Błażej Sarzalski

radca prawny

Radca prawny, wpisany na listę w Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Katowicach, ekspert portalu Wyborcza.biz. Doradza w zakresie prawa spółek, a w szczególności tworzenia i przekształceń spółek handlowych oraz ich funkcjonowania.
[Więcej >>>]

Coś się kończy, coś się zaczyna?

Błażej Sarzalski31 grudnia 20195 komentarzy

Nie ma chyba lepszego momentu na podsumowania, niż wigilia Nowego Roku.

Dla mnie osobiście i przez to także dla mojej firmy to był ciężki rok. Rok wzlotów i upadków. Szkoda strzępić sobie język na szczegóły, ale dość powiedzieć, że w pewnych kontekstach moja kancelaria zaczęła gorzej funkcjonować i było ich niepokojąco dużo, w pewnych zaś działaliśmy lepiej i przyniosło to rezultaty nieproporcjonalne do włożonej w to energii i zasobów (zasada Pareto się kłania). Wdrożyłem pewne pomysły, które okazały się sukcesem, z drugiej strony, w zmieniającej się rzeczywistości prawnej i politycznej pojawiają się ciągle nowe wyzwania, którym jeszcze nie sprostałem.

To jest rok rekordowych przychodów finansowych, ale też rok rekordowych kosztów, przede wszystkim osobistych. Pewne rzeczy się wypaliły, pod pewnymi zaczął tlić się nowy, jeszcze nieśmiały, płomyczek.  Wiele pomysłów musiałem zarzucić, m.in. projekt ABC Prezesa. Dojrzałem też do tego, by zauważyć, że nie mam wpływu na pewne trendy i z dotychczasowymi narzędziami nie jestem w stanie ich pokonać.

Ten blog powstał jesienią 2011 roku, w czasie gdy blogów prawniczych było mało. Przyniósł mi spektakularny sukces, dzięki któremu moja kancelaria do pewnego momentu potrafiła podwajać niektóre wskaźniki finansowe. Dał utrzymanie i godne życie mnie, mojej rodzinie oraz moim współpracownikom. Zapewnił mi rozpoznawalność w środowisku prawniczym i wśród klientów. To co lubiłem w blogowaniu, na samym początku, to poczucie, że zaistniała, że buduje się wokół bloga pewna społeczność. Wielu z Was tutaj wracało i dalej wraca, aby komentować moje wpisy, zadawać pytania, komentować. To zawsze nakręcało mnie do dalszej pracy nad blogiem.

Dynamika rozwoju mojej firmy, a jednocześnie przeobrażenie całej blogsfery prawniczej, zwiększająca się konkurencja oraz pewne zmiany u Wujka Googla spowodowały jednak, że musiałem z czasem odejść od osobistego stylu pisania i zacząć pisać artykuły bardziej techniczne, w których starałem się przemycać jakiś pierwiastek siebie, mam jednak wrażenie, że zostało to przykryte prawniczymi technikaliami.  Coraz mniej tutaj dyskusji, coraz mniej społeczności, coraz więcej trochę suchego, prawniczego poradnictwa. Stałem się trochę zakładnikiem tematu, jakim jest rejestracja spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w Polsce.

Na dziś ten blog to 6394 komentarze. Ten blog to 397 wpisów oraz  2 303 227 wyświetleń (od czasów prowadzenia statystyk – października 2014).

To kawał historii, z którym żal się rozstawać.

To, czego bardzo chciałbym się nauczyć, wyciągnąć z mijającego 2019 roku, to umiejętność odpuszczania pewnych spraw. Ciągle mam z tym problem. Na szczęście, podobno jak się powie coś publicznie, to łatwiej to zrealizować. Dlatego też mogę to chyba ogłosić.

To przedostatni wpis na tym blogu.  Zastrzegam sobie prawo tylko do jeszcze jednego wpisu. Mimo, że odwiedza go ciągle kilkaset osób dziennie, to chcę zostawić bloga, mniej więcej w tym miejscu, w którym jest.

Nie zamykam go jednak. Blog będzie sobie on nadal istniał, stanowiąc prawdopodobnie na najbliższe kilka lat źródło wiedzy dla wielu odwiedzających. Będę pewnie zerkał co jakiś czas na komentarze i odpowiadał na nie od czasu do czasu. Blog nie będzie jednak już aktualizowany (oprócz jeszcze jednego, krótkiego wpisu w 2020 roku).

Jeżeli byłeś albo byłaś jednym z dziesiątek tysięcy czytelników lub tego bloga to wiedz, że jestem Ci bardzo wdzięczny za każde odwiedziny, każdy zostawiony komentarz czy dobre słowo. Jakiś ułamek z Was został moimi klientami, którzy często otwierali znajomość zawodową odwołując się do treści, które tutaj umieszczałem. Bez Ciebie nie osiągnąłbym tego co udało mi się osiągnąć. Dziękuję z całego serca.

Nie jest to jednak pożegnanie. Jeżeli masz ochotę na czytanie moich treści to zapraszam Cię na inne moje blogi: Rejestracja spółki w Delaware – gdzie piszę o możliwości wykorzystania spółki w Delaware oraz na Prawo do prywatności – gdzie piszę o powiernictwie, fundacjach, spółkach offshore, poufności w świecie biznesu (choć ten blog też prawdopodobnie zostanie wkrótce wstrzymany, a część treści z niego przysłuży się innej, lepszej sprawie). Dla zagranicznych klientów prowadzę bloga Your LLC in Poland.  Możemy też widywać się na różnych kanałach społecznościowych, m.in. na Instagramie, gdzie poznasz mnie od zupełnie innej strony (tak, prawnik też zwiedza, robi dziwne zdjęcia, gotuje i pije wino, no i po prostu jest normalnym facetem, który tylko od czasu do czasu męczy treściami prawniczymi) oraz na moim oficjalnym profilu na Facebooku. Możesz także sprawdzać czy świergolę coś na Tweeterze.

Raz jeszcze Ci dziękuję za wspólną, ponad 8 letnią przygodę.

Do zobaczenia! I wszystkiego najlepszego na najbliższy rok 2020. Lata dwudzieste to nie przelewki!

P.S. Możesz zastanawiać się, dlaczego zastrzegam sobie prawo jeszcze jednego wpisu w 2020 roku? Będzie to związane z promowaniem projektu, pod którym właśnie delikatnie rozniecam ognisko. Jeszcze raz, do zobaczenia!

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel.: (32) 764-15-80e-mail: kancelaria@opieka-prawna.eu

Jeżeli cenisz sobie treści, jakie umieszczam na tym blogu wesprzyj mnie na Patronite.

{ 5 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Agnieszka Łyp-Chmielewska 2 stycznia, 2020 o 16:46

Coś się kończy a coś zaczyna…
Spędziliśmy ze sobą już jakieś 6 lat zycia, oczywiście wyłącznie tego zawodowego 🙂 ten blog towarzyszył mi od początku naszej współpracy. Blog też nauczył mnie wiele rzeczy kiedy czegoś nie wiedziałam (i dalej jak nie wiem to pierwsze co czytam rejestracjespolkizoo). Ten blog to też wspomnienie wielu sukcesów jak i porażek w Kancelarii. Tym bardziej ciężko będzie się z nim rozstać 🙁
Trudno jest sobie wyobrazić że w naszej blogosferze rejestracjespolkizoo nie będzie już aktywna. Ten blog stanowił niejednokrotnie podwaliny dla innych blogów prawniczych, w tym w szczególności twoja pasja jego prowadzenia zaraziła i mnie co dało mi energię do założenia i prowadzenia swojego bloga prawniczego, w jakże odrębnej tematyce niż twoja.

Odpowiedz

Błażej Sarzalski 2 stycznia, 2020 o 17:29

Dzięki 🙂

Odpowiedz

Jan 5 stycznia, 2020 o 16:18

Bardzo mi przykro, szczególnie z powodu planowanego wstrzymania bloga “Prawo do prywatności” – zawsze miałem wrażenie, że tam pisze Pan bardziej osobiście. Według mnie jest Pan jednym z nielicznych, jeśli nie jedynym z udzielających się w internecie polskich prawników, który “łapie” o co chodzi w prywatności finansowej; takiego źródła informacji i pomysłów nie znajdę nigdzie indziej. Życzę powodzenia w nowym projekcie.

Odpowiedz

Błażej Sarzalski 5 stycznia, 2020 o 16:21

W takim razie nowy projekt może być dla Pana interesujący, minie jeszcze troszkę czasu zanim go odpalę, więc prawodoprywatnosci.pl nie zniknie szybko 🙂

Odpowiedz

Oliwia 14 lutego, 2020 o 14:12

super wpis 🙂

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kancelaria Radcy Prawnego Błażej Sarzalski Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Kancelaria Radcy Prawnego Błażej Sarzalski z siedzibą w Dąbrowie Górniczej.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem kancelaria@opieka-prawna.eu.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: