Czy praca wspólnika może być wkładem do spółki z ograniczoną odpowiedzialnością?

Spółka z o.o.

Błażej Sarzalski

Radca prawny, od 2011 roku wpisany na listę radców prawnych w Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Katowicach pod numerem KT-2946, ekspert portalu Wyborcza.biz. Doradza w zakresie prawa spółek, a w szczególności tworzenia i przekształceń spółek handlowych oraz ich funkcjonowania.

Czy praca wspólnika może być wkładem do spółki z o.o.?

Zakładasz spółkę. Masz masę pomysłów, wiarę w swoje możliwości. Masz wykształcenie, pasję i jedyne czego Ci brakuje to… pieniędzy. Twój kumpel, z którym snujesz plany świetlanego biznesu także ma zapał. Wpadasz więc na genialny pomysł. Robicie spółkę. Planujesz, że wkładem do spółki będzie Twoja praca, ale czy zadałeś/aś sobie pytanie: Czy praca wspólnika może być wkładem do spółki z o.o.?

Wertujesz Kodeks spółek handlowych w poszukiwaniu odpowiedzi.

Żaden przepis w rozdziale dotyczącym spółki z o.o. jednak nie zabrania takiego rozwiązania. Cieszysz się więc, że będziesz mógł, zamiast pieniądza wnieść do spółki pracę, idziesz do notariusza. A tu klops…

Praca własna wspólnika nie może być wkładem do spółki z o.o.

Wynika to wprost z przepisu art. 14 Kodeksu spółek handlowych. Zabawna historia, ale wiele osób czytających kodeks jakoś zapomina, że na jego samym początku są przepisy wspólne dla spółek kapitałowych i wśród nich także ten, który zabrania wnoszenia takich wkładów.

Możesz się zastanawiać skąd taki zakaz? Co jest złego w tym, by wykonywać pracę na rzecz spółki z o.o. i traktować to jako wkład? Uzasadnieniem rozwiązania przyjętego w Kodeksie spółek handlowych jest (podobno) wzgląd na ochronę kapitału własnego spółki i ochronę wierzycieli.  Wkłady niepieniężne mają pełnić funkcję gwarancyjną. Wiesz co o tym sądzę? Straszna bzdura… jaką funkcję gwarancyjną ma wniesienie 5000 zł, które może wypłynąć w ciągu kilku dni ze spółki? A przecież wniesienie tak niskiego wkładu pieniężnego jest dopuszczalne.

Czy można zobowiązać wspólnika do pracy na rzecz spółki?

Ch0ciaż Twoja praca albo świadczenie usług nie może być wkładem to możesz ją wykorzystać poprzez powtarzające się świadczenia niepieniężne i powiązać ją w ten sposób z udziałem. Praca dla spółki też stanowić osobisty obowiązek wspólnika niepowiązany z udziałem. Oczywiście istotne postanowienia w tym względzie powinny znaleźć się w umowie spółki.

Zainteresował Cię ten wpis? Potrzebujesz mojej pomocy albo konsultacji? Skontaktuj się ze mną!

Na wiadomości e-mail odpowiadam jeszcze tego samego dnia.

  2 comments on “Czy praca wspólnika może być wkładem do spółki z ograniczoną odpowiedzialnością?”

  1. No właśnie :

   „…jaką funkcję gwarancyjną ma wniesienie 5000 zł, które może wypłynąć w ciągu kilku dni ze spółki?…”

   i wracamy do kapitału spółki.
   Skoro wniesiony kapitał może wypłynąć – to czy wspólnicy dalej odpowiadają do wysokosci kapitału ?
   Czy jeśli wnieśli go raz to maja problem z głowy ?
   Kapitał 5.000zł – spółka kupuje domenę www za 5.000zł – po roku nie odnawia i kapitał wyparował….

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Błażej Sarzalski Portret

  BŁAŻEJ SARZALSKI

  Radca prawny, wpisany na listę w Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Katowicach. Od 2007 roku doradzam w zakresie prawa spółek, a w szczególności rejestracji spółek, przekształceń przedsiębiorców i spółek handlowych oraz ich bieżącego funkcjonowania.

  Przygodę z blogiem o rejestracji spółek z o.o. zacząłem we wrześniu 2011 roku. Był to dla mnie szalony rok, pełen wyzwań osobistych i zawodowych. Chcesz dowiedzieć się dlaczego?

  Poznaj moją historię!

  Zerknij na wzory umów i dokumentów niezbędnych dla Twojej spółki z o.o.

  Wzory umów i dokumentów

  Umów się na poradę w sprawie Twojej spółki z o.o.

  Skontaktuj się aby umówić porad

  KOMENTARZE

  • radca prawny Błażej Sarzalski - W S24 potrafią być naprawdę szybcy. Natomiast coraz więcej sądów radzi sobie dobrze także ze standar
  • Robert - IX Wydział Gospodarczy Wrocław: wniosek złożony przez S24 (sp. z o.o.) - środa godz. 14-15, wpis do
  • radca prawny Błażej Sarzalski - Prawo wekslowe nie wymaga nigdzie postawienia pieczęci firmowej przed podpisem i pieczątką prezesa.
  • radca prawny Błażej Sarzalski - Najprawdopodobniej nie dodał Pan oświadczenia do wniosku albo system coś pomieszał. Najłatwiej spraw
  • Jakub - Czytałem wszystkie komentarze i nie znalazłem swojego przypadku;) otóż złożyłem i załączyłem oświadc