Spółka z o.o. jak spółdzielnia pracy

Spółka z o.o.
Spółka z o.o. jak spółdzielnia pracy

Błażej Sarzalski

Radca prawny, od 2011 roku wpisany na listę radców prawnych w Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Katowicach pod numerem KT-2946, ekspert portalu Wyborcza.biz. Doradza w zakresie prawa spółek, a w szczególności tworzenia i przekształceń spółek handlowych oraz ich funkcjonowania.

Konkurencja ze Wschodu

Zadajesz sobie może czasem pytanie, jak niektóre warszawskie spółki z o.o. w których pracę wykonuje kilkudziesięciu obywateli pięknego kraju rozpościerającego się od naszej wschodniej granicy do Morza Czarnego, konkurują cenami z polskimi agencjami pracy tymczasowej? Czasem klienci mówią mi wprost, że nie są w stanie dostarczyć pracowników na linie produkcyjne po tak niskich kosztach, jak robią to pewne firmy.

Myślisz, że pracownicy migrujący pracują na czarno? Śpią w tanich hostelach? Nie dostają pensji minimalnej? Węszysz jakieś oszustwa? Niekoniecznie!

Dosyć popularnym stał się model biznesowy wykorzystujący spółkę z o.o. jako spółdzielnię pracy. Na czym on polega? I co najważniejsze, czy jest legalny?

Spółka z o.o. jako spółdzielnia pracy

Na czym polega stosowany przez omawiane przeze mnie spółki model?

Chodzi o powtarzające się świadczenia niepieniężne w spółce z o.o. Chociaż praca wspólnika nie może być wkładem do spółki z o.o. to wspólnicy, a zasadniczo posiadane przez nich udziały mogą być obciążone obowiązkiem wykonywania określonych w umowie spółki świadczeń na rzecz spółki. Świadczenia te, jak wynika z ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, nie są obciążone składkami na ubezpieczenia społeczne. Ot i cała tajemnica.

Spółka ma po prostu kilkudziesięciu wspólników, z których każdy świadczy pewne prace na podstawie umowy spółki z ograniczoną odpowiedzialnością oraz dodatkowo ustalonego między nim, a spółką harmonogramu.

Czy legalne jest omijanie składek ZUS poprzez świadczenia niepieniężne?

Zasadniczo nie mam wątpliwości co do tego, że wspólnicy spółek z ograniczoną odpowiedzialnością mogą omijać oskładkowanie ich pracy na rzecz spółki, w sytuacji gdy wykonują ją na podstawie umowy spółki. Wniosek taki płynie z tego, że umowa spółki w sposób kompleksowy reguluje prawa i obowiązki takich wspólników, brak jest podstawy do tego by sięgać posiłkowo do przepisów o zleceniu, a nadto istotna jest tutaj wykładnia systemowa – otóż bowiem w przypadku planowanego wprowadzenia do polskiego systemu prawnego tak zwanej prostej spółki akcyjnej, ustawodawca zdecydował się wprost na wprowadzenie do przepisów o ZUSie klauzuli zgodnie z którą praca wspólników prostej spółki akcyjnej na rzecz spółki będzie podlegała składkom.

Tego typu instytucje prawną od wielu lat z powodzeniem wykorzystywały też liczne inkubatory przedsiębiorczości działające w formie spółek z o.o.

Na pierwszy rzut oka więc problemu nie ma.

Problem natomiast może pojawić się w momencie, gdy zapytamy takiego „wspólnika” o to, na jakiej podstawie prawnej świadczył pracę w miejscu X. Jak myślicie, co powie…. i jaka byłaby reakcja Zakładu Utylizacji Szmalu?

Zainteresował Cię ten wpis? Potrzebujesz mojej pomocy albo konsultacji? Skontaktuj się ze mną!

Na wiadomości e-mail odpowiadam jeszcze tego samego dnia.

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Błażej Sarzalski Portret

  BŁAŻEJ SARZALSKI

  Radca prawny, wpisany na listę w Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Katowicach. Od 2007 roku doradzam w zakresie prawa spółek, a w szczególności rejestracji spółek, przekształceń przedsiębiorców i spółek handlowych oraz ich bieżącego funkcjonowania.

  Przygodę z blogiem o rejestracji spółek z o.o. zacząłem we wrześniu 2011 roku. Był to dla mnie szalony rok, pełen wyzwań osobistych i zawodowych. Chcesz dowiedzieć się dlaczego?

  Poznaj moją historię!

  Zerknij na wzory umów i dokumentów niezbędnych dla Twojej spółki z o.o.

  Wzory umów i dokumentów

  Umów się na poradę w sprawie Twojej spółki z o.o.

  Skontaktuj się aby umówić porad

  KOMENTARZE

  • radca prawny Błażej Sarzalski - W S24 potrafią być naprawdę szybcy. Natomiast coraz więcej sądów radzi sobie dobrze także ze standar
  • Robert - IX Wydział Gospodarczy Wrocław: wniosek złożony przez S24 (sp. z o.o.) - środa godz. 14-15, wpis do
  • radca prawny Błażej Sarzalski - Prawo wekslowe nie wymaga nigdzie postawienia pieczęci firmowej przed podpisem i pieczątką prezesa.
  • radca prawny Błażej Sarzalski - Najprawdopodobniej nie dodał Pan oświadczenia do wniosku albo system coś pomieszał. Najłatwiej spraw
  • Jakub - Czytałem wszystkie komentarze i nie znalazłem swojego przypadku;) otóż złożyłem i załączyłem oświadc