PODCAST Fakty i mity o spółce z o.o. S01E01 – Brak odpowiedzialności za długi spółki

Spółka z o.o.

Błażej Sarzalski

Radca prawny, od 2011 roku wpisany na listę radców prawnych w Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Katowicach pod numerem KT-2946, ekspert portalu Wyborcza.biz. Doradza w zakresie prawa spółek, a w szczególności tworzenia i przekształceń spółek handlowych oraz ich funkcjonowania.

Dzisiaj startujemy z nową serią na blogu, zainspirowany niedawnymi sukcesami na tym polu moich szacownych kolegów Mikołaja Lecha, zajmującego się prawną ochroną znaków towarowych oraz Roberta Solgi, który doradza ludziom jak chronić tajemnicę przedsiębiorstwa, postanowiłem także do Was trochę pomówić.

Kiedyś chciałem napisać krótkiego ebooka na temat najczęstszych faktów i mitów związanych ze spółką z ograniczoną odpowiedzialnością, skończyło się na notatkach. Notatki postanowiłem wykorzystać w cyklu Fakty i mity na temat spółki z o.o. i poopowiadać Ci o tym trochę w podcaście.

Przy okazji masz wgląd w mój aktualny image 🙂

Na pierwszy rzut idzie mit dotyczący braku odpowiedzialności za zobowiązania spółki z o.o.

Miłego słuchania!

Zainteresował Cię ten wpis? Potrzebujesz mojej pomocy albo konsultacji? Skontaktuj się ze mną!

Na wiadomości e-mail odpowiadam jeszcze tego samego dnia.

  15 comments on “PODCAST Fakty i mity o spółce z o.o. S01E01 – Brak odpowiedzialności za długi spółki”

  1. Błażeju cieszę się, że ruszyłeś ze swoim podcastem. Miło przeczytać, że razem z Robertem Cię zainspirowaliśmy. Ja nie mam za bardzo czasu czytać nawet interesujących blogów, ale nałogowo odsłuchuję w samochodzie różnych nagrań. Dzięki temu dałeś mi możliwość aktywnego śledzenia Twojej twórczości.

   Co do samego nagrania to bardzo dobrze się Ciebie słucha. Mówisz płynnie i w dobrym tempie. Sam temat na pierwszy odcinek idealny. Myślę, że podcast jeszcze bardziej skróci dystans do czytelników.

   Życzę Ci w takim razie systematyczności.
   Narzędzia i tematy do tego masz 🙂

   Pozdrawiam

   1. Nie wiem co to Stitcher, uczę się na razie, ale planuję wdrożyć możliwość ściągania podcastów.

    1. Aplikacja do odsłuchu podcastów na androida. Łatwiej się słucha w telefonach niż na stronie.
     Pewnie warto też opublikować podcast w itunes.

  2. Trafiłem tu z FB. Dodaję Twój podcast do playlisty bo temat Sp. z o. o. jak najbardziej mnie interesuje. Muszę zgłębić wiedzę na jej temat i w tym roku zapadnie jeszcze decyzja o jej otwarciu. Podcast jest dla mnie zdecydowanie lepszą formą odbioru treści niż wpisy na blogu.

   Zastanawiam się tylko dlaczego wybrałeś SoundCloud. Ogólnie nie jest to dobra platforma do podcastów. Jeżeli masz jeszcze możliwość to polecam Spreaker, Libsyn lub Blubrry 🙂

  3. Co w świetle tego podcastu sądzi Pan o ubezpieczeniach oferowanych członkom zarządu
   np. „ubezpieczenie odpowiedzialności władz spółek kapitałowych (D&O)” oferowane przez AIG

   1. Nie wiem jak to konkretne, ale żadne nie chroni przed odpowiedzialnością z art. 299 ksh, one są ubezpieczeniami spółki i to spółka jest ewentualnym beneficjentem odszkodowania, jak znam życie to jeszcze potem zakładowi ubezpieczeń przysługuje regres do członków zarządu , przynajmniej w niektórych przypadkach 🙂

    1. Nie wiem, co masz na myśli, pisząc o „beneficjentach odszkodowania” (odszkodowanie z D&O może być wypłacone spółce, jak i podmiotom trzecim), ale osobami ubezpieczonymi mogą być jak najbardziej członkowie zarządu, menedżerowie, wspólnicy itp. (https://serwis.allianz.pl/files/ogolne_warunki_ubezpieczenie_oc_zarzad_rada_nadzorcza.pdf) – trudno wówczas twierdzić, że wobec osoby ubezpieczonej ubezpieczyciel miałby regres. Polecam pod rozwagę, na podstawie zalinkowanych OWU, czy ubezpieczenie obejmuje roszczenia z art. 299 ksh. (możliwe, że obejmuje to co najmniej koszty obrony w takim postępowaniu).

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Błażej Sarzalski Portret

  BŁAŻEJ SARZALSKI

  Radca prawny, wpisany na listę w Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Katowicach. Od 2007 roku doradzam w zakresie prawa spółek, a w szczególności rejestracji spółek, przekształceń przedsiębiorców i spółek handlowych oraz ich bieżącego funkcjonowania.

  Przygodę z blogiem o rejestracji spółek z o.o. zacząłem we wrześniu 2011 roku. Był to dla mnie szalony rok, pełen wyzwań osobistych i zawodowych. Chcesz dowiedzieć się dlaczego?

  Poznaj moją historię!

  Zerknij na wzory umów i dokumentów niezbędnych dla Twojej spółki z o.o.

  Wzory umów i dokumentów

  Umów się na poradę w sprawie Twojej spółki z o.o.

  Skontaktuj się aby umówić porad

  KOMENTARZE

  • radca prawny Błażej Sarzalski - Kodeks spółek handlowych milczy na temat tego czy wynagrodzenie ma być z góry, czy z dołu. W teorii
  • Adam - Właśnie nie mamy innych źródeł przychodu poza tymi zryczałtowanymi.A czy nie można uznać, że jes
  • radca prawny Błażej Sarzalski - Wynagrodzenie za powtarzające się świadczenia niepieniężne może być wypłacane w dowolnych interwałac
  • radca prawny Błażej Sarzalski - Nie ma żadnego przepisu kodeksu spółek handlowych, który by to definiował, ale wynika to z wykładni
  • Adam - Czy wynagrodzenie za 176 KSH może być wypłacane tylko raz na rok ? Czy jest szansa teraz jeszcze zdą