Kiedy wymagamy zgody członka zarządu na objęcie funkcji przy wpisie do KRS?

Spółka z o.o.

Błażej Sarzalski

Radca prawny, od 2011 roku wpisany na listę radców prawnych w Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Katowicach pod numerem KT-2946, członek rady nadorczej oraz prezes zarządu spółki z o.o. Doradza w zakresie prawa spółek, tworzenia i przekształceń spółek handlowych oraz ich funkcjonowania.

W dniu wczorajszym dostałem zarządzenie referendarza sądowego Sądu Rejonowego Katowice-Wschód w Katowicach o treści następującej:

RSR zarządza: wezwać wnioskodawcę w trybie art. 130 kpc do uzupełnienia braków formalnych wniosku o wpis zmian do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego z dn. 9.11.2015 r. poprzez przedłożenie: – oświadczeń: X oraz Y o wyrażeniu zgody na powołanie na członków zarządu spółki – art. 19a ustawy z dnia 20.08.1997 r. o Krajowym Rejestrze Sądowym.

Nie będę się pastwił nad interpunkcją, ani innymi walorami artystycznymi wezwania, bo to nie poezja a proza życia. Gorzej, że byłem przekonany, iż wezwaniu owemu zadośćuczyniłem poprzez to, że rzeczone panie X oraz Y podpisały pełnomocnictwo, które złożyłem wraz z wnioskiem o zmianę wpisu do rejestru przedsiębiorców.

Swój pogląd opierałem na przepisie art. 19a ust. 5 ustawy o Krajowym Rejestrze Sądowym:

5. Do wniosku o wpis osób reprezentujących podmiot wpisany do Rejestru, likwidatorów i prokurentów należy dołączyć zgodę tych osób na ich powołanie. Wymogu tego nie stosuje się, jeżeli wniosek o wpis jest podpisany przez osobę, która podlega wpisowi albo która udzieliła pełnomocnictwa do złożenia wniosku o wpis, albo której zgoda jest wyrażona w protokole z posiedzenia organu powołującego daną osobę lub w umowie spółki.

Niestety, gdy przeczytałem ten przepis jeszcze raz i kolejny raz i jeszcze jeden raz, doszedłem do wniosku, że nasi prawodawcy nie przyłożyli się, delikatnie mówiąc, do prac legislacyjnych. Stosując bowiem wykładnię językową można dojść w zasadzie tylko do jednego wniosku, a mianowicie takiego, że nie trzeba zgody danej osoby, jeżeli ona sama się podpisała pod wnioskiem o wpis, albo udzieliła pełnomocnictwa do złożenia wniosku o wpis, ale jednocześnie też sama go podpisała, albo która wyraziła zgodę w protokole powołania lub w umowie spółki.

Wskazuje na to niefortunna redakcja tego przepisu, który odczytywany wprost mówi: „Wymogu (dołączenia zgody osoby na jej powołanie), nie stosuje się, jeżeli wniosek o wpis jest podpisany przez osobę, która (…) udzieliła pełnomocnictwa do złożenia wniosku o wpis.” Problem w tym, że nie o to ustawodawcy chodziło i raczej jednolita praktyka sądów rejestrowych jest taka, że samo podpisanie pełnomocnictwa do złożenia danego wniosku powoduje brak konieczności składania zgody, sądy kierują się bowiem wykładnią celowościową, uwzględniając funkcję jaką w założeniu (p)osłów miał pełnić ten przepis.

Tutaj referendarz się wyłamał z tej powszechnej praktyki, nie wiem czy przez nieuwagę, czy przez swoje przekonanie co do trafności wykładni językowej rzeczonej normy. Chwilowo złożyłem pismo z prośbą o reasumpcję i czekam na decyzję. Inna sprawa, że za niechlujstwo ustawodawcy płacą moi klienci, którzy muszą czekać na rejestrację zmian w KRS.

Wniosek dla ustawodawcy:

Ustawodawco! Znowelizuj ten przepis, aby brzmiał następująco:

5. Do wniosku o wpis osób reprezentujących podmiot wpisany do Rejestru, likwidatorów i prokurentów należy dołączyć zgodę tych osób na ich powołanie. Wymogu tego nie stosuje się, jeżeli wniosek o wpis jest podpisany przez osobę, która podlega wpisowi albo jeżeli dotyczy osoby, która udzieliła pełnomocnictwa do złożenia wniosku o wpis, albo której zgoda jest wyrażona w protokole z posiedzenia organu powołującego daną osobę lub w umowie spółki.

Ciekawostka: przepis ten w pierwotnej wersji (w projekcie ustawy) był bardziej czytelny, posługiwał się on zwrotem: „Wymogu tego nie stosuje się jeżeli wniosek o wpis jest podpisany przez osobę, która podlega wpisowi albo udzieliła ona pełnomocnictwa do złożenia wniosku o wpis(…)”. Zmiany do tego przepisu, skutkujące jego ułomnością wprowadziła komisja sejmowa na zalecenie językoznawców sejmowych

Zainteresował Cię ten wpis? Potrzebujesz mojej pomocy albo konsultacji? Skontaktuj się ze mną!

Na wiadomości e-mail odpowiadam jeszcze tego samego dnia.

    5 comments on “Kiedy wymagamy zgody członka zarządu na objęcie funkcji przy wpisie do KRS?”

    1. Przemysław Michalak napisał:

      Trzeba zrozumieć referendarza. To chyba najnudniejsza praca związana z prawem,mało możliwości do wykazania się,zaistnienia w mediach a tak o jego oryginalnej interpretacji (nie ważne czy poprawnej czy nie) dowie się całkiem sporo osób.

      1. Błażej Sarzalski napisał:

        Wyłamał się, acz przyznał w efekcie do błędu, rejestrując spółkę 🙂

    2. Wojciech Rudzki | umowanajmu.info napisał:

      Mam wrażenie, że ten przepis się w wielu miejscach „nie przyjął”. W wielu sądach wpisują członków zarządu bez żadnego oświadczenia.

      1. Krzyś napisał:

        Myślę, że wpisują bez oświadczenia wówczas, gdy członkowie zarządu są z grona wspólników i powołali się na tę funkcję sami, co zaprotokołował notariusz.

    3. GFP napisał:

      Bardzo fajnie opisane.

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

    Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

    Błażej Sarzalski Portret

    BŁAŻEJ SARZALSKI

    Jestem radcą prawnym, ale spółki z o.o. znam także z perspektywy wspólnika, członka rady nadzorczej oraz prezesa zarządu spółki z o.o. Od 2007 roku doradzam w zakresie prawa spółek, a w szczególności rejestracji spółek, przekształceń przedsiębiorców i spółek handlowych oraz ich bieżącego funkcjonowania.

    Przygodę z blogiem o rejestracji spółek z o.o. zacząłem we wrześniu 2011 roku. Był to dla mnie szalony rok, pełen wyzwań osobistych i zawodowych. Chcesz dowiedzieć się dlaczego?

    Poznaj moją historię!

    Zerknij na wzory umów i dokumentów niezbędnych dla Twojej spółki z o.o.

    Wzory umów i dokumentów

    Umów się na poradę w sprawie Twojej spółki z o.o.

    Skontaktuj się aby umówić poradę

    KOMENTARZE

    • Błażej Sarzalski - W takiej sytuacji oświadczenie o statusie cudzoziemca dotyczy tej zmiany, której dokonujemy.
    • Kacpi - Dzień dobry, według stanu na jaki dzień składa się oświadczenie o statusie cudzoziemca? Chodzi mi
    • Błażej Sarzalski - Post dotyczy spółki z o.o., a nie jawnej :) A co do przedstawionej sytuacji to należałoby skorzys
    • Michał - Dzień dobry, wiem że post dotyczy spółki jawnej, ale postaram się zadać pytanie. Co w sytuacji, kied
    • Blazej Sarzalski - Stanowisko KIS pozostaje niezmienne. Sądy raczej nie podążają za zacytowanym wyżej wyrokiem z Rzeszo