Czy praca wspólnika może być wkładem do spółki z o.o.?
Zakładasz spółkę. Masz masę pomysłów, wiarę w swoje możliwości. Masz wykształcenie, pasję i jedyne czego Ci brakuje to… pieniędzy. Twój kumpel, z którym snujesz plany świetlanego biznesu także ma zapał. Wpadasz więc na genialny pomysł. Robicie spółkę. Planujesz, że wkładem do spółki będzie Twoja praca, ale czy zadałeś/aś sobie pytanie: Czy praca wspólnika może być wkładem do spółki z o.o.?
Wertujesz Kodeks spółek handlowych w poszukiwaniu odpowiedzi.
Żaden przepis w rozdziale dotyczącym spółki z o.o. jednak nie zabrania takiego rozwiązania. Cieszysz się więc, że będziesz mógł, zamiast pieniądza wnieść do spółki pracę, idziesz do notariusza. A tu klops…
Praca własna wspólnika nie może być wkładem do spółki z o.o.
Wynika to wprost z przepisu art. 14 Kodeksu spółek handlowych. Zabawna historia, ale wiele osób czytających kodeks jakoś zapomina, że na jego samym początku są przepisy wspólne dla spółek kapitałowych i wśród nich także ten, który zabrania wnoszenia takich wkładów.
Możesz się zastanawiać skąd taki zakaz? Co jest złego w tym, by wykonywać pracę na rzecz spółki z o.o. i traktować to jako wkład? Uzasadnieniem rozwiązania przyjętego w Kodeksie spółek handlowych jest (podobno) wzgląd na ochronę kapitału własnego spółki i ochronę wierzycieli. Wkłady niepieniężne mają pełnić funkcję gwarancyjną. Wiesz co o tym sądzę? Straszna bzdura… jaką funkcję gwarancyjną ma wniesienie 5000 zł, które może wypłynąć w ciągu kilku dni ze spółki? A przecież wniesienie tak niskiego wkładu pieniężnego jest dopuszczalne.
Czy można zobowiązać wspólnika do pracy na rzecz spółki?
Ch0ciaż Twoja praca albo świadczenie usług nie może być wkładem to możesz ją wykorzystać poprzez powtarzające się świadczenia niepieniężne i powiązać ją w ten sposób z udziałem. Praca dla spółki też stanowić osobisty obowiązek wspólnika niepowiązany z udziałem. Oczywiście istotne postanowienia w tym względzie powinny znaleźć się w umowie spółki.
2 comments on “Czy praca wspólnika może być wkładem do spółki z ograniczoną odpowiedzialnością?”
No właśnie :
„…jaką funkcję gwarancyjną ma wniesienie 5000 zł, które może wypłynąć w ciągu kilku dni ze spółki?…”
i wracamy do kapitału spółki.
Skoro wniesiony kapitał może wypłynąć – to czy wspólnicy dalej odpowiadają do wysokosci kapitału ?
Czy jeśli wnieśli go raz to maja problem z głowy ?
Kapitał 5.000zł – spółka kupuje domenę www za 5.000zł – po roku nie odnawia i kapitał wyparował….
Wspólnicy w ogóle nie odpowiadają za długi spółki wobec osób trzecich.