Członkowie rady nadzorczej a ZUS

Wpisy gościnne

Błażej Sarzalski

Radca prawny, od 2011 roku wpisany na listę radców prawnych w Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Katowicach pod numerem KT-2946, członek rady nadorczej oraz prezes zarządu spółki z o.o. Doradza w zakresie prawa spółek, tworzenia i przekształceń spółek handlowych oraz ich funkcjonowania.

Dzisiaj, krótki gościnny wpis Roberta Okulskiego, dorady podatkowego, szefa firmy księgowej, szkoleniowca i doradcy przedsiębiorców. Gdy ktoś mnie pyta o dobrego księgowego, mówię „Idź do Roberta” i to nie jest ściema, albo artykuł sponsorowany. Po prostu przekonałem się, że jeżeli chodzi o kwestie księgowania, podatków, składek – Robert ma podejście kreatywne, ale także bezpieczne dla klienta, szuka dziury w całym i nie szuka łatwych rozwiązań. Poznaliśmy się kiedyś w internecie, gdy na pewnym forum wspólnie przestrzegaliśmy przed fikcyjnym rejestrowaniem się dla celów ubezpieczeń społecznych poza Polską. Robert dba o to, aby wszystko było w porządku. Swoimi zapatrywaniami na temat prawa podatkowego dzieli się na swoim profilu facebookowym. Oto co ma do powiedzenia:

Spotkałem się z kolejną interpretacją prawną, w której opiniujący kwestię prawnik opowiedział się za brakiem obowiązku rejestracji do ZUS rady nadzorczej, której członkowie nie pobierają wynagrodzenia. Co ciekawe wszyscy powołują się na tą samą stronę informacyjną Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, zawierającą komentarz do zmian w przepisach ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, obowiązujących od dn. 1.01.2015 r.

I rzeczywiście – zgodnie z ustawą o systemie ubezpieczeń społecznych – nie jest wymaga rejestracja ani składanie deklaracji w przypadku braku wynagrodzenia dla członka rady nadzorczej.

Problem w tym, że na ustawie o systemie ubezpieczeń społecznych obowiązek kontaktu z ZUSem się nie kończy. Istnieje jeszcze ustawa  o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (ubezpieczenie zdrowotne). W tym przypadku, zgodnie z art. 66 ust. 1 pkt 35 w powiązaniu z art. 73 pkt. 17 tej ustawy obowiązek ubezpieczeniowy (rejestracyjny) nie jest związany z odpłatnością funkcji. Osoba sprawująca funkcję nieodpłatnie jednocześnie i spełniająca warunki objęcia ubezpieczeniem zgodnie z ustawą o systemie ubezpieczeń społecznych (spełniająca warunki nie znaczy od razu – płacąca składki) jest rozliczana z podstawą składki 0,00 zł od chwili powołania, czyli zazwyczaj – aktu założycielskiego spółki.

ZUS jak na razie nie wyskakuje z karami za brak rejestracji, ale… kiedyś US i KRS nie wyskakiwały z karami za brak sprawozdań spółek „zerowych” aż tu nagle… przychodzą wezwania za kilka lat wstecz. Miejcie się na baczności.

A ja ze swojej strony dodam, że rada nadzorcza w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością to rzadko kiedy dobry pomysł. 

Zainteresował Cię ten wpis? Potrzebujesz mojej pomocy albo konsultacji? Skontaktuj się ze mną!

Na wiadomości e-mail odpowiadam jeszcze tego samego dnia.

    3 comments on “Członkowie rady nadzorczej a ZUS”

    1. Daniel Anweiler | Odszkodowania za błędy medyczne napisał:

      Tak, „ciężki” temat. Sam to przerabiałem od drugiej strony jako przewodniczący Rady Nadzorczej. Narazie ZUS siedzi cicho. Pewnie myślą. Skomplikowany problem zatem może się zdąży przedawnić 🙂

      1. Błażej Sarzalski napisał:

        Dziękuję, pewnie bardziej świadomi czytelnicy chętnie skorzystają z materiałów.

        A ja właśnie od niedawna przerabiam temat zasiadania w radzie nadzorczej w praktyce, gdyż mam zaszczyt pełnić tę funkcję w pewnej spółeczce komunalnej. Zupełnie prywatnie powiem, że to ciekawa, choć niezbyt dochodowa robota 🙂

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

    Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

    Błażej Sarzalski Portret

    BŁAŻEJ SARZALSKI

    Jestem radcą prawnym, ale spółki z o.o. znam także z perspektywy wspólnika, członka rady nadzorczej oraz prezesa zarządu spółki z o.o. Od 2007 roku doradzam w zakresie prawa spółek, a w szczególności rejestracji spółek, przekształceń przedsiębiorców i spółek handlowych oraz ich bieżącego funkcjonowania.

    Przygodę z blogiem o rejestracji spółek z o.o. zacząłem we wrześniu 2011 roku. Był to dla mnie szalony rok, pełen wyzwań osobistych i zawodowych. Chcesz dowiedzieć się dlaczego?

    Poznaj moją historię!

    Zerknij na wzory umów i dokumentów niezbędnych dla Twojej spółki z o.o.

    Wzory umów i dokumentów

    Umów się na poradę w sprawie Twojej spółki z o.o.

    Skontaktuj się aby umówić poradę

    KOMENTARZE

    • Tomasz Stachowiak - Witam, Byłoby miło bo właśnie rozważam takie rozwiązanie.. możliwe, że wyciągnę z JDG auto ciężarow
    • Blazej Sarzalski - De facto to 90% spółek mikro, małych a nawet średnich to skład zarządu pokrywający się w dużej częśc
    • nn. - No to de facto nie ma odpowiedzialności wspólników (stąd nazwa sp zoo). Jest po prostu odpowiedzialn
    • Błażej Sarzalski - Pojazdy ciężarowe żądzą się od zawsze nieco innym reżimem prawnym. Może napiszę na ten temat odrębny
    • Dawid - Witam A jak się to ma w przypadku wynajmu pojazdu ciężarowego? Czy też jest wymóg powyżej 6 miesięc