Nietypowy ruch w wyszukiwarce spółek

Spółka z o.o.

Błażej Sarzalski

Radca prawny, od 2011 roku wpisany na listę radców prawnych w Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Katowicach pod numerem KT-2946, ekspert portalu Wyborcza.biz. Doradza w zakresie prawa spółek, a w szczególności tworzenia i przekształceń spółek handlowych oraz ich funkcjonowania.

Dzień, jak co dzień.

Siedzę przy laptopie, mimo ferii. Za oknem zachodzące słońce nad Motławą, jakiś stateczek płynie z prądem rzeki, w drugą stronę leniwie sunie para łabędzi. Ja zaś nadrabiam zaległości. Właściwie mógłbym napisać, że nie tyle nadrabiam, co sprawiam, że nie spiętrzą się one w falę, która niczym cofka na Bałtyku mogłaby zatopić moje plany zawodowe na najbliższy tydzień.

Akuratnie sprawdzam powiązania kilku spółek w KRS. Wykorzystuję do tego stronę https://ems.ms.gov.pl – czyli oficjalną wyszukiwarkę Ministerstwa Sprawiedliwości. Sprawdzam jedną spółkę, wszystko działa. Sprawdzam drugą i…

Nerwowo ruszam się w fotelu. Jakiż to nietypowy ruch generowany jest przez moją sieć komputerową? Czy nie mam wirusa? Może mój komputer wykorzystywany jest do ataku DOS i Ministerstwo zablokowało mi dostęp do wyszukiwarki, a jedynie przez przypadek jeszcze nie wpadło do mnie CBA, ABW i CIA?

A może wpadli, tylko do mojej kancelarii? W końcu jestem w Gdańsku, jakieś 530 kilometrów od biura.

A… nie… to tylko Ministerstwo Sprawiedliwości dba o to, aby im się systemy nie sypały. W końcu dwa zapytania w ciągu minuty o dwie spółki mogłyby przeładować im system.

Dziękuję za takie ułatwianie mojej pracy. Jestem głęboko wdzięczny i spokojny, że czuwacie.

Ministrze Ziobro, chapeau bas!

Zainteresował Cię ten wpis? Potrzebujesz mojej pomocy albo konsultacji? Skontaktuj się ze mną!

Na wiadomości e-mail odpowiadam jeszcze tego samego dnia.

  12 comments on “Nietypowy ruch w wyszukiwarce spółek”

  1. „Nad wszystkim czuwa gospodarz domu, nie da on krzywdy zrobić nikomu.
   Wszystkim pomoże, o każdej porze, o mój Boże!” (Pani Kolińska, pieśń na cześć Stanisława Anioła w serialu „Alternatywy 4”) 😀

  2. Panie Mecenasie,
   to bardzo często pojawiający się napis, aż dziwne, że trafił Pan na ten alert po raz pierwszy. Swoją drogą i tak nic nie pobije początkowych oporów w pracy z wysyłką skanów sprawozdań finansowych na s24. Z moich potyczek wynika, że poprawiło się dopiero w październiku 2018. Zapewne słyszał Pan, że ePit się zapchał i nawet posiadanie profilu zaufanego nie pomaga. Przynajmniej wczoraj nie pomagało.

  3. Szanowni Państwo,
   komunikat wyświetla Google, którego mechanizm Captcha został zastosowany na stronie Ministerstwa (i słusznie, bo ten mechanizm jest jednym z najlepszych na świecie). Ministerstwo nie jest w stanie wpływać na to, jak on weryfikuje użytkowników. Przyczyna takiego komunikatu może leżeć u dostawcy połączenia internetowego, z którego łączył się dany użytkowników (tu: pan mecenas).

   1. Problem chyba jest taki, że ten mechanizm captcha im się zepsuł. Wcześniej wpisywało się hasło i można było wyszukiwać, teraz nie ma hasła, ale wyszukiwanie tylko raz na jakiś czas. Bardzo łatwo o „nietypowy ruch” 🙂

   2. Captcha nie ma, za to blokada jest często już przy pierwszym wyszukiwaniu. Pewno jeden provider to dla nich jeden uzytkownik. Geniusze w MS po prostu.

  4. Ja tak miałam jak zmieniłam datę na komputerze. No tak się troszczą o człowieka, aby nie robił nietypowych ruchów 🙂

  5. Dzień dobry Panie Błażeju
   Może nieco z innej beczki, ale również w w temacie internetowym – dzisiaj dostałam z sądu postanowienie, w którym referendarz wpisał mi spółkę rejestrowaną w systemie s-24 do rejestru, ale oddalił wniosek w zakresie wpisania prokury, bo… data na podpisie ustanawiającym prokurę była 2 minuty i 25 sekund wcześniejsza niż data złożenia podpisu na umowie spółki przez ostatniego wspólnika. Więc zdaniem sądu nie można było udzielić prokury bo spółka jeszcze wtedy nie istniała. Niby logiczne, ale ja w życiu bym o tym nie pomyślała, myślałam że ten system zadba już o to, żeby dokumenty były złożone (podpisane) we właściwej kolejności. Czy jest sens pisać zażalenie?

  6. Długo nikt nie odpisuje. Moim zdaniem nie ma sensu, bo referendarz ma rację – najpierw podpisy pod umową spółki, dopiero pózniej zarządu powołuje prokurentów. W wersji papierowej takich rzeczy nie sprawdzą ale tutaj mogą.

  7. Pomóżcie bo mam techniczny problem przy rejestracji spółki zoo w s24. Jest 4 wspólników
   Mam 3 dokumenty inne do podpisania.
   Oswiadczenie cudzoziemcy i dwa pisma dotyczące adresów wspólników i zarządu. Pierwszy podpisaliśmy najpierw i podpisany został załączony do rejestracji. Dwa pozostałe (pdf) też tak podpisaliśmy ale system nie chciał ich przyjąć pisząc , że przyjmuje m.in. pdf. Załaczyliśmy więc dokument jako docx i jeden ze wspólników podpisął go. Ale tu pojawia się problem bo pozostali nie mają juz mozliwości podpisania ich – system nie daje takiej możliwości. Co robić ???

   1. Cóż, to pytanie nie do prawnika, a do autora systemu.

    Z mojego doświadczenia wynika, że aby przyjąć dokument PDF nie może on mieć nadmiernie rozbudowanej nazwy. Nie wiem, czy to jednak pomoże.

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Błażej Sarzalski Portret

  BŁAŻEJ SARZALSKI

  Radca prawny, wpisany na listę w Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Katowicach. Od 2007 roku doradzam w zakresie prawa spółek, a w szczególności rejestracji spółek, przekształceń przedsiębiorców i spółek handlowych oraz ich bieżącego funkcjonowania.

  Przygodę z blogiem o rejestracji spółek z o.o. zacząłem we wrześniu 2011 roku. Był to dla mnie szalony rok, pełen wyzwań osobistych i zawodowych. Chcesz dowiedzieć się dlaczego?

  Poznaj moją historię!

  Zerknij na wzory umów i dokumentów niezbędnych dla Twojej spółki z o.o.

  Wzory umów i dokumentów

  Umów się na poradę w sprawie Twojej spółki z o.o.

  Skontaktuj się aby umówić porad

  KOMENTARZE

  • radca prawny Błażej Sarzalski - W S24 potrafią być naprawdę szybcy. Natomiast coraz więcej sądów radzi sobie dobrze także ze standar
  • Robert - IX Wydział Gospodarczy Wrocław: wniosek złożony przez S24 (sp. z o.o.) - środa godz. 14-15, wpis do
  • radca prawny Błażej Sarzalski - Prawo wekslowe nie wymaga nigdzie postawienia pieczęci firmowej przed podpisem i pieczątką prezesa.
  • radca prawny Błażej Sarzalski - Najprawdopodobniej nie dodał Pan oświadczenia do wniosku albo system coś pomieszał. Najłatwiej spraw
  • Jakub - Czytałem wszystkie komentarze i nie znalazłem swojego przypadku;) otóż złożyłem i załączyłem oświadc