Założenie spółki z o.o. przez Internet – o czym należy pamiętać? Checklista

Założenie spółki z o.o. przez Internet w systemie Ministerstwa Sprawiedliwości może być czynnością całkiem prostą i trwać rzeczywiście kilka dni roboczych. Niepoprawne wypełnienie formularzy lub niedołączenie pewnych dokumentów może ten proces skutecznie przedłużyć. Niestety z uwagi na mnogość stanów faktycznych ciężko wskazać na wszystkie dokumenty, które konieczne będą do załączenia do wniosku rejestrowego. Nawet, gdy uda Ci się zarejestrować spółkę, jest też kilka rzeczy, o których musisz pamiętać po samej rejestracji.

Jakie dokumenty potrzebne są do rejestracji spółki z o.o. przez Internet?

W najprostszej konfiguracji do założenia spółki z ograniczoną odpowiedzialnością przez Internet konieczne będzie:

 • prawidłowe wypełnienie i podpisanie umowy spółki przez wspólników – ta na szczęście generowana jest automatycznie z predefiniowanego wzoru,
 • oświadczenie o wniesieniu kapitału zakładowego – jeżeli wspólnicy wnieśli wkłady w gotówce na ręce zarządu można podpisać owo oświadczenie zaraz po zawarciu umowy spółki
 • sporządzenie listy wspólników oraz podpisanie jej przez zarząd – tutaj także w sukurs przychodzi dokument, który generowany jest automatycznie przez system i na tym koniec, teraz radź sobie sam.

Dodatkowymi dokumentami, które niezbędne są do tego, aby prawidłowo zarejestrować spółkę z o.o. będą:

 • oświadczenie o tym, czy spółka jest cudzoziemcem w rozumieniu ustawy o cudzoziemcach – wzór oświadczenia udostępniam tutaj
 • oświadczenia o zgodzie członków zarządu na objęcie przez nich funkcji,
 • oświadczenie każdego członka zarządu o adresie korespondencyjnym,
 • lista członków zarządu,
 • lista osób lub członków organów uprawnionych do powołania zarządu.

Wzory tych wszystkich dokumentów możesz pobrać tutaj za niewielką odpłatnością. W ten sposób możesz przyczynić się do dalszego istnienia niniejszego bloga 🙂

Wszystkie powyższe dokumenty podpisuje zarząd lub poszczególni jego członkowie (dotyczy to oświadczeń dotyczących konkretnych osób). Należy je przygotować samodzielnie, w formacie plików PDF oraz podpisać elektronicznie (honorowany jest podpis ePUAP).

Wniosek o rejestrację spółki

Na tym etapie możemy też popełnić błąd. Przede wszystkim należy pamiętać aby nie zwlekać zbyt długo ze złożeniem wniosku. Mamy na to 7 dni od dnia podpisania umowy spółki przez ostatniego ze wspólników. Musimy też zadbać o to, aby każdy dokument, który wygenerowaliśmy wcześniej lub załączyliśmy do systemu. Powinniśmy też wskazać we wniosku przeważający przedmiot działalności spółki, na poziomie podklasy PKD. Tj. PKD XX.XX.Z, nie zaś całej klasy. Wniosek podpisują wszyscy członkowie zarządu, klikamy opłać i wyślij i voila. Po paru dniach spółka powinna być gotowa.

O czym pamiętać po zarejestrowaniu spółki?

Przede wszystkim, ponieważ w procedurze internetowej nie uczestniczy notariusz, musimy samodzielnie obliczyć i zapłacić podatek od czynności cywilnoprawnych. W tym celu w ciągu 14 dni od dnia zawarcia umowy spółki składamy we właściwym dla spółki urzędzie skarbowym deklarację PCC-3 i płacimy należny podatek.

To jednak nie koniec formalności podatkowych. W terminie 21 dni od dnia rejestracji spółki musimy zgłosić tzw. dane uzupełniające do urzędu skarbowego, na formularzu NIP-8. W międzyczasie załóżmy rachunek bankowy, gdyż będziemy go wskazywać urzędowi. Spółki, które będą podatnikami czynnymi podatku VAT przed pierwszą czynnością opodatkowaną powinny też złożyć wniosek VAT-R, jeżeli zaś będą świadczyć usługi lub sprzedawać towary zagranicę także VAT-UE.

Pozyskaj też księgowego, bo czas sporządzić bilans otwarcia oraz składać deklaracje VAT (aktualnie praktycznie w formie plików JPK).

W terminie 7 dni od dnia rejestracji spółki musimy także zarejestrować spółkę w rejestrze beneficjentów rzeczywistych. 

Jeżeli udało Ci się przebrnąć całą drogę to gratuluję, możesz zacząć prowadzić biznes!

Warto w tym momencie zadbać o najważniejsze potrzeby spółki i Ciebie jako wspólnika – pomoże Ci w tym wzór protokołu pierwszego zgromadzenia wspólników.

Może Cię też zainteresować zestaw startowy dla spółki z o.o., który zawiera tak przydatne dokumenty jak wzór rocznego protokołu zgromadzenia wspólników, przykładowe sprawozdanie zarządu, czy też modelową umowę pożyczki dla spółki z o.o.

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Potrzebujesz mojej pomocy?

Skontaktuj się ze mną!

+48 (32) 764-15-80

kancelaria@opieka-prawna.eu

Błażej Sarzalski

Błażej Sarzalski

Radca prawny, wpisany na listę w Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Katowicach, ekspert portalu Wyborcza.biz. Doradza w zakresie prawa spółek, a w szczególności tworzenia i przekształceń spółek handlowych oraz ich funkcjonowania.

Błażej Sarzalski

Błażej Sarzalski

Radca prawny, wpisany na listę w Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Katowicach, ekspert portalu Wyborcza.biz. Doradza w zakresie prawa spółek, a w szczególności tworzenia i przekształceń spółek handlowych oraz ich funkcjonowania.

Zostaw komentarz

8 odpowiedzi

 1. Przez S24 sprzedałem swoje 10% udziałów w spółce zarejestrowanej przez S24. Według umowy spółki zbycie udziałów nie wymagało żadnych zgód. Zawiadomiony zarząd spółki nie złożył wniosku o zmianę wpisu. Choć minął rok nadal figuruję w KRS jako wspólnik a w tzw. „międzyczasie” zarząd zrezygnował i spółka funkcjonuje bez zarządu. Sprawozdania finansowe za 2019 i 2020 są złożone bez zatwierdzenia przez zgromadzenie wspólników, nawet wykazują zysk. Na mój wniosek (z dołączonym wydrukiem umowy sprzedaży udziałów) o wpisanie zmian wspólników z urzędu albo wykreślenie mnie z urzędu referendarz sądowy stwierdził brak podstaw bo w aktach rejestrowych nie ma wymaganych dokumentów, tj. umowy spółki z podpisami notarialnie poświadczonymi, a złożony przeze mnie wydruk nie jest takim dokumentem. Co mam zrobić żeby zniknąć z listy wspólników tej fantastycznej spółki?

  1. Panie Dariuszu, wymagane jest przedstawienie umowy zbycia udziałów w przepisanej prawem formie, jeżeli nie było takiej umowy to nadal pozostaje Pan wspólnikiem tej spółki

   1. Umowa została zawarta w przepisanej prawem formie (art. 180 § 2 k.s.h.), dostałem od nabywcy (przelewem) zapłatę umówionej ceny, nie biorę udziału w „życiu” spółki. Nie rozumiem, dlaczego według Pana nadal pozostaję wspólnikiem tej spółki?

  1. Umowa sprzedaży udziałów też została zawarta przez S24 z wykorzystaniem udostępnionego tam wzorca, zgodnie z art. 180 § 2 k.s.h. i podpisana przez sprzedającego i kupującego podpisami zaufanymi.

    1. Postępowanie toczyło się takie, że: załączając wydruk umowy sprzedaży udziałów zawartej przez S24 _poinformowałem_ sąd rejestrowy o tej umowie i poprosiłem uniżenie, ażeby _z urzędu_ sąd wpisał zmianę wspólników albo wykreślił mnie z grona wspólników. Referendarz sądowy _poinformował_ (to nie jest stricte orzeczenie, nie ma żadnych pouczeń) że brak jest podstaw do zadziałania z urzędu bo w aktach rejestrowych nie ma wymaganych dokumentów, tj. umowy spółki z podpisami notarialnie poświadczonymi, a złożony przeze mnie wydruk nie jest takim dokumentem. Ja to rozumiem tak, że w systemie S24 „wisi” odpowiedni i właściwy do zmian dokument ale wydruk tego dokumentu nie czyni zadość oczekiwaniom ustawodawcy wobec dokumentu stanowiącego podstawę do działania sądu rejestrowego z urzędu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

O mnie

Radca prawny, wpisany na listę w Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Katowicach, ekspert portalu Wyborcza.biz. Doradza w zakresie prawa spółek, a w szczególności tworzenia i przekształceń spółek handlowych oraz ich funkcjonowania.

Poszukujesz gotowych rozwiązań prawnych?

Ostatnie wpisy

Przepisy

Tu się udzieliłem

Chcesz być ze mną na bieżąco?
Zapisz się na bezpłatny newsletter!