Błażej Sarzalski

Radca prawny, od 2011 roku wpisany na listę radców prawnych w Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Katowicach pod numerem KT-2946, ekspert portalu Wyborcza.biz. Doradza w zakresie prawa spółek, a w szczególności tworzenia i przekształceń spółek handlowych oraz ich funkcjonowania.

Wow!

Pojawiła się nowa odsłona portalu S24.

Będę testował w przyszłym tygodniu i dam znać co się zmieniło.

 

Zainteresował Cię ten wpis? Potrzebujesz mojej pomocy albo konsultacji? Skontaktuj się ze mną!

Na wiadomości e-mail odpowiadam jeszcze tego samego dnia.

  40 comments on “Nowe S24”

  1. Osobiście sprawdzałem. „Nowa” odsłona portalu S24 jest już od tygodnia, jednak ……. nie jest to do końca coś nowego 🙂 W obecnym wydaniu S24 funkcjonował już przy zakładaniu spółki komandytowej, gdzieś od kilku miesięcy, a spółki z o.o. zostały „tylko” podpięte pod ten system. Potwierdziłem to także w Sadzie i w praktyce.
   Minusem tego jest (informacja sprawdzona), że WSZYSTKIE poprzednio założone spółki z o.o. nie są widoczne w nowym systemie. Czyli jeżeli ktoś zakładał spółkę z o.o. wcześniej licząc że od 2016 będzie mógł elektronicznie dokonywać zmian w umowie itp. to się przeliczył 🙂 Założona spółka z o.o. w „starym” systemie, po prostu została skasowana ….. i jest widoczna jeszce przez jakiś czas tylko dla Sądu, a wspólnicy takiej spółki – można powiedzieć, że elektronicznie poszli w niebyt …. (poza sprawozdaniem finansowym, ale to inna historia). Dzisiaj zakładam dla … kolejną spółkę z o.o. – podzielę się wrażeniami 🙂

  2. Koszmar. Znikają dokumenty mimo zapisywania. Współpraca z ePUAP kuleje. 4 razy musze prawidłowo podać hasło zeby w koncu podpis z ePUAP skoczył do ekrs. W umowie spolki i dalej system nie miał problemow z brakiem prezesa. Było dwoch czlonkow zarządu. Niestety parser wnioski rejestracyjnego juz inaczej to widział i wymógł na mnie wskazanie prezesa. No i co innego mam w umowie a co innego w złożonym wniosku. Koszmar infrustracja, zepsuli mi piatek. W poniedziałek telefon do KRS i proszenie zeby jednak podmiot zarejestrowali….

   1. Dziś również zakładałem spółkę i napotykałem podobne problemy. Kilkukrotne potwierdzanie i podpisywanie (problem przejścia z epuap do sprawy). Umowa nie zakładała prezesa spółki , tylko współistnienie 3ech członków zarządu. Czy jest wymagane wskazanie prezesa?

    Od biura księgowego otrzymałem wcześniej informację, że nie jest to koniecznie.

    Z góry dziękuję za pomoc i informacje.

  3. Również natknąłem się na problem związany ze wskazaniem prezesa zarządu. W umowie powołany zostaje pierwszy zarząd składający się z dwóch członków zarządu. Umowa została już podpisana. Podpisanie wniosku do KRS nie jest jednak możliwe – system wskazuje na błąd w postaci braku wskazania prezesa zarządu. Zgłosiłem sprawę do Działu Serwisu S24 – jak będę coś wiedział to dam znać.

  4. Witam, przez ostatnie dni pomogłem założyć kilka spółek z o.o. i ……. w porównaniu do poprzedniego systemu (dot. sp. z o.o.) „system w tym wydaniu funkcjonował dla spółek komandytowych już od kilku miesięcy” – jest BAJKA 🙂 Wypełnienie umowy i wniosku do KRS zajmuje ok. 15 min. przy złożeniu że wspólnicy mają wybraną nazwę firmy i wiedzą kto kim ma być. Przy zakładaniu nie było problemów z ePUAP i Szafirem. Ostatnia spółka nie miała prezesa i też było ok. Czyli reasumując, dla kogoś kto nie robi tego po raz pierwszy BAJKA (np. dla mnie).
   PS. Nie będę wspominał gdy po raz pierwszy korzystałem z systemu przy zakładaniu spółki komandytowej kilka miesięcy temu – to był KOSZMAR – ale „pierwsze koty za płoty” i teraz BAJKA. No oczywiście trzeba też wiedzieć do kogo zadzwonić w Sadzie tzw. koło ratunkowe, w przypadku problemów. Życzę wszystkim szczęścia …..

  5. Witam, mam pytanie dot. PKD . Nie rozwijają się podgrupy. Czy rzeczywiście wystarczy dwucyfrowe PKD? Nawet przy działalności głównej?

  6. Mam pytanie z gatunku pilnych- przy zakładaniu w „nowym” S24 spółki dla udziałowców spoza Unii Europejskiej, czy pełnomocnictwo musi być w formie notarialnej czy nie? (wiadomo, że teraz można je załączyć do wniosku). Czy coś jeszcze powinienem wiedzieć?

  7. Wczoraj po raz pierwszy zakładałem spółkę z o.o. przez S24. Wrażenia bardzo pozytywne.

   Jako że jednocześnie czytałem dokumentację i podejmowałem kilka niepodjętych jeszcze decyzji, całość trwała ponad godzinę. Mimo tego, nie było żadnych problemów z wygaśnięciem sesji albo utratą danych.

   Wybór kodów PKD działał należycie. Odnośnie, jak widziałem, częstych narzekań na ten aspekt (również w komentarzach pod innym wpisem), zwracam uwagę że należy klikać nie samą nazwę kodu, ale małą strzałkę po lewej stronie aby rozwinąć grupę (oczywiście nie wykluczam, że w innym przypadku mógł faktycznie występować jakiś problem techniczny, ale podejrzewam że ktoś mógł po prostu przegapić ten detal).

   Byłem zdziwiony, że do weryfikacji tożsamości wystarczy podać miejsce urodzenia i PESEL („podpis MS”). Z drugiej strony w tym jednym miejscu system mnie zawiódł i przy próbie podpisania umowy tymże właśnie podpisem MS uparcie twierdził że dane mojej żony w profilu nie zgadzają się z danymi wspólnika (Co jest dość idiotyczne – system ewidentnie sam wyszukuje konto w systemie odpowiadające danemu stawającemu, bo w momencie podpisywania dokumentów żąda tylko hasła – więc jak już wyszukał, korzystając z danych wspólnika w umowie, odpowiednie konto, to jak dane mogą się nie zgadzać? Oczywiście oba zestawy danych sprawdziłem dziesięć razy i nie znalazłem żadnego błędu.).
   Na szczęście żona założyła na potrzeby tego procesu profil ePUAP i podpis przy jego użyciu został już zaakceptowany.

   Jeszcze jedna upierdliwość pojawiła się pod koniec wypełniania wniosku do KRS – gdy już chciałem go podpisać, dostałem komunikat że brakuje informacji o zawieszeniu członków zarządu (coś w tym rodzaju, nie pamiętam dosłownie). Nigdzie na stronie o żadnym zawieszeniu nie było mowy, więc musiałem zajrzeć do dokumentacji. Okazało się, że przy każdym członku zarządu należy kliknąć „Edytuj” i tam zaznaczyć odpowiednie pole.

   Tyle mi na razie przyszło do głowy. Może komuś się przyda. Zresztą, spółka jeszcze nie zarejestrowana, więc kto wie, może się okaże że coś sknociłem. Jestem jednak dobrej myśli. 🙂

    1. Nie wiem na czym polega „udostępnienie dokumentu do podpisu” (być może było tam coś takiego, teraz już nie pamiętam), natomiast faktycznie nie wylogowałem się. Teraz jak o tym napisałeś, to faktycznie chyba była przyczyna. Niemniej jednak nie było to zbyt intuicyjne – nie było żadnej informacji że należy się przelogować, tylko pole do wpisania hasła, co ja zrozumiałem jako: „niech ten, przy którego nazwisku kliknąłeś 'podpisz’ poda teraz swoje hasło”. Fakt, że podejrzenie mógł wzbudzić fakt, iż nie było miejsca na wpisanie loginu (stąd mój widocznie błędny wniosek w komentarzu wyżej, że „system ewidentnie sam wyszukuje konto w systemie odpowiadające danemu stawającemu, bo w momencie podpisywania dokumentów żąda tylko hasła”).

     1. Jest dokładnie tak jak piszesz. Jest opcja „udostępnij dokument do podpisu”, wpisujesz nazwę użytkownika lub jego e-mail i wysyłasz. Druga osoba gdy zaloguje się na siebie będzie widziała tą sprawę w „swoich spółkach” i będzie mogła podpisać dokumenty. Nie jest to intuicyjne, znalazłem rozwiązanie w dokumentacji.

   1. Opisuje Pan problem, ktory ja mam, ale niestety nie widze, zadnego pola o zawieszeniu do zaznaczenia. Czy to mialoby byc we wzorcowej umowie spolki?

  8. Witam
   Mam pewien problem z ustanowieniem prezesa w spółce rejestrowanej w systemie S24 . System informuje ,że prezes musi mieć przynajmniej 1 udział. Chciałbym założyć spółkę zoo ,gdzie 3 wspólników posiada 100% udziałów natomiast prezes nie jest udziałowcem i nie będzie posiadał ani jednego udziału .Czy jest to możliwe przy rejestracji spółki w systemie S24 ? Proszę o pomoc

  9. dziękuję, bardzo przydatne. trzeba kliknąć edytuj (na dole wniosku) i jeszcze raz edytuj w „3 kroku” przy polu zarząd czy jakoś tak.

  10. Witam , problem mam ze złożeniem podpisu we wniosku wyskakuje , że brakuje informacji dotyczących zawieszenia członków zarządu . Przeglądałam umowę kilka razy również wniosek ale nigdzie nie ma żadej wzmianki o tym .
   Proszę o pomoc

  11. Dzień Dobry
   Mam dokładnie ten sam problem . Czytałem w przewodniku z M.S. dot S24. Niby trzeba wejść w edycje członka zarządu i powinno być pole wyboru zawieszony, nie zawieszony oraz data . Ale te opcje po edycji rekordu się nie pojawiają 🙁

  12. DO OSÓB POSIADAJĄCYCH PROBLEM Z „ZAWIESZENIEM CZŁONKA”:
   – należy edytować WNIOSEK (a nie dokumenty umowy spółki czy listę wspólników !!)
   – w kroku dotyczacym ustanowienia zarządu (krok 3) należy kliknąć każdego członka zarządu oddzielnie, a następnie kliknąć przy każdym EDYTUJ
   – po kliknięciu EDYTUJ trzeba kliknąć, ze członek nie jest zawieszony
   – potem trzeba kliknąć ZATWIERDZ/ZAPISZ i przejsc do kolejnych kroków

  13. Witam. Mam problem przy rejestracji przez S24. Otóż we wniosku, po kliknięciu na ” opłać i wyślij” pojawia się komunikat o błędzie w „Lista wspólników” : Należy załączyć dokumenty podpisane przez uprawnione do tego osoby. Dodam że wszystko jest dołączone i podpisane… ktoś miał podobny problem?

  14. Już się dowiedziałam. Lista wspólników musi być podpisana tylko przez zarząd. Wiec kiedy jest za duzo podpisów, to system nie puszcza dalej.

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Błażej Sarzalski Portret

  BŁAŻEJ SARZALSKI

  Radca prawny, wpisany na listę w Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Katowicach. Od 2007 roku doradzam w zakresie prawa spółek, a w szczególności rejestracji spółek, przekształceń przedsiębiorców i spółek handlowych oraz ich bieżącego funkcjonowania.

  Przygodę z blogiem o rejestracji spółek z o.o. zacząłem we wrześniu 2011 roku. Był to dla mnie szalony rok, pełen wyzwań osobistych i zawodowych. Chcesz dowiedzieć się dlaczego?

  Poznaj moją historię!

  Zerknij na wzory umów i dokumentów niezbędnych dla Twojej spółki z o.o.

  Wzory umów i dokumentów

  Umów się na poradę w sprawie Twojej spółki z o.o.

  Skontaktuj się aby umówić porad

  KOMENTARZE

  • radca prawny Błażej Sarzalski - W S24 potrafią być naprawdę szybcy. Natomiast coraz więcej sądów radzi sobie dobrze także ze standar
  • Robert - IX Wydział Gospodarczy Wrocław: wniosek złożony przez S24 (sp. z o.o.) - środa godz. 14-15, wpis do
  • radca prawny Błażej Sarzalski - Prawo wekslowe nie wymaga nigdzie postawienia pieczęci firmowej przed podpisem i pieczątką prezesa.
  • radca prawny Błażej Sarzalski - Najprawdopodobniej nie dodał Pan oświadczenia do wniosku albo system coś pomieszał. Najłatwiej spraw
  • Jakub - Czytałem wszystkie komentarze i nie znalazłem swojego przypadku;) otóż złożyłem i załączyłem oświadc