PODCAST Fakty i mity o spółce z o.o. S01E01 – Brak odpowiedzialności za długi spółki

Dzisiaj startujemy z nową serią na blogu, zainspirowany niedawnymi sukcesami na tym polu moich szacownych kolegów Mikołaja Lecha, zajmującego się prawną ochroną znaków towarowych oraz Roberta Solgi, który doradza ludziom jak chronić tajemnicę przedsiębiorstwa, postanowiłem także do Was trochę pomówić.

Kiedyś chciałem napisać krótkiego ebooka na temat najczęstszych faktów i mitów związanych ze spółką z ograniczoną odpowiedzialnością, skończyło się na notatkach. Notatki postanowiłem wykorzystać w cyklu Fakty i mity na temat spółki z o.o. i poopowiadać Ci o tym trochę w podcaście.

Przy okazji masz wgląd w mój aktualny image 🙂

Na pierwszy rzut idzie mit dotyczący braku odpowiedzialności za zobowiązania spółki z o.o.

Miłego słuchania!

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Potrzebujesz mojej pomocy?

Skontaktuj się ze mną!

+48 (32) 764-15-80

kancelaria@opieka-prawna.eu

Błażej Sarzalski

Błażej Sarzalski

Radca prawny, wpisany na listę w Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Katowicach, ekspert portalu Wyborcza.biz. Doradza w zakresie prawa spółek, a w szczególności tworzenia i przekształceń spółek handlowych oraz ich funkcjonowania.

Błażej Sarzalski

Błażej Sarzalski

Radca prawny, wpisany na listę w Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Katowicach, ekspert portalu Wyborcza.biz. Doradza w zakresie prawa spółek, a w szczególności tworzenia i przekształceń spółek handlowych oraz ich funkcjonowania.

Zostaw komentarz

15 odpowiedzi

 1. Błażeju cieszę się, że ruszyłeś ze swoim podcastem. Miło przeczytać, że razem z Robertem Cię zainspirowaliśmy. Ja nie mam za bardzo czasu czytać nawet interesujących blogów, ale nałogowo odsłuchuję w samochodzie różnych nagrań. Dzięki temu dałeś mi możliwość aktywnego śledzenia Twojej twórczości.

  Co do samego nagrania to bardzo dobrze się Ciebie słucha. Mówisz płynnie i w dobrym tempie. Sam temat na pierwszy odcinek idealny. Myślę, że podcast jeszcze bardziej skróci dystans do czytelników.

  Życzę Ci w takim razie systematyczności.
  Narzędzia i tematy do tego masz 🙂

  Pozdrawiam

  1. Nie wiem co to Stitcher, uczę się na razie, ale planuję wdrożyć możliwość ściągania podcastów.

   1. Aplikacja do odsłuchu podcastów na androida. Łatwiej się słucha w telefonach niż na stronie.
    Pewnie warto też opublikować podcast w itunes.

 2. Trafiłem tu z FB. Dodaję Twój podcast do playlisty bo temat Sp. z o. o. jak najbardziej mnie interesuje. Muszę zgłębić wiedzę na jej temat i w tym roku zapadnie jeszcze decyzja o jej otwarciu. Podcast jest dla mnie zdecydowanie lepszą formą odbioru treści niż wpisy na blogu.

  Zastanawiam się tylko dlaczego wybrałeś SoundCloud. Ogólnie nie jest to dobra platforma do podcastów. Jeżeli masz jeszcze możliwość to polecam Spreaker, Libsyn lub Blubrry 🙂

 3. Co w świetle tego podcastu sądzi Pan o ubezpieczeniach oferowanych członkom zarządu
  np. „ubezpieczenie odpowiedzialności władz spółek kapitałowych (D&O)” oferowane przez AIG

  1. Nie wiem jak to konkretne, ale żadne nie chroni przed odpowiedzialnością z art. 299 ksh, one są ubezpieczeniami spółki i to spółka jest ewentualnym beneficjentem odszkodowania, jak znam życie to jeszcze potem zakładowi ubezpieczeń przysługuje regres do członków zarządu , przynajmniej w niektórych przypadkach 🙂

   1. Nie wiem, co masz na myśli, pisząc o „beneficjentach odszkodowania” (odszkodowanie z D&O może być wypłacone spółce, jak i podmiotom trzecim), ale osobami ubezpieczonymi mogą być jak najbardziej członkowie zarządu, menedżerowie, wspólnicy itp. (https://serwis.allianz.pl/files/ogolne_warunki_ubezpieczenie_oc_zarzad_rada_nadzorcza.pdf) – trudno wówczas twierdzić, że wobec osoby ubezpieczonej ubezpieczyciel miałby regres. Polecam pod rozwagę, na podstawie zalinkowanych OWU, czy ubezpieczenie obejmuje roszczenia z art. 299 ksh. (możliwe, że obejmuje to co najmniej koszty obrony w takim postępowaniu).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

O mnie

Zakładanie i rejestracja spółki z o.o.

Radca prawny, wpisany na listę w Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Katowicach. Od 2007 roku doradza w zakresie prawa spółek, a w szczególności rejestracji spółek, przekształceń przedsiębiorców i spółek handlowych oraz ich bieżącego funkcjonowania.

Poszukujesz gotowych rozwiązań prawnych?

Ostatnie wpisy

Przepisy

Tu się udzieliłem

Chcesz być ze mną na bieżąco?
Zapisz się na bezpłatny newsletter!