Czy praca wspólnika może być wkładem do spółki z ograniczoną odpowiedzialnością?

Błażej Sarzalski        23 października 2018        2 komentarze

Czy praca wspólnika może być wkładem do spółki z o.o.?

Zakładasz spółkę. Masz masę pomysłów, wiarę w swoje możliwości. Masz wykształcenie, pasję i jedyne czego Ci brakuje to… pieniędzy. Twój kumpel, z którym snujesz plany świetlanego biznesu także ma zapał. Wpadasz więc na genialny pomysł. Robicie spółkę. Planujesz, że wkładem do spółki będzie Twoja praca, ale czy zadałeś/aś sobie pytanie: Czy praca wspólnika może być wkładem do spółki z o.o.?

Wertujesz Kodeks spółek handlowych w poszukiwaniu odpowiedzi.

Żaden przepis w rozdziale dotyczącym spółki z o.o. jednak nie zabrania takiego rozwiązania. Cieszysz się więc, że będziesz mógł, zamiast pieniądza wnieść do spółki pracę, idziesz do notariusza. A tu klops…

Praca własna wspólnika nie może być wkładem do spółki z o.o.

Wynika to wprost z przepisu art. 14 Kodeksu spółek handlowych. Zabawna historia, ale wiele osób czytających kodeks jakoś zapomina, że na jego samym początku są przepisy wspólne dla spółek kapitałowych i wśród nich także ten, który zabrania wnoszenia takich wkładów.

Możesz się zastanawiać skąd taki zakaz? Co jest złego w tym, by wykonywać pracę na rzecz spółki z o.o. i traktować to jako wkład? Uzasadnieniem rozwiązania przyjętego w Kodeksie spółek handlowych jest (podobno) wzgląd na ochronę kapitału własnego spółki i ochronę wierzycieli.  Wkłady niepieniężne mają pełnić funkcję gwarancyjną. Wiesz co o tym sądzę? Straszna bzdura… jaką funkcję gwarancyjną ma wniesienie 5000 zł, które może wypłynąć w ciągu kilku dni ze spółki? A przecież wniesienie tak niskiego wkładu pieniężnego jest dopuszczalne.

Czy można zobowiązać wspólnika do pracy na rzecz spółki?

Ch0ciaż Twoja praca albo świadczenie usług nie może być wkładem to może być przedmiotem powtarzających się świadczeń niepieniężnych i być przez to powiązana z udziałem. Może też stanowić osobisty obowiązek wspólnika niepowiązany z udziałem. Oczywiście istotne postanowienia w tym względzie powinny znaleźć się w umowie spółki.

5 (100%) 1 vote

{ 2 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Leoś Październik 24, 2018 o 09:09

No właśnie :

“…jaką funkcję gwarancyjną ma wniesienie 5000 zł, które może wypłynąć w ciągu kilku dni ze spółki?…”

i wracamy do kapitału spółki.
Skoro wniesiony kapitał może wypłynąć – to czy wspólnicy dalej odpowiadają do wysokosci kapitału ?
Czy jeśli wnieśli go raz to maja problem z głowy ?
Kapitał 5.000zł – spółka kupuje domenę www za 5.000zł – po roku nie odnawia i kapitał wyparował….

Odpowiedz

Błażej Sarzalski Październik 24, 2018 o 10:35

Wspólnicy w ogóle nie odpowiadają za długi spółki wobec osób trzecich.

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kancelaria Radcy Prawnego Błażej Sarzalski Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Kancelaria Radcy Prawnego Błażej Sarzalski z siedzibą w Dąbrowie Górniczej.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem kancelaria@opieka-prawna.eu.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: