Błażej Sarzalski

radca prawny

Radca prawny, wpisany na listę w Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Katowicach, ekspert portalu Wyborcza.biz. Doradza w zakresie prawa spółek, a w szczególności tworzenia i przekształceń spółek handlowych oraz ich funkcjonowania.
[Więcej >>>]

Jak prawidłowo wypełnić formularz KRS-WH?

Błażej Sarzalski06 listopada 2018Komentarze (0)

Jak wypełnić formularz KRS-WH?

Wpis o tym jak wypełnić formularz KRS-WH umieścił dosłownie wczoraj na swoim blogu mec. Marcin Bartyński. Zwrócił on uwagę, że przedsiębiorcy, którzy przekształcają się w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością chcą aby w rejestrze KRS wpisać informację o ich poprzednich numerach NIP i REGON. Wielu przedsiębiorców obawia się, że ich kontrahenci nie będą respektowali ciągłości prawnej po przekształceniu. Dlatego więc chcą, aby w KRS pojawiły się numery NIP i REGON.

Czy jest to konieczne i rzeczywiście niezbędne dla wykazania istnienia przekształcenia?

Nie wydaje mi się. Ze względów jednak praktycznych warto o to zadbać.

Budowa formularza KRS-WH

Formularz KRS-WH pozwala nam w segmencie I.2. wpisać dane dotyczące podmiotu, z którego powstała spółka.

Prawidłowy sposób wypełnienia tych danych (a więc pól 3, 7, i 8 – a aktualnie 3, 9 i 10 – bo się formularz lekko poszerzył) nie wystarcza jednak, aby dane o poprzednim numerze identyfikacyjnym NIP czy REGON trafiły do rejestru przedsiębiorców. Konieczne jest także dosyć wyczerpujące wypełnienie segmentu I.1. Chodzi tutaj w szczególności o pole 2, które zawiera opis sposobu powstania podmiotu przekształcanego.

Mówiąc wprost, chodzi o to, aby obok wymaganych tam informacji o dacie złożenia oświadczenia o przekształceniu podać tam pełne dane przedsiębiorcy przekształcanego oraz opisać trochę szerzej jak taka procedura wygląda.

Da to nam efekt w postaci ujawnienia numerów NIP i REGON w rejestrze. Będzie to wyglądało przykładowo tak (dane wrażliwe zamazane):

Może Cię także zainteresować:

Potrzebujesz pomocy przy przekształceniu?

Skontaktuj się ze mną.

W czym mogę Ci pomóc?

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Radcy Prawnego Błażej Sarzalski w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 0 komentarze… dodaj teraz swój }

  Dodaj komentarz

  Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

  Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

  Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Radcy Prawnego Błażej Sarzalski w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

  Poprzedni wpis:

  Następny wpis: