S24 wymaga poprawek

Błażej Sarzalski        20 stycznia 2016        47 komentarzy

E-rejestracja spółki z ograniczoną odpowiedzialnością naprawdę ograniczyła czas jaki musimy poświęcić na to aby założyć spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością. Realnie trwa to 2-3 dni. Nie warto jednak osiadać na laurach. Konieczne jest usprawnienie tego systemu, polepszenie go i dopasowanie rozwiązań informatycznych do istniejących przepisów prawa.

Jeżeli więc mogę zasugerować coś rządzącym (a w zasadzie i rządzącym i operatorom systemu) to byłoby to:

  • wprowadzenie możliwości dwustronnej komunikacji na linii sądwnioskodawca w każdym etapie sprawy – ponieważ nie każdy wniosek jest rozpoznawany w sposób pozytywny i zdarzają się wezwania do usunięcia przeszkód wpisu (np. poprzez przedstawienie danych koniecznych do uzyskania przez sąd informacji o karalności członków zarządu), to konieczne jest czasami uzupełnienie dokumentacji w formie papierowej, powoduje to niestety że z ustawowych 24 godzin, robi się nam tydzień lub dwa – rozwiązaniem byłaby możliwość składania pism procesowych w systemie i podpisywanie ich tym samym podpisem, co samego wniosku – wymagałoby to jednak nowelizacji Kodeksu postępowania cywilnego, jak i Kodeksu spółek handlowych,
  • ponieważ nadal nie ma możliwości gwarantowanej rozporządzeniem ministerialnym, złożenia w systemie oświadczenia o reprezentowaniu osoby prawnej będącej wspólnikiem, konieczne jest natychmiastowe wdrożenie tej funkcjonalności – to nie wymaga zmiany przepisów (szerzej pisałem o tym tutaj)!
  • wprowadzenie możliwości podpisywania dokumentów przez każdego ze wspólników bez konieczności logowania się na swoje konto (tak aby wspólnicy siedzący przy jednym komputerze mogli podpisywać dokumenty bez konieczności wylogowywania jednego ze wspólników i logowania kolejnego – podanie indywidualnego hasła każdego wspólnika powinno wystarczać),
  • wprowadzenie szerszej palety opcji przy wzorcu umowy spółki – ten wzorzec jest bardzo podstawowy i warto byłoby dać wspólnikom możliwości wyboru innych, powszechnych w przypadku spółek rejestrowanych tradycyjnie, opcji w umowach spółki.

Jeżeli ktoś w ramach “dobrej zmiany” słucha obywateli, to fajnie by było jakby to przeczytał 🙂

5 (100%) 1 vote[s]

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel.: (32) 764-15-80e-mail: kancelaria@opieka-prawna.eu

{ 47 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Daniel Anweiler | Odszkodowania za błędy medyczne Styczeń 22, 2016 o 11:02

Bardzo ciekawe propozycje. Ostatnio mój znajomy zachwycał się jak to fajnie z tą rejestracją przez internet ale odkrył ją dopiero niedawno. Myślę, że takie zmiany na pewno usprawnią działanie. Nic tylko podesłać link do MS.

Odpowiedz

Jacek Styczeń 22, 2016 o 11:23

Z logowaniem nie jest to takie proste jeśli używamy epuap.

Jeśli wylogowanie jest problemem, a jest tylko kilku wspólników, to można wykorzystać do logowania różne przeglądarki. Używając chrome, firefox, opery, internet explorera i vivaldi można obsłużyć 5 osób bez wylogowywania. A pewnie można użyć jeszcze kilka innych przeglądarek.

Odpowiedz

Anka Styczeń 22, 2016 o 15:29

U mnie był jakiś problem z cookies – niestety nie wiem dokładnie na tym bo mój magik od internetu przyszedł, popatrzył i już działało. Ale radzę sprawdzić także w tym kierunku.

Odpowiedz

Mariusz Styczeń 22, 2016 o 16:13

Witam,

Czy ktoś wie jakim programem otwierać załączniki ze strony s24 ?
Ostatnio widziałem jak Pan Błażej to opisał ale nigdzie nie mogę nic znaleźć

Odpowiedz

Błażej Sarzalski Styczeń 25, 2016 o 09:33

Sigillum Sign 4 Weryfikator

Odpowiedz

Patrycja Styczeń 25, 2016 o 14:12

Panie Błażeju, zastanawia mnie kwestia niemożności złożenia w systemie oświadczenia o reprezentowaniu osoby prawnej będącej wspólnikiem. Ale możliwe jest podpisanie przez reprezentanta osoby prawnej, będącej wspólnikiem powstałej spółki, umowy spółki, a następnie udzielenie w systemie pełnomocnictwa tej osobie (ta osoba nie jest w zarządzie wspólnika) przez zarząd? Czy pełnomocnika nie możemy traktować jako reprezentanta spółki?

Odpowiedz

Błażej Sarzalski Styczeń 25, 2016 o 14:15

Reprezentant spółki może podpisać umowę, ale następnie okazuje się, że spółka jest wzywana do wykazania umocowania (nietrafnie, bo powinna być wzywana do złożenia oświadczenia o umocowaniu tego reprezentanta). I o to tutaj chodzi…

Pełnomocnictwo od wspólników do złożenia wniosku może dostać tylko gdy jest adwokatem/radcą prawnym lub inną osobą wymienioną w art. 87 kpc (w praktyce w zasadzie tylko do adwokatów i radców prawnych się to stosuje).

Odpowiedz

Patrycja Styczeń 25, 2016 o 15:42

Panie Błażeju, dziękuję za odpowiedź.

Co należy zrobić w takiej sytuacji?
Spółka powinna złożyć pełnomocnictwo dla takiego reprezentanta? W jakiej formie?

Odpowiedz

Błażej Sarzalski Styczeń 25, 2016 o 17:10

Opisywałem to tu: https://rejestracjaspolkizoo.pl/2015/01/09/umowa-spolki-z-o-o-w-trybie-s24-zawarta-przez-pelnomocnika/ – należy złożyć oświadczenie w przedmiocie prawa reprezentowania i z czego to prawo wynika.

Odpowiedz

Jacek Kerplik Styczeń 27, 2016 o 15:10

Im szybciej tym lepiej, jeszcze minie trochę czasu nim dogonimy chociażby Wielką Brytanię w tym aspekcie, ale wiele zmierza w dobrym kierunku.

Odpowiedz

Ala Styczeń 27, 2016 o 18:59

Panie Mecenasie,

mam następujące pytanie – przy dokumentach, które tworzę w systemie jest opcja “wczytaj XML”. Natomiast w informatorze na stronie MS (Dokumentacja użytkownika systemu informatycznego S24 – wersja 2.02 z 31.08.2015) nie ma takiej opcji (w każdym razie nie przy każdym printsreenie). Czym jest dokument XML? Czy jest to jakaś alternatywa dla dokumentu tworzonego bezpośrednio w systemie i opatrywanego w systemie podpisem elektronicznym? czy może muszę taki dokument obligatoryjnie wgrać do systemu po opatrzeniu podpisami? Innymi słowy – czy wystarczy, że utworzę i opatrzę np. umowę spółki podpisami wyłącznie w systemie (ignorując opcję wczytaj XML), czy może będę musiała ten dokument dodatkowo pobrać (może jeszcze opatrzyć po raz kolejny podpisami?) i wgrać ponownie w formacie XML? Nigdzie nie widzę takiej informacji, ale po coś ten przycisk tam jest…?

Z góry dziękuję za odpowiedź

Odpowiedz

Błażej Sarzalski Styczeń 27, 2016 o 19:03

Nie mam pojęcia do czego on służy :)))

Odpowiedz

Ala Styczeń 28, 2016 o 16:21

A oto i wyczerpująca odpowiedź jaką uzyskałam z S24: “Przycisk “wczytaj XML” służy do wczytywania przygotowanych w formacie .xml dokumentów (wymaga zaangażowania informatyka). Generalnie, żeby utworzyć dokumenty należy korzystać z przycisku “Utwórz dokument” a następnie “Edytuj”.”
Czytaj: “przycisk jest po to, żebyś korzystał z dwóch pozostałych”. A na marginesie zastanawiam się czy w takim razie jest to sposób na obejście wzorów dokumentów – stworzenie własnych w formacie xml. i wgranie zamiast wzoru, czy raczej rozporządzenia to wykluczają?

Panie Mecenasie jeszcze krótkie (mam nadzieję) pytania:
1. czy wspólnicy reprezentowani przez pełnomocnika do zawierania umowy spółki, mogą być reprezentowani przez tego samego pełnomocnika – pełnomocnik podpisuje umowę w imieniu wszystkich wspólników?
2. czy są jakieś przeciwwskazania, aby pełnomocnik podpisujący za wspólników umowę był równocześnie pełnomocnikiem procesowym?
3. czy ustanowienie prokurenta wymaga zgłoszenia jego papierowej zgody do sądu (art. 19a ust. 5 KRS)?
4. czy pełnomocnictwo procesowe w S24 podlega opłacie skarbowej (w EPU wymogu takiego nie ma)?

Odpowiedz

Błażej Sarzalski Styczeń 29, 2016 o 10:10

1. W teorii tak, odsyłam jednak do Kc i orzecznictwa.
2. Nie.
3. Uważam, że tak.
4. Nie.

Odpowiedz

Ala Styczeń 29, 2016 o 13:44

Dziękuję:)

Grzegorz Luty 2, 2016 o 10:21

Bardzo fajnie, że jest to usprawniane, naprawdę wiele ułatwia, a w przyszłości po udoskonaleniach może być naprawdę doskonałym narzędziem.

Odpowiedz

Rafał Luty 4, 2016 o 15:15

Zobaczymy co z tego wyniknie. Pozdrawiam

Odpowiedz

Zbyszek Marzec 3, 2016 o 19:13

Nie bardzo rozumiem możliwość dodawania prokurenta bez możliwości podpisania przez niego oświadczenia. Niestety nie wiedzIałem o tym i już tydzień trwa rejestracja spółki. Z tego co wiem to członek zarządu, który nie podpisuje wniosku też musi złożyć takie oświadczenie,czyli ta sama sytuacja.

Odpowiedz

Błażej Sarzalski Marzec 4, 2016 o 11:13

Niestety, tak to działa 🙁

Odpowiedz

Błażej Sarzalski Marzec 4, 2016 o 11:14

A, ale członek zarządu musi podpisać taki wniosek albo udzielić pełnomocnictwa do jego podpisania więc tutaj akurat problemów nie ma i nie spotkałem.

Odpowiedz

Zbyszek Marzec 3, 2016 o 19:19

Jeszcze pytanie. Czy spółka przed zarejestrowaniem w KRS (wezwanie do uzupełnienia wniosku o oświadczenie prokurenta) jest spółka w organizacji?

Odpowiedz

Błażej Sarzalski Marzec 4, 2016 o 11:14

Tak, jest sp. w organizacji.

Odpowiedz

Zbyszek Marzec 4, 2016 o 11:28

Dziękuję za pomoc. W internecie dużo sprzecznych informacji jest na ten temat.

Odpowiedz

Zbyszek Marzec 8, 2016 o 17:12

Mam pytanie, czy dobrze zauważyłem, że w nie ma możliwości w trybie s24 wprowadzić zapisu o korzystaniu ze skróconej nazwy firmy?

Odpowiedz

Błażej Sarzalski Marzec 8, 2016 o 17:14

Nie ma, ale taka możliwość wynika wprost z przepisów KSH

Odpowiedz

Pan z Gdańska Marzec 8, 2016 o 19:24

W porównaniu do tradycyjnej metody rejestracji spółki to czas jest ekspresowy, ale jeśli można coś ulepszyć, to dlaczego tego nie zrobić?

Odpowiedz

Krzysztof Lipiec 20, 2016 o 11:09

Od 1 kwietnia 2016 weszły nowe przepisy wprowadzające mozliwość zmiany wzorca umowy, podwyższenie kapitału czy też zmiany adresu. Ale do tej pory system informatyczny nie jest do tego przystosowany.

Odpowiedz

Piotr Lipiec 31, 2016 o 23:13

Witam,
Również za wpisem Krzysztofa chciałem podnieść problem braku możliwości zmian wprowadzonych po 1 kwietnia 2016 r. Jest mowa o kwalifikowanym podpisie lub ePuap. Czy brak możliwości dokonania zmian może być spowodowany użyciem podczas rejestracji podpisu profilem MS? Czy zmiana nastąpiła wyłącznie na papierze, podnoszę wątek, bo tego rodzaju wątpliwość pojawiła się gdy chcieliśmy ze wspólnikiem podjąć kilka uchwał, które w przypadku, dokonania ich w sposób tradycyjny, pozbawią spółkę możliwości korzystania z “obowiązujących” udogodnień w przyszłości.
Pozdrawiam i gratuluje Panu Mecenasowi udanego projektu w postaci tego portalu w całości.

Odpowiedz

Błażej Sarzalski Sierpień 1, 2016 o 08:29

Zmiany zostały dokonane chwilowo w samych przepisach 🙂 System wciąż czeka na aktualizację…

Odpowiedz

Michał Luty 14, 2017 o 21:44

Witam,

W jaki sposób ustanowić pełnomocnika zgromadzenia wspólników zgodnie z art 210 KSH do zawarcia umowy spółki komandytowej przez portal s24?

członkowie zarządu komplementariusza, są jednocześnie komandytariuszami.

Dziękuję,

Odpowiedz

Błażej Sarzalskki Luty 17, 2017 o 09:00

Z tego co kojarzę to niedawno w systemie pojawiła sie taka możliwość

Odpowiedz

Joanna Czerwiec 11, 2019 o 16:36

ja osobiście nie widzę tej możliwości, gdzie znajduje się odpowiednia rubryka?

Odpowiedz

Błażej Sarzalski Czerwiec 12, 2019 o 09:04

art. 210 § 1[1]. ksh: Uchwała o powołaniu pełnomocnika, o którym mowa w § 1, powołanego w celu zawarcia z członkiem zarządu umowy spółki, która ma zostać zawarta przy wykorzystaniu wzorca umowy, może być podjęta przy wykorzystaniu wzorca udostępnionego w systemie teleinformatycznym.

Należy wypełnić wzór i podpisać uchwałę jako odrębny dokument

Odpowiedz

Łukasz Kwiecień 10, 2017 o 12:53

Panie Błażeju liczyłem na szybką rejestrację spółki, tymczasem dostałem odpowiedź o konieczności uzupełnienia wniosku o świadczenie prokurenta. W formie tradycyjnej… Nigdzie w S24 nie widzieliśmy dokumentu “oświadczenie prokurenta”. W którym miejscu takie oświadczenie mieliśmy dołączyć? I mam pytanie – ile jeszcze poczekamy na rejestrację spółki, jeśli dziś wysłaliśmy oświadczenie prokurenta + pismo przewodnie do KRS?

Odpowiedz

Błażej Sarzalski Kwiecień 12, 2017 o 08:50

Kilkanaście dni. Nie widziałem takiego oświadczenia w systemie.

Odpowiedz

Łukasz Kwiecień 13, 2017 o 14:43

Miło się zaskoczyłem, bo po 1 dniu od wysłania oświadczeń sąd nas zarejestrował. Nie widziałem nigdzie u Pana na blogu tematu złożenia VAT-R przez spółkę. W US powiedziano mi, że przyjdzie jakiś inspektor sprawdzić lokal. Czy umowa na lokal powinna być podpisana z dniem utworzenia umowy spółki, z dniem zarejestrowania w KRS, czy może jest jakiś inny obligatoryjny termin? Jak przebiega taka kontrola, ma Pan może jakieś doświadczenia? Ustawa weszła od tego roku i bardzo mało informacji jest na ten temat, o co kontroler będzie pytał i co sprawdzał.

Odpowiedz

Błażej Sarzalski Kwiecień 13, 2017 o 14:46

Było niedawno na blogu. Temat wałkowany wielokrotnie.

Odpowiedz

Marcin Czerwiec 2, 2017 o 15:54

Dzień dobry,

Właśnie złożyłem wniosek o rejestrację spółki z o.o. w “e-KRS”, poszło szybko, sprawnie, nawet udało mi się odczytać korespondencję ze sądu, a w w niej pierwsze wezwanie;)) – do uzupełnienia uchwała walnego zgromadzenia wspólników dotycząca utworzenia oddziału. Pytanie: wzorzec umowy spółki zoo nie przewiduje w ogóle treści dotyczącej możliwości tworzenia oddziałów (ale w rubryki można je wpisać), czy w związku z tym pozostaje tylko wizyta u notariusza by sporządził protokół do zmiany umowy spółki w organizacji z możliwością tworzenia oddziałów i utworzenia tego jednego konkretnego ? Pozdrawiam.

Odpowiedz

Błażej Sarzalski Czerwiec 5, 2017 o 10:05

Ale przecież sąd napisał, co chce… po co jakieś zmiany umowy spółki 🙂 Zrobić uchwałę wspólników i będzie po sprawie.

Odpowiedz

Bartosz Machnik Kwiecień 27, 2018 o 10:29

Złożyłem wniosek lecz otrzymałem wezwanie do uzupełnienia dokumentów jak poniżej. Mam w związku z tym pytania:
A) Czy da się to zrobić elektronicznie bo nie widzę takiej możliwości, czy trzeba wysłać to w wersji papierowej (czy można korespondencyjnie)?
B) Czy forma tych oświadczeń jest dowolna czy są jakieś wymagania?
C) Jeśli nie jestem cudzoziemcem to nie składam załącznika 2?
D) 3 i 4 to tabeli z listą członków zarządu i listą wspólników wraz z adresami?

1) oświadczenia czy wnioskodawca jest cudzoziemcem…
2) oświadczenia czy wnioskodawca jest właścicielem lub wieczystym użytkownikiem nieruchomości położonych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej (w przypadku, gdy jest cudzoziemcem)
3) listy obejmującej nazwisko i imię oraz adres do doręczeń członków zarządu ,
4) listy obejmującej nazwisko i imię oraz adres do doręczeń albo firmę lub nazwę i siedzibę członków
organów lub osób uprawnionych do powołania zarządu (wspólników). W przypadku gdy wspólnikiem jest
osoba prawna, należy podać imiona i nazwiska oraz adresy do doręczeń członków organu uprawnionego do
reprezentowania tej osoby prawnej.

Odpowiedz

Błażej Sarzalski Kwiecień 27, 2018 o 12:22

1) Da się, jak się ma podpis elektroniczny (nie EPUAP)
2) Forma dowolna, byle by z nich wynikało to o czym pisze sąd,
3) Jak się nie jest cudzoziemcem to nie oświadczamy nic o nieruchomościach
4) listy/tabelki

Odpowiedz

Bartosz Machnik Kwiecień 27, 2018 o 12:25

Super, bardzo dziękuję za pomoc

Odpowiedz

Paweł Październik 15, 2018 o 13:00

Przepraszam za być może oczywiste pytanie, ale w jaki sposób w S24 dodać brakujące dokumenty tj lista adresów lub oświadczenie o byciu cudzoziemcem po wezwaniu do uzupełnienia braków?

Odpowiedz

Błażej Sarzalski Październik 15, 2018 o 13:05

Wielokrotnie było… należy wysłać klasyczne, dokumentowe pismo.

Odpowiedz

Paweł Październik 15, 2018 o 13:24

Dziękuję za odpowiedź
odbiera mi to wiarę w ten cały proces w którym, w którym uzupełnienie braków co jest podejrzewam najczęściej występującym problemem należy wykonać kompletnie tradycyjną metodą.
Ciekawe w takim razie co ma na myśli referendarz lub sąd który w zarządzeniu wskazuje że (pisownia oryginalna) “załączone powinny być opatrzone: oryginalnymi podpisami osób, których dotyczą oświadczenia, bądź kwalifikowanymi podpisami elektronicznym tych osób, bądź podpisami potwierdzonymi profilami zaufanymi ePUAP”. Tzn w jaki sposób dokumenty podpisane epuapem lub podpisem elektronicznym mam dostarczyć do sądu inaczej niż przez s24.

Odpowiedz

Karola Listopad 13, 2018 o 19:42

Na informacji sądowej twierdzą, że dwustronna komunikacja będzie możliwa dopiero od… 2020 roku 😉

Odpowiedz

Błażej Sarzalski Listopad 14, 2018 o 10:32

Jeżeli tak mówią to będzie pewnie wdrożone w 2022 🙂

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kancelaria Radcy Prawnego Błażej Sarzalski Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Kancelaria Radcy Prawnego Błażej Sarzalski z siedzibą w Dąbrowie Górniczej.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem kancelaria@opieka-prawna.eu.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: