Jak prawidłowo wypełnić formularz KRS-WH?

Spółka z o.o.

Błażej Sarzalski

Radca prawny, od 2011 roku wpisany na listę radców prawnych w Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Katowicach pod numerem KT-2946, ekspert portalu Wyborcza.biz. Doradza w zakresie prawa spółek, a w szczególności tworzenia i przekształceń spółek handlowych oraz ich funkcjonowania.

Jak wypełnić formularz KRS-WH? Numer KRS przykład

Wpis o tym jak wypełnić formularz KRS-WH umieścił dosłownie wczoraj na swoim blogu mec. Marcin Bartyński. Zwrócił on uwagę, że przedsiębiorcy, którzy przekształcają się w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością chcą aby w rejestrze KRS wpisać informację o ich poprzednich numerach NIP i REGON. Wielu przedsiębiorców obawia się, że ich kontrahenci nie będą respektowali ciągłości prawnej po przekształceniu. Dlatego więc chcą, aby w KRS pojawiły się numery NIP i REGON.

Czy jest to konieczne i rzeczywiście niezbędne dla wykazania istnienia przekształcenia?

Nie wydaje mi się. Ze względów jednak praktycznych warto o to zadbać.

Budowa formularza KRS-WH

Formularz KRS-WH pozwala nam w segmencie I.2. wpisać dane dotyczące podmiotu, z którego powstała spółka.

Prawidłowy sposób wypełnienia tych danych (a więc pól 3, 7, i 8 – a aktualnie 3, 9 i 10 – bo się formularz lekko poszerzył) nie wystarcza jednak, aby dane o poprzednim numerze identyfikacyjnym NIP czy REGON trafiły do rejestru przedsiębiorców. Konieczne jest także dosyć wyczerpujące wypełnienie segmentu I.1. Chodzi tutaj w szczególności o pole 2, które zawiera opis sposobu powstania podmiotu przekształcanego.

Mówiąc wprost, chodzi o to, aby obok wymaganych tam informacji o dacie złożenia oświadczenia o przekształceniu podać tam pełne dane przedsiębiorcy przekształcanego oraz opisać trochę szerzej jak taka procedura wygląda.

Da to nam efekt w postaci ujawnienia numerów NIP i REGON w rejestrze. Będzie to wyglądało przykładowo tak (dane wrażliwe zamazane):

Może Cię także zainteresować:

Potrzebujesz pomocy przy przekształceniu?

Skontaktuj się ze mną.

Zainteresował Cię ten wpis? Potrzebujesz mojej pomocy albo konsultacji? Skontaktuj się ze mną!

Na wiadomości e-mail odpowiadam jeszcze tego samego dnia.

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Błażej Sarzalski Portret

  BŁAŻEJ SARZALSKI

  Radca prawny, wpisany na listę w Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Katowicach. Od 2007 roku doradzam w zakresie prawa spółek, a w szczególności rejestracji spółek, przekształceń przedsiębiorców i spółek handlowych oraz ich bieżącego funkcjonowania.

  Przygodę z blogiem o rejestracji spółek z o.o. zacząłem we wrześniu 2011 roku. Był to dla mnie szalony rok, pełen wyzwań osobistych i zawodowych. Chcesz dowiedzieć się dlaczego?

  Poznaj moją historię!

  Zerknij na wzory umów i dokumentów niezbędnych dla Twojej spółki z o.o.

  Wzory umów i dokumentów

  Umów się na poradę w sprawie Twojej spółki z o.o.

  Skontaktuj się aby umówić porad

  KOMENTARZE

  • radca prawny Błażej Sarzalski - W S24 potrafią być naprawdę szybcy. Natomiast coraz więcej sądów radzi sobie dobrze także ze standar
  • Robert - IX Wydział Gospodarczy Wrocław: wniosek złożony przez S24 (sp. z o.o.) - środa godz. 14-15, wpis do
  • radca prawny Błażej Sarzalski - Prawo wekslowe nie wymaga nigdzie postawienia pieczęci firmowej przed podpisem i pieczątką prezesa.
  • radca prawny Błażej Sarzalski - Najprawdopodobniej nie dodał Pan oświadczenia do wniosku albo system coś pomieszał. Najłatwiej spraw
  • Jakub - Czytałem wszystkie komentarze i nie znalazłem swojego przypadku;) otóż złożyłem i załączyłem oświadc