Wynagrodzenie członka zarządu z tytułu powołania jest kosztem uzyskania przychodów spółki

Spółka z o.o.

Błażej Sarzalski

Radca prawny, od 2011 roku wpisany na listę radców prawnych w Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Katowicach pod numerem KT-2946, ekspert portalu Wyborcza.biz. Doradza w zakresie prawa spółek, a w szczególności tworzenia i przekształceń spółek handlowych oraz ich funkcjonowania.

Wynagrodzenie członka zarządu jest kosztem uzyskania przychodu spółki?

Czasem mam wrażenie, że fiskus w drodze indywidualnych interpretacji podatkowych bohatersko rozstrzyga problemy, które w istocie problemami wcale nie są. Można oczywiście powiedzieć, że to wina przedsiębiorców. W końcu gdyby przedsiębiorca nie złożył wniosku o interpretację to samej interpretacji fiskus by nie wydał.  Obawiam się jednak, że przedsiębiorcy są czasem tak niepewni gruntu, na jakim prowadzą działalność, że wolą dmuchać na zimne.

Czytając dzisiaj branżowe informacje natknąłem się na interpretację podatkową Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 28 czerwca 2018 r., 0111-KDIB2-1.4010.200.2018.1.BJ.

Konkluzja owej interpretacji była prosta.

Wynagrodzenie członka zarządu spółki, choćby jego podstawą był sam stosunek korporacyjny, tj. powołanie w skład zarządu jest kosztem uzyskania przychodów dla spółki.

Jak ustalić wynagrodzenie członkowi zarządu?

Ważne oczywiście, aby istniała podstawa prawna wypłaty wynagrodzenia. Taką podstawą jest zwykle uchwała wspólników ustalająca wynagrodzenie członka zarządu, albo np. uchwała wspólników o regulaminie prac zarządu, z którego wynikają także zasady wynagradzania, ale może to być też umowa spółki.

Ostatnie rozwiązanie jednak nie jest dobre i raczej odradzałbym tego typu postanowienia. Dlaczego? Tracimy w ten sposób elastyczność – zmiana umowy spółki wymaga formy aktu notarialnego oraz zarejestrowania w rejestrze przedsiębiorców KRS. To ostatnie może trwać i trwać, a zmiana umowy kosztuje.

Podjęcie natomiast zwykłej uchwały o wynagrodzeniu wymaga wyłącznie formy pisemnej.

Zainteresował Cię ten wpis? Potrzebujesz mojej pomocy albo konsultacji? Skontaktuj się ze mną!

Na wiadomości e-mail odpowiadam jeszcze tego samego dnia.

    Błażej Sarzalski Portret

    BŁAŻEJ SARZALSKI

    Radca prawny, wpisany na listę w Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Katowicach. Od 2007 roku doradzam w zakresie prawa spółek, a w szczególności rejestracji spółek, przekształceń przedsiębiorców i spółek handlowych oraz ich bieżącego funkcjonowania.

    Przygodę z blogiem o rejestracji spółek z o.o. zacząłem we wrześniu 2011 roku. Był to dla mnie szalony rok, pełen wyzwań osobistych i zawodowych. Chcesz dowiedzieć się dlaczego?

    Poznaj moją historię!

    Zerknij na wzory umów i dokumentów niezbędnych dla Twojej spółki z o.o.

    Wzory umów i dokumentów

    Umów się na poradę w sprawie Twojej spółki z o.o.

    Skontaktuj się aby umówić poradę

    KOMENTARZE

    • Zakazane kody PKD w spółce z o.o. - Rejestracja spółki z o.o. - […] (sp. z o.o.), konieczne jest wskazanie przynajmniej jednego kodu PKD, który odpowiada jej
    • radca prawny Błażej Sarzalski - Panie Michale, ponieważ napisał Pan do mnie prywatnie to odpiszę Panu także w wiadomości prywatnej,
    • Michał - Witam sprawa wygląda następująco, posiadam 1/3 udziałów w spółce i jestem w zarządzie kredyt 100tys
    • Błażej Sarzalski - Dzień dobry, Czy przeczytał Pan artykuł?
    • Fabian - Dzień dobry, czy widzieli Państwo to orzeczenie Sądu Najwyższego ? https://www.sn.pl/orzecznictwo/