9% CIT w spółce z o.o. czyni spółkę komandytową mniej opłacalną

Błażej Sarzalski        14 maja 2019        2 komentarze

Czy spółka komandytowa nadal jest opłacalna, w obliczu 9% CIT dla małych spółek z ograniczoną odpowiedzialnością?

Napisał do mnie pan Bartosz. Poprosił on o przyjrzenie się pewnemu mojemu wpisowi z 2012 roku dotyczącemu opłacalności spółki komandytowej w porównaniu do działalności prowadzonej przez spółkę z o.o. We wpisie tym zestawiałem opodatkowanie podatkiem według stawki 19% i 15% oraz dodatkowe opodatkowanie z tytułu dywidend, z transparentnym opodatkowaniem, które zapewnia spółka komandytowa. Moim celem było wskazanie, ile można oszczędzić podatków na założeniu spółki komandytowej.

Wynikiem moich rozważań była przewaga spółki komandytowej. Wyżej linkowany wpis przeszedł audyt, co oznacza, że możesz zobaczyć, jak to wygląda w chwili obecnej. Jak pan Bartosz intuicyjnie poczuł, przewaga spółki komandytowej zaciera się.

Zmyślne uszczelnienie systemu podatków dochodowych

Podatek CIT na poziomie 9% dla mniejszych spółek (a takich jest większość) był reklamowany jako obniżenie podatków. Idąc za przesłaniem zespołu Tilt warto zadać sobie pytanie, czy wierzymy w to, że podatek rzeczywiście został obniżony? Wierzymy politykom?

Nominalnie rzeczywiście podatek został obniżony. W mojej ocenie jednak obliczona była na taki efekt, aby wypromować spółkę z o.o. i wyciągnąć od wspólników minimalnie więcej z podatków, zniechęcając jednocześnie do spółki komandytowej, która nie jest już tak oczywiście opłacalna.

Szczególnie, gdy zestawimy to z obowiązkiem płacenia w spółce komandytowej składek na ubezpieczenia emerytalne, rentowe, wypadkowe oraz zdrowotne. Okaże się nagle, że przy zarobkach rzędu 100.000 zł, różnice praktycznie nie mają istotnego znaczenia i spółka z o.o. będzie się świetnie sprawdzała. Większe różnice pojawią się przy większych dochodach.

Czy spółka z o.o. jest więc bardziej opłacalna od spółki komandytowej?

Śmiała teza, ale w niektórych przypadkach tak! Śmiało można twierdzić, że do progu dochodu w wysokości około 200.000 – 300.000 zł rocznie spółka z o.o. sprawdzi się znakomicie, szczególnie gdy zastosujemy jedną z metod wyciągania pieniędzy ze spółki z o.o.. Nie oznacza to jednak, że odradzam spółkę komandytową w takich przypadkach. Spółka komandytowa to świetna architektura służąca zabezpieczeniu prywatnego majątku wspólników i zarządu spółki.

Proszę, oceń ten wpis!

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel.: (32) 764-15-80e-mail: kancelaria@opieka-prawna.eu

{ 2 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Michał Maj 15, 2019 o 16:25

A co Pan sądzi o spółce z o.o. LLC? Czyli w skrócie założyć spółkę z o.o. która założyła by spółkę LLC która założyła by w Polsce oddział/spółkę komandytową. W ten sposób można by uzyskać 9% CIT wraz z pełnym wycięciem odpowiedzialności.

Odpowiedz

Błażej Sarzalski Maj 16, 2019 o 10:20

Pełne to może nie, ale jeszcze większe – tak 🙂

Generalnie to są dobre pomysły, ale tylko pod warunkiem, że akceptujemy to, że nasi kontrahenci będą chcieli z nami współpracować. Nie jest to dobre dla każdej branży.

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kancelaria Radcy Prawnego Błażej Sarzalski Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Kancelaria Radcy Prawnego Błażej Sarzalski z siedzibą w Dąbrowie Górniczej.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem kancelaria@opieka-prawna.eu.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis: