Co zrobić ze spółką z o.o. komandytową w 2021 roku?

Spółka z o.o.
Co zrobić ze spółką z o.o. komandytową w 2021 roku?

Błażej Sarzalski

Radca prawny, od 2011 roku wpisany na listę radców prawnych w Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Katowicach pod numerem KT-2946, ekspert portalu Wyborcza.biz. Doradza w zakresie prawa spółek, a w szczególności tworzenia i przekształceń spółek handlowych oraz ich funkcjonowania.

Jak postąpić ze spółką z o.o. komandytową po 2021 roku?

Niniejszy wpis o tym co zrobić ze spółką z o.o. komandytową po zmianach podatkowych w 2021 roku jest niejako suplementem do posta o sensie spółki komandytowej. Wiele osób wciąż jest w sytuacji, w której posiadają  spółkę z o.o. komandytową. Jednocześnie zastanawiają się co  zrobić w związku z podwójnym opodatkowaniem tego typu spółek. Jeżeli jesteś w tej grupie to ten wpis jest zdecydowanie dla Ciebie. Nie jesteś zresztą sam/a. Jesteś wśród kilkudziesięciu tysięcy podmiotów. Większość z nich intensywnie myśli nad tym, w jaki sposób zrestrukturyzować swoją działalność. Wszyscy chcą zachować dotychczasowe korzyści podatkowe, a jednocześnie nie tracić nic z bezpieczeństwa, jakie daje spółka z o.o. spółka komandytowa.

Jeśli nie wiesz co robić w tej sytuacji to musisz zadać sobie fundamentalne pytanie:

Po co tworzyłem/am spółkę z o.o. komandytową?

Dla części z czytelników jedyną istotną korzyścią była korzyść podatkowa, idę jednak o zakład, że dla większości z Was równie ważne co optymalne podatki było bezpieczeństwo jakie daje struktura oparta o spółkę z o.o. oraz o spółkę komandytową (tzw. szczelny kokon). Odpowiedź na pytanie o powody utworzenia spółki z o.o. komandytowej daje nam też wskazówki, w jakim kierunku podążać dalej.

Tych kierunków jest, co najmniej, kilka.

Rekomendacje dla spółki z o.o. komandytowej po 2021 roku

Przekształcenie spółki z o.o. komandytowej w spółkę jawną

Co zrobić ze spółką z o.o. komandytową jeżeli Twój biznes jest biznesem bezpiecznym lub takim, który można łatwo zabezpieczyć inaczej niż poprzez sp. z o.o. komandytową?

Gdy mówię o biznesie bezpiecznym mam na myśli taki, który nie jest narażony na zatory płatnicze czy niewypłacalność kontrahentów. Mam też na myśli taki biznes, w którym odpowiedzialność za ewentualne wyrządzenie komuś szkody można zniwelować innymi środkami. Piszę o tym dlatego, że te dwa powody moi klienci wskazują jako najczęstsze powody, z jakich dokonali kiedyś wyboru spółki z o.o. komandytowej.

W mojej ocenie tego typu, nazwijmy to, bezpieczne biznesy powinny rozważyć przekształcenie spółki z o.o. komandytowej w spółkę jawną. Spółka jawna zachowuje wszelkie dotychczasowe przewagi podatkowe spółki komandytowej. Podatki w spółce jawnej płacą wspólnicy, nie sama spółka. Dzieje się tak ponieważ spółka jawna jest podmiotem podatkowo transparentnym dla celów podatku dochodowego.

Przedsiębiorcy często pytają mnie w jaki sposób można zabezpieczyć się przed odpowiedzialnością inaczej niż poprzez spółkę z o.o. komandytową. Wskazuję im wtedy trzy kierunki. Po pierwsze, rozwiązania ubezpieczeniowe. Naprawdę dobre ubezpieczenie potrafi zminimalizować wiele ryzyk związanych z działalnością firmy, w szczególności związanych z odpowiedzialnością za szkody wyrządzone przez towary, produkty lub pracowników naszej spółki.  Druga kwestia, to umowy. Podpisywanie słabych umów jest jednym z najczęstszych błędów przedsiębiorców w ogóle. Jeżeli nawet nie chcesz podpisywać umowy z prawnikiem na stałą obsługę prawną to zadbaj o to, aby raz a dobrze stworzyć pakiet dobrych umów. Takich, które Cię zabezpieczą nie tylko na wypadek ryzyk własnych, ale także na wypadek problemów płatniczych kontrahenta. Trzeci kierunek, jaki należy rozważyć to faktoring i inne rozwiązania zabezpieczające płynność.

Co zrobić ze spółką z o.o. komandytową jeżeli prowadzisz ryzykowny biznes?

Jeżeli jednak ryzyka związane z prowadzeniem biznesu są istotne i cieszy Cię ochrona prywatnego majątku jaką daje powiązanie spółki z o.o. ze spółką komandytową to zastanów się, czy nie warto zostać z tą struktur. O plusach takiego rozwiązania pisałem w moim poprzednim wpisie o tym czy spółka komandytowa nadal ma sens po 2021 roku.

Jednocześnie zastanów się w jaki sposób wyciągać pieniądze ze spółki z o.o. komandytowej z pominięciem opodatkowania. Dotychczas nie musiałeś/aś nad tym myśleć, ale być może trzeba zmienić model biznesowy. Może spółka z o.o. komandytowa powinna stawać frontem do klienta, przyjmować na siebie zlecenia, zawierać umowy, ale jednocześnie powinna wprowadzić model outsourcingu usług do innych podmiotów, takich jak jednoosobowa działalność gospodarcza?  Jeżeli długofalowo myślisz o rozwoju biznesu i reinwestowaniu, kierunkiem w którym powinieneś/powinnaś patrzeć jest estoński CIT.

Czy przekształcać spółkę z o.o. komandytową po 2021 roku?

Nie zawsze musisz myśleć o przekształcaniu biznesu. W wielu sytuacjach otwarcie nowego podmiotu może być bowiem bardziej opłacalne, a przede wszystkim mniej ryzykowne. Decydować mogą o tym różnorodne uwarunkowania.

Opcją kreatywną jest wykorzystanie zagranicznej spółki transparentnej podatkowo, takiej jak spółka LLC stanu Delaware, która może być samodzielnym narzędziem prowadzenia biznesu (to polecam szczególnie biznesom zorientowanym światowo lub na Stany Zjednoczone) albo pełnić rolę komplementariusza w spółce komandytowej (co daje bardzo daleko idącą ochronę korporacyjną i jednocześnie opodatkowanie na poziomie 19%)

Jeżeli szukasz sposobu dla siebie zapraszam do kontaktu!

Zainteresował Cię ten wpis? Potrzebujesz mojej pomocy albo konsultacji? Skontaktuj się ze mną!

Na wiadomości e-mail odpowiadam jeszcze tego samego dnia.

  Jeden komentarz do wpisu “Co zrobić ze spółką z o.o. komandytową w 2021 roku?”

  1. Zakładałem sp.k. przede wszystkim na korzyść podatkową. Na początku grudnia zamknąłem spółkę i zostaję przy sp zoo. 9% CIT to nie jest dużo.

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Błażej Sarzalski Portret

  BŁAŻEJ SARZALSKI

  Radca prawny, wpisany na listę w Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Katowicach. Od 2007 roku doradzam w zakresie prawa spółek, a w szczególności rejestracji spółek, przekształceń przedsiębiorców i spółek handlowych oraz ich bieżącego funkcjonowania.

  Przygodę z blogiem o rejestracji spółek z o.o. zacząłem we wrześniu 2011 roku. Był to dla mnie szalony rok, pełen wyzwań osobistych i zawodowych. Chcesz dowiedzieć się dlaczego?

  Poznaj moją historię!

  Zerknij na wzory umów i dokumentów niezbędnych dla Twojej spółki z o.o.

  Wzory umów i dokumentów

  Umów się na poradę w sprawie Twojej spółki z o.o.

  Skontaktuj się aby umówić porad

  KOMENTARZE

  • radca prawny Błażej Sarzalski - Kodeks spółek handlowych milczy na temat tego czy wynagrodzenie ma być z góry, czy z dołu. W teorii
  • Adam - Właśnie nie mamy innych źródeł przychodu poza tymi zryczałtowanymi.A czy nie można uznać, że jes
  • radca prawny Błażej Sarzalski - Wynagrodzenie za powtarzające się świadczenia niepieniężne może być wypłacane w dowolnych interwałac
  • radca prawny Błażej Sarzalski - Nie ma żadnego przepisu kodeksu spółek handlowych, który by to definiował, ale wynika to z wykładni
  • Adam - Czy wynagrodzenie za 176 KSH może być wypłacane tylko raz na rok ? Czy jest szansa teraz jeszcze zdą