Podatek od wkładów pieniężnych do spółki z o.o.

Prawo podatkowe

Błażej Sarzalski

Radca prawny, od 2011 roku wpisany na listę radców prawnych w Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Katowicach pod numerem KT-2946, ekspert portalu Wyborcza.biz. Doradza w zakresie prawa spółek, a w szczególności tworzenia i przekształceń spółek handlowych oraz ich funkcjonowania.

Podatek od wkładów pieniężnych, to nie przejęzyczenie.

Od zeszłego roku obowiązują dosyć rygorystyczne zasady dotyczące ustalania wartości wkładów niepieniężnych na potrzeby obliczenia podatku z tytułu objęcia udziałów w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością w zamian za tego typu wkłady. Tym razem jednak z parlamentu poszła bomba.

W zeszłym tygodniu Senat bez poprawek przegłosował nowelizację ustaw o podatkach dochodowych oraz ryczałcie od przychodów ewidencjonowanych, co oznacza, że nie wróci ona do Sejmu i nie będzie można jej poprawić, idzie ona od razu na biurko Prezydenta RP. Gazety i doradcy podatkowi alarmują.

Dlaczego jednak  należałoby ją poprawić?

Ustawa wprowadza kontrowersyjny podatek od wkładów pieniężnych?

Eksperci twierdzą, że ustawa przewiduje opodatkowanie podatkiem dochodowym od osób prawnych wszelkich wkładów do spółek kapitałowych. Nie tylko, jak dziś, niepieniężnych, ale i pieniężnych. I to wnoszonych zarówno do spółek dopiero tworzonych, jak i już istniejących.

Wpadka, czy celowe zagranie Fiskus Teamu?

Chyba jednak wpadka. Na ołtarzu „dobrej zmiany” złożono już wiele zasad, a zasada przyzwoitej legislacji padła pierwsza (o ile kiedykolwiek obowiązywała). Wiele jednak wskazuje, że nie jest to przemyślane działanie, a babol legislacyjny. Po pierwsze, zmiana nie ma bowiem charakteru systemowego (nie dotyczy podatników podatku PIT). Po drugie, wygląda to po prostu tak, jakby z dotychczasowej treści art. 12 ust. 1 pkt 7 ustawy o CIT usunięto nieco za dużo. Samo Ministerstwo twierdziło, że zmiana ma charakter tylko redakcyjny.

Jak doszło do tego babola?

Dotychczasowa treść art. 12 ust. 1 pkt 7 wskazuje, że przychodem jest:

 wartość wkładu określona w statucie lub umowie spółki, a w razie ich braku wartość wkładu określona w innym dokumencie o podobnym charakterze – w przypadku wniesienia do spółki albo do spółdzielni wkładu niepieniężnego w innej postaci niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część; jeżeli jednak wartość ta jest niższa od wartości rynkowej tego wkładu albo wartość wkładu nie została określona w statucie, umowie albo innym dokumencie o podobnym charakterze, przychodem jest wartość rynkowa takiego wkładu określona na dzień przeniesienia własności przedmiotu wkładu niepieniężnego; przepis art. 14 ust. 2 stosuje się odpowiednio;

Po zmianie przepis ten będzie brzmiał:

wartość wkładu określona w statucie lub umowie spółki, a w razie ich braku wartość wkładu określona w innym dokumencie o podobnym charakterze; jeżeli jednak wartość ta jest niższa od wartości rynkowej tego wkładu albo wartość wkładu nie została określona w statucie, umowie albo innym dokumencie o podobnym charakterze, przychodem jest wartość rynkowa takiego wkładu określona na dzień przeniesienia własności przedmiotu wkładu niepieniężnego; przepis art. 14 ust. 2 stosuje się odpowiednio;

Usunięto więc część przepisu, która zawężała pojęcie przychodu tylko do specyficznych sytuacji wnoszenia wkładów niepieniężnych innych niż przedsiębiorstwa lub ich zorganizowane części.

Polacy nic się nie stało?

Czy jednak na pewno ustawa powinna tak być interpretowana jak alarmują eksperci z Gazety Prawnej? Skoro nadal w przepisie (na końcu) mowa jest jednak o wkładzie niepieniężnym? Wydaje mi się, że systemowa i funkcjonalna wykładnia ustawy, wsparta też (koślawą) treścią nowego art. 12 ust. 1 pkt 7 jednak nie pozwala na stanowcze twierdzenie, że podatkiem CIT objęte będą wkłady pieniężne.

Polecam jednak fiskusowi wyjaśnienie tych wątpliwości, dla dobra nas wszystkich.

Osoby fizyczne natomiast mogą spać spokojnie. Ta sama ustawa nie wprowadza takiej zmiany do ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Zainteresował Cię ten wpis? Potrzebujesz mojej pomocy albo konsultacji? Skontaktuj się ze mną!

Na wiadomości e-mail odpowiadam jeszcze tego samego dnia.

    2 comments on “Podatek od wkładów pieniężnych do spółki z o.o.”

    1. Błażej Sarzalski napisał:

      Słusznie 🙂

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

    Błażej Sarzalski Portret

    BŁAŻEJ SARZALSKI

    Radca prawny, wpisany na listę w Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Katowicach. Od 2007 roku doradzam w zakresie prawa spółek, a w szczególności rejestracji spółek, przekształceń przedsiębiorców i spółek handlowych oraz ich bieżącego funkcjonowania.

    Przygodę z blogiem o rejestracji spółek z o.o. zacząłem we wrześniu 2011 roku. Był to dla mnie szalony rok, pełen wyzwań osobistych i zawodowych. Chcesz dowiedzieć się dlaczego?

    Poznaj moją historię!

    Zerknij na wzory umów i dokumentów niezbędnych dla Twojej spółki z o.o.

    Wzory umów i dokumentów

    Umów się na poradę w sprawie Twojej spółki z o.o.

    Skontaktuj się aby umówić poradę

    KOMENTARZE

    • aadfet - Dobry wpis.
    • radca prawny Błażej Sarzalski - W takim przypadku wspólnik wystawia spółce fakturę VAT, natomiast spółka nie ma obowiązku zapłaty kw
    • MS - Super artykuł. Bardzo dokładne wyjaśnienie. Chciałabym doprecyzować wniesienie aportem towarów do sp
    • radca prawny Błażej Sarzalski - Dzięki za komentarze :) Pan Rafał słusznie zauważył, że podatki w spółce z o.o. są jedne z najniż
    • Rafał Chmielniak - Ciężko jest żyć, ale trzeba spojrzeć jednak na to tak, że spółka z o.o. ma jedne z najniższych podat