Jak finansować działalność spółki z o.o.?

Błażej Sarzalski        11 grudnia 2018        9 komentarzy

Jak finansować działalność spółki z o.o.?

Pytanie zadawane zaskakująco często przez przedsiębiorców startujących z własną spółką z o.o. Jak finansować jej działalność? Co zrobić, gdy zabraknie pieniędzy w spółce z o.o.? Pytanie bardzo aktualne w sytuacji, gdy minimalnym wkładem finansowym do spółki z o.o. jest równowartość 5.000 złotych. Pieniądze z kapitału zakładowego wyczerpują się bardzo szybko. Co wtedy zrobić?

Są, co najmniej, dwie opcje:  dopłaty oraz pożyczkę.

Pożyczka dla spółki własnej wspólnika

Zaczniemy od tego bardziej znanego sposobu. Każdy intuicyjnie wie, na czym polega pożyczka. Jedna strona umowy daje pieniądze, druga zwraca je albo ratalnie, albo całościowo w wyznaczonym terminie, najczęściej płacąc przy tym odsetki i prowizję.

Finansowanie spółki pożyczką ma swoje wady i zalety.

Wady:

 • aby uniknąć naliczenia podatku dochodowego dla spółki z tytułu nieodpłatnych świadczeń pożyczka musi być oprocentowana oraz zawierać prowizję, przy czym powinna to być wartość rynkowa (zanim więc udzielimy pożyczki spółce warto zerknąć sobie na aktualne porównywarki pożyczek dla działalności gospodarczych, choćby po to, aby zyskać punkt odniesienia),
 • brak możliwości wrzucenia w koszty działalności gospodarczej spółki całości odsetek od tak udzielonej pożyczki – chodzi o tzw. regulację niedostatecznej kapitalizacji spółki, ustawodawca chce jej zapobiegać poprzez limitowanie korzyści podatkowych płynących z pożyczania swojej spółce pieniędzy. W ogólności chodzi o to aby spółka nie zadłużała się ponad wartość kapitałów własnych,
 • zawarcie przez spółkę umowy pożyczki z członkiem zarządu lub prokurentem albo na rzecz którejkolwiek z tych osób, wymaga zgody zgromadzenia wspólników – trzeba o tym pamiętać, jeżeli wspólnik pełnia także owe funkcje.

Zalety:

 • brak podatku od czynności cywilnoprawnych
 • elastyczność – pożyczkę można szybko wypłacić i szybko zwrócić, brak jest konieczności ingerowania w umowę spółki.

Dopłaty

Alternatywą dla pożyczki są dopłaty do spółki. Dopłata nie jest umową, ale jest stosunkiem korporacyjnym, obowiązkiem wspólnika wynikającym z umowy spółki. Aby można ją było uiścić, konieczne jest przede wszystkim wcześniejsze uregulowanie tego zagadnienia w umowie spółki. Co jednak istotne, nie możemy poprzestać wyłącznie na tym, że napiszemy, że wspólników można obciążyć obowiązkiem dopłat. Umowa spółki musi precyzować także maksymalną granicę obowiązku dopłat.

Dopłaty są nieoprocentowane i podlegają uiszczeniu oraz zwrotowi na podstawie uchwały wspólników.

Wady:

 • konieczność wcześniejszego przewidzenia obowiązku dopłat w umowie spółki,
 • konieczność uiszczenia 0,5% podatku od czynności cywilnoprawnych,
 • wymagana zgoda większości wspólników na ich uchwalenie.

Zalety:

 • brak problemów z regulacją “cienkiej” kapitalizacji,
 • nie obciążają ujemnie wartości bilansowej spółki (księgowane na kapitał rezerwowy),
 • dopłaty do spółki wnoszone w trybie Kodeksu spółek handlowych nie stanowią przychodu spółki.

Wnioski

Ja na Twoim miejscu zadbałbym o możliwość uchwalania dopłat, jednakże w razie pilnej potrzeby finansowania, posiłkowałbym się pożyczką

Jeżeli zainteresował Cię ten artykuł to udostępnij go dalej, zajmie Ci to tylko chwilkę.

Jeżeli potrzebujesz pomocy prawnej – napisz bez wahania.

5 (100%) 2 vote[s]

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel.: (32) 764-15-80e-mail: kancelaria@opieka-prawna.eu

{ 9 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Krzysztof Grudzień 11, 2018 o 14:51

Dzień dobry, a co na przykład z umową kaucji lub złożeniem depozytu gotówkowego. Pozdrawiam Serdecznie

Odpowiedz

Błażej Sarzalski Grudzień 11, 2018 o 14:55

Kaucja jest oczywiście dopuszczalna w stosunkach gospodarczych i jest nieopodatkowana, niemniej musi być jakiś powód uiszczenia tej kaucji (kaucja zabezpiecza jakieś świadczenie). Jeżeli chodzi o depozyt gotówkowy to jest on w dużej mierze traktowany przez przepisy jak pożyczka, przy czym z tego co kojarzę nie ma wyraźnego zwolnienia z PCC, a korzystanie z tych pieniędzy bez oprocentowania to nieodpłatne świadczenie.

Odpowiedz

Krzysztof Grudzień 11, 2018 o 17:05

Umowa depozytu (przechowania) i pożyczki maja wiele cech wspólnych, ale z umowy depozytu lub okoliczności może wynikać że mamy do czynienia z depozytem nieprawidłowym. W interpretacjach podatkowych wydawanych dotąd w sprawie depozytów nieprawidłowych fiskus stawał na stanowisku, że w tej sytuacji nie ma podstawy do powstania obowiązku PCC. Oczywiście, jakkolwiek było dotychczas, warto uzyskać dla siebie interpretację indywidualną. Albo mieć dopracowaną linię obrony 🙂 Ogólnie rzecz biorąc, gra wydaje się być warta świeczki…

Odpowiedz

mariusz Grudzień 11, 2018 o 16:08

Nie wspomniał Pan o najciekawszej formie wprowadzania do firmy gotówki – weksel inwestycyjny 🙂

Odpowiedz

Błażej Sarzalski Grudzień 11, 2018 o 16:27

Zostawmy to wtajemniczonym 🙂

Odpowiedz

artur Grudzień 13, 2018 o 17:16

Witam,
Niedostateczna kapitalizacja nie dotyczy chyba korzyści podatkowych z odsetek do 3 mln PLN (art. 15c ust. 1 ustawy o CIT.)

Odpowiedz

Błażej Sarzalski Grudzień 14, 2018 o 09:40

Słuszna uwaga, niemniej widziałem już spółki z kapitałem 5.000 zł, które pożyczały parę milionów, więc nie jest to nieistniejący scenariusz 🙂

Odpowiedz

Kuba Styczeń 29, 2019 o 18:17

Panie Błażeju,
czyli jeżeli wspólnik jest również członkiem zarządu, to aby mógł udzielić pożyczki zgromadzenie wspólników musi ustanowić pełnomocnika, który z tą osobą zawrze umowę. A czy takim pełnomocnikiem może zostać inny członek zarządu lub nawet TA SAMA osoba? Ta sama osoba jako pełnomocnik oraz pożyczkodawca?
No i mam drugie pytanie- czy udzielenie takiegom pełnomocnictwa gdzieś trzeba wykazać?
Zyczę miłego wieczoru,
Kuba

Odpowiedz

Błażej Sarzalski Styczeń 30, 2019 o 10:04

Tak, ZW musi ustanowić pełnomocnika, w mojej ocenie nie może to być inny członek zarządu, podobnie jak nie może to być sam pożyczkodawca.

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kancelaria Radcy Prawnego Błażej Sarzalski Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Kancelaria Radcy Prawnego Błażej Sarzalski z siedzibą w Dąbrowie Górniczej.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem kancelaria@opieka-prawna.eu.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: