Błażej Sarzalski

radca prawny

Radca prawny, wpisany na listę w Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Katowicach, ekspert portalu Wyborcza.biz. Doradza w zakresie prawa spółek, a w szczególności tworzenia i przekształceń spółek handlowych oraz ich funkcjonowania.
[Więcej >>>]

Spółka z o.o. dla uniknięcia składki zdrowotnej

Błażej Sarzalski13 września 20168 komentarzy

Napisał do mnie Pan Dawid:

Zatrudniony jestem na podstawie umowy o prace, ponadto prowadzę jednoosobową działalność gospodarczą. Z tego tytułu płace podwójną składkę zdrowotną. Czy zmiana działalności na spółkę pozwoli mi uniknąć podwójnego płacenia ZUS? To koło 3500 rocznie. Ponadto żona prowadzi też jednoosobową działalność gospodarczą i pracuje na etacie.

Oto co odpisałem:

Z mojej perspektywy, jeżeli tylko uniknięcie składki zdrowotnej miałoby być przesłanką założenia spółki to jest to pozbawione sensu.

Rozmówca nie dawał jednak za wygraną:

Czyli koszta założenia  i prowadzenia przewyższają  zyski?  Z żoną wydajemy razem ok 7000zl w błoto.

Wtedy postanowiłem opisać temat na blogu, aby raz na zawsze rozprawić się z tym mitem. Te 7000 zł w dużej mierze możemy nie traktować jako składki zdrowotnej, ale jako podatek dochodowy. Dzieje się tak dlatego, że większość tej składki (aktualnie 248,82 zł z 288,95 zł) jest odliczana od podatku na koniec roku. Pan Dawid ma więc rację w tym, że wydaje wraz z małżonką blisko 7.000 zł rocznie na te składki, ale nie bierze pod uwagę, że składki te obniżają ich podatek dochodowy o 5.971,68 zł.

W “błoto” idzie więc 963,12 złotych.

Gdyby Pan Dawid chciał założyć spółkę z o.o. z żoną to oczywiście nie płaciłby jako jej wspólnik tej składki, ale pojawiłyby się inne problemy.

Po pierwsze, musiałby zatrudnić księgową (albo sam nauczyć się prowadzenia pełnej księgowości). Najtańsze usługi księgowe dla spółek z o.o. to koszt około 250-350 zł miesięcznie.

Po drugie, musiałby wymyślić system wyciągania pieniędzy ze spółki, z unikaniem podwójnego opodatkowania. Musiałby się liczyć też z opodatkowaniem swojej pracy jako wspólnika na rzecz spółki.

Po trzecie, musiałby składać okresowo sprawozdania finansowe do KRS i urzędu skarbowego (sam koszt przygotowania sprawozdania zaczyna się od ok 500 zł).

W mojej ocenie gra nie jest warta świeczki 🙂

Masz inne zdanie?

Proszę, oceń ten wpis!

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel.: (32) 764-15-80e-mail: kancelaria@opieka-prawna.eu

Jeżeli cenisz sobie treści, jakie umieszczam na tym blogu wesprzyj mnie na Patronite.

{ 8 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

DAwid Wrzesień 13, 2016 o 20:53

Panie Błażeju bardzo dziękuję !

Odpowiedz

Michał Wrzesień 15, 2016 o 09:20

Krótko i rzeczowo. Dziękuję za świetny artykuł 🙂

Odpowiedz

Gosia Wrzesień 16, 2016 o 12:32

o proszę, właśnie tego szukałam! Fajnie napisane!

Odpowiedz

Krzemiński Wrzesień 26, 2016 o 13:06

Bardzo ciekawa forma wpisów. Przejrzałem kilka wpisów i zauważyłem, że wpisy są krótkie, merytoryczne i napisane w bardzo przystępny sposób.

Odpowiedz

Piotr Luty 4, 2019 o 14:45

“Pan Dawid ma więc rację w tym, że wydaje wraz z małżonką blisko 7.000 zł rocznie na te składki, ale nie bierze pod uwagę, że składki te obniżają ich podatek dochodowy o 5.971,68 zł.”

To jest fałszywym twierdzeniem. Obniżają podstawę opodatkowania/dochód jeśli już, a nie sam podatek.
Nie mówiąc już o tym, że składki wynoszą 15600 zł rocznie.

Odpowiedz

Błażej Sarzalski Luty 4, 2019 o 14:52

Składki zdrowotne obniżają podatek, składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe obniżają podstawę opodatkowania. Wyliczenia więc były prawidłowe.

Odpowiedz

artur Luty 5, 2019 o 14:43

Coz nie do konca, bo obnizaja tylko w czesci stanowiacej 7,75% z 70% podstawy,wiec srednio ponad 600 PLN rocznie nie podlega zadnemu odliczeniu

Odpowiedz

Błażej Sarzalski Luty 5, 2019 o 14:44

Ale przecież o tym jest napisane w artykule 🙂

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kancelaria Radcy Prawnego Błażej Sarzalski Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Kancelaria Radcy Prawnego Błażej Sarzalski z siedzibą w Dąbrowie Górniczej.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem kancelaria@opieka-prawna.eu.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: