest jednoosobowa. Powinien się ktoś zabrać za tą tematykę i doprowadzić do tego że biurwy które wydają takie decyzje będą co najwyżej zamiatać podłogę w ZUS.

   A tak w ogóle to fajnie by było mieć np 1% akcji Orlenu….a przecież docelowo do takich rozmiarów może urosnąć nasza spóła.

  3. Panie Błażeju, Uwielbiam Pana blog. Czasami tak wciaga ze czytam go do switu. Dziekuje za bardzo interesujace artykuly i prosze o wiecej. Pozdrawiam

  4. Panie Błażeju,

   Pana wpis na blogu pochodzi sprzed prawie 2 lat, ale w ostatnim czasie mocno zyskał na aktualności. Wprawdzie nadal nie znalazłam wykładni pojęcia „spółka niemal jednoosobowa”, ale ZUS coraz śmielej sobie poczyna w tej kwestii ;( w moim przypadku uznano, że spółka jest niemal jednoosobowa przy podziale udziałów 48/2 (podważenie umowy o pracę w oparciu o słynny wyrok SN z 2011r), w zaprzyjaźnionej firmie 9% udziałów było za mało na spółkę wieloosobową. Coraz trudniej udowodnić przed sądem istnienie stosunku pracy pomiędzy spółką a udziałowcem (uogólniam;) ), a zakwestionowanie umowy przed ZUS na podstawie tej „niemal jednoosobowości” może skutkować nie tylko zwrotem nadpłaconych składek, utratą stażu pracy, ale również, jak w naszym przypadku koniecznością sporej dopłaty. Wszyscy wiemy, że ZUS szuka pieniędzy, ale czy spotkał się Pan w ostatnim czasie z jakaś wzmożoną akcją wobec „niemal jednoosobowych” spółek?;)

   1. Ale mój wpis dotyczy zupełnie innej sytuacji niż ta, o której tutaj Pani pisze, bo to, że nie można być pracownikiem w swojej spółce „prawie jednoosobowej” to już ugruntowany pogląd Sądu Najwyższego, w tym wpisie chodzi o obciążanie składkami ZUS z tytułu spółki jednoosobowej spółek wieloosobowych.

  5. Przepraszam, że nieprecyzyjnie się wyraziłam. Obciążenie składkami ZUS z tytułu spółki jednoosobowej spółek wieloosobowych będzie następstwem opisanej sytuacji. Spotkałam się z sytuacją, iż po uznaniu iż spółka jest niemal jednoosobowa, ZUS weryfikuje status większościowego wspólnika i uznaje, iż powinien podlegać ubezpieczeniom z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej mimo, iż spółka faktycznie ma 2 udziałowców.

  6. Panie Błażeju – no właśnie: czy ZUS może zażądać składek od większościowego wspólnika dwuosobowej sp. z o.o. (udziały: 85/15) jak od wspólnika spółki jednoosobowej?
   Jeżeli nie – to dlaczego, a jeżeli tak – to czy się można przed tym obronić ( nie pytam: „jak” bo to zapewne kwestia stosownej porady prawnej 😉 – ważne jest czy w ogóle można….? )
   Pozdrawiam.

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Błażej Sarzalski Portret

  BŁAŻEJ SARZALSKI

  Radca prawny, wpisany na listę w Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Katowicach. Od 2007 roku doradzam w zakresie prawa spółek, a w szczególności rejestracji spółek, przekształceń przedsiębiorców i spółek handlowych oraz ich bieżącego funkcjonowania.

  Przygodę z blogiem o rejestracji spółek z o.o. zacząłem we wrześniu 2011 roku. Był to dla mnie szalony rok, pełen wyzwań osobistych i zawodowych. Chcesz dowiedzieć się dlaczego?

  Poznaj moją historię!

  Zerknij na wzory umów i dokumentów niezbędnych dla Twojej spółki z o.o.

  Wzory umów i dokumentów

  Umów się na poradę w sprawie Twojej spółki z o.o.

  Skontaktuj się aby umówić porad

  KOMENTARZE

  • radca prawny Błażej Sarzalski - W S24 potrafią być naprawdę szybcy. Natomiast coraz więcej sądów radzi sobie dobrze także ze standar
  • Robert - IX Wydział Gospodarczy Wrocław: wniosek złożony przez S24 (sp. z o.o.) - środa godz. 14-15, wpis do
  • radca prawny Błażej Sarzalski - Prawo wekslowe nie wymaga nigdzie postawienia pieczęci firmowej przed podpisem i pieczątką prezesa.
  • radca prawny Błażej Sarzalski - Najprawdopodobniej nie dodał Pan oświadczenia do wniosku albo system coś pomieszał. Najłatwiej spraw
  • Jakub - Czytałem wszystkie komentarze i nie znalazłem swojego przypadku;) otóż złożyłem i załączyłem oświadc