Polski Ład | Wynagrodzenia członków zarządu spółki z o.o. z tytułu powołania

Spółka z o.o.
Polski Ład | Wynagrodzenia członków zarządu spółki z o.o. z tytułu powołania

Błażej Sarzalski

Radca prawny, od 2011 roku wpisany na listę radców prawnych w Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Katowicach pod numerem KT-2946, ekspert portalu Wyborcza.biz. Doradza w zakresie prawa spółek, a w szczególności tworzenia i przekształceń spółek handlowych oraz ich funkcjonowania.

Polski Ład a wynagrodzenia członków zarządu spółki z o.o. z powołania

Wpisem dotyczącym wynagrodzenia zarządu z powołania rozpoczynam serię kilku wpisów krążących wokół propozycji rządowych Nowego Polskiego Ładu, który miałem w końcu okazję wczoraj bliżej przestudiować.

Na samym wstępie, dla uczciwości powiem, że nie jestem fanem tego programu. Uważam, że jest on ciosem wymierzonym w wielu polskich przedsiębiorców. Szczególnie chodzi o tych mikro i małych, którzy zatrudniają siebie oraz może kilka innych osób. Nie przekonują mnie argumenty dotyczące konieczności zrównania obciążeń przedsiębiorców z pracownikami. Ci ostatni nie ponoszą osobistej odpowiedzialności za zobowiązania. Nie ponoszą też bezpośrednio skutków wahań koniunktury, mają stabilizację pracy i płacy. Choć trafia do mnie argument, że podatki dla najmniej zarabiających były niesprawiedliwe to uważam, że szukanie pieniędzy u mikroprzedsiębiorców to nie jest właściwe rozwiązanie. Z wielu powodów, zaczynając od inflacji, przez ponowne próby dzielenia społeczeństwa i wyznaczania sztucznych różnic.

Celem powinny być wielkie międzynarodowe korporacje. Potencjalną reformę należałoby zacząć od wprowadzenia podatku przychodowego, ale wiadomo, łatwiej uderzyć w maluczkich.

Członkowie zarządów spółek z o.o. też dostaną po nosie w Polskim Ładzie

Gdy idzie o pomysły rządu to nie dotykają one tylko i wyłącznie przedsiębiorców jednoosobowych. Polski Ład nie omija także spółek z o.o.. Najbardziej rzucającym się w oczy przykładem jest objęcie wynagrodzeń członków zarządu z tytułu powołania składką zdrowotną. Przypominam, że dotychczas wynagrodzenie członka zarządu z tytułu powołania było jedną z najlepszych form wynagradzania zarządców spółek. Nie podlegało ono składkom na ubezpieczenia społeczne (emerytalne, rentowe i wypadkowe), ani na ubezpieczenia zdrowotne. Było ono opodatkowane według skali podatkowej, co powodowało, że do kwoty pierwszego progu podatkowego był to relatywnie tani sposób na ominięcie podwójnego opodatkowania w spółce z o.o.. Niestety, nadeszły zmiany.

Wynagrodzenie członka zarządu spółki z o.o. z tytułu powołania objęte 9% składką zdrowotną

O ile wynagrodzenie zarządu z tytułu powołania nadal nie będzie tytułem do objęcia składkami na ubezpieczenia społeczne to inaczej jest ze składką zdrowotną. Członkowie zarządu będą płacili 9% składkę zdrowotną od swoich wynagrodzeń. Oznacza to, że efektywne opodatkowanie w pierwszym progu podatkowym tych osób wzrośnie z 17% do 20% (uwzględniam tu już korektę nowego ładu z lipca 2022). W drugim progu podatkowym zaś z 32% do 41%.

Gwoli sprawiedliwości trzeba powiedzieć, że drogę do tego rozwiązania wydeptał rząd Platformy Obywatelskiej i PSL, wprowadzając oskładkowanie dla członków Rad Nadzorczych.

Według projektu składka dotyczy wyłącznie osób powołanych do pełnienia funkcji w zarządzie, które pobierają z tego tytułu wynagrodzenie. Jeżeli więc będziemy wykonywać funkcję członka zarządu nieodpłatnie, składka nie będzie pobierana. Zgłoszenia członków zarządu do ubezpieczenia zdrowotnego dokonuje sama spółka, ona też będzie płatnikiem tych składek.

Czy będzie jakaś alternatywa dla wynagradzania członków zarządu bez składki zdrowotnej?

Nie będzie taką alternatywą wynagrodzenie prokurenta, które też objęte będzie składkami. Jedyną aktualnie dostępną alternatywą wydają się powtarzające się świadczenia niepieniężne w spółce z o.o.

Zainteresował Cię ten wpis? Potrzebujesz mojej pomocy albo konsultacji? Skontaktuj się ze mną!

Na wiadomości e-mail odpowiadam jeszcze tego samego dnia.

  4 comments on “Polski Ład | Wynagrodzenia członków zarządu spółki z o.o. z tytułu powołania”

  1. Grzegorz napisał:

   1. Czy wynagrodzenie jednoosobowego zarządu (prezesa) musi być płacone również według cen rynkowych tj. jeśli obecna płaca rynkowa dla prezesa spółki wynosi 10800 – 26300 PLN brutto to znaczy ze nie można mu zapłacic mniej niż 10800? Nie ma innej opcji, nawet jesli to nowa spółka bez renomy, a prezes bez doświadczenia w tej roli?

   2. Czy prezes w ramach swoich obowiązków, może wykonywać proste zadania organizacyjno-decyzyjne poniższego typu:
   A. przekazywanie kupionych prototypów i specyfikacji produktu w emailu firmie, która go wyprodukuje
   B. ustalenie z fullfilment center w jaki sposób ma być pakowany produkt do wysyłki
   C. ustalenie specyfikacji umów zlecenie/dzieło np. że potrzeba strony internetowej takiej czy innej
   D. przelewanie pieniędzy za zlecenia wykonane na rzecz spółki
   E. kupowanie google ads pod kampanię (używając grafik i treści kupionych na spółkę)

   1. Błażej Sarzalski napisał:

    Panie Grzegorzu, istnieje możliwość zapłacenia mniej – cena rynkowa nie zawsze oznacza średnią cenę, ani nawet medianę, ale powinna uwzględniać także warunki gospodarcze i stan samej spółki.

    Co do przedstawionych czynności z pewnością część z nich można rozumieć jako prowadzenie spraw spółki, a część nie.

    1. Grzegorz napisał:

     Dziękuję, a czy istnieje możliwość nie płacenia prezesowi w ogóle jeśli firma nie uzyskuje dochodów? Albo czy można 100% wynagrodzenia prezesa uzależnić od dochodów spółki?

     1. Błażej Sarzalski napisał:

      Proszę poszukać na blogu o tym, było 🙂

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Błażej Sarzalski Portret

  BŁAŻEJ SARZALSKI

  Radca prawny, wpisany na listę w Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Katowicach. Od 2007 roku doradzam w zakresie prawa spółek, a w szczególności rejestracji spółek, przekształceń przedsiębiorców i spółek handlowych oraz ich bieżącego funkcjonowania.

  Przygodę z blogiem o rejestracji spółek z o.o. zacząłem we wrześniu 2011 roku. Był to dla mnie szalony rok, pełen wyzwań osobistych i zawodowych. Chcesz dowiedzieć się dlaczego?

  Poznaj moją historię!

  Zerknij na wzory umów i dokumentów niezbędnych dla Twojej spółki z o.o.

  Wzory umów i dokumentów

  Umów się na poradę w sprawie Twojej spółki z o.o.

  Skontaktuj się aby umówić poradę

  KOMENTARZE

  • aadfet - Dobry wpis.
  • radca prawny Błażej Sarzalski - W takim przypadku wspólnik wystawia spółce fakturę VAT, natomiast spółka nie ma obowiązku zapłaty kw
  • MS - Super artykuł. Bardzo dokładne wyjaśnienie. Chciałabym doprecyzować wniesienie aportem towarów do sp
  • radca prawny Błażej Sarzalski - Dzięki za komentarze :) Pan Rafał słusznie zauważył, że podatki w spółce z o.o. są jedne z najniż
  • Rafał Chmielniak - Ciężko jest żyć, ale trzeba spojrzeć jednak na to tak, że spółka z o.o. ma jedne z najniższych podat