Czy spółki komandytowe zapłacą podatek CIT?

Spółka z o.o.

Błażej Sarzalski

Radca prawny, od 2011 roku wpisany na listę radców prawnych w Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Katowicach pod numerem KT-2946, ekspert portalu Wyborcza.biz. Doradza w zakresie prawa spółek, a w szczególności tworzenia i przekształceń spółek handlowych oraz ich funkcjonowania.

Parę dni temu gruchnęło – spółki komandytowe zapłacą podatek CIT! Czy jednak na pewno spółka komandytowa będzie płacić CIT? Jasnej i klarownej odpowiedzi nie ma, gdyż nie opublikowano nawet projektu przepisów, a to, co aktualnie martwi wspólników spółek komandytowych to fakty prasowe, tworzone na podstawie mglistych zapowiedzi rządu dotyczących uszczelniania systemu podatkowego.

Pomysł zupełnie nie nowy. Pisałem o nim wielokrotnie na łamach niniejszego bloga, jeszcze za czasów miłościwie panującego ministra Rostowskiego. Wtedy udało się obronić spółki komandytowe przed zakusami fiskusa. Rząd zastosował wtedy klasyczną zagrywkę, w której wszyscy podnieśli larum dotyczące spółek komandytowych, podczas gdy tak naprawdę chodziło fiskusowi o spółki komandytowo-akcyjne. Czy teraz będzie podobnie? Trudno powiedzieć.

Spółki komandytowo-akcyjne od pewnego czasu są już bowiem podatnikami podatku CIT, pytanie, czy fiskusowi chodzi rzeczywiście o spółki komandytowe, czy też może o specyficzne struktury oparte o tego typu spółki. W szczególności holdingi międzynarodowe, które wykorzystują fakt, że w praktyce organów podatkowych nie zawsze oczywistym jest, że spółka komandytowa tworzy zakład podatkowy w Polsce dla jej wspólników, co z kolei pomaga wykorzystywać taką strukturę do bezpodatkowego transferu zysków zagranicę.

Nas, Polaków, interesuje zwykle inna optymalizacja – spółka z o.o. komandytowa, o której wielokrotnie pisałem, jako o najbezpieczniejszej i możliwie najbardziej optymalnej podatkowo strukturze prowadzenia działalności w Polsce.

Czy ona zostanie także ukrócona?

Trudno powiedzieć, gdyż z jednej strony Ministerstwo zapewnia, że: „”Zmiana w żaden sposób nie uderzy w spółki rodzinne. To rozwiązanie będzie ukierunkowane tylko na szczególny rodzaj optymalizacji podatkowej”, a z drugiej wskazuje spółkę z o.o. spółkę komandytową jako modelowy przykład optymalizacji podatkowej.

Sorry, ale dla mnie to przede wszystkim model optymalizacji ryzyk prowadzenia działalności przez osoby fizyczne.

O szczegółach będę pisać jak tylko projekt trafi pod obrady sejmu.

Zainteresował Cię ten wpis? Potrzebujesz mojej pomocy albo konsultacji? Skontaktuj się ze mną!

Na wiadomości e-mail odpowiadam jeszcze tego samego dnia.

  5 comments on “Czy spółki komandytowe zapłacą podatek CIT?”

  1. Witam , czy rejestrując spółkę komandytową, której komandytariusze mają rozdzielność majątkową jestem zobligowana do wysłania na żądanie sądu oryginału majątkowej umowy małżeńskiej? Pierwszy raz Sąd wezwał do uzupełnienia wniosku i przesłanie majątkowej umowy małżeńskiej .

  2. Czytałem właśnie o tym, że od tego roku spółki komandytowe stały się podatnikami podatku dochodowego od osób prawnych, pomimo, że nie są osobami prawnymi. Muszę szerzej zapoznać się z zasadami objęcia tej spółki nowymi przepisami opodatkowania dochodów.

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Błażej Sarzalski Portret

  BŁAŻEJ SARZALSKI

  Radca prawny, wpisany na listę w Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Katowicach. Od 2007 roku doradzam w zakresie prawa spółek, a w szczególności rejestracji spółek, przekształceń przedsiębiorców i spółek handlowych oraz ich bieżącego funkcjonowania.

  Przygodę z blogiem o rejestracji spółek z o.o. zacząłem we wrześniu 2011 roku. Był to dla mnie szalony rok, pełen wyzwań osobistych i zawodowych. Chcesz dowiedzieć się dlaczego?

  Poznaj moją historię!

  Zerknij na wzory umów i dokumentów niezbędnych dla Twojej spółki z o.o.

  Wzory umów i dokumentów

  Umów się na poradę w sprawie Twojej spółki z o.o.

  Skontaktuj się aby umówić porad

  KOMENTARZE

  • radca prawny Błażej Sarzalski - Kodeks spółek handlowych milczy na temat tego czy wynagrodzenie ma być z góry, czy z dołu. W teorii
  • Adam - Właśnie nie mamy innych źródeł przychodu poza tymi zryczałtowanymi.A czy nie można uznać, że jes
  • radca prawny Błażej Sarzalski - Wynagrodzenie za powtarzające się świadczenia niepieniężne może być wypłacane w dowolnych interwałac
  • radca prawny Błażej Sarzalski - Nie ma żadnego przepisu kodeksu spółek handlowych, który by to definiował, ale wynika to z wykładni
  • Adam - Czy wynagrodzenie za 176 KSH może być wypłacane tylko raz na rok ? Czy jest szansa teraz jeszcze zdą