Polski Ład | Część 1 | Wynagrodzenia członków zarządu spółki z o.o. z tytułu powołania

Spółka z o.o.
Polski Ład | Część 1 | Wynagrodzenia członków zarządu spółki z o.o. z tytułu powołania

Błażej Sarzalski

Radca prawny, od 2011 roku wpisany na listę radców prawnych w Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Katowicach pod numerem KT-2946, ekspert portalu Wyborcza.biz. Doradza w zakresie prawa spółek, a w szczególności tworzenia i przekształceń spółek handlowych oraz ich funkcjonowania.

Polski Ład a wynagrodzenia członków zarządu spółki z o.o. z powołania

Wpisem dotyczącym wynagrodzenia zarządu z powołania rozpoczynam serię kilku wpisów krążących wokół propozycji rządowych Nowego Polskiego Ładu, który miałem w końcu okazję wczoraj bliżej przestudiować.

Na samym wstępie, dla uczciwości powiem, że nie jestem fanem tego programu. Uważam, że jest on ciosem wymierzonym w wielu polskich przedsiębiorców. Szczególnie chodzi o tych mikro i małych, którzy zatrudniają siebie oraz może kilka innych osób. Nie przekonują mnie argumenty dotyczące konieczności zrównania obciążeń przedsiębiorców z pracownikami. Ci ostatni nie ponoszą osobistej odpowiedzialności za zobowiązania. Nie ponoszą też bezpośrednio skutków wahań koniunktury, mają stabilizację pracy i płacy. Choć trafia do mnie argument, że podatki dla najmniej zarabiających były niesprawiedliwe to uważam, że szukanie pieniędzy u mikroprzedsiębiorców to nie jest właściwe rozwiązanie. Z wielu powodów, zaczynając od inflacji, przez ponowne próby dzielenia społeczeństwa i wyznaczania sztucznych różnic.

Celem powinny być wielkie międzynarodowe korporacje. Potencjalną reformę należałoby zacząć od wprowadzenia podatku przychodowego, ale wiadomo, łatwiej uderzyć w maluczkich.

Członkowie zarządów spółek z o.o. też dostaną po nosie w Polskim Ładzie

Gdy idzie o pomysły rządu to nie dotykają one tylko i wyłącznie przedsiębiorców jednoosobowych. Polski Ład nie omija także spółek z o.o.. Najbardziej rzucającym się w oczy przykładem jest objęcie wynagrodzeń członków zarządu z tytułu powołania składką zdrowotną. Przypominam, że dotychczas wynagrodzenie członka zarządu z tytułu powołania było jedną z najlepszych form wynagradzania zarządców spółek. Nie podlegało ono składkom na ubezpieczenia społeczne (emerytalne, rentowe i wypadkowe), ani na ubezpieczenia zdrowotne. Było ono opodatkowane według skali podatkowej, co powodowało, że do kwoty pierwszego progu podatkowego był to relatywnie tani sposób na ominięcie podwójnego opodatkowania w spółce z o.o.. Niestety, nadeszły zmiany.

Wynagrodzenie członka zarządu spółki z o.o. z tytułu powołania objęte 9% składką zdrowotną

O ile wynagrodzenie zarządu z tytułu powołania nadal nie będzie tytułem do objęcia składkami na ubezpieczenia społeczne to inaczej jest ze składką zdrowotną. Członkowie zarządu będą płacili 9% składkę zdrowotną od swoich wynagrodzeń. Oznacza to, że efektywne opodatkowanie w pierwszym progu podatkowym tych osób wzrośnie z 17% do 20% (uwzględniam tu już korektę nowego ładu z lipca 2022). W drugim progu podatkowym zaś z 32% do 41%.

Gwoli sprawiedliwości trzeba powiedzieć, że drogę do tego rozwiązania wydeptał rząd Platformy Obywatelskiej i PSL, wprowadzając oskładkowanie dla członków Rad Nadzorczych.

Według projektu składka dotyczy wyłącznie osób powołanych do pełnienia funkcji w zarządzie, które pobierają z tego tytułu wynagrodzenie. Jeżeli więc będziemy wykonywać funkcję członka zarządu nieodpłatnie, składka nie będzie pobierana. Zgłoszenia członków zarządu do ubezpieczenia zdrowotnego dokonuje sama spółka, ona też będzie płatnikiem tych składek.

Czy będzie jakaś alternatywa dla wynagradzania członków zarządu bez składki zdrowotnej?

Nie będzie taką alternatywą wynagrodzenie prokurenta, które też objęte będzie składkami. Jedyną aktualnie dostępną alternatywą wydają się powtarzające się świadczenia niepieniężne w spółce z o.o.

Zainteresował Cię ten wpis? Potrzebujesz mojej pomocy albo konsultacji? Skontaktuj się ze mną!

Na wiadomości e-mail odpowiadam jeszcze tego samego dnia.

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Błażej Sarzalski Portret

  BŁAŻEJ SARZALSKI

  Radca prawny, wpisany na listę w Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Katowicach. Od 2007 roku doradzam w zakresie prawa spółek, a w szczególności rejestracji spółek, przekształceń przedsiębiorców i spółek handlowych oraz ich bieżącego funkcjonowania.

  Przygodę z blogiem o rejestracji spółek z o.o. zacząłem we wrześniu 2011 roku. Był to dla mnie szalony rok, pełen wyzwań osobistych i zawodowych. Chcesz dowiedzieć się dlaczego?

  Poznaj moją historię!

  Zerknij na wzory umów i dokumentów niezbędnych dla Twojej spółki z o.o.

  Wzory umów i dokumentów

  Umów się na poradę w sprawie Twojej spółki z o.o.

  Skontaktuj się aby umówić porad

  KOMENTARZE

  • radca prawny Błażej Sarzalski - W S24 potrafią być naprawdę szybcy. Natomiast coraz więcej sądów radzi sobie dobrze także ze standar
  • Robert - IX Wydział Gospodarczy Wrocław: wniosek złożony przez S24 (sp. z o.o.) - środa godz. 14-15, wpis do
  • radca prawny Błażej Sarzalski - Prawo wekslowe nie wymaga nigdzie postawienia pieczęci firmowej przed podpisem i pieczątką prezesa.
  • radca prawny Błażej Sarzalski - Najprawdopodobniej nie dodał Pan oświadczenia do wniosku albo system coś pomieszał. Najłatwiej spraw
  • Jakub - Czytałem wszystkie komentarze i nie znalazłem swojego przypadku;) otóż złożyłem i załączyłem oświadc