Nowe zasady rejestracji spółki z o.o. w 2018 roku

Spółka z o.o.

Błażej Sarzalski

Radca prawny, od 2011 roku wpisany na listę radców prawnych w Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Katowicach pod numerem KT-2946, ekspert portalu Wyborcza.biz. Doradza w zakresie prawa spółek, a w szczególności tworzenia i przekształceń spółek handlowych oraz ich funkcjonowania.

Jak zarejestrować spółkę w 2018 roku?

Zbliżają się ciekawe czasy 🙂

15 marca 2018 r. wchodzi w życie nowelizacja ustawy o Krajowym Rejestrze Sądowym. Wszyscy skupiają się na tym, że wprowadza ona obowiązek elektronicznego składania sprawozdań finansowych to niesie za sobą ona jednak kilka zupełnie nowych obowiązków związanych z samą rejestracją spółki z o.o.

Nowe załączniki do wniosku o wpis do rejestru spółki z o.o.

Zmiany te dotyczą dokumentów, które załączamy do wniosku o wpis (KRS-W3).

Te nowe dokumenty to:

 • oświadczenia członków zarządów o zgodzie na objęcie funkcji oraz o adresie do doręczeń (tutaj jest nowość)
 • lista obejmującą nazwisko i imię oraz adres do doręczeń albo firmę lub nazwę i siedzibę członków organów lub osób uprawnionych do powołania zarządu, a w przypadku gdy wspólnikiem jest osoba prawna, należy podać imiona i nazwiska oraz adresy do doręczeń członków organu uprawnionego do reprezentowania tej osoby prawnej. Każdorazową zmianę tych osób oraz danych tych osób należy zgłosić sądowi rejestrowemu.

Jaki jest cel wprowadzonych zmian?

Zmiany te mają na celu ukrócić sytuację, w których spółka pozostaje bez organu uprawnionego do reprezentacji, co jest częstym zabiegiem spółek, które uciekają od swoich zobowiązań. Brak organów pociąga bowiem za sobą brak zdolności do czynności procesowych przed sądem. Dzięki temu postępowania sądowe przeciwko takiej spółce są zawieszane, a rozstrzygnięcia odkładane ad Kalendas Graecas.

Grzywny dla wspólników spółek z o.o.

Jednocześnie ze zmianami w zakresie obowiązków informacyjnych spółek, wchodzą zmiany, które umożliwiają sądowi rejestrowemu karać grzywnami wspólników spółek, którzy nie powołują zarządu. Jeśli sąd uzna to za uzasadnione, w razie stwierdzenia, że osoba prawna nie posiada organu uprawnionego do reprezentacji, sąd może wezwać osoby, które są zobowiązane do powołania lub wyboru organu, do wykazania, że organ został powołany lub wybrany.

Wezwanie takie wysyłane jest pod rygorem grzywny w przypadku braku realizacji w terminie. Zaś w przypadku niewykonania obowiązku poinformowania sąd nakłada grzywnę na obowiązanych.

Osobiście oceniam te zmiany niezbyt pozytywnie. Nie przewidują one bowiem sytuacji, w której zgromadzenie wspólników przystępuje do powołania zarządu, ale nie ma np. odpowiedniej większości, albo sytuacji, w których nikt szczerze nie chce podjąć się zaszczytnej funkcji zarządzania spółką. Nie można przecież do tego nikogo zmusić. W takiej sytuacji grozi to grzywną dla wspólników. Oceniam to jako nadmierną ingerencję w sferę prawną wspólników, w stosunku do rzeczywistych potrzeb, wystarczyłoby tutaj umożliwienie sądowi powołania kuratora do reprezentacji takich spółek.

Zainteresował Cię ten wpis? Potrzebujesz mojej pomocy albo konsultacji? Skontaktuj się ze mną!

Na wiadomości e-mail odpowiadam jeszcze tego samego dnia.

  15 comments on “Nowe zasady rejestracji spółki z o.o. w 2018 roku”

  1. Nie mogę się zgodzić. Jak się zabierasz za prowadzenie działalności gospodarczej – choćby w formie spółki z o.o. – to musisz się liczyć z tym, że powinieneś to robić w sposób bezpieczny dla innych uczestników obrotu. Powołanie zarządu w tym kontekście to naprawdę drobny obowiązek. Nie potrafisz znaleźć zarządu? Likwiduj w takim razie spółkę.

   Wspólnicy spółki z o.o. powinni się cieszyć, że w Polsce jeszcze nie przebiła się idea odpowiedzialności przebijającej znanej z Niemiec, co byłoby zresztą bardzo dobrym rozwiązaniem, bo spora część polskich podmiotów ma kapitał kompletnie nie dostosowany do rozmiaru prowadzonej przez te podmioty działalności.

   1. Ach, cóż za lewicujące spojrzenie na rzeczywistość. Biznes to ryzyko, spółka z o.o. jest narzędziem, dzięki któremu wspólnicy to ryzyko minimalizują. W ekstremalnych przypadkach skończy się to tak, że zaczną powoływać słupów na stanowiska tylko po to, by uwolnić się od osobistej odpowiedzialności za grzywny.

    BTW, zastanawiam się jak ma w takim wypadku postępować zarząd spółki akcyjnej z akcjami na okaziciela? Przecież wskazanie takiej listy osób uprawnionych do powołania organów jest niewykonalne!

   2. sp zoo jest po to żeby ludzie którzy się dorobili nie żyli z odsetek tylko inwestowali w nowe firmy. Gdyby ktoś ma np. 10 milionów i ma odpowiadać całym majątkiem nie zainwestuje 1milion w firmę mogąc stracić całość majątku. Jeśli inwestowanie w sp. zoo w Polsce będzie wiązało się z ryzykowaniem całego majątku to ja bym nie inwestował. Już nie wspominając że na razie to malutki test ale widać w jaką stronę idzie za 1-2 lata może się okazać że udziałowcy nie tylko za powołanie prezesa odpowiadają ale i za zaległości zus/us… Gdyby to się wyważyło przed założeniem prze zemnie sp zoo raczej bym jej nie założył tylko była by LTD lub coś podobnego bo w zła stronę to idzie. A prawo ma dotyczyć wszystkich sp zoo a nie tylko nowo założonych.

   3. „Nie potrafisz znaleźć zarządu? Likwiduj w takim razie spółkę. ” Czytając blog p.Błażeja wyrobiłem w sobie przeświadczenie, że osoby po prawie mają dużo oleju w głowie. Jak widać,, nie wszyscy.

    Czy nie istnieje zapis, który pociąga do odpowiedzialności cywilnej byłych członków zarządu, jeśli sprawa dotyczy kadencji? Druga sprawa, o której pisał p.Błażej w poście o spółce bez żadnej odpowiedzialności, czy nie lepiej gdyby sądy przeprowadziły dochodzenie, kto faktycznie zarządzał w tym czasie spółką? To raczej nie powinno być trudne.

    1. Witam
     Nie chodzi o znalezienie zarządu ale o to że człowiek wydaje kasę czas na zorganizowanie spółki i nagle się zmienia takie zlikwidowanie spółki to jest koszt już nie mówiąc o kosztach na założenie (umowa, księgowy, itd…. ).
     A co mam zrobić z udziałami 45% jeśli chce się ich pozbyć bo nie bawi mnie posiadanie udziałów które w razie kłopotów grożą grzywnami mogę je komuś za darmo oddać albo się zrzec, pozostali udziałowcy nie chcę tych udziałów wszystkich zgadzają się na odkupienie 44% (bo chcę żebym pomógł w znalezieniu prezesa w razie czego)? Mając 45% nie mogę zamknąć spółki bo nie mam większości.

  2. Ciekawi mnie dlaczego nie znika obowiązek publikacji w MSiG ogłoszenia (za stówę) o złożeniu sprawozdania finansowego skoro powstaje repozytorium i każdy będzie mógł przez net obejrzeć sprawozdanie finansowe.
   Druga sprawa: jeżeli sprawozdanie można złożyć wyłącznie elektronicznie, to znaczy, że eliminuje się możliwość jednoczesnego złożenia wniosku o zmianę wpisu w KRS, np. podwyższenia kapitału zakładowego spółki z czystego zysku wykazanego w składanym sprawozdaniu. Przybędzie zatem pracy referendarzom no i oczywiście pieniędzy- w opisanym przykładzie spółka jest140 złotych „w plecy”. Rewelacyjne zmiany, na miarę rozumków PiSiewiczów.

  3. Witam.
   Mam pytanie o dodatkowy adres spółki – w jaki sposób zgłosić kolejny adres do KRSu? Na druku KRS-Z3 jest punkt o zmianie adresu. Nie chcę zmieniać adresu (chcę, żeby adresem korespondencyjnym został dotychczasowy adres), chcę tylko zgłosić dodatkowy adres działalności spółki – tam pracują zatrudnieni pracownicy, kontrahenci wystawiają fv na nowy adres. W jaki sposób zgłosić go do KRSu?

    1. W tym przypadki rozwiązaniem może być powołanie oddziału Spółki pod tym drugim adresem – wystarczy uchwała Zarządu.

  4. Jeszcze jedno pytanie. Chcę zmienić w KRS dane typu strona internetowa i adres poczty elektronicznej – czy zarząd musi podjąć uchwałę o zmianie tych danych?

  5. Panie Mecenasie,
   Czy istnieje wymóg podawania danych wspólników osoby prawnej, która jest wspólnikiem spółki komandytowej (komplementariuszem lub komandytariuszem)?

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Błażej Sarzalski Portret

  BŁAŻEJ SARZALSKI

  Radca prawny, wpisany na listę w Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Katowicach. Od 2007 roku doradzam w zakresie prawa spółek, a w szczególności rejestracji spółek, przekształceń przedsiębiorców i spółek handlowych oraz ich bieżącego funkcjonowania.

  Przygodę z blogiem o rejestracji spółek z o.o. zacząłem we wrześniu 2011 roku. Był to dla mnie szalony rok, pełen wyzwań osobistych i zawodowych. Chcesz dowiedzieć się dlaczego?

  Poznaj moją historię!

  Zerknij na wzory umów i dokumentów niezbędnych dla Twojej spółki z o.o.

  Wzory umów i dokumentów

  Umów się na poradę w sprawie Twojej spółki z o.o.

  Skontaktuj się aby umówić porad

  KOMENTARZE

  • radca prawny Błażej Sarzalski - Kodeks spółek handlowych milczy na temat tego czy wynagrodzenie ma być z góry, czy z dołu. W teorii
  • Adam - Właśnie nie mamy innych źródeł przychodu poza tymi zryczałtowanymi.A czy nie można uznać, że jes
  • radca prawny Błażej Sarzalski - Wynagrodzenie za powtarzające się świadczenia niepieniężne może być wypłacane w dowolnych interwałac
  • radca prawny Błażej Sarzalski - Nie ma żadnego przepisu kodeksu spółek handlowych, który by to definiował, ale wynika to z wykładni
  • Adam - Czy wynagrodzenie za 176 KSH może być wypłacane tylko raz na rok ? Czy jest szansa teraz jeszcze zdą