S24 i ePUAP: Uszczelnienie staje się faktem

Błażej Sarzalski        24 kwietnia 2017        10 komentarzy

Sejm przyjął przygotowaną w Ministerstwie Sprawiedliwości nowelizację Kodeksu spółek handlowych oraz ustawy o Krajowym Rejestrze Sądowym. Zmiany dotyczą stosowania podpisu elektronicznego przy zawieraniu umowy spółki z ograniczoną odpowiedzialnością przez internet. Dotkną one składania wniosku o rejestrację spółki z o.o. zawiązanej w tym trybie do Krajowego Rejestru Sądowego.  Czekamy teraz na to, co zrobi Senat i czy połączenie S24 i ePUAP stanie się faktem.

W noweli przewidziano, że przy zakładaniu spółki z o.o. przez internet nie będzie można stosować „zwykłego” podpisu elektronicznego. Zostanie tylko podpis kwalifikowany lub potwierdzony profilem zaufanym ePUAP. Dotychczas było bowiem tak, że do założenia spółki wystarczyło podanie loginu i hasła zarejestrowanego w systemie.

Jak więc należy postąpić aby móc dalej korzystać z systemu S24 i móc podpisywać w nim dokumenty?

Przede wszystkim nadal należy założyć konto w systemie eKRS (dawniej S24), natomiast obok konta, najwygodniej będzie korzystać z tzw. profilu zaufanego ePUAP i to rozwiązanie, jako darmowe, polecam wszystkim, którzy chcą założyć spółkę z o.o. szybciej i sprawniej niż w tradycyjny sposób.

Jak założyć profil zaufany ePUAP?

Mamy na to trzy sposoby: przez internet za pomocą podpisu elektronicznego (certyfikat kwalifikowany), przez internet za pomocą zewnętrznego dostawcy tożsamości (bank) albo wniosek wysłać przez internet, ale potwierdzić założenie konta osobiście w urzędzie skarbowym albo ZUS.

Jeżeli masz niedaleko do urzędu i nie posiadasz konta w banku współpracującym z ePUAP, to ta ostatnia opcja wydaje się najprostsza. Jeżeli jednak posiadasz swoje konto m.in. w PKO BP, ING Banku Śląskim, mBanku, BZWBK, Millenium albo Aliorze to skorzystaj z niej, bez wychodzenia z domu i załóż swój profil zaufany.

Od teraz zresztą, wszystkich klientów, którzy będą potrzebowali pomocy w założeniu spółki przez Internet będę musiał prosić o zrobienie tej prostej czynności.

Więcej informacji o samym profilu oraz sposobie jego założenia, w tym opis jak zrobić to krok po kroku znajdziesz na oficjalnej stronie ePUAP.  Stosowne samouczki znajdują się także na stronach internetowych wyżej wskazanych banków.

Proszę, oceń ten wpis!

{ 10 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Fantomas Kwiecień 26, 2017 o 16:31

mBank, BZWBK i Alior – czy aby na pewno można tam mieć profil zaufany czy też może chodzi o punkty potwierdzające albo PUE ZUSu ?

Odpowiedz

Błażej Sarzalski Kwiecień 27, 2017 o 07:51

Nigdy nie ma się “profilu zaufanego” w banku, w banku się go potwierdza, bank potwierdza tożsamość klienta. I rzeczywiście, Alior chyba na razie nie świadczy tej usługi, ale pracują nad jej wdrożeniem, mBank i BZWBK jak najbardziej tak.

Odpowiedz

Aleksandra Czerwiec 22, 2017 o 09:23

Czy muszę mieć swój ePuap, żeby zlecić pełnomocnikowi założenie spółki przez Internet? Nie może tego zrobić używając swojego?

Odpowiedz

Błażej Sarzalski Czerwiec 22, 2017 o 09:32

Jeszcze nie, ale od, o ile mnie pamięć nie myli, 14 lipca, się to zmieni.

Odpowiedz

Magdalena Wrzesień 1, 2017 o 15:15

Dzień dobry,
czy przy zakładaniu spółki przez S24 podpis muszą słożyć tylko wspólnicy (jest ich dwóch) czy prezes, który nie jest wspólniekiem ale jest wskazany w umowie również musi to zrobić?

Odpowiedz

Błażej Sarzalski Wrzesień 4, 2017 o 09:04

Wszyscy muszą złożyć podpisy – wspólnicy pod umową spółki, zarząd pod wnioskiem i dokumentami dołączanymi do wniosku.

Odpowiedz

Marek Czerwiec 27, 2018 o 22:05

Czy zatem każdy z nich musi mieć własny podpis kwalifikowany lub ePUAP?
Czy wystarczy, że mają konta w S24 a tylko “animator rejestracji” ma jeden z ww podpisów.

Odpowiedz

Błażej Sarzalski Czerwiec 28, 2018 o 07:16

Tak, każdy z nich.

Odpowiedz

Marek Czerwiec 28, 2018 o 22:38

Dziękuję za odpowiedź.

Olek Czerwiec 1, 2018 o 14:55

Witam,

czy jest jakis sposób aby dokumenty zewnętrzne przy rejestracji spółki zoo podpisać profilem ePUAP.
głównie chodzi o listę adresów do korespondencji gdyż nie ma zworu dokumentu.

Pozdrawiam

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kancelaria Radcy Prawnego Błażej Sarzalski Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Kancelaria Radcy Prawnego Błażej Sarzalski z siedzibą w Dąbrowie Górniczej.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem kancelaria@opieka-prawna.eu.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: