Najszybsza rejestracja spółki

Spółka z o.o.
Najszybsza rejestracja spółki

Błażej Sarzalski

Radca prawny, od 2011 roku wpisany na listę radców prawnych w Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Katowicach pod numerem KT-2946, ekspert portalu Wyborcza.biz. Doradza w zakresie prawa spółek, a w szczególności tworzenia i przekształceń spółek handlowych oraz ich funkcjonowania.

Wiesz ile czasu zajęła najszybsza rejestracja spółki przy której pomagałem?

Pod tym wpisem w 2016 roku zorganizowałem konkurs na blogu pytając ile czasu zajęła najszybsza rejestracja spółki z o.o. w której pomogłem.  Wygrał pan Jarek, którego komentarz znajduje się poniżej. Wskazał on, że zajęła mi ona około 120 minut. Rzeczywiście, takie sytuacje czasami się zdarzają. Wraz z wprowadzeniem w 2012 roku systemu S24 spółki zakładane przez internet z wzorca bywają zakładane nawet tego samego dnia.

Niestety nie mogę przypisać sobie całości zasług za najszybszą rejestrację spółki. Wiele zależy bowiem od sądu rejestrowego. Pomimo informatyzacji procedury rejestrowej, a także zmian jakie weszły w życie w 2021 roku nadal o rejestracji spółki z o.o. decyduje człowiek. Referendarz sądowy. Czasem ma on więcej lub mniej pracy. Choć rozwiązania informatyczne pomagają to realistycznie nie możesz liczyć na tak szybką rejestrację spółki z o.o.

Jeśli nie najszybsza rejestracja spółki to co?

Na moim blogu pisałem kilkakrotnie na temat szybkości postępowań rejestrowych. Poniżej znajdziesz odnośniki do wpisów o szybkości rejestracji spółki:

Ile czasu zajmuje wypełnienie formularzy do KRS?

Pomyślałem też, że może Cię zainteresować ile czasu zajmuje wypełnienie formularzy do KRS. Aktualnie rejestracja spółki z o.o. następuje wyłącznie przez internet. Istnieją dwa systemy rejestracji. Pierwszy jest ewolucją systemu tradycyjnego. To Portal Rejestrów Sądowych, który jest ewolucją tradycyjnych formularzy rejestrowych. Drugi to system S24, pozwalający na założenie spółki na podstawie wzoru umowy. Historycznie był on pierwszym rozwiązaniem internetowym i choć przeszedł gruntowną zmianę parę lat temu to nadal nieco trąci myszką.

Osobiście mnie o wiele łatwiej i szybciej jest poruszać się po Portalu Rejestrów Sądowych. Choć dużo czasu zajmuje tutaj przygotowanie dokumentacji. System S24 jest szybszy, bo samodzielnie generuje formularz, praktycznie bez udziału wnioskodawcy. Niemniej tzw. user experience zachęca bardziej do korzystania z PRS. Czasy wypełniania formularzy rejestracyjnych oraz dodawania i podpisywania załączników do KRS w obu systemach są porównywalne. Zajmuje to od kilkunastu do kilkudziesięciu minut.

Zainteresował Cię ten wpis? Potrzebujesz mojej pomocy albo konsultacji? Skontaktuj się ze mną!

Na wiadomości e-mail odpowiadam jeszcze tego samego dnia.

  20 comments on “Najszybsza rejestracja spółki”

  1. Spotkałem się z sytuacją, że spółkę z o.o. założono w ciągu 1 godz. Oczywiście poprzez S24. Czyli obstawiam 1 godz. 🙂

  2. Są odpowiedzi, które są blisko… sądzę, że trzeba będzie podawać czas co do minuty… ;)))

   1. Brawo, wygrał Pan Jarek, gdyż był najbliżej, dokładnie 2 godziny i 3 minuty 🙂

    Proszę o podanie swoich adresowych na maila / przez zakładkę kontakt – prześlę niespodziankę 🙂

    1. Wow, bardzo mi miło! Moje przypuszczenie było absolutnie przypadkowe – precież tylko szukam informację o zalożeniu Sp. i mam jeszcze dużo pytan. Dzięki za bardzo pomocny blog, znalazł tu wiele ciekawych materiałów.
     Życzę natchnienia dla następnych świetnych artykułów i sukcesu!
     Pozdrawiam, Jarosław z Kijowa 😉

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Błażej Sarzalski Portret

  BŁAŻEJ SARZALSKI

  Radca prawny, wpisany na listę w Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Katowicach. Od 2007 roku doradzam w zakresie prawa spółek, a w szczególności rejestracji spółek, przekształceń przedsiębiorców i spółek handlowych oraz ich bieżącego funkcjonowania.

  Przygodę z blogiem o rejestracji spółek z o.o. zacząłem we wrześniu 2011 roku. Był to dla mnie szalony rok, pełen wyzwań osobistych i zawodowych. Chcesz dowiedzieć się dlaczego?

  Poznaj moją historię!

  Zerknij na wzory umów i dokumentów niezbędnych dla Twojej spółki z o.o.

  Wzory umów i dokumentów

  Umów się na poradę w sprawie Twojej spółki z o.o.

  Skontaktuj się aby umówić porad

  KOMENTARZE

  • radca prawny Błażej Sarzalski - W S24 potrafią być naprawdę szybcy. Natomiast coraz więcej sądów radzi sobie dobrze także ze standar
  • Robert - IX Wydział Gospodarczy Wrocław: wniosek złożony przez S24 (sp. z o.o.) - środa godz. 14-15, wpis do
  • radca prawny Błażej Sarzalski - Prawo wekslowe nie wymaga nigdzie postawienia pieczęci firmowej przed podpisem i pieczątką prezesa.
  • radca prawny Błażej Sarzalski - Najprawdopodobniej nie dodał Pan oświadczenia do wniosku albo system coś pomieszał. Najłatwiej spraw
  • Jakub - Czytałem wszystkie komentarze i nie znalazłem swojego przypadku;) otóż złożyłem i załączyłem oświadc