5 czynności, które trzeba wykonać przed założeniem spółki z o.o.

Spółka z o.o.

Błażej Sarzalski

Radca prawny, od 2011 roku wpisany na listę radców prawnych w Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Katowicach pod numerem KT-2946, członek rady nadorczej oraz prezes zarządu spółki z o.o. Doradza w zakresie prawa spółek, tworzenia i przekształceń spółek handlowych oraz ich funkcjonowania.

Czasami trafiają mi się klienci, którzy nigdy wcześniej nie mieli styczności z działalnością gospodarczą i spółką z ograniczoną odpowiedzialnością, dla nich właśnie adresowany jest niniejszy wpis. Poniżej przedstawiam zestawienie czynności, które trzeba wykonać, zanim wejdzie się z kimś w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością

1) Zrozum istotę spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Wiedza o spółce z ograniczoną odpowiedzialnością nie jest wiedzą tajemną, a w temacie spółki i jej zakładania powstało mnóstwo fajnych opracowań, albo blogów, choćby jak ten, który czytasz. Bardzo ważną kwestią, z czym stykam się bardzo często, jest to, abyś zrozumiał/a, że spółka z o.o. jest odrębnym od Ciebie bytem prawnym, który istnieje poprzez przyjęcie fikcji, że czynności, które wykonałeś/aś aby ją otworzyć, doprowadziły do narodzin odrębnej osoby prawnej.

 2) Zacznij od lektury kodeksu spółek handlowych. Temat może być mało strawny dla laika, ale pozwoli Ci zrozumieć jak działa spółka, kto ma jakie funkcje i za co odpowiada. Staraj się zrozumieć ogół, nie wgłębiając się w szczegóły, których możesz na początku nie rozumieć, co jest frustrujące i męczące.

3) Miej odwagę zadawać pytania. Spółka to Twój biznes, Twoja odpowiedzialność, a może droga życia. Nie bój się zadawać pytań księgowym, prawnikom i doradcom podatkowym, od tego oni są aby na nie odpowiadać. Staraj się pozyskać jak najwięcej wiedzy o spółce zanim zaczniesz działać.

4) Rozważ, czy nie ma lepszych opcji niż spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, zadaj sobie pytanie, czy jest spółka odpowiednia dla Twoich potrzeb. Jeżeli masz wątpliwości co do tego, to patrz punkt 2 i 3 albo zerknij tutaj.

5) Sprawdź czy Twój potencjalny wspólnik ma od Ciebie większe doświadczenie w prowadzeniu biznesu. Możesz się od niego uczyć przez praktykę, ale także rozważ, czy to, że dysponuje on większym doświadczeniem nie jest dla Ciebie zagrożeniem.

A przede wszystkim, nie bój się tego, setki tysięcy podobnych Tobie osób otworzyło spółki i sobie radzą, Ty też dasz radę.

Zainteresował Cię ten wpis? Potrzebujesz mojej pomocy albo konsultacji? Skontaktuj się ze mną!

Na wiadomości e-mail odpowiadam jeszcze tego samego dnia.

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

    Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

    Błażej Sarzalski Portret

    BŁAŻEJ SARZALSKI

    Jestem radcą prawnym, ale spółki z o.o. znam także z perspektywy wspólnika, członka rady nadzorczej oraz prezesa zarządu spółki z o.o. Od 2007 roku doradzam w zakresie prawa spółek, a w szczególności rejestracji spółek, przekształceń przedsiębiorców i spółek handlowych oraz ich bieżącego funkcjonowania.

    Przygodę z blogiem o rejestracji spółek z o.o. zacząłem we wrześniu 2011 roku. Był to dla mnie szalony rok, pełen wyzwań osobistych i zawodowych. Chcesz dowiedzieć się dlaczego?

    Poznaj moją historię!

    Zerknij na wzory umów i dokumentów niezbędnych dla Twojej spółki z o.o.

    Wzory umów i dokumentów

    Umów się na poradę w sprawie Twojej spółki z o.o.

    Skontaktuj się aby umówić poradę

    KOMENTARZE

    • Jerzy - Bardzo pomocny zestaw dla każdego kto chce rozpocząć przygodę ze spółką z o.o.
    • Kamila - Świetnie przygotowany dokument, idealny do natychmiastowego wykorzystania. Super narzędzie!
    • Małgorzata Fiolek - Z tymi świadczeniami niepieniężnymi to same wyzwania. Wzór jest bardzo dobry, przede wszystkim nie p
    • Grzegorz P. - Wzory pomocne, wszystko co trzeba załączone. Pomogły mi ekspresowo zarejestrować spółkę.
    • Nela Przybyła - Wzór umowy okazał się być bardzo pomocny i zgodny z wymaganiami prawnymi. Polecam!