5 powodów dla których warto zawrzeć umowę spółki u notariusza

Błażej Sarzalski        26 marca 2018        8 komentarzy

Czy warto zawierać umowę spółki z o.o. u notariusza?

Jak działa informatyzacja polskich sądów wiedzą wszyscy. Wiele osób też wie, że niewątpliwą zaletą (choć w obliczu problemów z zaimplementowaniem w systemie pewnych dokumentów mniejszą, niż być by mogła) systemu elektronicznej rejestracji spółki jest szybkość procedury rejestracyjnej.

Jakie jednak zalety ma założenie spółki u notariusza?

Oto 5 powodów dla których warto zawrzeć umowę spółki u notariusza.

  1. W umowie spółki zawartej w formie aktu notarialnego wkładami do spółki mogą być rzeczy inne niż pieniądze. Przykładowo: rzeczy ruchome, nieruchomości, zbywalne prawa majątkowe, know-how itp. (tzw. wkłady niepieniężne) – w umowie elektronicznej można zastrzec jedynie wniesienie wkładu pieniężnego.
  2. W umowie notarialnej możesz wprowadzić uprzywilejowanie udziałów co do głosu oraz inne postanowienia pozwalające ustalić odmiennie udział w zysku, w stosunku do rozkładu głosów w spółce.
  3. Wyłącznie w umowie spółki zawartej u notariusza możesz ustalić obowiązek dopłat oraz postanowić na jakich zasadach będą one zwracane wspólnikom.
  4. Tylko u notariusza możesz ustanowić obowiązek powtarzających się świadczeń niepieniężnych, coś istotnego dla wszystkich, którzy nie lubią ZUSu.
  5. W spółce zawartej przed notariuszem możesz wyłączyć spadkobierców bądź małżonka od udziału w spółce  szczególnie istotne w sytuacji, gdy nie chcecie aby rodzina wspólnika mieszała się do biznesu w razie śmierci lub rozwodu wspólnika.

Jeżeli zależy Ci na szybkości to te niuanse może nie są dla Ciebie istotne, jeżeli jednak planujesz długoterminowo biznes na solidnych podstawach prawnych, warto przyjrzeć się każdej z tych kwestii i dokonać dobrego wyboru.

Jeżeli potrzebujesz pomocy w zredagowaniu umowy spółki – zapraszam do kontaktu.

Proszę, oceń ten wpis!

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel.: (32) 764-15-80e-mail: kancelaria@opieka-prawna.eu

{ 8 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Przemysław Marzec 26, 2018 o 20:47

Czy nie można odkupić od brytyjczyków jakieś licencji na system na którym działa ich companies house i przetłumaczyć ustawy? Tam obsłużyć system potrafi każdy kto potrafi korzystać z konta bankowego i zmiany są wprowadzane w kilka godzin. U nas obecnie czas zmian w KRS i księgach wieczystych nie gwarantuje żadnej pewności obrotu.

Odpowiedz

Przemysław Marzec 26, 2018 o 20:49

Komentarz był do następnego wpisu 🙂

Odpowiedz

Błażej Sarzalski Marzec 27, 2018 o 08:51

Przeniósłbym, ale nie umiem 🙂

Odpowiedz

Dariusz Marzec 27, 2018 o 15:37

Nie można. Polacy muszą wyważać otwarte drzwi i opracowywać własne “wynalazki”. KRS i KW to małe “Pikusie” przy ePUAP, który z zasady nie spełnia swojej funkcji a jego budowę (tzn. budowę nowego, po zaoraniu obecnego) z łatwością można oprzeć o system CRM działający w korporacjach (nie będę wskazywał producenta ale łatwo się domyślić).
Warto też dodać, że przy elektronicznym korespondowaniu z Companies House koszt funkcjonowania spółki wynosi jedynie 13 funtów rocznie i jakoś dziwnie nawet około godziny 22, w ciągu godziny od zgłoszenia, potrafią dodać dokumenty czy wpisać zmiany. Chyba sobie nikt nie wyobraża takiej sytuacji w Polsce… 😀

Odpowiedz

Łukasz Marzec 27, 2018 o 17:17

buhahaha w Polsce…………… sprawozdanie finansowe składałem około 10 lipca 2017, a wpis odebrałem w lutym 2018 🙂

Odpowiedz

Marcin Kwiecień 4, 2018 o 19:41

Może coś o odpowiedzialności osoby trzeciej za długi podatkowe tzn:
Mam z bratem sp zo.o. jesteśmy udziałowcami 50/50%
Brat dla spółki wykonuje prace na podstawie świadczeń niepieniężnych(jest wpisane do umowy sp zo.o.) + umowy o dzieło na programy komputerowe z przekazaniem praw autorskich 50% kosztów… nie jest członkiem zarządu.

Ja jestem prezesem wiec jakby co odpowiadam za zaległości podatkowe ale czy może być brat do takiej odpowiedzialności pociągnięty na zasadzie osoby trzeciej współpracującej czy to że wykonuje prace na rzecz spółki jest współpracą ?

Czy konkubina prezesa zatrudniona w sp.zo.o. na etacie nie związanym z zarządzaniem sp.zo.o. może być uznana za osobę współpracującą i również pociągnięta do odpowiedzialności ?

ps. A ja myślałem że firma rodzinna to fajny model biznesowy a tu takie ciekawostki.

Odpowiedz

Błażej Sarzalski Kwiecień 5, 2018 o 08:51

Nie ten temat.

Odpowiedz

Marcin Kwiecień 5, 2018 o 12:34

Myślałem że to własne przy umowie sp zo.o. trzeba dobrze napisać/zorganizować żeby uniknąć ryzyka ?

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kancelaria Radcy Prawnego Błażej Sarzalski Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Kancelaria Radcy Prawnego Błażej Sarzalski z siedzibą w Dąbrowie Górniczej.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem kancelaria@opieka-prawna.eu.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: