Jak finansować działalność spółki z o.o.?
Pytanie zadawane zaskakująco często przez przedsiębiorców startujących z własną spółką z o.o. Jak finansować jej działalność? Co zrobić, gdy zabraknie pieniędzy w spółce z o.o.? Pytanie bardzo aktualne w sytuacji, gdy minimalnym wkładem finansowym do spółki z o.o. jest równowartość 5.000 złotych. Pieniądze z kapitału zakładowego wyczerpują się bardzo szybko. Co wtedy zrobić?
Są, co najmniej, dwie opcje: dopłaty oraz pożyczkę.
Pożyczka dla spółki własnej wspólnika
Zaczniemy od tego bardziej znanego sposobu. Każdy intuicyjnie wie, na czym polega pożyczka. Jedna strona umowy daje pieniądze, druga zwraca je albo ratalnie, albo całościowo w wyznaczonym terminie, najczęściej płacąc przy tym odsetki i prowizję.
Finansowanie spółki pożyczką ma swoje wady i zalety.
Wady:
- aby uniknąć naliczenia podatku dochodowego dla spółki z tytułu nieodpłatnych świadczeń pożyczka musi być oprocentowana, przy czym powinna to być wartość rynkowa (zanim więc udzielimy pożyczki spółce warto zerknąć sobie na aktualne porównywarki pożyczek dla działalności gospodarczych, choćby po to, aby zyskać punkt odniesienia), względnie powinna spełniać zasady tzw. safe harbour, które spowodują, że organ podatkowy nie będzie badał czy zawarta transakcja pożyczki ma charakter rynkowy,
- zawarcie przez spółkę umowy pożyczki z członkiem zarządu lub prokurentem albo na rzecz którejkolwiek z tych osób, wymaga zgody zgromadzenia wspólników – trzeba o tym pamiętać, jeżeli wspólnik pełnia także owe funkcje.
Zalety:
- brak podatku od czynności cywilnoprawnych
- elastyczność – pożyczkę można szybko wypłacić i szybko zwrócić, brak jest konieczności ingerowania w umowę spółki.
Chcesz skorzystać z gotowego wzoru umowy pożyczki między wspólnikiem a spółką?
Dopłaty
Alternatywą dla pożyczki są dopłaty do spółki z o.o. Dopłata nie jest umową, ale jest stosunkiem korporacyjnym, obowiązkiem wspólnika wynikającym z umowy spółki. Aby można ją było uiścić, konieczne jest przede wszystkim wcześniejsze uregulowanie tego zagadnienia w umowie spółki. Co jednak istotne, nie możemy poprzestać wyłącznie na tym, że napiszemy, że wspólników można obciążyć obowiązkiem dopłat. Umowa spółki musi precyzować także maksymalną granicę obowiązku dopłat.
Dopłaty są nieoprocentowane i podlegają uiszczeniu oraz zwrotowi na podstawie uchwały wspólników.
Wady:
- konieczność wcześniejszego przewidzenia obowiązku dopłat w umowie spółki,
- konieczność uiszczenia 0,5% podatku od czynności cywilnoprawnych,
- wymagana zgoda większości wspólników na ich uchwalenie.
Zalety:
- brak problemów z regulacją „cienkiej” kapitalizacji,
- nie obciążają ujemnie wartości bilansowej spółki (księgowane na kapitał rezerwowy),
- dopłaty do spółki wnoszone w trybie Kodeksu spółek handlowych nie stanowią przychodu spółki.
Wnioski
Ja na Twoim miejscu zadbałbym o możliwość uchwalania dopłat, jednakże w razie pilnej potrzeby finansowania, posiłkowałbym się pożyczką.
W modelowej umowie spółki, którą możesz nabyć w moim sklepie zawarłem niezbędne postanowienia dotyczące możliwości uchwalenia dopłat.
Jeżeli zainteresował Cię ten artykuł to udostępnij go dalej, zajmie Ci to tylko chwilkę.
13 comments on “Jak finansować działalność spółki z o.o.?”
Dzień dobry, a co na przykład z umową kaucji lub złożeniem depozytu gotówkowego. Pozdrawiam Serdecznie
Kaucja jest oczywiście dopuszczalna w stosunkach gospodarczych i jest nieopodatkowana, niemniej musi być jakiś powód uiszczenia tej kaucji (kaucja zabezpiecza jakieś świadczenie). Jeżeli chodzi o depozyt gotówkowy to jest on w dużej mierze traktowany przez przepisy jak pożyczka, przy czym z tego co kojarzę nie ma wyraźnego zwolnienia z PCC, a korzystanie z tych pieniędzy bez oprocentowania to nieodpłatne świadczenie.
Umowa depozytu (przechowania) i pożyczki maja wiele cech wspólnych, ale z umowy depozytu lub okoliczności może wynikać że mamy do czynienia z depozytem nieprawidłowym. W interpretacjach podatkowych wydawanych dotąd w sprawie depozytów nieprawidłowych fiskus stawał na stanowisku, że w tej sytuacji nie ma podstawy do powstania obowiązku PCC. Oczywiście, jakkolwiek było dotychczas, warto uzyskać dla siebie interpretację indywidualną. Albo mieć dopracowaną linię obrony 🙂 Ogólnie rzecz biorąc, gra wydaje się być warta świeczki…
Nie wspomniał Pan o najciekawszej formie wprowadzania do firmy gotówki – weksel inwestycyjny 🙂
Zostawmy to wtajemniczonym 🙂
Witam,
Niedostateczna kapitalizacja nie dotyczy chyba korzyści podatkowych z odsetek do 3 mln PLN (art. 15c ust. 1 ustawy o CIT.)
Słuszna uwaga, niemniej widziałem już spółki z kapitałem 5.000 zł, które pożyczały parę milionów, więc nie jest to nieistniejący scenariusz 🙂
Panie Błażeju,
czyli jeżeli wspólnik jest również członkiem zarządu, to aby mógł udzielić pożyczki zgromadzenie wspólników musi ustanowić pełnomocnika, który z tą osobą zawrze umowę. A czy takim pełnomocnikiem może zostać inny członek zarządu lub nawet TA SAMA osoba? Ta sama osoba jako pełnomocnik oraz pożyczkodawca?
No i mam drugie pytanie- czy udzielenie takiegom pełnomocnictwa gdzieś trzeba wykazać?
Zyczę miłego wieczoru,
Kuba
Tak, ZW musi ustanowić pełnomocnika, w mojej ocenie nie może to być inny członek zarządu, podobnie jak nie może to być sam pożyczkodawca.
Witam. W sytuacji gdy prezes chce udzielić pożyczki spółce (spółka składa się tylko z prezesa i dwóch członków zarządu) przy podpisywaniu umowy pożyczki jest konieczne powołanie pełnomocnika? W umowie spółki jest zaznaczone że do składania oświadczeń w imieniu spółki jest upoważniony każdy z członków zarządu samodzielnie.Dziękuję za odpowiedź!
Nie ma znaczenia czy jest prezesem, ale to czy jednocześnie jest prezesem i wspólnikiem, a jeżeli wspólnikiem to czy jednym z kilku, czy jedynym. Wszystko jasno napisane na blogu, proszę poszukać 🙂
Dziękuję bardzo za odpowiedź ????
Czy trzeba zgłaszać do KRS o powołaniu pełnomocnika? Spółka założona przez internet.
Finansowanie działalności gospodarczej małej, średniej oraz dużej jest bardzo ważne. Właściciel biznesu bardzo dobrze o tym wie. Odpowiednia płynność finansowa pozwala na spokojne planowanie rozwoju, ale czasem zagrożeniem są klienci, którzy nie płacą na czas. Warto rozważyć możliwość skorzystania z usługi faktoringu.