Błażej Sarzalski

radca prawny

Radca prawny, wpisany na listę w Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Katowicach, ekspert portalu Wyborcza.biz. Doradza w zakresie prawa spółek, a w szczególności tworzenia i przekształceń spółek handlowych oraz ich funkcjonowania.
[Więcej >>>]

Czy spółki komandytowe zapłacą podatek CIT?

Błażej Sarzalski09 września 20203 komentarze

Parę dni temu gruchnęło – spółki komandytowe zapłacą podatek CIT! Czy jednak na pewno spółka komandytowa będzie płacić CIT? Jasnej i klarownej odpowiedzi nie ma, gdyż nie opublikowano nawet projektu przepisów, a to, co aktualnie martwi wspólników spółek komandytowych to fakty prasowe, tworzone na podstawie mglistych zapowiedzi rządu dotyczących uszczelniania systemu podatkowego.

Pomysł zupełnie nie nowy. Pisałem o nim wielokrotnie na łamach niniejszego bloga, jeszcze za czasów miłościwie panującego ministra Rostowskiego. Wtedy udało się obronić spółki komandytowe przed zakusami fiskusa. Rząd zastosował wtedy klasyczną zagrywkę, w której wszyscy podnieśli larum dotyczące spółek komandytowych, podczas gdy tak naprawdę chodziło fiskusowi o spółki komandytowo-akcyjne. Czy teraz będzie podobnie? Trudno powiedzieć.

Spółki komandytowo-akcyjne od pewnego czasu są już bowiem podatnikami podatku CIT, pytanie, czy fiskusowi chodzi rzeczywiście o spółki komandytowe, czy też może o specyficzne struktury oparte o tego typu spółki. W szczególności holdingi międzynarodowe, które wykorzystują fakt, że w praktyce organów podatkowych nie zawsze oczywistym jest, że spółka komandytowa tworzy zakład podatkowy w Polsce dla jej wspólników, co z kolei pomaga wykorzystywać taką strukturę do bezpodatkowego transferu zysków zagranicę.

Nas, Polaków, interesuje zwykle inna optymalizacja – spółka z o.o. komandytowa, o której wielokrotnie pisałem, jako o najbezpieczniejszej i możliwie najbardziej optymalnej podatkowo strukturze prowadzenia działalności w Polsce.

Czy ona zostanie także ukrócona?

Trudno powiedzieć, gdyż z jednej strony Ministerstwo zapewnia, że: “”Zmiana w żaden sposób nie uderzy w spółki rodzinne. To rozwiązanie będzie ukierunkowane tylko na szczególny rodzaj optymalizacji podatkowej”, a z drugiej wskazuje spółkę z o.o. spółkę komandytową jako modelowy przykład optymalizacji podatkowej.

Sorry, ale dla mnie to przede wszystkim model optymalizacji ryzyk prowadzenia działalności przez osoby fizyczne.

O szczegółach będę pisać jak tylko projekt trafi pod obrady sejmu.

W czym mogę Ci pomóc?

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Radcy Prawnego Błażej Sarzalski w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 3 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

  Sonia 11 września, 2020 o 12:19

  Witam , czy rejestrując spółkę komandytową, której komandytariusze mają rozdzielność majątkową jestem zobligowana do wysłania na żądanie sądu oryginału majątkowej umowy małżeńskiej? Pierwszy raz Sąd wezwał do uzupełnienia wniosku i przesłanie majątkowej umowy małżeńskiej .

  Odpowiedz

  Błażej Sarzalski 16 września, 2020 o 12:37

  Nie jest to zwykle praktykowane

  Odpowiedz

  Michalina 1 października, 2020 o 20:21

  Obecnie nowe przepisy szybko się zmieniają, wprowadzane są różne poprawki. Trzeba naprawdę być na bieżąco ze wszystkim, zwłaszcza będąc podmiotem gospodarczym.

  Odpowiedz

  Dodaj komentarz

  Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

  Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

  Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Radcy Prawnego Błażej Sarzalski w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

  Poprzedni wpis:

  Następny wpis: