S24 i ePUAP: Uszczelnienie staje się faktem

Błażej Sarzalski        24 kwietnia 2017        10 komentarzy

Sejm przyjął przygotowaną w Ministerstwie Sprawiedliwości nowelizację Kodeksu spółek handlowych oraz ustawy o Krajowym Rejestrze Sądowym. Zmiany dotyczą stosowania podpisu elektronicznego przy zawieraniu umowy spółki z ograniczoną odpowiedzialnością przez internet. Dotkną one składania wniosku o rejestrację spółki z o.o. zawiązanej w tym trybie do Krajowego Rejestru Sądowego.  Czekamy teraz na to, co zrobi Senat i czy połączenie S24 i ePUAP stanie się faktem.

W noweli przewidziano, że przy zakładaniu spółki z o.o. przez internet nie będzie można stosować „zwykłego” podpisu elektronicznego. Zostanie tylko podpis kwalifikowany lub potwierdzony profilem zaufanym ePUAP. Dotychczas było bowiem tak, że do założenia spółki wystarczyło podanie loginu i hasła zarejestrowanego w systemie.

Jak więc należy postąpić aby móc dalej korzystać z systemu S24 i móc podpisywać w nim dokumenty?

Przede wszystkim nadal należy założyć konto w systemie eKRS (dawniej S24), natomiast obok konta, najwygodniej będzie korzystać z tzw. profilu zaufanego ePUAP i to rozwiązanie, jako darmowe, polecam wszystkim, którzy chcą założyć spółkę z o.o. szybciej i sprawniej niż w tradycyjny sposób.

Jak założyć profil zaufany ePUAP?

Mamy na to trzy sposoby: przez internet za pomocą podpisu elektronicznego (certyfikat kwalifikowany), przez internet za pomocą zewnętrznego dostawcy tożsamości (bank) albo wniosek wysłać przez internet, ale potwierdzić założenie konta osobiście w urzędzie skarbowym albo ZUS.

Jeżeli masz niedaleko do urzędu i nie posiadasz konta w banku współpracującym z ePUAP, to ta ostatnia opcja wydaje się najprostsza. Jeżeli jednak posiadasz swoje konto m.in. w PKO BP, ING Banku Śląskim, mBanku, BZWBK, Millenium albo Aliorze to skorzystaj z niej, bez wychodzenia z domu i załóż swój profil zaufany.

Od teraz zresztą, wszystkich klientów, którzy będą potrzebowali pomocy w założeniu spółki przez Internet będę musiał prosić o zrobienie tej prostej czynności.

Więcej informacji o samym profilu oraz sposobie jego założenia, w tym opis jak zrobić to krok po kroku znajdziesz na oficjalnej stronie ePUAP.  Stosowne samouczki znajdują się także na stronach internetowych wyżej wskazanych banków.

Proszę, oceń ten wpis!

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel.: (32) 764-15-80e-mail: kancelaria@opieka-prawna.eu

{ 10 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Fantomas Kwiecień 26, 2017 o 16:31

mBank, BZWBK i Alior – czy aby na pewno można tam mieć profil zaufany czy też może chodzi o punkty potwierdzające albo PUE ZUSu ?

Odpowiedz

Błażej Sarzalski Kwiecień 27, 2017 o 07:51

Nigdy nie ma się “profilu zaufanego” w banku, w banku się go potwierdza, bank potwierdza tożsamość klienta. I rzeczywiście, Alior chyba na razie nie świadczy tej usługi, ale pracują nad jej wdrożeniem, mBank i BZWBK jak najbardziej tak.

Odpowiedz

Aleksandra Czerwiec 22, 2017 o 09:23

Czy muszę mieć swój ePuap, żeby zlecić pełnomocnikowi założenie spółki przez Internet? Nie może tego zrobić używając swojego?

Odpowiedz

Błażej Sarzalski Czerwiec 22, 2017 o 09:32

Jeszcze nie, ale od, o ile mnie pamięć nie myli, 14 lipca, się to zmieni.

Odpowiedz

Magdalena Wrzesień 1, 2017 o 15:15

Dzień dobry,
czy przy zakładaniu spółki przez S24 podpis muszą słożyć tylko wspólnicy (jest ich dwóch) czy prezes, który nie jest wspólniekiem ale jest wskazany w umowie również musi to zrobić?

Odpowiedz

Błażej Sarzalski Wrzesień 4, 2017 o 09:04

Wszyscy muszą złożyć podpisy – wspólnicy pod umową spółki, zarząd pod wnioskiem i dokumentami dołączanymi do wniosku.

Odpowiedz

Marek Czerwiec 27, 2018 o 22:05

Czy zatem każdy z nich musi mieć własny podpis kwalifikowany lub ePUAP?
Czy wystarczy, że mają konta w S24 a tylko “animator rejestracji” ma jeden z ww podpisów.

Odpowiedz

Błażej Sarzalski Czerwiec 28, 2018 o 07:16

Tak, każdy z nich.

Odpowiedz

Marek Czerwiec 28, 2018 o 22:38

Dziękuję za odpowiedź.

Olek Czerwiec 1, 2018 o 14:55

Witam,

czy jest jakis sposób aby dokumenty zewnętrzne przy rejestracji spółki zoo podpisać profilem ePUAP.
głównie chodzi o listę adresów do korespondencji gdyż nie ma zworu dokumentu.

Pozdrawiam

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kancelaria Radcy Prawnego Błażej Sarzalski Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Kancelaria Radcy Prawnego Błażej Sarzalski z siedzibą w Dąbrowie Górniczej.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem kancelaria@opieka-prawna.eu.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: